معرفی حیدر

مدبریت ۵:۳۰ ب.ظ ۸

منطقه حیدر

سلام دوستان عزیز و همکاران محترم  در سایت دوست داشتنی جاغوری یک . سعادتی نصیبم شد که بدینوسیله برای دوستان دور و نزدیک از یک منطقه مشخصی از جاغوری ، بنویسم و سپاس از اینکه این معرفی را با  باحوصله مندی می خوانید:

        بهتر است در ابتدا طبق قوانین سایت و آشنای خوانندگان محترمبا نویسنده  از خودم بگویم : علی حکمت هستم درجاغوری چشم باز کرده ام، در اوایل مدتی را ـ قبل از شروع مکاتب دولتی در داود ـ  در مدرسه ملایی سپری کردم و با شروع مکاتب دولتی درسهای ابتدایی در لیسه امام مهدی که بعدا به لیسه داود زیرک مسمی گردید شامل شدم. تحصیلات ابتدایی را تا سطح لیسه در زادگاهم، و دانشگاه را در رشته مهندسی ساختمان دردانشگاه پولی تخنیک کابل در سال ۱۳۷۴ به پایان رساندم. مدتی را بعد از فراغت مصروف کار در سازمانهای غیر دولتی بودم و از سال ۲۰۰۹ تا هنوز در ترکیه زندگی می نمایم.

علی حکمت

 آنچه در این قسمت به من واگذار شده تهیه گزارش و مطالب و رویدادهای در باره حیدر است که دوستان لطف داشتند تهیه گزارش و مطالب در باره حیدر را علی رغم دوری از وطن به من واگذار کردند. برای کسی که مدتی را خارج از زادگاهش سپری کرده باشد کاری است بس دشوار، امید است به یاری خدا و همکاری دوستان بتوانم مطالب مفید را برای دوستان مخصوصا دوستان که در خارج از منطقه زندگی می کند  فراهم نمایم. بنابراین تقاضای من از دوستان اینست که از فرستادن هر نوع مطالب کمکی دراین بخش دریغ ننمایند.

تابستان حیدر


       معرفی حیدر

       حیدر نیز یکی از دسته های گری (یکی از چهار دسته جاغوری) بوده که ساکنین آن پراکنده در قسمت های مختلف جاغوری زندگی می کنند. پیشه اصلی مردم این منطقه ، زراعت و مالداری بوده  ولی در کار های تجاری نیز بعضا مشغول است . کسبه کاران و دکانداران زیادی را در بازار سنگماشه و انگوری بعضا در خود منطقه می بینم که  مصروف دکانداری می باشد . این ساحه کاملا کوهستانی بوده و راه های صعب العبور می باشد . ارتفاع زیاد از سطح بحر و کوهستانی بودن منطقه ساحه را خیلی سرد ساخته ، که نزدیک به ۶ ماه از سال،  آن منطقه به صورت زمستان است.

زمستان حیدر

       حیدر دارای پنج فرزند یا تول بوده که نام های آنها عبارتند از: امیر بیگ، پاینده بیگ، سرشته، تخمی و کوجی می باشند. آمار دقیق از نفوس این منطقه به علت دوری ام از منطقه در دست نیست . اما آمار که از دوستان در این اواخر گرفتم نزدیک به ۸۵۰ فامیل بوده که در جاغوری زندگی می کنند علی رغم آنکه تعدادی زیادی از فامیل ها از اثر عوامل مختلف اقتصادی، امنیتی، رفاهی و آموزشی به کشورهای مختلف مثل ایران، پاکستان، استرالیا، امارات متحده عربی، اروپا و آمریکا مهاجرت کرده اند. همچنان حدود نصف ساکنین حیدر در چند دهه قبل بنا بر عوامل مختلف از مناطق اصلی شان که فعلا بنام سه قول حیدر( قلترغو، سبزسنگ ولخشک) یاد می شود پراکنده شده و در مناطق دیگر مثل حیدرای داود، الغوی و قوماغ سکونت دارند.  شاید در میان جاغوری هیچ قومی از نظر جغرافیایی مثل حیدر پراکنده زندگی نکنند.


          خوشبختانه در سالهای اخیرهمگام با دیگر مناطق جاغوری، تعدادی زیادی از دانشجویان حیدر در دانشگاهای معتبر افغانستان و خارج از افغانستان مصروف تحصیل می باشند که مجموع محصلین دانشگاهی حیدر تا سال ۲۰۱۰ به ۹۵ نفر رسیده است از این مجموع  ۱۴نفر آن را دخ

2,327بازدید

۸ دیدگاه »

 1. مدیریت حمل ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۹ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵

  سلام دوست عزیز جناب آقای علی حکمت
  امید وارم که حال مبارک تان خوب باشد وموفقیت تان درهمه زمینه هاآرزوی ماست
  پیوستن شما در جمع همکاران جاغوری یک خیر مقدم می گویم . بااین امید که همیشه از منطقه زیبای حیدر گذارشهای مناسب را داشته باشید .
  واز آشنایی تان خوشحالیم . در ضمن یکدانه عکس از خود تان همراه با عکس های از منطقه اگرداشته باشید از طریق ارتباط با ما و ارسال مطالب بفرستید . چون عکسهای شما در سرویر آپلود شده که در ایران فلتر می باشد و ما از دیدن آن محروم هستیم .
  با تشکر فروان – مدیریت جاغوری یک

 2. خرمی حمل ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۹ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۵۵

  هردم از این باغ بری می رسد ××××××تازه تر از تازه تری می رسد
  دوست گرامی آقای حکمت درود بر شما ! خوشحالیم که به جمع همکاران جاغوری یک پیوستید . مطالب نو دستی تان را در مورد حیدر خواندم . عالی و جالب بود امید که شاهد نوشته های بیشتری از جناب شما باشیم . به هر صورت حضور گرم و صمیمی تان را در جمع مدیران منطقه ای خانه مجازی جاغوری ها گرامی داشته و خیر مقدم می گوییم . پایدار و پیروز باشید . یاحق .

 3. علی حکمت حمل ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۹ ق.ظ -

  سه شنبه ۳۰ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۹

  خدا را سپاس که توفیق رفیقم ساخت و ممنون از همکاری دوستان که در جمع آوری مطالب همکاری نمودند.
  درود بر مدیریت محترم و آقای خرمی عزیز خوشحام که نوشته هایم را خواندید و مورد پسند تان قرار گرفته است. و اینجانب هم تلاشم بر اینست که در فرصت های مناسب همکار خوبی برای سایت باشم.
  بدرود

 4. جاغوریان حمل ۳۰, ۱۳۹۰ در ۳:۳۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۳۰ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۳۳

  سلام به جناب آقای حکمت عزیز
  تشکر از گزارش خوب تان آقای حکمت . من از این پیش شناخت کافی از قریه حیدر نداشتم . و الان قادرم که از شما بهتر قریه حیدر را به شناسایی بیگرم و این همکاری را مدیون شما هستم .
  در ضمن از اقای مومن زاده مدیر محترم سایت خواهشمندم که ایمیل سایت را برای من ارسال دارید. تا ما هم به اندازه توان مان در این سایت سهیم شویم
  ………….
  سلام دوست عزیز
  ایمیل سایت در صفحه اول موجود است تحت عنوان ارسال مطالب و تماس با ما می توانید در صحفه اول مشاهده نماید .
  ms_r46@yahoo.com این هم ایمیل سایت شا می توانید عکس ویا مطالب تان را از طریق ارسال مطالب اقدام نماید با تشکر .
  مدیریت

 5. افضلی ثور ۱, ۱۳۹۰ در ۲:۵۷ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲:۵۷

  از دوستان عزیز خواهش مندم که از توهین کردن به یک مردوم خود داری بفرمایند

 6. عصمت الله غلامی از اودولا ثور ۴, ۱۳۹۰ در ۱:۵۷ ب.ظ -

  یکشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۵۷

  سلام جناب اقای حکمت امید وارم که هالت خوب باشد خیلی ممنون از این گزارش کامل تون درباره حیدر عزیز وا قعا از نوشته هایتان لزت بردم ممنون ومتشکر

 7. دوستان سرطان ۲, ۱۳۹۰ در ۹:۲۶ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۲۶

  باسلام و احترام امیدوارم که حالتان خوب باشد ممنونم از گزارش خوبتان فقط اگر امکان داشته باشدتصاویر بیشتری از حیدر زیبا بگذارید

 8. محمد رضا رسا جوزا ۱۹, ۱۳۹۲ در ۲:۴۲ ب.ظ -

  تشکر ازکسانیکه در مورد معرفی قریه حیدر سهم گرفته وزحمت کشیده اند.