“معرفی ناوه گری”

مصطفی خرمی ۵:۴۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
“معرفی ناوه گری”

“معرفی ناوه گری”FB_IMG_1500486160263
****
عجیب و بسی جالب است که یک انتقاد ساده از یک گزارش ساده، در مورد یک تابلوو از [شاروالی] خود خوانده شهرک انگوری این همه جلب توجه نماید!؟ با توجه به استقبال گسترده دوستان و موضعگیری های عجیب و غریب برخی که حاکی از عدم شناخت ایشان نسبت به [ناوه گری]، بوده است لازم دیدم به صورت مختصر و مفید زادگاه بهشت وش خودم را به معرفی بگیرم.
۱- ناوه به سرزمین ناودان مانندی گفته میشود که معمولا میان دو سلسله کوه قرار گرفته از ارتفاع به پستی گراییده است. [ناوه گری] یکی از ده ها [ناوه]، موجود در جاغوری به طول حدود ۲۰ کیلومتر و عرض حدود ۵ کیلومتر، واقع در منتهی الیه جنوب جاغوری، از شمال شرق به سمت جنوب غرب امتداد یافته است.
۲- این ناوه از مناطق، زیرک، داوود، حیدرای داوود، قره، انگوری و اوتقول تشکیل شده که به جز اوتقول، الباقی از اولاد گری به شمار میروند که اکثریت نفوس با ایشان بوده و نیز اکثریت خاک این ناوه نیز در اختیار ایشان بوده است.
۳- بازارهای انگوری، اشکه داوود و بازار اسیه داوود با قدمت نزدیک به یک سده از محل های مهم خرید و فروش اهالی بوده که بازار انگوری به دلیل موقعیت خاص خود گسترش بیشتر یافته و امروزه به شهرک شلوغ، نامنظم و آلوده ای بدل گشته است.
۴- مسیر تنگی اوتله از سمت جنده، مسیر کوتل لرگه منتهی به داوود و نیز مسیر سرک تمکی مهمترین مسیرهای است که این ناوه را به شاهراه قندهار- کابل وصل می نماید.
۵- از گذشته های دور این ناوه به دلیل سکونت اقوام زیرک، داوود، دولتشه، حیدر، قره و انگوری که گویا فرزندان [گری] اند، به [ناوه گری] مشهور بوده و یک نام تاریخی است.
۶- مرحوم استاد آریان پور و استاد شاری شاگرد شان، پژوهشگران موفق تاریخ باستان هزارستان، معتقد اند که [گری] یک واژه اویستایی بوده که از عصر باستان بر همین خطه از زاولستان تاریخی اطلاق می شده است. البته از نام [گری] در خدایدادنامه ها و شاهنامه ها نیز یاد شده است.
۷- طرح حذف و یا تغییر نام[گری]، سابقه دیرینه دارد، ظاهرا نخستین بار، تغییر نام [ناوه گری] به [ناوه نیرو]، به دلایل نامعلوم مطرح گردیده و به مرور جا افتاده است.
۸- پس از تشکیل شورای اتفاق در اوایل دهه شصت، و ولایت شدن جاغوری، ناوه گری برای نخستین بار به یک واحد اداری مستقل در زیر مجموعه ولایت جاغوری مطرح و در مهر شورا با عنوان [حوزه ناوه گری] خوانده شد، اما به زودی مخالفت های شدید و چالش برانگیز از سوی برخی ها، بر حذف نام گری از مهر شورا، پافشاری گردید که با کوتاه آمدن علمای گری، نام [گری] از مهر مذکور حذف و روی مهر شوار تنها [حوزه ناوه] باقی ماند!
۹- چندی پیش با مطرح شدن ولسوالی های جاغوری، بار دیگر تنش شدید میان اقوام گری و غیرگری در این ناوه بر سر نام ولسوالی، بالا گرفت که سرانجام از سوی دو طرف نام[لسوالی انگوری] مورد توافق قرار گرفت. اما با مسکوت ماندن طرح مذکور، تغییر نام نیز مسکوت ماند!
۱۰- بدون شک، طرح خیانت بار تغییر یا حذف نام تاریخی و باستانی [گری]، از این ناوه، طرح چالش برانگیزی بوده که اکنون همچون آتش زیرخاکستر پنهان مانده است! تا آنگه که باردیگر بحث واحد اداری مستقل برای این منطقه از جاغوری مطرح گردد، تنش و جنجال بر سر نام باردیگر اوج خواهد گرفت.
۱۱- مهمترین دلیل مخالفان نام[گری] آن است که اگر این نام بر این ناوه باقی ماند، شامل قوم اوقی ساکن منطقه اوتقول نخواهد شد! دلیل عامیانه، تعصب انگیز و چالش برانگیزی که مخالفان [گری] بدان متوسل شده و میشوند!
******
م، خرمی
۲۷/۴/۹۶

399بازدید

کامنت بسته شده است.