مقدمه

عزیزالله جاغوری ۴:۰۰ ب.ظ ۶
مقدمه

logo1دردنیای امروزی که ما در آن زندگی می کنیم  خیلی از ابزار ها وترفندها  و موجها یکی پس از دیگری از کار افتاده وجای خود را به شیوه های جدید تر واگذار کرده است. از انقلاب کشاورزی گرفته تا انقلاب صنعتی و اکنون در آستانه ی سومین : یعنی انقلاب الکترونیک قرار گرفته ایم.   از طرفی در نظام آموزشی دنیا هم تحولات قابل توجهی اتفاق افتاده است که جهان سوم پس از یک قرن ، در آغاز هر دو راه قرار گرفته است . در گذشته بیشتر و یا کلا در مدارس روی تعلیم بچه ها کار می شد، به گونه ای که تربیت از یادشان میرفت  (وزرات تعلیم وتربیت و یا آموزش وپرورش ) واگر گاهی هم تربیت به یاد شان می آمد با مشت و لگد به جان شان می افتادند و یا به تعبیر امروزی ها تنبیه بدنی می کردند و حالا این چه تاثیرات منفی بر روی دانش آموزان می گذاشت و از مدرسه چه کابوسی به ذهن شان حک می شدند بماند .

ازاین رو دنیا به فکر چاره ای افتاد که چه باید کرد تا آموزش ما بازدهی خوب داشته باشد چکار کنیم تا دانش آموز در آموختن دانش مشکل نداشته باشد و اگر مشکلی است از کجاست ؟ از مدرسه است ؟ از معلم است ؟ ازدانش آموز است ؟ از خانواده است ؟  ازکجا است ؟

اگرچه همه اینها به تنهایی ممکن است علت باشند ولی علت اصلی نیستند . علت واقعی درتربیت و باور سازی است به این معنا که ما برای بچه هایمان ممکن است ازلباس و غذا چیزی کم نگذاریم ولی به غدای روحی شان اصلا فکر نمی کنیم  و نهایتا نتیجه مطلوب نمی گیریم .

نیاز دنیای امروز ما غذای روحی یعنی باورهای مثبت ، ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس  است. برای اینکه  همه ای روایدادهای زندگی انسان  آینه ای است که اندیشه های او را باز می تاباند ، و هر چیزی که برای انسان پیش می آید محصول اندیشه های اوست پس اگر می خواهی زندگیت را عوض کنی باید از عوص کردن اندیشه هایت اغاز  کنی .

حالا که متوجه شدیم ، محکوم به این زندگی نیستیم   ما هر طوری که فکر می کنیم همان گونه زندگی می کنیم ، پس اگر در صدد تغییر در زندگی ات هستی باید از تغییر کردن افکار و باورهایتان شروع شود پس باید افکار ، اندیشه و باورهای مان را تغییر بدهیم .

سوالی که مطرح است این است که از چه راهی  و به چه وسیله این تغییر ممکن است ؟

من فکر می کنم ازدو طریق ممکن است .

 یکی: پخش کتاب و جزوه .

دراین رابطه مطالب کوتاه را در ۳۰ موضوع  ، درس و  جلسه تهیه کردم ، معلم های محترم و یا دوستان که کلاسهای آموزشی دارند اگر یک زنگشان ، ۴۵ دقیقه و یا یک ساعت است ۵ الی ۱۰ دقیقه شان را به این موضوعات اختصاص بدهند.

فلسفه کوتاه بودن مطالب این است : چون این مطالب در کلاس درس بیان می شود و از طرفی باید  مداوم و در طول سال تحصیلی  انجام شود . لذا سعی شده است  کوتاه و مختصر باشد وقت کلاس را هم  نگیرد.

معلم های  محترم سعی کنند ابتدا  خودشان مطالب را بطور شایسته دریافت کنند تا درانتقال آن به  شنونده دچار مشکل نشوند  و  تاثیر  مطلو ب را بگذارند . واینکه چه طوری و به چه روشی ، در اول ،آخر و یا در وسط کلاس ،  معلم آزاد است. هدف واضح و مشخص است و به روش که آموزگار صلاح می داند مطرح و منتقل کند .

گرچند خود این کار و معلم ها هم نیاز به آموزش دارند که متاسفانه فعلا زمینه آن وجود ندارد  ولی گوینده باید شنونده خود را بشناسد  مثلا اگر کودک است

            چون سرو کارت با کودک فتاد                          پس زبان کودکی باید گشاد

اگر نوجوان است زبان خاص خود را دارد و اگر دانشجو است  زبان خاص  و  حساب شده ی خودش را می طلبد.

دوم:  اینکه آنچه در این بخش لازم است و ما را در انتقال مطالب و تغییر افکار کمک می کند تشکیل انجمن اولیا و مربیان است که این طریق بسیار موثر است. یکی دیگر از کارها ایجاد کلاسهای آموزشی حتی  ماهی یکبار برای اولیاء دانش آموزان است  و به اولیاء هم آموزش داده شود  که تا با بچه های شان چطوری برخورد کنند چطوری اعتماد به نفس به وجود بیاورند دائم سرکفت نزنند پیش کسی تحقیرش نکنند و  . . . . . .  تا زمینه ارتباط و هماهنگی بین خانه و مدرسه به و جود بیاید.  هر چه ارتباط و هماهنگی بین خانه و مدرسه بهتر باشد موفقیت هم بیشتر خواهد بود.

            راه دوم  که بهترین راه عصر ما است از طریق اینترنت است آرزوی دیرینه ام بود، از خیلی وقت رویایش را در سر خود می پروراندم که افکارم را از این طریق به دوستانم منتقل کنم. خوشحالم بخشی از عمر خود را در عصر موج سوم و یا انقلاب الکترونیک سپری می کنم ازاین رو اسم این وبلاگ را  موج سوم گذاشتم .

چون این و بلاگ از نظر  کمی و کیفی و محتوایی ، منحصرا متکی به شخص  و نهایتا به خانواده است  لذا اگر نقصی در هر زمینه مشاهده کردید پیشا پیش از دو ستان خواننده و فرهنگی عزیز عذر خواهی می کنم  و امید وارم با پیشنهاد سازنده خود شان ما را یاری فرمایند.

 هدف موج سوم با موضوعات و مطالب بیان شده : تغییر است.

 تغییر افکار  به افکار انگیزه بخش .

حالااین تغییر ممکن است از طریق :

کلاس آموزشی

خواندن کتاب

حکایت ،داستان ، قصه

نقاشی وکاریکاتور

عکس

 خبر و گزارش

و غیره و  . . . .

مم
کن باشد و ماسعی میکنیم  از همه ای  ابزار مذکور استفاده نماییم .

موج سوم، سعی دارد مخاطبان واقعی خود را پیداکند  مخاطبان واقعی و اصلی ما قشر فرهنگی جامعه ، نسل جوان  بخصوص معلم های محترم مناطق محروم است که باید برای از بین بردن محرومیت فکری این مناطق تلاش کنند.

موج سوم ، تلاش دارد که بتواند نگرش و دید مثبتی را در ذهن انسانهای خسته و افسرده و بی انگیزه ایجاد نماید  و افراد با انگیزه را هم  تشویق به ادامه کار کند. امید که چنین افکار انگیزه بخشی بتواند هر فردی را به این فکر وا دارد که در صدد بهبود جایگاه حال و حاضرخود بشود.

موج سوم ،  تلاش می کند بینش ما را نسبت به خود مان و افکار مان و جهان اطراف مان دیگرگون سازد.

موج سوم ، مصمم است که خواننده را در گستره ای وسیع از داده ها و عقاید و مسایل تازه قرار دهد بنحوی که او را در تحلیل و درک آنچه در این جهان آشفته می گذرد یاری کند.

انتقال از مرحله ای به مرحله های دیگر ، خطرات گوناگون دارد. موج سوم ، سعی دارد زمینه ی این انتقال فکری را به جامعه ای معقول تر و خردمندانه تر به دور از خطراتی که این انتقال به همراه دارد فراهم سازد.

                                        والسلام                                          موج سوم

 بسمه تعالی
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
دوستان عزیز و هموطنان خوبم سلام
مهم نیست که کی هستم واز کجایم . مهم این است که بخشی از عمری خود را در موج سوم سپری می کنم از این جهت خیلی خوشحال هستم . بهمین جهت بسیاری از اوقات فکر اینکه : از چه راهی افکارم را به دوستانم منتقل کنم و از افکار سازنده آنها با بهترین وجه استفاده کنم ، فکرم را به خود مشغول کرده بود .
عصر موج سوم و ارتباطات جهان را به دهکده ای تبدیل ساخته و این مشکل را با بهترین وجه حل کرده است .
اما افکارم :
آری دوست عزیز ،
چرا ما مثل خیلی از آدمهای دیگر نمی توانیم زندگی کنیم چرا ما مثل خیلی های دیگر نتوانستیم از امکانات علمی واقتصادی بهره ببریم .
راستی چرا ما مثل خیلی از هموطنان خودم هم نتوانستیم از فرصتها استفاده کنیم حتی مثل این پسر همسایه و یا آن همکلاسیهایم. چرا ؟ و هزاران چرا ی دیگر ، مشکل کجاست ؟
اما راه حل و پاسخ به این چرا ها :
من فکر میکنم دو را بیشتر نداریم .
یکی ، راه تحصیل علم ودانش : با تحویل دادن انسانهای متخصص در جامعه ، آ ن وقت است که شما می توانید جایگاه حقیقی خود را در جامعه پیدا کنید . دیگر هیچ کس نمی تواند شما را نادیده بگیرد . چون عصر زور و تزویر ، روز به روز کم رنگ شده و جایگاه خود را به علم و دانش تحویل داده و می دهد .
دوم اقتصاد : در دنیای امروز اقتصاد حرف اول را می زند . کشوری که اقتصاد نداشته باشد و از نظر اقتصادی ضعیف باشد و حتی شخصی که جیبش خالی باشد متاسفانه مورد توجه کسی قرار نمی گیرد. حالا این منصفانه است یاظالمانه ؟ بماند . ما در صدد قضاوت آن نیستیم.
ولی می توانیم با جرائت بگوییم که اگر در یکی از این دو مرحله جایگاهی نداشته باشی حرفت خریداری ندارد و خودت محل اعرابی .
آری دوست عزیز :
اگر می خواهی کسی نتواند تو را نادیده بگیرد و در جامعه جایگاه حقیقی خود را پیدا کنی اگر می خواهی روی تو حساب کند و اگرمی خواهی و … باید به هر دو و یا یکی از این مرحله برسی و الا حساب کارت با کرام الکاتبین است . برای رسیدن به این دو مقصود ما به یک راه حلها یی رسیده ایم که موج سوم ثمره آن است و باز گو کننده آن ، محلی است برای طرح افکار خودم و دوستان عزیزم .
پس منتظر نظرات شما دوست عزیز هستیم ، آری شما .  +;نوشته شده در ;دوشنبه هشتم آبان ۱۳۸۵ساعت;۱۶:۰ توسط;مدیریت موج سوم ; |;

1,559بازدید

۶ دیدگاه »

 1. اخلاقی -ف قوس ۵, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۷ ب.ظ -

  یکشنبه ۵ آذر۱۳۸۵ ساعت: ۲۲:۳۷

  وبلاگ شما را ملاحظه کردم آرزوی موفقیت و حصول نتایج را برایتان دارم

 2. زهرا قوس ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۵۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۶ آذر۱۳۸۵ ساعت: ۱۵:۵۷

  سلام
  با خسته نباشید امیدوارم بتوانیم همان طور که می نویسیم عمل کنیم.
  با تشکر

 3. مظفری قوس ۸, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۸ آذر۱۳۸۵ ساعت: ۱۱:۱۳

  آقای رحیمی سلام. خسته نباشی، امیدوارم که موج سوم شما مثل موبایل روشن بخشی از منطقه را پوشش ندهد و امواجش به همه جا برسد .

 4. رحیمی قوس ۲۶, ۱۳۸۵ در ۸:۰۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۶ آذر۱۳۸۵ ساعت: ۲۰:۹

  دوست عزیزم جناب حاج آقای مظفری علیکم السلام ورحمه الله .
  خیلی تشکر ازاینکه اظهار نظر فرموده اید . ماتلاش میکنیم ومصصم هم هستیم که امواج موج سوم را به همه جا برسانیم ولی بشرط که مقتضی موجود ومانع مفقود باشد . که تنها با کمک شما دوستان عزیز می توانیم این کار انجام بدهیم امید وارم از نظرات سازنده’ خود ما را محروم نسازید باتشکر مجدد

 5. عبدالشکوراخلاقی جدی ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۲ دی۱۳۸۵ ساعت: ۹:۴۳

  جناب آقای رحیمی ! باتقدیم سلام وآرزوی موفقیت وازاینکه درگیرودارامواج هم چنان پایدارسکان هدایت وبلاگ را دراختیارداشته باشید . من درباره وبلاگ وبرخی مسایل مطروحه درآن چیزهایی نوشتم ، اما این وبلاگ ازدوهزارحرف بیشترنمی پذیرد. آخراینکه درست نیست. چطورامواج را آن چنان کوچک نماییم که درآن حدبگنجد.

 6. نوری اسد ۱۰, ۱۳۸۶ در ۶:۱۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ مرداد۱۳۸۶ ساعت: ۱۸:۱۸

  سلام اقای رحمی: اقدام تان عالی است ………

  موفق باشید ………..