موتر خورشیدی که در جاغوری ساخته شده بود، رونمایی شد.

مدبریت ۸:۴۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
موتر خورشیدی که در جاغوری ساخته شده بود، رونمایی شد.

موتر خورشیدی که در جاغوری ساخته شده بود، رونمایی شد.FB_IMG_1521491543272
—–

موتر خورشیدی (آفتابی) ثمره شش سال کار حاج حسین علی امینی – جاغوری است .
دیروز یکشنبه ۲۷ حوت ۹۶ در منطقه کاریز (دشت خاکریز) ناوه جاغوری؛ موتر خورشیدی که از شش سال به این طرف بالای آن زحمت کشیده شده بود، طی برنامه ی با شکوهی با حضور داشت مقام های محلی جاغوری، فعالان مدنی و صدها تن از باشندگان مناطق مختلف جاغوری اعم از خانم ها و آقایان رونمایی شد. در مراسم امروز برنامه های مختلفی اجرا شد و سخنرانان زیادی سخنرانی کردند. بعد از ختم مراسم با قطع نوار از موتر ساخته شده به طور رسمی بهره برداری شد.
این موتر به طور کامل و به صورت دست ساز در منطقه جاغوری و به همت حاجی حسین علی امینی ساخته شده و تکنولوژی به کار رفته در آن کاملا بومی می باشد.
این موتر می تواند به شمول راننده۴ نفر را انتقال دهد. اسم این موتر« نور» است، رنگ آن سبز می باشد و از رنگ بیرق ملی کشور(افغانستان) نیز در دروازه های این موتر کار گرفته شده است . دروازه های این موتر برقی است و به شکل بال های کبوتر در حال پرواز، باز می شود. بدنه (بادی) این موتر از مواد فایبر گلاس کار گرفته شده است. این موتر دو دنده (گیر) حرکت به جلو و یک گیر حرکت به عقب دارد. این موتر جالب می تواند ۶۰ کیلو متر در ساعت سرعت بگیرد. کم و زیاد شدن سرعت آن نیز توسط پدال گاز یا اکسیلیتر قابل کنترول است.FB_IMG_1521491583789
حاجی حسین علی امینی که امروز در مراسم رونمایی این موتر صحبت می کرد گفت، بالا این موتر شش سال به صورت وقفه ای کار کرده است. وی گفت، این موتر با آنکه انرژی خود را از نور خورشید تامین می کند؛ می تواند در هنگام نبود افتاب از باطری های اماده شده ای که در آن به کار گرفته شده، نیز انرژی بگیرد و در حدود ۱۰۰ کیلومتر راه را با برق باطری طی کند. در همین حال باطری ها زمانیکه موتر انرژی خود را از نور خورشید می گیرد شارج می شود و همچنان با برق شهری نیز قابل شارج می باشد.
حاجی حسین علی امینی؛ مستری مسلکی انجینEngine (ماشین) های موتر است. وی می گوید اگر از سوی حکومت و یا سرمایه داران حمایت شود می تواند موتر های دیزلی و پترولی را آبی بسازد. آقای امینی افزود، در صورت که حمایت شود در آینده می تواند موتری بسازد که بدون سوخت و یا مصرف انرژی کار کند.
موتر های برقی در جهان در حال حاضر به طور زیادی در بازارهای جهانی یافت می شوند. از شرکت تسلا موتورز می توان به عنوان یک شرکت پیشرو در این صنعت یاد کرد که تمامی موترهای ساخت آن شرکت برقی اند و از مصرف سوخت فسیلی در آن خبری نیست. همچنین موتر هایی چون نیسان لیف، تویوتا پریوس هبرید، فورد فوکس، شورلت بولت و…. همگی نسخه هیبرید یا تمام برقی دارند. نسخه های شرکت های بزرگ همگی دارای باطری های بسیار لیتیومی پر قدرت اند و تا صدوپنجاه کیلوولت ظرفیت دارند.
اما چیزی که موتر آقای امینی را استثنا می کند،‌ استفاده از نور خورشید است که می تواند بدون نیاز به ذخیره ساز برق به طور مستقیم از نور خوشید نیرو گرفته و حرکت کند. از دیگر مزایای این موتر داشتن پدال گاز یا اکسیلیتر است که دست راننده را در کنترل سرعت کاملا باز می گذارد. باطری های جاگزاری شده در موتر اقای امینی، باطری های معمولی موجود در بازار اند که در جایگاه سه تایی در عقب موتر جابه‌جا شده اند. هرکدام از باتری های صد و پنجاه آمپرساعت ظرفیت دارند. نکته دومی که حایز اهمیت است، بومی بودن تکنولوژی ساخت این موتر است که همگی با خلاقیت و نو آوری شخص اقای امینی تهیه و در این موتر کار گرفته شده است.
گزارش و عکس ها: #رادیو_پیام_جوان_جاغوری

101بازدید

کامنت بسته شده است.