موج دیگری بنام جاغوری

مدبریت ۸:۲۳ ب.ظ ۴
موج دیگری بنام جاغوری

موج بزرگ دیگری از راه رسید!

از روزی که ما از ولایت شدن جاغوری که مستحق ترین منطقه برای ولایت شدن بود داد زدیم آنقدر به این خطه ای صلح دوست و دانش پرور بی مهری شد که حتی از گرفتن نام جاغوری هراس داریم.

در بخش باز سازی چنان سرکوفت محکمی زده شدیم که حتی از بازسازی شاهراه عمومی جاغوری و ولسوالیهای همجوار دریغ شد. شاهراه عمومی جاغوری همان شاهراهی است که ولایت ارزگان و ولسوالیهای اجرستان و مالستان را به غزنی وصل می کند و مورد استفاده ای بیش از یک ملیون نفوس قرار می گیرد اما در یازده سال گذشته حتی یک متر از آن ساخته نشد در عوض تبلیغات و هیاهو برای خلق موجهای گسترده زیاد شد.

این عادت سیاستمداران زیرک است که هر از گاهی موجی ایجاد می کنند و تا مدتها روی آن سوار می شوند. اگر خواننده ای با انصاف این سایت لطف نماید و یک نگاهی اجمالی به آرشیوی سالهای گذشته و گزارشهای با آب وتاب آمدن والی غزنی به جاغوری و بازدید تیم باز سازی غزنی از جاغوری بزند متوجه خواهد شد که در جاغوری چه موجها ساخته نشده و چه موج سواریها که نشده!

روزهایی بود که حتی والی صاحب وعده قطعی داده بود که سر از چند هفته ای دیگر کار حتمی و دایمی و بدون تعطیلی سرک جاغوری و غزنی شروع می شود و تا به آخر نرسیده به هیجوجه تعطیل نمی شود!

تیم باز سازی هم عین همین وعده هارا داده بود با این تفاوت که حتی بودجه ای مورد نیاز را تصویب کرده بودند واگر مشکل تراشی نمی شد و بایک تدبیر ساده اما صادقانه امنیت منطقه ای کوچک قره باغ تأمین می شد قطعا عملی می کردند.

اما افسوس که بزرگترین آرزوی مردم جاغوری همچنان در دل شان ماند و اولین پروژه ای که باید ده سال پیش در جاغوری اجرا می شد هنوز که هنوز است نه تکمیل که آغاز نشده است!

گمان نکنم هیج عاقلی باور کند که تعطیل نگهداشتن کار سرک جاغوری و غزنی تصادفی و از پیش طراحی نشده باشد! چگونه است که در برخی ولایتها حتی در زیر باران راکت و روی میدان مینها سرک ساخته می شود اما برای جاغوری و دیگر ولسوالیهای همجوار امن و صلح دوست از ساختن یک سرک دریغ ورزیده می شود!

در بی اعتنایی به بازسازی ابتدایی ترین پروژه ای جاغوری کوتاهی خودما هم کمتر از دیگران نیست. بنده براین باورم که بیداری عمومی، عزم قاطع،همبستگی واقعی و روحیه ای خدمت و وفاداری به مردم در مابین بزرگان جاغوری نیست.  وکیلان محترم ولایت غزنی بخصوص وکیلانی که از جاغوری نان و نام وکالت غزنی را تصاحب شده اند اگر حتی راه اندازی وتکمیل همین یک پروژه  به عنوان یادگاری از عهده ای شان نمی آید بهتراست که با سرخرویی و آبرو مندی استعفا بدهند تا حد اقل نام نیک وعزت و اراده ای یک وکیل زنده از آنان، برای نسلهای آینده ای جاغوری به یادگار بماند نه اینکه همچون مردگان و مجسمه های بی روحی که برچوکی گذاشته می شوند هر روز با سرهای پایین و زبانهای بسته بی اختیار به چوکی پارلمان کوبیده شده بلند شوند.

شنیده می شود که پروژه ای سرک جاغوری وغزنی از بودجه ای تیم باز سازی ولایت غزنی خارج و زیر مجموعه ای مستقیم وزارت فواید عامه قرار گرفته که این خود بد ترین توطئه برای به تأخیر انداختن کار سرک جاغوری وغزنی می باشد زیرا با بودجه ای که وزارت عامه برای ولایات اختصاص می دهد و پس از آن در مرحله ای دوم بودجه ای اندکی که از سوی مقام ولایت غزنی برای این سرک اختصاص داده می شود بنده پیش بینی می کنم سینه ای خاکی این سرک هیجگاه پختگی را تجربه نخواهد کرد و همچنان خام و خراب خواهد ماند!

اگر دل به کار داده شود هنوز هم فرصتی برای اثبات صداقت و راستی هست.

بهتر است هم ازطریق تیم باز سازی ولایتی غزنی وهم از مجرای وزارت فواید عامه

کار این سرک پیگیری شود تا پس از تکمیل آن هر موجی دیگری را که برای

 مردم جاغوری خلق کنند قابل باور باشد وگرنه موج ولایت شدن جاغوری و سوارشدن

برگرده ای مردم  به این بهانه دیگر قابل باور نخواهد بود و اگر هم قابل باور وحتی

قابل اعمال باشد ولایت شدن اسمی و بدون باز سازی ابتدایی ترین زیر ساختهای آن 

ومحروم از همه ای مزایایی شهری، سودی برای ساکنان آن نخواهد داشت.

بهرحال انتخابات دیگری و موج دیگری برای مردم جاغوری در راه است اما اگر سرک

جاغوری و غزنی تا انتخابات بعدی باز سازی نشود گمان نکنم هیج سوژه ای دیگری

بتواند در جاغوری موج ایجاد کند تا موج سواران

1,087بازدید

۴ دیدگاه »

 1. نعمت ا لله قوس ۱۶, ۱۳۹۱ در ۹:۰۶ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۱ ساعت: ۹:۶

  تمام حرفها را در چند سطر گفته اید درود!

 2. جان قوس ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ ب.ظ -

  جمعه ۱۷ آذر۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۱۷

  چه کنم که کار از دست من بر نمی اید و فقط ناراحت می شوم از دست این وکلا … ر و مفت خور سست … یه ها و بی غیرت های خود فروشا. دلم خیلی درد دارد که چرا فقط ما مردم خود فروش هستیم, باور کنید که بسیار خود فروش و بی غیرت بی عقل زیاد داریم.

 3. محمد سالم محمدی قوس ۱۸, ۱۳۹۱ در ۵:۱۶ ب.ظ -

  شنبه ۱۸ آذر۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۶

  به نظر مه هم مشکل اصلی مشکل خود ماست مردم جاغوری باید مثل مردم بامیان و جاهای دیگر بسیار تظاهرات و اجتماعات اعتراضی راه بیندازند تا به باز سازی جاغوری توجه شود

 4. یک قوما درایران قوس ۲۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۲ ب.ظ -

  شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۲

  حیف است فیس بوکیها این نوشته را در فیس بوک نگذارند من خواهش می کنم فیس بوکیههای جاغوری لطف کنن این نوشته را در فیس بوکه بچه های جاغوری بمانند من خودم ایران هستم فیس بوک ندارم