موضع انتخاباتی ما

رسول حمیدی ۹:۴۸ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
موضع انتخاباتی ما

موضع انتخاباتی ما

جاغوری، دو روز مانده به انتخاباتhamidi
به عنوان فردی و فرزندی از جاغوری که در وضعیت‌های دشوار نسبت به سرنوشت مردم، جوانان و نسل آگاه جاغوری حساس بوده و اکنون نیز با حضور در دانشگاه، حوزه و لیسه‌های جاغوری با جوانان آینده‌ساز این خطه از افق روشن امید، پیوند دین و دانش و حفظ اصالت‌ و هویت دینی- ملی… خود سخن می‌گوید، نکات ذیل را به خود، مردم شریف و نسل جوان و آگاه جاغوری یاداور می‌شوم.

یک) در آستانه انتخابات قرار داریم، از آرای خود در جهت عبور از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب استفاده کنیم. وضعیت کنونی ما در افغانستان و جاغوری بر نسل آگاه ما روشن است. ما در افغانستان کمینه ۲۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهیم. این در حالی است که حضور ما در نهادهای سیاسی، نظامی، امنیتی، آموزشی یا بگویم ساختار نظام به صورت کلی، سمبولیک و رو به کاهش بوده و در خوشبینانه‌ترین داوری هم به ۵٪ نمی‌رسد. اردو را که طبق گزارش افراد مطلع، از وجود هزاره‌ها پاکسازی کرده‌اند.

دو) بیاد داریم که با جنبش‌های مدنی و حق‌طلبانه تبسم و روشنایی چگونه برخورد شد. در دوره حکومت وحدت ملی چه تعداد از جوانان نخبه و مردم ما به خون کشیده شد.

سه) سهم مردم ما از صدها میلیارد دالر کمک جامعه ‌جهانی و پروژه‌های انکشافی چند درصد بوده است؟ سهم ما فقط وعده‌های سر خرمن بوده است.

چهار) سهمیه‌بندی کنکور چه دلیل معقولی جز جلوگیری از ورود جوانان ما در مراکز تحصیلات عالی داشت. دیدیم که یکی با نمره سه برابر آن که قبول شده بود مردود شد. وقتی طبل رسوایی به صدا درامد، بجای آن که ساختار را اصلاح کند با قبول یک فرد شکلاتی دست مردم ما داد.

در غزنی و جاغوری
پنج) چرا در غزنی انتخابات برگزار نشد؟ سه حوزه‌ای کردن جاغوری مگر فلسفه‌ای غیر از جلوگیری ورود مردم ما به پارلمان دارد؟
شش) پوسته‌های امنیتی دشت وحشت قره باغ چرا برچیده شد؟ آیا دولت نمی‌تواند امنیت یک مسیر را تأمین کند؟ همین دیروز از رانندگان موترهای بار که با عبور از دشت وحشت به جاغوری می‌رسیدند مکرر پرسیدم طالبان چند پول از شما گرفته است. از پنج تا بیست هزار جواب شان بود. این یعنی قیمت‌های سرسام‌آور کالاها و اجناس در جاغوری.

هفت) در نتیجه، سیب درجه یک جاغوری سیر ۱۰۰ افغانی و همزمان انگور درجه دوی برادران جنوبی کیلوی ۴۰ تا ۵۰ افغانی بر سفره مردم جاغوری قرار دارد. مردم جاغوری محصولات خود را با کلدار پاکستان می‌فروشند و اجناس ضروری زندگی خود را با افغانی می‌خرند. آیا این عادلانه است؟

هشت) مسیر گیلان بر روی مردم جاغوری بسته است و این مردم برای آمد و رفت به قندهار باید از دشت وحشت عبور و غزنی را هم زیارت کنند. ایا دولت قدرت تأمین امنیت ۲۰ کیلومتر راه را ندارد؟

نه) امنیت به وضعیتی گفته می‌شود که تهدیدی بر جان، مال، ناموس و آبرو، آزادی و اعتقادات… انسانها وجود نداشته باشد. این که تعدادی ….. نفر از مردم جاغوری بجای کار اقتصادی یا فرهنگی مجبورند برای دفاع از جاغوری در سنگرها باشند دلیلی بر وجود تهدید نیست؟

ده) حضور استاد دانش در جاغوری برای یک وعده‌ای که بیش از یک دهه، شکلاتی برای مردم جاغوری در آستانه انتخابات بوده آیا چیزی بیش از شکلات بود؟ او به مردم وعده داد که دولت آمادگی دارد پیشنهاد ولایت شدن جاغوری را به شوارای ملی بفرستد. آیا در این وعده چیزی بیش از وعده‌های گذشته دیده می‌شود؟

یازده) در حضور استاد دانش کسی از جانب مردم جاغوری سخن گفت که برای کمپاین به نفع او و اشرف غنی به جاغوری آمده است. او بجای آن که موارد فوق را بزبان آورد، به تمجید از دانش و تشکر از اشرف غنی به خاطر دفاع از جاغوری در رویداد سال گذشته پرداخت و در اخیر ولایت شدن جاغوری را به عنوان خواسته مردم به زبان آورد که چند سال است گفته شده است. این از عجایب این سفر و خندیدن به شعور این مردم است.

جاغوری را در واقع آن جوانان دریادلی نجات دادند که در آن شب تاریک و بیم موج و گرداب چنان حائل، دل به دریا زدند و در بهای نجات مردم خود مرگ را پذیرا شدند. کور باد چشمی که این ماجراجویی قهرمانانه این نسل آگاه را نبیند.

دوازده) رئیس کمپاین اشرف غنی به صراحت می‌گوید برنده این انتخابات اشرف غنی است چرا که امکانات دولتی را در اختیار دارد. این گفته در هر نظام و قانونی جرم بوده و قابل پیگرد است. نمی‌دانم او خودش متوجه نیست یا مردم جاغوری را نفهم خیال کرده است که به خود اجازه می‌دهد چنین سخنی را در حضور جمع و برای متقاعد و همراه کردن مردم جاغوری با تیمش بزبان آورد.

سیزده) تمام کمپاینران به جای این که به سراغ مردم روند، به سراغ ارباب‌ها و ارباب‌منش‌ها رفته میان آنها پول توزیع می‌کنند و با غذاهای چرب از آنها پذیرایی می‌کنند. این کار درواقع توهین به شعور مردم و رأی دهندگان است. با این کار به رأی دهندگان می‌گویند تو بنده اربابت هستی و رأیت در جیب اوست و من ارباب تو را خریده‌ام- غافل از این که رأی این مردم در جیب هیچ کسی نیست.

چهارده) با توجه به مشکلات و نکات گفته شده، مشکل افغانستان بسیار بنیادی و کلان است. ما باید به مصالح کلان کشور رأی دهیم. هیچ مصلحتی بالاتر از ریشه کن کردن درخت انحصار نیست. تا دهقان درخت انحصار باشیم و آن را آبیاری کنیم تقدیر ما عوض نخواهد شد. برادران جنوبی ما که صدها سال درخت انحصار را آبیاری کردند اینک پای این درخت گرسنه و درمانده‌اند.

پانزده) گویی مانند قبل نمی‌گذارند دیگران حکومت کنند، گوییم تا کی به این وضعیت رضایت دهیم و به عبور از این وضعیت رأی ندهیم. تا کی می‌توانند شتر را با بارش عبور دهند و کسی خبر نشود. باید بالاخره یاد بدهیم و بگیرند که زندگی در دنیای امروز یعنی چه، اگر اکنون زمانش نیست کی خواهد آمد.

شانزده) مناطق جنوبی دست طالب است و استیکر نزده‌اند. تاجیک و ازبک این بار متحدانه به تغییر وضعیت نامطلوب موجود رأی خواهند داد. اوضاع جاغوری نیز به نفع وضعیت موجود نیست. چرا بهانه و زمینه‌ساز تقلب یا متهم برهم زدن اتحاد اقوام شویم؟

خدا آن ملتی را سروری داد
که تقدیرش بدست خویش بنوشت.
به آن ملت سر و کاری ندارد
که دهقانش برای دیگری کشت.

58بازدید

کامنت بسته شده است.