نباید جاغوری بار دیگر شکست بخورد

مدبریت ۱۱:۲۹ ق.ظ ۲۴

برای کامیابی جاغوری در انتخابات پارلمانی دست بکار شویم

 حسین سیرت

 انتخابات ریاست جمهوری سپری شد اما انتخابات پارلمانی در راه است.

براساس معلومات بدست آمده، قرار است ده ها تن در انتخابات پارلمانی نامزد شوند و تجربه ی هدر رفتن رای مردم جاغوری و پراکنده شدن آرا میان چندین کاندید تکرار خواهد شد.

به نظر من بهتر است از همین حالا روشنفکران و تمام آنانی که براستی برای آینده جاغوری و منافع آن فکر می کنند فکری برای فرستادن حد اقل سه نماینده به پارلمان آینده افغانستان نمایند.مسولین انتخابات در جاغوری

تجربه نشان  داده است که تلاش برای کنار رفتن کاندیدان نتایج و دست آورد های مثبتی در پی نداشته بنا براین باید از راه های دیگری برای محدود کردن شمار نامزدان نمایندگی در پارلمان جستجو کرد.

یکی از راه ها این است که کاندیدان مربوط به هر چهار قوم پیش از برگزاری انتخابات در میان خود شان با نظارت نهاد های اجتماعی فعال در جاغوری رای گیری کنند و نامزدی که بیشترین رای را بدست آورد به مردم تبلیغ شود تا فقط به همان نامزد رای دهند تارای شان ضایع نشود.

به گونه مثال از دسته باغچری که ممکن است چندین تن خود را کاندید کند، یک روز مشخص از تمام مردم باغچری دعوت شود تا با تجمع در یک محل مشخص برای کاندیدان مربوط به این دسته رای دهند و پس از حساب نتایج ارا مطرح ترین کاندید که بیشترین آرا را به دست آورده برای مردم معرفی شود تا تمام مردمی که متعلق به دسته باغچری هستند به همان کاندید رای دهند و نگزارند که رای شان در میان چندین کاندید، تقسیم گردد و در آخر هیچ کاندیدی رای کافی برای رفتن به پارلمان را بدست نیاورد.

می توان از این شیوه برای دسته های آته، ایزدری و  گری نیز استفاده کرد.

در غیر این صورت جاغوری بازهم نمی تواند حتا یک نماینده را به پارلمان معرفی کند.

البته این یگانه شیوه برای کاهش نامزدان پارلمان نیست بلکه مهم است تا نظر تمام دوستان را در این رابطه داشته باشیم و از بهترین نظر برای رسیدن به هدف استفاده نماییم.

از این طریق می خواهم طرح های تمام دوستان را در مورد شیوه های کاهش نامزدان پارلمان جستجو نماییم.

رای جاغوری در انتخابات پیشین پارلمانی میان ۱۶ کاندید تقسیم شد و بجر خانم شاه گل رضایی که از طریق سهم زنان به پارلمان راه یافت هیچ یک از کاندیدان رای کافی برای رفتن به پارلمان را پیدا نکردند.

 حسین سیرت

 جناب آقای سیرت سلام تشکر از ابراز مسولیت و احساسات پاک تان

تشکر از برادر محترم جناب اقای مومن زاده در نشر این مطالب

من هم با شما دوست عزیز موافقم  مسایلی مثل انتخابات را نمی شود چند روز مانده به آن حل و فصل کرد . چون تا زمانیکه در این مورد کسی هزینه نکرده اند مسئله حیثیتی نشده راحت تر می شود با آنها صحبت کرد حل نمود  .

وقتی یک مشکل در جامعه پدیدار می گردد  برای حل آن مشکل دو نوع دارو و درمان تجویز می گردد .

یکی : طرح دراز مدت که در آن شایسته سالاری و لیاقت افراد ، تخصص و تعهد باید جایگاه ویژه پیدا کند  واین ذهنیت در بین مردم نهادینه شود .

دوم : طرح کوتاه مدت کاربردی برای رفع این مشکل . که طرح شما را می توان در این جایگاه قرار داد  با این حال با توجه با تاثیر گذاری رسم و رواج در میان جامعه،  به این سادگی نمی شود از کنار این طرح گذشت . باید دید که فواید آن ویا احیانا مضرات برای جامعه بیشتر است  وچه میزان در رفع این مشکل به ما کمک می کند  

 در خصوص طرح شما فکر کنم در دراز مدت  طرح مناسب نباشد اصلا خود را گرفتار کردن در دام قومی  و منطقه ای  راهکار مناسب نمی تواند باشد . مخصوصا آتش این جهار دسته که شما گفتید آتش زیر خاگستر است اگر کمی بال پر بدهیم شعله ور خواهد شد . در آن صورت نتایج اش قابل پیش بینی نیست چون در بین هردسته اقوام کوچک وجود دارد  و هر قوم دارای خانوار های مختلف می باشد این قصه همین طور سری دراز دارد .

من فکر می کنم ما باید متد  و رویش های اساسی را در جامعه مان نهادینه کنیم در این قسمت بهای اگر لازم باشد هم  بپردازیم  چون گذاشتن رسم و رسومات غیر منطقی برای دراز مدت کار شایسته نیست باید به مردم ذهنیت نظیر این مسایل را ندیهم و با آ نها مبارزه کنیم  .

ما باید تلاش کنیم که انتخابات در جامعه ما بر اساس شایسته سالاری صورت بگیرد  باید در بین مردم فرهنگ سازی کنیم  و ما باید افراد که شایسته ی نمایندگی از مردم جاغوری را داشته باشد پیدا کنیم وبه آن رای دهیم . گرچند درجامعه ما این کار کاری سخت است ولی ممکین است .  

ما  باید تلاش کنیم تا  مرم ما در این مورد نیز هم به عقلانیت سیاسی برسد  نظیر آنچه در انتخابات ریاست جمهوری امسال اتفاق افتاد و یک  بار دیگر مردم جاغوری نشان داد که اگر بخواهد می تواند جلوی همه تیکه دراها بیستاد . و آنچه را که به مصلحت ملی شان باشد اقدام کند .

فرهنگ سازی و شایسته سالاری و آزاد کردن از دام قوم  و قبیله گرچند در ج

2,395بازدید

۲۴ دیدگاه »

 1. حسین سیرت سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۱:۴۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۳:۴۳

  سلام آقای مومن زاده
  تشکر از همکاری تان برای نشر این مطلب در جاغوری یک
  از این طریق به اطلاع تمام دوستان جاغوری که در کابل هستند می رسانم که نشست مهمی در این مورد روز جمعه ساعت ۴:۰۰ بعد از ظهر در دفتر کاریابی برگزار می شود.
  شرکت شما بیانگر نجات جاغوری از شکست دوباره است.
  آدرس دفتر کاریابی:
  ده بوری – سرای غزنی – پهلوی شرکت کابل فلز شماره تماس ۰۷۷۲۰۱۰۵۵۱

 2. خان محمد ایران سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۲:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۴:۱۲

  سلام و دورد بپایان خدمت آقای مومن زاده مدیر محترم سایت و خواننده گان عزیز این سایت
  برادران خوبم دوستان عزیزم مردم شریف سرزمین علم پرور جاغوری از همه شما خواهشمندم که سعی کنید تا این بار مانند شورای ولایتی شکست بسیار بزرگ را برای خود مایان خریداری نکنیم .
  و تشکر از برادر آقای مومن زاده که مطلب آقای سیرت را به این ویب سایت نشر کردن و ممنون از مطلب مدیر صاحب من هم با اشان موافق هستم .
  خدا یار تان دوستان.

 3. امید ازره سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۵:۲۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۷:۲۱

  من خودم از جاغوری نیستم ولی باید اعتراف کنم که برادران جاغوری بعد از انتخابات ثابت کردند که از فهم و بینش سیاسی بالای برخوردار استند.

  مردم جاغوری همیشه مایه افتخار هزاره بوده و است و خواهد بود.

  این خیلی مهم است که برادران همت بلند جاغوری در همه عرصه های زندگی سیاسی ملیت هزاره در سراسر افغانستان نقش بارز را داشته باشند چون میشود بالای انها حساب و اطمینان کرد.

  برای موفقیت هر چه بیشترو تعین و فرستادن نماینده به پارلمان و شورای ولایتی -در جاغوری بایست اول به تشکیل شورا یا مجلس خبرگان اقدام نمایند.

  و این اشخاص تا حدی باید دلسوز و کار فهم باشند و بعد از رای گیری عمومی برای تعین نماینده پارلمانی و یا ولایتی اینها در صورت موجودیت چند نماینده منتخب مردم در مورد فرستادن نماینده اصلح به پارلمان و سایر شورا ها تصمیم نهایی را بگیرند تا از دو دستگی و بی اتفاقی جلوگیری شود. و مردم هم به تصمیم مجلس خبرگان احترام بگذارند.

  و اعضای مجلس خبرگان باید موقت باشد مثلا برای یکسال و یا نهایتا دو سال و یا بیشتر و در صورت خیانت شخص خاین بایست از طرف نماینده مردم بزودی برکنار شود.

  بامید پیروزی هرچه بیشتر مردم شریف جاغوری.

 4. مدیریت سایت سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۵:۲۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۷:۲۵

  خان محمد جان سلام
  تشکر از شما دوست عزیز
  از شما که دلی تان برای این سرزمین می طپد از شما که دوست دارید جاغوری جایگاه شایسته خود را دوباره باز یابد .
  از شما که وقت می گذارید وبا ابراز نظر تان خستگی را از تن ما هم بیرون می کنید
  امید که تلاش همه ما شما نتیجه بدهد و مردم به دور از گرایش های مختلف در فکر منافع ملی ومنطقه ی باشد . وبا وجود کاندیدهای مختلف مثل دوران ریاست جمهوری به کاندید واحد رای بدهند ممنون منتظر نظرات بعدی تان هستیم .

 5. ناروی سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۵:۴۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۷:۴۳

  سلام جناب مومن زاده و جناب مدیر ! امید وارم که روشن ضمیران جا غوری این بار در مورد انتخابات پارلمانی , علاج واقعه را قبل از و قوع کند .
  قبل ازین که باران بباراد بام خانه مشتر ک ما وشما کاه گل و ناو دانها منظم باشد .
  اگر نه باز همان بد بختی چیزی دیگری نیست .
  به امید جا غوری آباد و سر بلند !

 6. ناروی سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۶:۴۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۸:۴۰

  سلام دوباره . یک پشنهاد کو چک . در صدر و بلاگ تان نو شته است
  که : ( موضوع : ولسوالی جاغوری ) در حد امکان اگر بنو سید – مو ضوع ولایت جاغوری
  تا در اذهان عامه مردم نهادینه شود که ….
  چون ندای ما در این مورد بر حق میباشد . به امید آن روز

 7. مدیریت سایت سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۲۳:۲۶

  سلام ازما دوست عزیز
  تشکر حضور تان واز پیشنهاد تان
  دوست عزیز نوشتن ویا نوشتن ما مشکل را حل نخواهد کرد . نهادینه شدن شان بدون واقعیت خارجی ره بجای نخواهد برد .

  از طرفی اعتراض عده ای دیگر را هم ممکین است بر انگیزد ما می دانم شما نیت خیر دارید خیلی ها ممکین است مو را از ماست بگیرد بگوید از کی ولایت شده ما خبر نداریم .
  امید وارم عذر مرا بپذیرید .
  ممنون از شما دوست عزیز

 8. مدیریت سایت سنبله ۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۲۳:۳۶

  از امید آزره متشکرم
  بابت ابراز نظر وحسن نیت شان نسبت به مردم جاغوری
  جاغوری جز پیکره بزرگ هزارستان است ودیگر برادران خود را در افتخارت شان سهیم میدانند اگر در این راستا تلاش فروان هم انجام میدهند به این دلیل است تا در تکامل هزارستان بزرگ وظیفه خود را بدرستی انجام داده باشد .
  امید وارم شایستگی های را که ذکر کرده اید داشته باشیم ودر صورت نبود تمام تلاش خود را می کنیم تا به آن دست رسی پیدا کنیم .
  از طرح تان متشکرم . تا دیداری دوباره خدا نهگدار

 9. حبیب میرزایی سنبله ۵, ۱۳۸۸ در ۲:۱۰ ب.ظ -

  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۴:۱۰

  طرح خوبی است اما سخن جدیدی نیست. در این چند سال این طرح چندین بار سبک و سنگین شد و بالاخره به علت هزینه ها و عدم استقبال مردم به نتیجه ای نرسید.

 10. قیس سنبله ۵, ۱۳۸۸ در ۴:۴۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۶:۴۴

  سلام همو طنان هزاره من . مطالب تان را خواندم بسیار امید واری است برای شما که در کنار هم با شید . من یکفرد تا جیک , از ین کار های تان خوشم امد .
  در مورد افغان یا اوغان ملت که همان پشا تینها است بر وزم . نظر تان را میخواهم

 11. علی قاسمی سنبله ۵, ۱۳۸۸ در ۴:۵۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۶:۵۵

  سلام دوستان
  از احساس گا برادران اظهار سپاس .
  برادران به جا ی نوشتن نام ولایت جاغوری به فکر ولایت شدن باشند و دوستانیکه در کابل و جاغوری حضور دارند تلاش نمایند که اگر جاغوری ولایت شود دیگر ان وقت از هر خانه یک نفر هم اگر خودرا کاندید کند باز حق ما در پارلمان ضایع نمیشود چون سهمیه ولایت به ما تعلق می گیرد .
  در غیر این صورت راه های چاره را باید سنجید و بهترین انهارا عملی کرد .
  موفق و شاد باشید

 12. امید ازره سنبله ۵, ۱۳۸۸ در ۸:۵۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۵ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۲۰:۵۴

  اقای حبیب میرزایی این طرح هیچ هزینه بر نمی دارد مکان گرد همایی را در یک خانه خدا که وسیع و در مرکز منطقه باشد که همه رسیدگی بتواند صورت بگیرد و هرکس یک وعده غذا را با خود از خانه با خود بیاورد که هم خیر شود و هم ثواب. و اگر هم کسی پول اضافی دارد همین روز مصرف ان است.

  و اگر مردم جاغوری این مسله را حل نکنند فاتحه اش را خواند.

 13. اسد سنبله ۶, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۹ ق.ظ -

  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۰:۱۹

  دوست عزیز اقای سیرت…پیشنهاد جالب است.ولی به نظر من برای این که ما بتوانیم به اساس نفوس که داریم نماینده در پارلمان داشته باشیم و سایر امتیازات بر حق خود را بدست اوریم باید کارها و اقدامات خیلی اساسی و بنیادین صورت گیرد.من فکر می کنم امروز هر کس شعار ترجیح منافع کل جاغوری بر منافع شخصی خود را سر می می دهند ولی در عمل هیچ کس حاضر نیست کمترین کار درجهت عملی شدن این اصل نماید.مشکل ما این است که هرگز از گذشته خود پند نه میگیریم و هر یک از شخصیتهای بزرک و مهم جاغوری فقط به فکر خود شان هستند و بس.و الا حال جاغوری ولایت می بود
  جاغوری باید سه نماینده در پارلمان و ۴ نماینده در شورای ولایتی میداشت…..و دها امتیاز دیگر ..البته با عرض معذرت مقصدم هرگز بی احترامی به کسی نیست ما مردم به مرض خود خواهی دچار هستیم پس باید تلاش کنیم که تک تک ما از با سواد و بی سواد فقیر و غنی و از هر قوم و منطقه که هستیم خود مان را از شر این مرض رهای دهیم .
  از مدیریت سایت جاغوری هم ابراز تشکر می نمایم بخاطر زحمات که می کشند.
  موفق باشید.

 14. مدیریت سایت سنبله ۶, ۱۳۸۸ در ۱:۳۱ ق.ظ -

  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱:۳۱

  اسد جان سلام
  تشکر از ابراز نظر تان

  آری دوست عزیز

  امروز هر کس شعار ترجیح منافع کل جاغوری بر منافع شخصی خود را سر می می دهند ولی در عمل هیچ کس حاضر نیست کمترین کار درجهت عملی شدن این اصل نماید.مشکل ما این است

  واز همه مشکلتر :

  ما مردم به مرض خود خواهی دچار هستیم پس باید تلاش کنیم که تک تک ما از با سواد و بی سواد فقیر و غنی و از هر قوم و منطقه که هستیم خود مان را از شر این مرض رهای دهیم .

  چه گل گفتی و در سفتی بیا خوش بخوان حافظ …

  مهم ترین راه درمان و علاج تشخیص مرض است که چه خوب دوست عزیز به آن اشاره کرده است .

 15. MarkazCD.com سنبله ۶, ۱۳۸۸ در ۹:۴۷ ب.ظ -

  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۲۱:۴۷

  مرکز خرید پستی سی دی و دی وی دی در ایران.
  بهترین کیفیت و قیمت های باورنکردنی.
  در هر کجای ایران که هستید می توانید فیلم های روز دنیا را درب منزل خود تحویل بگیرید و هنگام تحویل پول پرداخت کنید.
  مرکز خرید پستی فیلم ها و سریال های روز دنیا،نرم افزار،بازی،موسیقی،سریال های کره ای و خارجی با نازلترین قیمت و کیفیت عالی
  http://www.MarkazCD.com

 16. نعمت الله اخلاقی سنبله ۷, ۱۳۸۸ در ۹:۵۳ ق.ظ -

  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۹:۵۳

  جناب سیرت . متاسفانه گاه تحصیل کردگان ما چه طلاب محترم و چه دانشگاهیان چنان ناشیانه و خودخواهانه عمل میکنند که ادم با خودش می گوید پس اینان درس چه خوانده اند ؟.
  در این رابطه اولا که نباید اصلا مسئله ازدری و باغچری و اینجور مسائل مطرح شود چون این خود از افکار سنتی هست که در مقیاس بزرگ خودش یکی از مشکلات افغانستان امروز ماست . باید بزرگان جاغوری بنشینند و برای کسانی که می خواهند کاندید شوند یک سری شرایط وضع کنند . از قبیل تحصیلات و سن و موارد دیگر … و بعد آنهایی را که بیشترین رای را در کل جاغوری آورد برای دوره پارلمان کاندید کنند . شاد و موفق باشید

 17. حسین سیرت سنبله ۷, ۱۳۸۸ در ۱:۳۳ ب.ظ -

  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۳:۳۳

  آقای نعمت الله اخلاقی سلام برشما!
  از نظر نیکی که در این رابطه داده اید جهان سپاس.
  تجربه های گوناگونی برای کاهش شمار نامزدان پارلمان در دور پیشین انتخابات پارلمانی استفاده شد. در آن دور نیز همه می گفتند ما باید از سه یا چهار کاندیدی که شایستگی داشته باشد حمایت کنیم حلقه روشن فکر جامعه نیز همین کار را کرد اما متاسفانه نتیجه نداد زیرا هر کس به نظر خودش یک کاندید را شایسته می دید.
  من در نوشته ام گفته ام که این طرح یگانه طرح نیست و می شود آنرا به شکل دیگری تغییر داد. زیرا حکم کردن مطلق اشتباه است.
  شاد و موفق باشید.

 18. ناروی سنبله ۷, ۱۳۸۸ در ۳:۵۳ ب.ظ -

  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۵:۵۳

  سلام سیرت عزیز. امید وارم نخبگان هر منطقه در سنگیماشه جمع و باهم تفاهم کند. واگر نه , شعله اتش خود خواهی چند فرد دامین گیر یک جامعه کلان میشود !!
  آن وقت کو زه را بگیرد حوز را پر کند !!
  تا نیاید بین مردم اتفاق
  تا قیات بر نگردیم از نفاق
  تا نیاید بین مردم پختگی
  میکشیم این رنجها در زندگی

 19. حسین سیرت سنبله ۷, ۱۳۸۸ در ۴:۱۶ ب.ظ -

  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۶:۱۶

  سلام آقای ناروی
  زیبا گفتید هدف همین است اتفاق و بس.

 20. جلال سنبله ۷, ۱۳۸۸ در ۷:۴۰ ب.ظ -

  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۹:۴۰

  مجموع آرای اعلام شده ی شورای ولایتی جاغوری: ۵۰۶۰۳ رأی

  مجموع آرای کاندیداهای مجمع علما و طلاب : ۲۱۴۶۴ رأی.
  مجموع آرای کاندیداهای حذف شده: ۳۰۰۱۸ رأی
  مجموع آرای کاندیداهای که به مجمع اختیار داده بودند؛ اما انصراف نداده اند: ۲۰۳۴۲ رأی

 21. دانش سنگماشه سنبله ۸, ۱۳۸۸ در ۲:۲۰ ب.ظ -

  یکشنبه ۸ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۱۴:۲۰

  با تشکر از دوست صمیمی ام آقای سیرت و سایر کار بران محترم من دراین زمینه مطلبی تحت عنوان« راهی برای جلو گیری از شکست جاغوری در شورای ولایتی » نوشته ام که دراین جا باز هم برآن طرح تأکید می کنم و شما خوانندگان عزیز را به خواندن دو باره ی این طرح دعوت مینمایم. امید وارم نظر یاد تان نرود. ممنون

 22. امید ازره سنبله ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۶ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۰:۴۶

  جامعه که رهبر و احترام به رهبر را نداشته باشد موفقیت ان مردم شک برانگیز است ایا در کل جاغوری یک رهبر وارسته وجود ندارد؟؟؟

  معیار انتخاب یک رهبر را از سطح دانش و تقوا و اندازه خدمت وی به جامعه و مردمش میتوان تعین کرد و بس…هرکس برای جاغوری زیادترین کار و خدمت را کرده میتواند حیثیت رهبر را نیز داشته باشد و هدایات وی نیز باید بدیده احترام دیده شود و در غیر ان به حرف های مفت اشخاص لافوک اصلا وقعی نگذارید. که باعث سرگردانی و اتلاف وقت همه خواهد بود.

 23. فرید مرادی از ایران سنبله ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۷ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۲۲:۳۷

  سلام وخسته نباشید حضور شما زهمت کشان جاغوری سربلند = هرکه نام ازتوبگر سدبلند = قصه هایت زنده سازد جان تن= درباره نگین هنر وعلم افغانستان ( جاغوری ) هرچه زهمت بکشیم کم است امیدوارم نام بلندش همشه بر قله های پامیر چون نگین بدرخشد

 24. فرید مرادی از ایران سنبله ۱۱, ۱۳۸۸ در ۹:۵۵ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۸ ساعت: ۹:۵۵

  بامعذرت ادرس وبلاگ دیروز من اشتباه وارید شده است شماه عزیزان متوانید به این ادرس بمن سربزنید http://www.sabzchob.blogfa.com التماس دعا