نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و امریکا

مدبریت ۱:۵۸ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

اجلاسه جانبه ظاهرا تضاد منافع وبا به تعبیر دیگر نادیده گرفتن منافع دیگران کار دست کشور های قدرت مند داده است . در جهان سیاست از بعضی منافع ها ظاهرا به سادگی نمی توان گذشت همین مسله هر سه کشور را به سر یک میز ، گرد آورده است .

متاسفانه ضعیف همیشه وقت پامال است . نه در نظام طبیعت . افغانستان به دلیل همین گرفتاری هایش که خود همین کشور های قدرتمند خلق کرده است هیج وقت نتوانسته از منافع اش به خوبی دفاع کند که بماند حتی منافع افغانستان در حاشیه و جه بسا شاید اصلا طرح نگردد .

این بار نیز همان تضاد منافع این کشور بر سری مسئله افغانستان باعث شده است که کشور های به ظاهر دوست را به پای یک میز جمع کند . جیزی را که تجربه نشان داده است ملت افغانستان با توجه با ناکارمد بودن سیاست دولت کرزی ، دعا کند که منافع کشور های ذیدخل در راستای منافع آنان قرار بگیرد  والا همین کشور ها بی میل نیست که بلایی دیگری بد تر از طالب بر سری این ملت رنجدیده مسلط نمایند . تا در این صورت همگی به راحتی به منافع شان نایل آیند . به هر حال :

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که دیپلمات‌های عالی رتبه این کشور، افغانستان و آمریکا روز سه‌شنبه در اسلام آباد در خصوص بررسی فرآیند صلح در افغانستان در نشستی حضور خواهند یافت.

در بیانیه‌ وزارت امور خارجه پاکستان آمده است که در این نشست، مارک گراسمن، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان، جاوید لودین، معین سیاسی وزیر خارجه افغانستان و سلمان بشیر، معین وزیر خارجه پاکستان حضور خواهند داشت.

علاوه بر آن نمایندگان نظامی و استخباراتی از سه کشور در این نشست گردهم خواهند آمد.

به گزارش شینهوا ،این نشست سه جانبه با هدف ارتقای فرآیند صلح و برقراری ثبات در افغانستان برگزار می‌شود.

بررسی تنشها در مناطق سرحدی افغانستان و پاکستان نیز از موضوعاتی است که انتظار می رود دراین نشست به بحث و بررسی پرداخته شود.

برگزاری این نشست در حالی صورت خواهد گرفت که آمریکا خروج نیروهای نظامی را از افغانستان آغاز کرده است و طالبان نیز طی روزهای اخیر حملاتی را علیه نیروهای خارجی، نیروهای افغانستان و نیز مقام‌های دولتی انجام داده‌اند.

در همین حال حکومت و شورای عالی صلح نیز همچنان چشم امید به مذاکرات صلح دارند.

 خلاصه : دولت ناکارمد کرزی فرصت ۸ ساله کلان را از دست داد . در این هشت سال می توانست تا  به بار نشستن پروژه کلان ملت سازی در بین همه ای اقشار و اقوام ساکن در این کشور ، زمینه اتحاد وهمدلی را میان اقوام به وجود بیاورند . این همان نکته است که اگر هر زمام دار به آن بها ندهند سرنوشت شان بهتر از این نخواهند بود .

 تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۸    ۱۳۹۰/۵/۹
 کد خبر: ۲۵۱۰۲

+;نوشته شده در ;یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت;۱۳:۵۸ توسط;مدیریت موج سوم ; |;

572بازدید

کامنت بسته شده است.