نمایندگان غزنی نو بیدار شد:

عزیزالله جاغوری ۷:۴۶ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

نمایندگان غزنی نو بیدار شد:
متن پریس کانفرانس نمایندگان مردم غزنی در شورای ملی راجع به حوادث اخیر ولسوالی قرباغ ولایت غزنی
مردم افغانستان برای تحکیم حاکمیت قانون و تامین امنیت سراسری و عدالت اجتماعی از نظام سیاسی موجود و دولت جمهوری اسلامی افغانستان بی دریغ حمایت نموده است. در این میان مردم هزار و شیعه افغانستان همیشه همکار و پشتیبان نظام سیاسی موجود بوده و با حضور سیاسی خود به مشروعیت نظام و تحقق دموکراسی و قانون گرایی مساعدت نموده و همواره با حکومت در تامین امنیت و مقابله با دشمنان وطن و نظام سیاسی همکاری جدی داشته اند.
حکومت بر اساس وظیفه قانونی و مسولیت ملی خویش در تامین امنیت زندگی مردم، تطبیق قانون و تحقق عدالت اجتماعی مسولیت جدی و مهمی را به دوش دارد. اما متاسفانه سیاست های تنگ نظرانه برخی افراد تیم حاکم بر ارگ و نگاه قبیله گرایانه و تبعیض آلود برخی از تصمیم گیرندگان حکومت وحدت ملی نه تنها باعث بی مسولیتی حکومت در برابر مردم و شهروندان گردیده که حتی اعتماد و باور مردم نسبت به نگاه ملی و برابر حکومت در مورد شهروندان کشور را زیر سوال برده است. برخورد حکومت در مورد پیگیری و رسیدگی به حوادث غمبار اخیر در ولسوالی قرباغ ولایت غزنی یکی از ده ها نمونه این سیاست غیر مردمی، ضد قانونی و غیر مدنی است.
ما نمایندگان ولایت غزنی در شورای ملی ضمن تعهد مجدد خود بر اصل قاننونگرایی، برابری حقوق شهروندی و نمایندگی از ملت مسلمان افغانستان و مردم با عزت ولایت غزنی در مورد حوادث اخیر موارد ذیل را اعلام می داریم
۱-برخورد حکومت نسبت به حوادث اخیر که منجر به کشتار ۱۶ تن از هموطنان مظلوم و به گروگان گرفتن ۱۴ نفر دیگر در ولسوالی قرباغ گردید و طی یکسال هیج اقدامی از سوی حکومت صورت نگرفت، بیانگر بی مسولیتی حکومت ویکی از نمونه های سیاست تبعیض میان اتباع کشور بوده و جدا محکوم می گردد. از مسولین امنیتی جدا می خواهیم تا اجازه ندهد که از نهادهای ملی امنیتی کشور به منظور جانبداری از قوم و دسته خاص استفاده شود. نهادهای امنیتی کشور ضمن دفاع از مردم برای جلوگیری از هر نوع تنش و منازعه قومی در این ولسوالی باید مسولانه و بی طرفانه و جدی اقدام نموده و اجازه ندهد که سیاست قبیله گرایانه برخی افراد سیاست های حکومت را همسو با خواست طالبان و دشمنان مردم ما سوق دهد.

۲-حکومت افعانستان در برابر دفاع از مال و جان و ناموس تمامی شهروندان با قطع نظر از تعلقات قومی، سمتی و زبانی مسولیت دارد. اما اعزام هیات یک جانبه برای بررسی وضعیت قرباغ و رسیدگی به جنایات و حوادثی که در این ولسوالی صورت گرفت کاملا مغایر با اصل برابری حقوق شهروندی و نمونه ای از سیاست تبعیض آلود است. مصاحبه یکی از اعضای هیات اعزامی با کمال تاسف حکایت تلخ این سیاست غیر ملی و متناقض با اصل قانون گرایی و برابری حقوق شهروندی است و جدا باید مورد باز خواست قرار گیرد
۳-از حکومت جدا می خواهیم تا برای رسیدگی عادلانه به مظالم و جنایات اخیر در قرباغ و تعقیب عاملین این جنایات که منجر به کشته شدن ۱۸ تن از هموطنان بی گناه و اسارت تعداد ۱۴ نفر دیگر از مردم مظلوم گردید و هم چنین کشته شدن دو تن از افراد مظلوم که در مسجد نو اباد سید ولی مظلومانه به شهادت رسیدند جدا اقدام نموده و برای برچیدن مراکز گروه های تروریستی از سطح غزنی و ولسوالی قرباغ اقدام عاجل نموده و برای رهایی گروگان های مظلوم و دلجویی از خانواده قربانیان جدا عمل نماید.
۴- جهت بررسی و رسیدگی قانونی و عادلانه جنایات و کشتار بی گناهان و به گروگان گرفتن هموطنان طی یکسال اخیر و شناسایی عاملین این جنایات از حکومت جدا می خواهم تا هیات با صلاحیت، بی طرف و مورد اعتماد طرفین منازعه تعین و به منطقه اعزام نماید.تا نسبت به شناسایی عاملین و مسببین و افرادی که در مهار این معضل خطرناک کوتاهی و تقصیر داشته اند اقدام نمایند. از حکومت جدا می خواهم تا روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه از هر نوع تعلیق و انفکاک ماموران نهادهای امنیتی به گونه ای یک جانبه و از قوم خاص جدا اجتناب نماید.
۵- برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده و تحکیم وحدت ملی و مقابله با دسایس نفاق افگنانه دشمنان از حکومت جدا می خواهیم تا در مورد رهبری اداره محلی ولایت غزنی و ولسوالی قرباغ بر اساس اصل مشارکت متوازن اقوام اقدامات جدی را روی دست گرفته و نسبت به حضور همه اقوام در سطوح رهبری اداره جدا اقدام نماید.
والسلام علیکم و رحمه الله
نمایندگان مردم ولایت غزنی در شورای ملی جمهوری اسلامی افغانستان

106بازدید

کامنت بسته شده است.