نکات مهم دعای قنوت نماز عیدین

یونس افضلی ۸:۵۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
نکات مهم دعای قنوت نماز عیدین

بنام خدا

عید سعید فطر، عید طاعت و بندگی و عیدخلوص و پاکی را به همه مومنین عزیز و شما دوستان گرامی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.امیدوارم، در تمام ماههای سال همچون روزهای ماه مبارگ رمضان مواظب و مراقب و خود نگهدار بوده و درهمه لحظات عمر خود در اطاعت و بندگی خدا باشید.در نماز عیدین دعای قنوت بسیار پرمحتوا از امام صادق(ع) نقل شده است که به صورت مختصر و فهرست وار آداب نیایش در این قنوت و نیز خواسته های مهم مطرح در آن را خدمت شما تقدیم می نمایم.

eyd fetr 41 پیامک های تبریک عید سعید فطر 92

اهمیت دعای قنوت نماز عیدین که ادب دعا کردن را نیز در بر دارد، این است که اولا خداوند با اسما و صفات خاصه اش خوانده شده و سپس به طور کلی انسانهای کامل و بندگان مخلص خداوند را به عنوان افراد شایسته و مورد تایید خداوند متعال و اسوه زندگی در نظر گرفته ، از خداوند متعال خواسته می شود تا خواسته های آنان و حالات و سرنوشت آنان را برای ما نیز تقدیر نماید.

در دعای قنوت ابتدا خداوند متعال را به نامها و صفات خاصه اش می خوانیم که هریک از این نامها و صفات نشانگر  بزرگی ، بخشش، رحمت ، رافت ، مغفرت و لطف خداوند هستند. (اللَّهُمَّ أَنْتَ أَهْلُ الْکِبْرِیَاءِ وَ الْعَظَمَةِ وَ أَهْلُ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ أَهْلُ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ أَهْلُ التَّقْوَى وَ الْمَغْفِرَةِ )، سپس به ویژگی و اوصاف روز عید اشاره شده ، و عظمت و بزرگی روز عید را وسیله قرار داده  از خداوند متعال خواسته های خود را تقاضا می نماییم(اسألک بحقّ هذا الیوم الّذى جعلته للمسلمین عیدا، و لمحمّد صلّى اللّه علیه و ءاله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا).خواسته های که در دعا مطرح شده چند چیز است:

یک : بهترین خواسته بندگان صالح خداوند: «اللّهم انى اسألک خیر ما سألک منه عبادک الصّالحون»یعنى خدایا، بهترین چیزى را که بندگان صالحت از او طلب مى‌کنند، به ما نیز عطا کن. در قنوت نماز عید جمعا، نُه مرتبه از خداوند این دعای مهم خواسته می شود.

دو: پناه بردن به خداوند از هر چیزی که بندگان مخلصش به او پناه می برند: «و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون»یعنی، خدایا از آنچه که بندگان مخلصت، به تو پناه مى‌برند، ما نیز به تو پناه مى‌بریم.

سه: داخل شدن در هرخیر و فضیلتی که حضرت محمد(ص) و آل او داخل آن شده اند: «ادخلنى فى کلّ خیر ادخلت فیه محمّدا و آل محمّد»یعنی، خدایا هر خیر و نیکی و فضیلتی را که حضرت محمد(ص) را شایسته آن قرار داده و به آنان عطا کرده ای به ما نیز عنایت کن.

چهار: خارج شدن از هر بدی که حضرت محمد(ص) را از آن خارج شده اند: «و اخرجنى من کلّ سوء اخرجت منه محمّدا و آل محمّد صلواتک علیه و علیهم»یعنی خدایا از هر بدی و پلیدی که حضرت محمد(ص) و آلش را از آن دور ساختی، از ما نیز دور گردان.

خداوند متعال عبادات وطاعات همه بندگانش را قبول، حاجات همه بندگانش را برآورده، مشکلات و گرفتاری همه بندگانش را برطرف، عاقبت امور همه بندگانش را ختم بخیر، و ظهور آقا امام زمان(عج) را نزدیک گرداند.  انشاالله و تعالی

التماس دعا

675بازدید

کامنت بسته شده است.