نگاهی بر تحولات سیاسی اخیر در کشور

مدبریت ۱۱:۲۰ ق.ظ ۱

نگاهی بر تحولات سیاسی اخیر در کشور

 

افغانستان با شروع سال روان میلادی ،  دچار چالش های بزرگ سیاسی گردیده است که  میتوان گفت  حرکت سیاسی این کشور در سردرگمی کامل به پیش میرود.

بروز اختلافات شدید  بین قوه های  مقننه و اجرائی  دولت افغانستان ، واکنش های تند رئیس جمهور کرزی علیه  غرب و  عمل کرد  نماینده گان پارلمان کشور ،  بیانات  اپوزسیون  به رهبری دکتر عبدالله  علیه  رئیس جمهور ، ورود نماینده گان حزب اسلامی حکمت یار به کابل و اعلام  مذاکرات با دولت  اقای کرزی ، بازداشت شماری از رهبران گروه طالبان توسط پاکستان  و اتهامات بی جا و توهین های بی اساس  پیتر گالبریت  معاون  اسبق نماینده سازمان ملل در افغانستان همگی   از اتفاقات مهمی است که  در سال جدید میلادی   بوقوع پیوسته است .

 در اواخر مسیر حرکت سیاسی کشور  رو به تغییر به نظر میرسد ،  در این میدان هرکه به فکر پیش قدمی  و در صدد گرفتن نمره  یا  به اصلاح  روز به دست  آوردن  کریدت   هستند .

رئیس جمهور کرزی  بعد از اینکه به هدف نهائی  خود یعنی  انتخاب دوباره  به مقام ریاست جمهوری، رسید.  وی میداند که طبق قانون اساسی کشور این آخرین  مرحله از زمامداری او است . اکنون میخواهد که  گناهان هشت ساله را در نزد مردم  افغانستان  تکانده و خود را غیر جانبدار تلقی و  به حیث یک زمامدار مبتکر ، با صلاحیت  و غیر وابسته جلوه دهد .

از جانب دیگر رئیس جمهور  در نظر دارد که  در پارلمان آینده کشور نفوذ کامل داشته باشد و پارلمان آینده در افغانستان  یک پارلمان مطیع  و همنوا با دولت باشد .

تغییر قانون انتخابات و افغانی ساختن این کمیسیون  یکی از خواسته های مهم رئیس جمهور به نظر میرسد ،  که با اجرای این طرح  آقای کرزی میتواند با علاقه و میل خود کمیسیون مستقل انتخابات را وابسته به  دولت ساخته  و راه های رسیدن به اهداف آینده را از همین مبدا  برایش هموار سازد .

کرزی مذاکره با حزب اسلامی حکمت یار  را  ابتکاری برای خودش میداند ، در حالیکه  حزب اسلامی حکمت یار هیچ گونه  قدرت قابل ملاحظه را  در جبهه  کنونی  مخالفین دولت ند اشته است  .

حزب اسلامی  از آغاز حکومت  موقت و انتقالی و همچنان حکومت  انتخابی  ۲۰۰۴  با دولت  بوده  که موجودیت مهره های مهم  همانند  فاروق وردک ، کریم خرم ، جبار ثابت ، عمر داود زی و غیره  خود نمایانگر همکاری این حزب با دولت های آقای کرزی بود . و در دولت کنونی  که  آقای عبدالهادی ارغندیوال  به حیث وزیر اقتصاد حضور دارد  در ظاهر رهبر حزب اسلامی  منشعب از حکمت یار ولی در حقیقت  فرد  مهم و روابط  بین دولت و حکمت یار به شمار می آید .  طبق گزارش های دقیق  و اعتراف شماری از نماینده گان پارلمان ،  حزب اسلامی اکنون  سی در صد در دولت اقای کرزی سهیم میباشد و اعضای این حزب در ولایت ها نیز کرسی های مهمی را در اختیار دارند.

جنگ های خونین بین نیروهای مسلح حزب اسلامی و نیروهای طالبان در اواخر سال ۱۳۸۸ خور
شیدی در ولایت بغلان  شاهد وفا داری  این حزب  به دولت به رهبری حامد کرزی  است .

موضوع مهم تر اینکه  جبهه قدرت مند مخالفین دولت  همان  طالبان به شمار میروند  که در تمام ولایت های کشور فعالیت گسترده دارند و تمام منافع  کشور های غربی و آمریکا را  تهدید میکنند در حالیکه  حزب اسلامی  به جز در دو یا سه ولایت  که آنهم به قسم جزئی  دیگر فعالیت وسیع نظامی ندارد  و از هشدار اخیر حکمت یار  که به غربی ها داده است  واضح میگردد که تمام فعالیت های نظامی این حزب محدود میشود به بمب گذاری در کنار جاده ها و این فعالیت  از نگاه نظامی یک قدرت نبوده بلکه  ناتوانی طرف را در مقابل مخالفین   قدرتمند ترش نشان میدهد.

بنا بر همین دلیل بود که امریکا نیز  مذاکره و نشست با اعضا و نماینده گان این حزب را در ظاهر بی اهمیت خوانده و  حاضر به  صحبت با آنان نشدند.

 پارلمان کشور که در میان آن شمار زیادی از افراد خود خواه ، سود جو  و وابسته به بیگانه  وجود دارد،  این دسته   اکثریت قاطع را در میان اعضای پارلمان تشکیل میدهند بنأ  این ها  مجال سخن گفتن و رسیدن به آرمانهای مردم  را از چهره های سیاسی حقیقی و نماینده گان دلسوز مردم  سلب نموده اند.

این دسته از نماینده گان به خوبی میدانند که دیگر زمان کمی دارند و با  انتخابات پارلمانی  شانس برگشت به این مقام را ندارند . لذا  دست پاچه شده و میخواهند که  به گونه های مختلف  به اهداف شان دسترسی پیداکنند .

این اهداف شامل خوش خدمتی به با داران  بیرونی ، جمع آوری ثروت و املاک ، دست یابی به مقام های بلند دولتی در آینده و نجات از پنجه های مقتدر محکمه در آینده  به خاطر جنایت های شان علیه مردم افغانستان  که  در ذهن های شان همیشه منسجم است ، میباشند .

همین نماینده گان پارلمان  که  امروز در رویا روئی با  کرزی  قرار گرفته اند ، در چهار سال گذشته  همیش   به خاطر پیشبرد کارهای  کوچکی بارها تقاضای ملاقات با او را میکردند و در مقابل کرزی دست به سینه  می ایستادند.

من به یاد دارم که شماری از این نماینده گان خود خواه  چگونه از درب های ورودی  ارگ با غرور کاذب و فخر فروشی بر کارمندان و نیروهای امنیتی ارگ  وارد قصر گلخانه میشدند و  بعد چگونه در مقابل کرزی  با استفاده  از القاب  جدید  که نثار او میکردند ،  به خاطر بدست آوردن خواسته های  شخصی شان  ثنا خوان او میشدند.

معرفی اعضای کابینه  دولت  یکی از پر عاید ترین پروسه  برای  همچون نماینده گان بشمار می آمد ،  در معرفی کابینه سال ۲۰۰۶  میلادی  هتل سرینا  و دیگر رستوران های مجلل و زیبای شهر کابل  تا مدت  یکماه  شاهد دعوت های  پر هزینه  ده ها هزار دلاری  اعضای کابینه برای جلب رضایت  نماینده گان پارلمان بود. شمار زیادی از نماینده گان سود جو در این  دعوت ها  تحفه ها  و وعده های چربی را از سوی وزرای جدید  به دست  می آوردند . بر علاوه  بدست اوردن پول نقد شمار زیا دی از  نماینده گان  صاحب  موتر ها لکس  و چندین نمره زمین در شهر کابل شدند.

اما در معرفی کابینه سال ۲۰۱۰  دیگر نه  دعوت ها  زیاد مجلل بود و نه تحفه ها   ان قدر چشم گیر ، که  جلب رضایت  شماری از نماینده گان  سود جو و خود غرض  را نماید . بلکه شماری از اعضای کابینه معرفی شده  اصلا حضور نداشتند و شمار دیگر توان  پرداخت هز

605بازدید

یک دیدگاه »

  1. نظر حمل ۲۵, ۱۳۸۹ در ۶:۵۸ ب.ظ -

    چهارشنبه ۲۵ فروردین۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۵۸

    اقای قاسمی عزیز سلام . نقد تان عالی است امید وارم که مردم و روشن فکران ما از حلقه تنگ گروه گرایی دست کشیده و با مخالفین چند قرنه فکر نماید و در آن مورد نقادی نموده و با هم دیگر مجادله نماید . نظر شما چیست در این مورد ؟