نگاهی کوتا بر انتقال قدرت در افغانستان

عزیزالله جاغوری ۱۰:۵۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
نگاهی کوتا بر انتقال قدرت در افغانستان

asab0افغانستان امروز برای نخستین بارشاهد انتقال قدرت به صورت مسالمت امیز بود وشاید برای نخستین بار در تاریخ کشور است  ، که قدرت سیاسی از یک رئیس جمهور منتخب به یک رئیس جمهور منتخب دیگر انتقال می یابد .

بسیاری از تحلیل گران سیاسی بر این باور هستند که این انتقال قدرت می‌تواند پایان سنت‌های خشونت آمیز انتقال قدرت در کشور باشد. بی تردید این اتفاق را به فال نیک باید گرفت .
اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور تازه در مراسم سوگند ، از حامد کرزی رئیس جمهور پیشین ستایش کرد و گفت: “آقای کرزی با این تدبیرش مردم سالاری و انتقال قدرت دموکراتیک را در کشور نهادینه ساخت”.
گرچند این نخستین تجربه‌ی انتقال مسالمت آمیز قدرت در تاریخ معاصر کشور می باشد ، ولی همین انتقال قدرت نیز به سادگی  انجام  نگرفت  . صرف نظر از شاخ شونه کشیدن ها زور آزمایی ها  چند بار کری را به افغانستان کشاند .  با همه این ها  اگر به تاریخ صدسال اخیر کشور نگاهی بیندازیم؛ متوجه می‌شویم که تمامی زمامداران و حاکمان کشور یا کشته شدند و یا با کودتا و خشونت به قدرت رسیده‌اند.
اگر به سه دهه ای گذشته نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که در ۷ ثور ۱۳۵۷ قدرت در یک کوتای سرخ و با کشته شدن محمد داوود و اعضای خانواده‌اش به نورمحمد تره‌کی دبیر کل حزب دموکراتیک خلق انتقال می یابد .
در۲۵ سنبله ۱۳۵۸ قدرت از نورمحمد تره‌کی به حفیظ ‌الله امین انتقال پیدا کرد و ترکی کشته شد.
در۶ جدی ۱۳۵۸ حفیظ‌الله امین در یک کودتا کشته شد و قدرت در قصر تپه تاج بیگ در غرب کابل به ببرک کارمل انتقال یافت.
در قوس ۱۳۶۵ قدرت در یک تفاهم حزبی از ببرک کارمل به دکتر نجیب‌الله انتقال یافت و نجیب الله مشروعیت خود را در ۳ قوس همین سال از یک لویه جرگه بدست آورد.
در ۸ ثور ۱۳۷۱ مجاهدین وارد کابل شدند و قدرت از دکتر نجیب‌الله و حزب دموکراتیک خلق به دولت مجاهدین انتقال یافت. در میزان ۱۳۷۵ طالبان وارد کابل شدند و همه را بیرون راندند.
پس از سرنگونی حاکمیت طالبان در روز اول جدی ۱۳۸۰ قدرت از برهان‌الدین ربانی به حامد کرزی انتقال یافت.
آقای کرزی در اول جدی ۱۳۸۰ در یک مراسم رسمی قدرت را از برهان‌الدین ربانی تحویل گرفت که از آن به عنوان نخستین انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان یاد می‌شود.
اکنون پس از سیزده سال حکومت‌ حامد کرزی؛ قدرت برای نخستین بار از یک رئیس جمهور منتخب به یک رئیس جمهور منتخب دیگر انتقال یافت.
رئیس جمهور اشرف غنی احمدزی امروز در مراسم تحلیف گفت: “مردم افغانستان آزمون‌های زیادی را با پیروزی پشت سر گذاشتند، من و مردم افغانستان از رهبری خوب حامد کرزی قدردانی می‌کنیم”.
حامد کرزی امروز با انتقال آرام قدرت به اشرف غنی احمدزی سنت انتقال خشونت آمیز قدرت را کنار زد و مردم آرزو دارند تا این سرآغازی برای نهادینه شدن مردم سالاری و پایان بخشیدن به انتقال خشونت آمیز قدرت درافغانستان باشد.

1,775بازدید

کامنت بسته شده است.