نگاهی گذرا بر بازار های جاغوری

مدبریت ۹:۴۲ ق.ظ ۹

سلام دوستان

 این روز ها جاغوری کدام خبر خاص نیست از موتر که در مسیر غزنی الی جاغوری واقع در منطقه دشت قره باغ ناپدید شده بود خوشبختان موتر همراه با موتروان  آزاد گردیده است.

 گفته می شود راننده مذکور مقدار نان خشک را در موتر انداخته به طرف جاغوری انتقال می داده است و راپور به شورشیان می رسد که اسناد های دولتی توسط فلان موتر در  داخل نان خشک جابجا شده در حال انتقال است به همین لحاظ هفته گذشته غلام سخی را همراه موتر شان در منطقه دشت وحشت (دشت قره باغ) با خود شان می برند. که امروز طی تماس تلیفونی که با آقای طوفان نمایند نمایندگی تراسپورت بازار غجور جاغوری داشتیم تائید کردند که اقای غلام سخی همراه با موتر شان آزاد گردیده است .

گزارش هم از سه بازار نسبتا بزرگ جاغوری

سنگماشه مرکز جاغوری

سنگماشه مرکز تاریخی و سنتی در این اواخر جاغوری دچار تغییرات زیادی شده است. مهمترین بخش این تغییرات را می توان به ساخت ساختمان بزرگ ولسوالی جاغوری توسط پی -آر- تی غزنی قلمداد کرد. چیزی که آقای عرفانی ولسوال اسبق جاغوری  سنگ افتخار آن را بر سینه می زد.

سنگماشه از بهترین مکانهای جاغوری محسوب می شود. آب و هوای معتدل؛ وجود رودخانه ای در آن و سرسبزی این منطق؛ آن را از جمله ی مناطق جذاب  و دیدنی جاغوری قرار داده است.

تغییرات دیگری در سنگماشه ساخت جاده ی چند صد متری داخل بازار است که بازار سنگماشه را به ساختمان ولسوالی جدید متصل می کند. این جاده از سنگ و سمنت (سیمان) ساخته شده و ظاهرا از ختم بازار الی مقر ساختمان جدید ولسوالی  جاغوری گودال های نمایان است که کم کیفیتی کار را نشان می دهد.   اما تعبیرات مردم متفاوت می باشد بعضی ها می گویند زیربنای محکمی داشته و انتظار می رود که چند سالی بتواند همچنان مستحکم بماند. 

 بازار سنگماشه اولین شعبه ی بانک خصوصی کشور – کابل بانک که از بانکهای ورشکسته ی کشور محسوب می شود- را نیز با خود دارد. مرکز یا استدیو رادیو جاغوری نیز در بازار سنگماشه می باشد. پلان استراتژگ نیز از امتیاز های اخر سنگماشه به شمار می رود .

هچنان بزرگترین مساجد جاغوری و همچنین بزرگترین شفاخانه ی جاغوری نیز در این منطقه موقعیت دارد. سنگماشه در حال حاضر گرانترین شهر جاغوری محسوب شده و گفته می شود که قیمت زمین در آن با حومه ی شهر کابل( دشت برچی) رقابت می کند.

مکاتب مانند لیسه استاد عبدالغفور سلطانی که در بازار سنگماشه موقعیت دارد دارای ۳۲۵۶ شاگرد بوده  و یکی از پر شاگرد ترین لیسه در ولسوالی جاغوری می باشد. همچنین لیسه نسوان شهدا مرکز نیز در سنگماشه موقعیت دارد و لیسه مذکور اولین مکتب یا لیسه نسوان بوده که در جاغوری به فعالیت آغاز کرداست و دارای ۲۵۴۰ نفر دختر شاگرد می داشته باشد .

 ساختمان نیمه کاره ی قوماندانی امنیه جاغوری – توسط پیمانکاران به حال خود رها شده و معلوم نیست که آیا این ساختمان هم به سر خواهد رسید یا خیر. گفته می شود که شرکت سازنده ی آن که قرار داد کرده بودند کار را نیمه کاره رها کرده و فرار را برقرار ترجیح داده و اینکه آیا این ساختمان بزرگ به بهره برداری خواهد رسید یا خیر؛‌ مسئله ای است که باید منتظر ماند و دید که چه خواهد شد. در عین حال می توان یکی از پروژه های مهم در جاغوری عنوان کرد که جهره مرکز را تا حدودی تغییر داده است .

 ساخت و ساز خصوصی دراین شهر رونق خاص خود را دارد و به جرائت می توان گفت که مدرنترین خانه های شخصی جاغوری در سنگماشه ساخته شده است. البته حیف ادم می آید که  این پول ها بالای منزل های رهایشی غیر پلانی به مصرف می رسد چرا بجای آن به فکر کدام کار منطقی تر و بنیادی تر نباشند و چرا سرمایه های خود را بالای کدام شرکت سرمایه گزاری نکنند که ضمن ایجاد اشتغال برای هموطنان خود نیز به سود کلان نایل شوند به قول معروف که پرده چند غریب دیگر نیز می شود .

بازار سنگماشه نیز دچار تغییر و تحول شده و بازار نو آن به شیوه های نوین با ساختمان های سیمانی مزین شده است. ناگفته نماند این بازار با داشتن مدرسه ی بزرگ علمیه ی مهدیه و مسجد جامع آن با داشتن دهها طلبه ی علوم دینی از مراکز مهم مذهبی جاغوری نیز محسوب می شود. مجتمع فرهنگی که ضمن مدرسه و مسجد جامع ، بزرگترین کتابخانه ی هزاره جات را نیز در خود (شهرسنگماشه ) جای داده است . این به کار عظیم به همت آیت الله افتخاری آن  مردی خدای صورت گرفته است .از اینرو سنگماشه از مراکز غنی فرهنگی می تواند به شمار اید.  در کل سنگماشه چشم انداز خوبی را برای 

1,675بازدید

۹ دیدگاه »

 1. کابل نشین اسد ۵, ۱۳۹۰ در ۱:۳۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۳۸

  درود بر شما جناب مومن زاده! هر روز ویب سایت اطلاع رسانی جاغوری را به امید دریافت و مطالعه گزارشهای شما باز میکنم و هر بار که نوشته تانرا می بینم، با دقت و اشتیاق فراوان میخوانم. شاد و درخشنده باشید.

 2. فرهتد مهاجر اسد ۵, ۱۳۹۰ در ۲:۳۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۳۲

  آقای مومن زاده، سلام و تشکر از گزارش تان،اما سوالی در ذهنم رسید که ملاک شهرشدن و یا بودن چه است که این همه خاکباد اباد را اسم اش را شهر گذاشتی،خدا تورا خیر بدهد.

 3. حمید اسد ۵, ۱۳۹۰ در ۸:۲۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۲۲

  عالی بود عزیز
  منتظر فعالیت های پر ثمر بعدی تان
  پاینده باشید

 4. غریب حسین همسایه اسد ۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۵۹

  دوست نادیده ، اما آشنا ، آقای مومن زاده ، خوب ، خوش و بسلا مت باشید ؛ وقتی به این جا (جاغوری یک) می آیم خوش حال میشوم . هر قول و قریه جاغوری برایم دنیایی از خاطره ها است ، اوتقول ( زادگاهم ) ، انگوری ، ناوه نیرو ، سنگ ماشه ، سنگ سولاخ ، غوغه ، ایچه ، بابه ، غوجور و مخصو صاً لومو (لومان) چه شبها که در لومو با تر س ومرگ نجنگیده ام و تا مرز مرگ به پیش نخزیده ام ، قریه سر لومو ، قلعه قادر ، قلعه صادقی ، دوغ آباد ، شیخ تراغ ، بید سای و … و … همه برایم عزیز، عزیز و گرامی است . باشد برای دلم و خاطرات خوش جوانی که زمانی بی باک ونترس به بازی اش گرفته بودم . اما اوغو شل گفتن بازار اوتقول انگوری ، به عنوان یک طنز قومی یا شوخی برادرانه سخت بردلم نشست . شادمان و سر بلند باشید . اما سینه سپر گری های مردم اوتقول و انگوری در برابر … فراموش نشود .

 5. هادی کریمی اسد ۶, ۱۳۹۰ در ۴:۵۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۶ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۴:۵۳

  باسلام وتشکر ازمومن زاده باگزارشات بسیار خوبش من فکر میکنم یکی ازخصوصیات مردم شریف اوطرف کوتل را ننویشتی که نسبت به مردم ناوه نیرو( تُپ پای) ترند هاها اُمید که از من دلخور نشی خواستم فقط جوکت بی پاسخ نمانه …سرفرازباشی وپرخبر.

 6. قادر اسد ۶, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۱ ب.ظ -

  پنجشنبه ۶ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۴۱

  سلام مومن زاده!
  این اولین بار است که من ناوه انگوری به نام نیرو میشنوم که شاید بسیاری از مردم مثل من باشد, به نظر من ناوه انگوری بسیار مقبول و مشهور است.
  البته من خودم از انگوری نیستم و این نام را بسیار دوست دارم .

 7. فرهاد مهاجر اسد ۷, ۱۳۹۰ در ۱:۱۳ ب.ظ -

  جمعه ۷ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱۳

  آقای قادر خان سلام.اینکه دلیل نمی شود که چیزی را شما نشنیده اید حتمآ از حقیقت هم باید دور باشد،نام تاریخی این ناوه در اصل ناوه گری است و ضمنآ گاهی به نام ناوه نیرو هم یاد شده. خدا شما را خیر دهد، با نامهای تاریخی یک منطقه سر خصومت نداشته باشید،عزیز دل برادر.وقتیکه از پشتونها به خاطر تغیر نامهای مناطق فارسی زبان و ترک زبان گلایه داریم،پس خود چرا به جان هم بلا می شویم.موفق باشی بیرار گل.

 8. بی غرض اسد ۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۱ ب.ظ -

  جمعه ۷ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱

  سلام د کل اخصا مومن زاد برار گل و زامد کش !!!
  ما نه نوکری کیدوم و نه نکری کس ره مونوم چیزی که دلیم شونه اموره انجام میدیم .
  فرهاد خدا خبر تو د کجا استه و از کوره پور خو توره موگی یا نکنه که بار اول تو باشه د سایت جاغوری یک مییییییییییییییی
  خدا مومن زاده ره خیر بدیه مو ارغیتا از جاغوری گزارش ازو ره می خانی و میشونی
  یک دفه ناوه انگوری نوشته کیده بود یک تعداد کم بود که خام بوخره ………….
  ار چیز که از دان شی بور شده بود گفته بود افرین به اوسیله مومن زاده . اگه ما موبودوم باز………..نه ار چیز که موبود آق شی د دیست شی مید دوم .
  یالی تو ام ناقی ………….راس موگیه اگه از اوغو سوال کنی کجا موری موگیه انگوری اگه از ار جای سون ناوه ازو ناوه رای باشی موگیه مو انگوری موری . کل موفامه که کجا موره .
  یالی که مومن زاده نیرو نوشته کیده خیره شاید از روی اگو چیز گفته شه .
  بخیر باشین خدا کل ره عقل بدیه بیلخصوص مردم ناوه ……………………..
  بای بای

 9. nawed اسد ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۳

  gozaresh besiar jaleb taheya kada bodey .tashkoor