هرات دیروز جمعه ملتهب بود

مدبریت ۱۱:۳۱ ق.ظ ۱

دیروز شهر هرت ملتهب بود داستان از این قرار بود که دشمنان  علم و دانش که نمی توانند شکوفایی مردم و توسعه انسانی  مردم مارا ببینند دست به کار شده بود که دروازه علم و دانش و پیشرفت را بگیرند اما موفق نشدند .

آری در زمان پس از طالبان که اندک زمینه نفس کشیدن به مردم داده شد نسل نو به سوی کسب دانش و علم رو آوردند مکاتب و لیسه های خصوصی راه انداختند. یکی از این لیسه ها لیسه توحید در هرات است که با همت و تلاش معلمین و مدیر آن خوش درخشیده است . گفته می شود از نظر کیفیت و موفقیت در رده ای  دوم در سطح هرات است . درست به همین جهت کوردلان که چشم دیدن نور و روشنایی را ندارند توطیئه چیدند  که جلوی پیش رفت شان را بگیرند این بار نیز از حربه ای  دین استفاده نمودند.  سی دی بخش کردند مدعی اند که در این لیسه توحید به خلفا توهین  نموده اند از احساسات مردم  مذهبی اما جاهل سوی استفاده نمودند تبلیغات کردند که باید لیسه توحید به آتش کشیده شود. در نتیجه ریاست آن را از طریق حکومت دست گیر و درب آن را بستند. گفته می شود عده ی شبانه به لیسه ریخته شیشه شان را نیز شکستد .

در همین راستا عده ای از جهال قوم می خواستند روز جمعه دست به تظاهرات بزنند از اینرو شهر در التهاب بود و مردم نگران . اما با تلاش دولت و امنیت ملی  و دیگر ارگانهای ذی ربط هرات ازالتهاب باز ایستاد. کدام حادثه و تظاهرات از سوی وهابیون متعصب و جاهل اتفاق نیفتاد.

البته مسئولین و علما ی شیعه و سنی و رسانه ها در باز گرداندن امنیت نقش بسیار مهمی داشتند. از این حادثه می توان این درس را گرفت که شرایط بسیار حساس و شکننده وجود دارد . ما باید زیرک باشیم تا بهانه به دست دشمن ندهیم از تعقل و خرد و متانت و حوصله مندی بیشترین استفاده را ببریم و به هوش باشیم که دشمن در کمین است و همیشه مراقب است تا نقطه ضعفی از ما بیبیند آنوقت با تمام شدت تلاش می نمایند تا از آب گل آلود ماهی مقصود را بگیرند .

گفتنی است که فعلان لیسه مرکزی توحید و شعبه های آن در هرات بسته است و معلوم نیست که چه خواهد شد.

 

+;نوشته شده در ;شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۳۱ توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;

951بازدید

یک دیدگاه »

  1. نصیر سنبله ۲۶, ۱۳۹۰ در ۴:۲۶ ب.ظ -

    شنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۲۶

    دست های خارجی به شدت در کار است و مردم هرات باید هوشیار باشند. کتابها و سی دی هایی که در آنها اهانت به خلفای راشدین است، نباید نشر و پخش شوند و بهانه به دست دشمنان مردم بدهند. شیعه به خلفای راشدین و چهاریارکبار احترام دارد و اهانت به آنهارا دشمنی با اسلام می پندارد و به شدت محکوم میکند.