هزاره ستیزی آقای ظهیر محسنی در پرگار بی بی سی فارسی

عبدالله وطندار ۴:۳۸ ب.ظ ۱
هزاره ستیزی آقای ظهیر محسنی در پرگار بی بی سی فارسی

هزاره ستیزی آقای ظهیر محسنی در پرگار بی بی سی فارسیFB_IMG_1582535567364_1

برنامه ای پرگار بی بی سی فارسی در باره ای میراث احمدشاه مسعود را دیدم. فعلا کاری به خوب و بد زندگی و کار احمدشاه مسعود نداریم. جالب اما ادعاهای آقای ظهیر محسنی در این برنامه است. از نظر ایشان، قومگرایی در افغانستان را داکتر نجیب شروع کرده است، و مثال آن را هم ترویج ایده ای محرومیت هزاره ها از سوی داکتر نجیب می داند.

آدم واقعا می ماند که مردم هزاره چه ظلمی در حق دوستانی مانند آقای ظهیر محسنی کرده اند که تا این حد نسبت به این مردم عقده دارند. افغانستان مدرن در اواخر قرن ۱۹ میلادی بر بنیاد قومی ساخته شد. آخر، وجود حاکمیت های قومی و محرومیت هزاره ها و اقوام محروم دیگر در تاریخ معاصر افغانستان بر کدام انسان منصف پوشیده است ؟ اگر محرومیت هزاره ها و ستم قومی یک ادعایی است که داکتر نجیب آن را ساخت و ترویج کرد، پس با افکار و نوشته های سید اسماعیل بلخی چه کار کنیم ؟ با افکار و نوشته های طاهر بدخشی چه کار کنیم ؟ اصلا با افکار و ایده های شخص احمدشاه مسعود در مورد حاکمیت های قومی گذشته ای افغانستان چه کار کنیم ؟

-

193بازدید

یک دیدگاه »

  1. مونا حمل ۱۸, ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۲ ق.ظ -

    ایشون گفتند همه اقوام افغانستان محرومن و این محرومیت مختص هزاره ها نیست. هیییچ نشانی از دشمنی ایشون با هزاره ها در این گفتگو نبود. منصف باشیم