هزاره ها در یک امتحان دیگر – به مناسبت شهادت حسین علی یوسفی

 

هزاره ها در يك امتحان ديگر

مدتي است است كه خبري تكان دهنده از كوئته به گوش مي رسد هر روز دوستان و عزيزان خود را داریم از دست مي دهيم غمی برغم های مان افزوده می شود .

در چنين شرايطي متاسفانه جامعه اي هزاره بيش از هر زمان ديگري آسيب پذير شده و هر روزمشكلي بر مشكلات شان افزوده مي شود .

هزاره ها در اين مدت فرصت يافتند تا نبوغ و استعداد هاي خود را با استفاده از فضاي نسبتا سالم سياست هاي منطقي پاكستان  به نمايش بگذارند كه اين فرصت چندان  براي هزاره ها ي ساكن ديگر كشور ها  به وجود نيامده بودند .

به همين علت هزاره های  كويته  به راحتي توانستند پله هاي ترقي را يكي پس از ديگري طي نموده تا به اعلا ترين مقام خود را برسانند

جنرال محمد موسي خان يكي از اين افراد بودند  با توجه به شايستگي كه داشتند توانستند خود را به اين مقام برسانند .

خوشبختانه هزاره ها نسبت به جمعیت شان  امروزه در پاكستان بسيار خوب وخوش درخشيدند.  هم در مقام هاي دولتي و ارتش  و هم در مديريت اداري سهم بي سزايي  دارند ايفا مي كنند.

علاوه بر اين مسايل ؛ چيزي كه بسيار براي يك عده غير قابل تحمل شده جمعيت روز افزون هزاره ها است و از همه مهم تر  بظاهر اقتصاد اين مردم است .

كه اين اقتصاد بيرونش خار در چشم و استخوان در گلويي دشمن شده ؛  و درون اين اقتصاد ناكار آمد خود اين مردم را بيچاره كرده  است .

 اين اقتصاد نا معقول خانه هايي چند صد ميليون كلداري هزاره ها است كه هر روز يكي پس از ديگري سر بر افراشته و بيرونش آسايش از ديگران گرفته  و درونش خود اين مردم را از پاي در آورده است .

در چنين شرايطي چه بايد كرد ؟

چندي بيش در اوايل محرم مردم بي گناهي را به گلوله بستند و بعد ديدند هيچ اتفاقي نيفتاد  بعد از فاصله ي چند روز افسران پليس هزاره را مورد حمله  ناجوان مردانه  قرار دادند  شهيد كردند  ديدند  باز هم هيچ خبري نشد وقتي  ديدند كه كسي نمي گويد بالاي چشمتان ابرو است معلوم  است  كه اقدام بعدي شان چه مي تواند باشد .

اين بار جواني با  احساس و  درد مند هزاره جناب آقاي حسین علی  يوسفي را  در جلوي دفتر كارش در مركز شهر مورد  حمله قرار داده تا آخرين مرحله ضعف مديريت هزاره ها را به رخشان بكشاند .

 متاسفانه جامعه هزاره  ها در كويته امروزه   بيش از هر زمان ديگر در سر در گمي عجيب به سر مي برد مديريت چندان ديده نمي شود . و اگر وضع بدین منوال پيش برود ما شاهد فجایع بزرگ تر خواهيم بود .

 حال  از بزرگان قوم و رهبران قومي وديني  هزاره  انتظار ميرود كه كمي به خود آيند اين مردم به سیاست منطیقی شما بستکی دارد  تا كي به انتظار اقدام  شما چشم بدوزند .  آنچه مردم از شما  انتظار دارند  انتظار به حق است  در اين مورد نمي شود سر خود دانه عمل كرد چون ممكين است عواقب جبران ناپذير به دنبال داشته باشيد. شما كه  از افراد كوچه و بازاري انتظار نداريد كدام راه حل پيش پاي شما بگذارند  واگر حوصله اين مردم سر رفت وهر كسي  اقدام سر بخودانه  كرد ان وقت دودش به چشم همه خواهد رفت .

ما  تا كي شاهد از دست رفتن عزيزان خود بايد باشيم  تا كي ما اين نا امني و وبیچارگی  را با خود يدك بكشيم  چه شده است شما را  !!!  شما كه اسلاف تان خود را فاتح و پرچمدار هزاره  پنير مي دانستند  چطور شد  که  امروزه  نمي توانيد از خود تان دفاع كنيد.   در حالي كه  شما هيچ وقت قابل مقايسه با آن زمان نيستيد .    پس شما را به خدا بنشينيد فكري به حال اين مردم بچاره  بكنيد چاره اي بينديشيد . بجای رقابت در بنگله ساختن کمی عاقلانه تر نظام زندگی تان را مدیریت کنید .آیا فکر نمی کنید  که به این سادگی گذاشته به یک سوی دیگر روان نشوید ؟  خیلی احمقانه به نظر می آید که از شریک دزد توقع استمداد را داشته باشید اگر کسی تا به حال دراین فکر بوده  دیگر از این به بعد  فکر نمی کنم از این طرز تفکر طرفداری داشته باشد .

ما مطمئن هستيم كه اقدام سنجيده شما راهكارهاي منطقي اي تان ؛ گره  از مشكلات اين مردم باز خواهد كرد  . ما اعتقاد داريم هزاره  امروز  قابل مقايسه با هزاره 5 ماه قبل نيست به همين  جهت خواب را  از چشم دشمنان گرفته  است .  واگر بزرگان قوم و رهبران ديني و روشن فكران آن  در كنار هم جمع شده به يك بررسي دقيق و اقدام  به موقع و پاسخ  مناسب را به اين حوادث بدهند واز این امتحان آبرو مندانه بیرون بیایند مطمنا ديگر شاهد  نظير اين وقايع نخواهيم بود . براي مردم ما چه فرقي مي كند  وقتي كه قرار است كشته شويم ديگر بگذار در نحوه اش خودمان تصميم بگيريم.

ما از اين جهت فكر نمي كنم  كمي كسري داشته باشيم حتي اگر داشته باشيم  راهي ديگ
ر نداريم .  دراخیر  شهادت برادر با احساس  درد مند مان را به خانواده آن مرحوم و جامعه هزاره تسلیت می گویم والسلام .

مدیریت موج سوم

+;نوشته شده در ;چهارشنبه نهم بهمن 1387ساعت;0:25 توسط;مديريت موج سوم ; |;


12 دیدگاه برای “هزاره ها در یک امتحان دیگر – به مناسبت شهادت حسین علی یوسفی
 1. چهارشنبه 9 بهمن1387 ساعت: 2:58

  با سلام
  جهت اطلاع به عزیزان…
  دومین جشنواره وبلاگ نویسی شهر، شهروند، شهروندی
  دومین جشنواره شعر طنز شهر، شهروند، شهرداری
  نخستین جشنواره داستان کوتاه و کوتاه کوتاه شهر، شهروند، شهروندی

 2. چهارشنبه 9 بهمن1387 ساعت: 23:58

  سلام آقای رحیمی! با اظها تاسف!

  جامعه نو شما را به خواندن و نظر و تأملی در مورد هزارستان شناسی دعوت می کند! شاد باشی!

  واژه­ی "شار"، کلمه­ی اصیل دری است که در پسوند یا پیشوند نام اقلیم مختلف سرزمین هزارستان رایج است که پرده از هویت، اصالت و منشاء نژادری این مردم بر می دارد! در آغاز مستند های تاریخی و متون کهن و معنای لغوی "شار" را بررسی خواهم کرد؛ سپس نقبی به ریشه تاریخی و نسبت آن با هویت و منشاء نژادی هزاره ها خوهم زد؛

 3. پنجشنبه 10 بهمن1387 ساعت: 0:37

  سلام از ما دوست عزیز جناب آقای محمدی
  ممنون از دعوت تان تشکر
  مطالب قابل استفاده بود موفق باشید

 4. پنجشنبه 10 بهمن1387 ساعت: 13:45

  سلام تقدیم تان!
  بلی اینوقتا خبرهای خوبی نمی شنویم از پاکستان.
  ارزومندم که زود این مشکلات حل شود .
  موفق باشید
  به امید صلح وامینت در هر گوشه این گیتی.

 5. شنبه 12 بهمن1387 ساعت: 1:22

  وبلاگ موج سوم در هزاره پیوند لینک شد
  شما هم اگر هزاره پیوند را لینک کنی ممنون میشم
  هزاره پیوند راه است برای رسیدن هزاره های جهان بهم دیگر همک اکنون بیش از 300 وبلاگ هزارگی با موضوعات مختلیف در هزاره پیوند لینک شده
  هرکسی میخواهد درجمع ما بپیوندد درخاست لینک کند

 6. شنبه 12 بهمن1387 ساعت: 7:46

  دوست عزیز سلام
  ممنون ازلطف تان
  بهر حال این خود یک ابتکار جالب است
  امید وارم که این پیوند ها همه مقدمه برای پیوند دلهای مان به دیگر قرار گیرد
  هزاره پیوند هم در موج سوم پیوند شد

 7. شنبه 12 بهمن1387 ساعت: 7:56

  سلام از ما
  تشکر از لطف وابراز نظر تان
  لینگ وبلاگت به درستی وارد نکردی باز نشد
  لذا موفق به جواب سلام تان در وبلاگ خود تان نشدم
  موفق سلامت باشید

 8. دوشنبه 14 بهمن1387 ساعت: 16:2

  سلام آقای رحیمی خواندم خبری بدی بود متاسفم کوچه باغ با کمی مشکلات به روز است زیبا بود

 9. پنجشنبه 17 بهمن1387 ساعت: 0:25

  برای وبلاگ «موج سوم»
  سلام آقای رحیمی، امیدوارم صحتمند و موفق باشید. از مطالب وبلاگ تان استفاده میکنم اما بدلیل کمبود وقت نمیتوانم پیرامون مقالات تان نظر بدهم.
  موضع گیری علیه ترور حسین علی یوسفی نشان داد که چی کسانی از شیخ ها و روحانیون گرایشات ملی گرایی دارند و چی کسانی ندارند. متاسفانه بیش از 99 % از روحانیون و علمای دینی هزاره ، در صورتی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی هزاره ها دفاع و پشتیبانی می نمایند که این شخصیت ها پیرو خط سیاسی روحانیون باشند. اگر یک شخصیت ملی هزاره وابسته به ولایت فقیه نباشد، اصلاً خدمات او برای آخند ها ارزشی ندارد. ترور یوسفی این صف بندی ها را بیش از پیش عریان و متبلور کرد. به استثنای موج سوم، در تمامی این اکسیون های اعتراضی، هیچ شیخ و ملای هزاره پشقدم نبوده است و اصلاً درین کار و زار ضد تروریستی شرکت نکرده اند.
  گرچه برای ما این موضوع روشن و مبرهن است که روحانیون دنبال خط و مش سیاسی خود شان می باشند اما بعضی از دوستان چنین استدلال میکردند که بلی! میتوان روحانیون هزاره را نیز به ملی و غیر ملی تقسیم بندی کرد!
  در سال 1377 که هم وطنان ما در اردوگاه «سنگ سفید» توسط سپاهیان جمهوری اسلامی قتل عام گردید، ما در کویته پاکستان دست به تظاهرات زدیم که بیش از 18 سازمان و نهاد های سیاسی فرهنگی در آن شرکت کرده بودند. تنها نهادی که مخالف این اکسیون اعتراضی علیه جمهوری اسلامی بود،«جامعه امامیه» بود که نه تنها شرکت نکرد، بلکه تا توانست تخریب کرد. حتی شیخ توسلی در نماز جمعه این حادثه را طوری بیان کرد که گناهش را به گردن افغانی های شورشی مقیم درین اردو گاه انداخت! ایشان گفت که مقامات جمهوری اسلامی با وی تماس گرفته و تلفات ناشی از آن حادثه (فاجعه) را فقط 90 نفر خوانده است! جناب شیخ توسلی 90 نفر را با اکت و لهجهء میگفت که انگار 90 پشه در آن حادثه جان باخته اند.

 10. پنجشنبه 17 بهمن1387 ساعت: 0:25

  بهر صورت جای خوشبختی است که از میان روحانیون اشخاصی مثل رحیمی نیز یافت می شوند که به شخصیت های ملی هزاره ارج میگذارند. ما امیدواریم که این گرایش در میان روحانیون هزاره ریشه بدواند و آنها نیز از جناب رحیمی یاد بگیرند که تنها به شخصیت های مذهبی احترام نگذارند بلکه به شخصیت های غیر مذهبی یا غیر وابسته به شیعیزم ولایت فقیه نیز اهمیت بدهند.
  آنها باید بیاموزند که خدمت به مردم تنها از کانال شیعیزم واریز نمیگردد بلکه از چینل های دیگر نیز ممکن و مسیر است.

 11. شنبه 19 بهمن1387 ساعت: 23:30

  آقای رحیمی سلام.
  من هم به نوبه خود شهادت یکی دیگر از رهبران هزاره ره به تمام هزاره های جهان تسلیت میگویم.
  من شخصآ آیدیا و تفکر عالی شما ره نسبت به ملت و جامعه هزاره میستایم و شما بنظرم اولین جوان روحانی هستید که احساسات خود ره آشکارا بیان میکنید که قابل تقدیر است.
  دوست عزیز بقیده من مشکل اصلی جامعه ما دنباله روی از ملاها و ارباب و ملک های منفعت جوست و تا زمانیکه مردم ما گسفند وار دنبال ایشان بروند مشکل ما حل نخواهد شد.
  امروزه شما میدانید که دنیا و سیاست رایج در ان تغیر کرده است حتی رژیم آخوندی ایران رئیس جمهور, رئیس مجلس,و وزاریی بدون لنگی دارند که این خود مبینی از تحولات و رویکرد دیگر است با اینکه ریس جمهور ایران تندروتر از دیگران هم است.
  اما جامعه گسفندی ما هنوز هم دنبال ملاها و پیشوایان هستند که حتی در قتلعام شان هم شریک بودند.
  متاسفانه امروز روشن فکران ما هم به همان راه روانند و به منافع دلالان مذهبی کار میکنند. آرمانهای هزاران جوان هزاره و رهبری شهید که جانهای شرین خود ره فدای سربلندی و آزاد زنده گی کردن جامعه نمودند امروز به تجارت تبدیل شده است و کسی به هدف و مرام ایشان نگاهی هم نمیکنند و اگر بهمین منوال ادامه کند سرنوشت هزاره ها به گذشته برخواهد گشت.

 12. سه شنبه 11 مرداد1390 ساعت: 1:28

  برادر عزیز اقای رحیمی سلام و خسته نباشید.
  برادر عزیز تعریف های شما را از عبداللهی لومان شنیدیم. وی در مورد احساس های پاک شما با من صحبت کردند. خوشحالم از اینکه تا هنوز هستند مثل شما جاغوریان با احساس که نمیخواهند چراغ روشن مردم ما خاموش شود.
  فقط برای شما آرزوی سر افرازی می کنم.