همایش شاندار از هفدهمین سالگرد شهادت بابه مزاری در برتش کلمبیا کانادا

مدبریت ۱۰:۰۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

 مراسم بابه مزاری در کانادا

هفدهمین سالگرد شهادت اسوه تقوا،مقاومت و پیشوای عدالتخواهی کشور، استاد عبدالعلی مزاری و یارانش طی همایش شانداری شام دهم مارچ ۲۰۱۲ در دایمند هال رستورانت ناحیه برنابی ولایت برتش کلمبیا کانادا با اشتراک جمعی کثیری از شخصیت های سیاسی، علمی و فرهنگی برگزار گردید.

بنای دایمند  رستورانت شروع از دروازه و دهلیز و دیوار های و ستیژ با نصب عکس ها و سخنان سپهسالار شهیدان بابه مزاری زینت یافته بود و جوانان با لباسهای خاص در حالیکه عکس استاد مزاری در سینه هایشان نصب کرده  بودند از مهمانان پذیرایی می نمودند.

در آغاز برنامه بعد از آنکه چند آیت قرآن شریف توسط  محترم مصطفی قرائت شد آقای بشیر رحیمی شاعر معاصر کشوربا زمزمه سروده های دلنشینش در وصف استاد عبدالعلی مزاری  سناریویی برنامه را اعلان نمود.

سپس آقای امان معاشر خبرنگار آزاد، پیام شورای همبستگی با جبهه ملی افغانستان را که از اروپا مواصلت نموده بود به خوانش گرفت که با کف زدنها ازطرف حاضرین بدرقه گردید.

محترمه ریحانه وحیدی در حیات و مبارزه استاد مزاری را  که از مادرش چون اسطوره های درد ناک شنیده و انرا به تحریر در آورده بود، به خوانش گرفت .

شهید ابوذر غزنوی ،از یاران رهبر شهید می گفت :مزاری شاه بیت ترانه های مردم قهرمان ما است.آری ، مزاری روح نغمه ها،ساز و آوازها و مخته های مردم ماست.احساساتی که در غم مزاری،به شعر و ترانه تبدیل شده ،در تاریخ میلیتهای که مورد ستم قرار گرفته و سرنوشت همسان با مردم هزاره در افغانستان  داشته ، بی نظیر است.احساساتی نه نا آگاهانه،بلکه از سر درک و آگاهی، موج گرفته و شعر و ترانه شده است. گروپی از جوانان که آقای مختار نوری در راس آن بود ترانه زیبایی را اجرا نمود که در آن مبارزه ، راستی حقنگری، و فداکاری های استاد مزاری انعکاس یافته بود.

متعاقبآ آقای ضیا مهریار با خوانش مقاله ،جایگاه تاریخی رهبر شهید را بیان نمود.

جریان روح و اندیشه رهبر شهید در شعرمعاصر افغانستان به بخشی از شعر معاصر عنصر حماسه و عصیان همراه با درد داده است.  محترمان:زینب محبی و عاتکه رحیمی اشعار پردرد انتخابی شانرا با لحن پر سوز دکلمه نمودند.

سخنران بعدی برنامه فعال فرهنگی آقای محمد بخش فاضلی بود. وی مزاری را از افتخارات بزرگ کشور خوانده و یاد آور شد که برای شناخت صحیح مزاری باید سیمینار برگذار شود.در ادامه این مطلب را توضیح داد که مزاری مظهر جنبش عدالت طلبی و آزادی خواهی در افغانستان است.

گردانندگی برنامه محترم بشیر رحیمی با صحبت های تاثر گذار خود توجه اشتراک کنندگان را به خوب جلب می نمود.اقای رحیمی گفت:

 هفده سال از عروج خونین پیشوای آزادی و برابری ، گذشت.هفده سال نه،هفده سده ، هفده قرن برما گذشت،پیشوایی که از عماق دردهای درمان نشده و از متن بغضهای ترک نخورده،قامت بر افراشت،پیشوایی که از تاریخ سراسر درد و زخم،تاریخ سراسر قتل عام و نسل کشی،سراسر چپاول و غارت،سراسراشغال و مصادره، سراسر سربداری وکله مناری و از تاریخ سراسر تعبیض و نا برابری ظهور کرد و رنج تمام مقاطع تاریخ خونین مردم ما را که به جرم تعلق داشتن به تیره خاصی از هستی ساقط می شدند،فریادی که می توان آن را تنها شنیده، بلکه  دید و لمس کردو همیشه با آن بودو با آن زندگی کرد.

وی افزود:امشب ما اینجا گرد هم آمده ایم با همان آواز همیشه سبز و با همان فریاد رسا،قوت میگیریم و تداوم زندگی خود را بازتاب همان صدای آزادی خواهی می دانیم که در غرب کابل،از لابلای صفیر گلوله ها،خمپاره هاو بمبهای بلند بودکه خانه های گلین مردم ما را به خاک یکسان میکردندآن صدا،صدای عریان مزاری بود،آن صدای برده ای که حدود قرن ونیم،نه از حق انسانی،که ازحق نفس کشیده نیز،خط خورده بود.

 

در اخیر مهمان ویژه یرنامه محترم استاد نوروز علی حمیدی که به مقصد سخنرانی در این مراسم ازتورنتوتشریف آورده بود،ددر مورد شهید بابه مزاری ،حیات و تفکر او صحبت مبسوطی نمودند. استادحمیدی قتل عام مردم بی گناه غرب کابل و فجایع افشار را یک تحریک از قبل برنامه ریزی شده دانسته و اشتراک کنندگان مراسم را یکبار دیگر به وحدت و همبستگی با همه ملیتهای ساکن افغانستان تاکید نمودند.آقای حمیدی یاد آورشد که مزدوران بیگانه طی چندین قرن بر اقوام مظلوم افغانستان ستم کرده اند. ولی اقوام افغانستان همیشه با هم برادر و برابر بوده اند.

در جریان برنامه کلیپی از سخنان رهبر شهید استاد مزاری به نیز  نمایش گذاشته شد.

محفل با دوعایی خیر و فلاح مردم افغانستان خاتمه یافت.

امان معاشر خبرنگار آزاد +;نوشته شده در ;چهارشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ساعت;۲۲:۷ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

1,115بازدید

کامنت بسته شده است.