وزارت تحصیلات عالی: امسال بی نتیجه اعلام نمی کنیم

مدبریت ۱۱:۵۳ ق.ظ ۵

علی آرش - گابل

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی می‌گویند امسال در نظر است که متقاضیان ورود به دانشگاه های دولتی را پس از ختم امتحانات کانکور بی‌نتیجه اعلام نکنند، بلکه نتایج امتحانات کسانی‌ را که پس از کانکور موفق به ورود به دانشگاه های دولتی نمی‌شوند، برای جذب در موسسات نیمه‌عالی، به وزارت‌های صحت عامه و معارف ارسال کنند.

   بر اساس ارقامی که از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان ارایه شده، در امتحانات سراسری کانکور امسال ۱۶۰هزار نفر ثبت نام کرده اند که به گفته مقام های این وزارت از این رقم در حدود یک صدوپنجاه هزار تن،  در امتحانات کانکور شرکت خواهند داشت.

    بری صدیقی، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، در نشست  خبری، از افزایش پذیریش در موسسات تحصیلات عالی کشور خبر داد و گفت، حدود چهل هزار تن از متقاضیان کانکور در بخش های روزانه و شبانه  دانشگاه های دولتی جذب خواهند شد و در حدود شصت هزار تن دیگر از این متقاضیان از سوی وزارت های معارف و صحت عامه کشور جذب می شوند.

     به گفته معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، این وزارت نتایج آن عده از افرادی را که از موسسات تحصیلات باز می مانند؛ بی نیتجه اعلام نکرده، بلکه آن را در اختیار وزارت های معارف و صحت عامه کشور خواهند گذاشت.

    آقای صدیقی گفت:” امسال بی‌نتیجه اعلام نمی‌کنیم، سی و پنج‌هزار را به پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی جذب می‌کنیم و باقی‌مانده نتایج را در اختیار وزارت‌های معارف و صحت عامه قرار می‌دهیم. این‌ها‌ (وزارت‌های معارف و صحت عامه) نظر به نیازمندی و برنامه پذیرش خود، از همین‌ کسانی‌که شامل روند امتحانات کانکور شده‌اند، در ولایات یا مرکز جذب می‌کنند. یعنی شاید در حدود نودهزار یا صدهزار نفر مجموعا در پوهنتون ها، موسسات تحصیلات عالی و نیمه‌عالی راه پیدا کنند.”

     مقام های وزارت تحصیلات عالی هر چند از افزایش جذب بیشتر متقاضیان کانکور سخن گفت ولی تاکید کرد؛ پس از جذب نزدیک به شصت‌هزار تن از داوطلبان امتحانات کانکور توسط وزارت‌خانه‌های معارف و صحت عامه، بقیه بی‌نتیجه خواهند ماند.

دانشجویان در کابل

     امتحانات کانکور امسال از ۲۰ قوس آغاز شده و قرار است  تا بیست ماه دلو به پایان برسد. که به گفته مقام های وزارت تحصیلات عالی، تا کنون در ۲۸ ولایت امتحان کانکور را برگزار کرده و به زودی امتحانات کابل و ولایت های همجوار آن، نیز برگزار خواهد شد. و  به گفته این وزارت نتایج کانکور امسال تا اخیر ماه حوت اعلام خواهد شد.

    همچنین به گفته مقام های این وزارت، امسال برای دارندگان بالاترین نمرات کانکور بورسیه های تحصیلی داده خواهد شد. که به گفته  این مقام ها در سال جاری کاندیدان واجد شرایط به بورسیه های گروپی و دولتی به اساس نمرات کانکور صورت می گیرد. این درحالیست که در سال های گذشته، بیشتر بورسیه های تحصیلی از طریق رقابت آزاد در امتحانات اختصاصی به افراد واجد شرایط آن  توزیع می گردید.

    معین امور محصلان گفت:” به دلیل این که شفافیت و تامین عدالت به حد اعظمی آن در امتحان کانکور رعایت می شوند. به همین خاطر ما ترجیح دادیم به جای اخذ امتحانات جداگانه برای بورسیه ها؛ فقط به اساس فیصدی مشمولین        کانکور در هر ولایت دارندگان بالاترین نمرات کانکور، انتخاب شوند. و حداقل بورسیه ها برای هر ولایت از ۱۰ نفر کمتر نباشد.”

     در کنار این ها مقام های وزارت تحصیلات عالی، از برگزاری امتحانات کانکور برای فارغین صنوف چهاردهم نیز خبر داد و گفت؛ در حال حاضر ثبت نام اختصاصی فارغین صنوف چهاردهم در چهار دانشگاه مرکز و ولایت ها جریان دارد و قرار است در سال آینده نزدیک به دو هزار تن از این فارغین به موسسات تحصیلات عالی جذب گردند.دامشجویان در کابل

    بری صدیفی گفت:” امکان دارد تا بیست روز آینده امتحانات فارغین صنوف چهاردهم نیز اخذ شوند. و تا حدود ۱۸۰۰ تن فارغین صنوف چهاردهم مطابق طرزالعمل پذیرش صنوف چهاردهم به موسسات تحصیلات عالی جذب خواهد شد. ”

    این اقدام وزارت تحصیلات عالی در پی آن صورت می گیرد، که در گذشته ها افرادی زیادی بعد ار فراغت از موسسات نیمه عالی نمی توانستند به تحصیلات عالی شان ادامه بدهند و شماری زیادی از آن ها در بی سرنوشتی به سر می بردند.

 اما این اقدام تازه وزارت تحصیلات عالی با استقبال شماری زیادی از این فارغین روبرو شده است. 

    صفی سخاوز، یک تن از این فارغین گفت:” ما از این تصمیم استقبال می کنیم. مه از دارالمعلمین فارغ شدم، و حالا آمادگی امتحان دوباره را می گیرم و امیدوارم بتوانم با عبور از امتحان به تحصیلاتم ادامه بدهم.”

     این درحالیست که به گفته مقام های وزارت تحصیلات عالی، تنها مساله افزایش شمار دانشجویان در دانشگاه های دولتی یک امر مهم نیست، بلکه‌ ایجاد زمینه‌های کار برای دانشجویان که از دانشگاه های کشور فارغ می‌شوند نیز، از جمله مشکلات مهمی به‌شمار می‌رود.

   
به‌گفته‌ی بری صدیقی، سالانه نزدیک به یازده‌هزار نفر از موسسات تحصیلات عالی دولتی فارغ می‌شوند، اما اکثر این فارغان مدت‌ها بی‌کار می‌مانند.

     هرچند ظرفیت پذیرش پوهنتون های دولتی همه‌ساله بلند رفته، اما متقاضیان ورود به این پوهنتون ها نیز سالانه افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. در حال حاضر در حدود بیست و پنج موسسه تحصیلی عالی دولتی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، اما این موسسات پاسخ‌گوی همه متقاضیان نیستند. در پهلوی این موسسات، بیشتر از چهل موسسه تحصیلی خصوصی نیز فعالیت دارند  با آن‌که موسسات تحصیلی خصوصی زمینه تحصیل را در داخل کشور فراهم ساخته‌اند، اما اکثر جوانانی که به خانواده‌های فقیر و کم‌درآمد تعلق دارند، نمی‌توانند از موسسات تحصیلی خصوصی استفاده کنند.

    آقای صدیقی گفت:”ما سالانه یازده هزار نفر به سویه لیسانس از تحصیلات عالی فارغ می دهیم، تمام وزارت خانه های سکتوری و دولت برای این ها باید زمینه کار را ایجاد بکنند، اگر برای فارغین صنوف دوازده امکانات کار وجود داشته باشد، خود به خود همین فشار بالای موسسات تحصیلات عالی کمتر می شوند. ”

این درحالیست که این فارغین بعد از فراغت حتا نصف از آن ها نیز در بازار کار افغانستان جذب نشده و بقیه آن ها در بی سرنوشی به سر می برند.

  عزت الله یاوری،  یک تن از فارغان دانشگاه کابل می گوید، هر چند نهادها و وزارت خانه های زیادی در راستای اشتغال زایی در کشور فعالیت می کند ولی از کارها و برنامه های عملی آن ها خبری نیست.

یاوری می گوید:” .   مدت دو سال می شود که از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل فارغ شده ام، اما تا هنوز کدام وظیفه و مصروفیتی برای خودم پیدا نکرده ام. از خانواده ام خجالت می کشم، آن ها شانزده سال مرا حمایه مالی کردند، ولی حالا بعد از فراغت من نمی توانم حتی از عهده مصارف خودم برآیم.”

دانشجویان در کابل

این تنها سرنوشت یاوری نیست که در بی سرنوشتی و ناامیدی نسبت به آنیده می نگرد، بلکه صدها جوان که سند فراغت لیسانس را بدست دارند، در آشفته بازار بیکاری و بی سرنوشتی به سر می برند. که این جوانان اکثر گزینه هجرت را انتخاب کرده و روانه دریای طوفای مهاجرت می شوند و گزارش های نیز وجود دارند که در قسمت های جنوب اکثر جوانان بیکار به علت نبود اشتغال به دامن شورشیان طالب پناه برده، تا از این طریق بتوانند خود و خانواده خود را از نگاه مالی اکمال کنند.

+;نوشته شده در ;سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۵۳ توسط;علی آرش; |;

1,543بازدید

۵ دیدگاه »

 1. تمنا دلو ۱۸, ۱۳۹۰ در ۲:۱۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۱

  سلام خدمت مدیر محترم سایت جاغوری یک و تمام خواننده گان
  این اقدام وزارت تحصیلات عالی دقیقا نوعی شانه خالی کردن است. این وزات با این اقدام خود می خواهد ۴۰ هزار دانش آموز را جذب تحصیلات عالی بکند و بقیه آن ها را در گردن وزارت معارف و صحت عامه بیندازد. که در این صورت در سال آینده کمتر از طرف مجلس نمایندگان روی آن ها فشار وارد بشوند. این اقدام اصلا به نفع دانش آموزان نیست . زیرا در این صورت بفیه باید در دام موسسات نیمه عالی دست و پنجه بزند و این وزارت فارغ از هیاهو باشد.

 2. ازره دلو ۱۸, ۱۳۹۰ در ۲:۲۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۲۳

  قومای عزیز سلام . یک تو صیه برادری قومی از نگاه یگانگی و دلسوزی .اقای علی ارش ! توصیه برای فرزندان فرزندان قوما بکنید که رشته علوم سیاسی را بیشتر انتخاب کند و این را که میگویم و میدانم که فرزندان قوما استعداد این را دارد . بنا براین ملیت مظلوم هزاره بیشتر به این کادرهای تخصصی یعنی علوم سیاسی نیاز دارد و تلاش مردم ما در دانشگاه بیشتر جنبه اقتصادی دارد نه جنبه سیاسی . بطور یقین اگر جنبهای سیاسی را تعقیب کند نه تنها خودشان را بلکه قوم شان را از این بی بضاعتی نجات خواهد داد .

 3. farid qasimy دلو ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۱۰

  dosti aziz aghayee azra rast gofti. ma mardom az hamachiz digar beshtar donbali abdul sharang astim, wa hamin baees shoda ki yak seyasat madary ki bayad wa shayad dashta bashim nadarim.

 4. علی دلو ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۴۸

  آرزوی موفقیت برای دانشجویان جاغوری عزیز می خواهم.

 5. Mehdi دلو ۲۰, ۱۳۹۰ در ۷:۵۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۵۴

  سلام. خدمت تمام دوستان،

  علی‌ جان آرزو خودش خواستن است، آرزو را آرزو میکنی؟

  امسال هم مثل سالهایی گذشته قوما خوب میدرخشد انشالله!!!

  زنده باد قوما در جا که هستند.