وزیر دفاع کشور در سفر به جاغوری: تا حال شاید هیچ وزیر دفاع در جاغوری سفر نکرده باشد

عزیزالله جاغوری ۸:۰۰ ب.ظ ۰
وزیر دفاع کشور در سفر به جاغوری: تا حال شاید هیچ وزیر دفاع در جاغوری سفر نکرده باشد

وزیر دفاع کشور در سفر به جاغوری: تا حال شاید هیچ وزیر دفاع در جاغوری سفر نکرده باشد.Screenshot_۲۰۱۸۰۷۰۹-۰۰۲۸۱۰_1
——

ولسوالی جاغوری امروز میزبان مقامات ارشد امنیتی افغانستان بود. “دگر جنرال طارق شاه بهرامی” وزیر دفاع، “جنرال سالم احساس” معاون ارشد وزرات داخله، “تیمور شاران” معین اداره ارگان‌های محل، “تورن جنرال شعور گل” فرمانده قول اردو ۲۰۳ تندر و فرمانده زون جنوب، “وحید الله کلیمزی” والی ولایت غزنی، “سمونوال فرید احمد مشعل” فرمانده امینه پلیس غزنی، “دگر جنرال علی احمد اصغر” معاون تامیناتی ریاست عمومی امنیت ملی، “جنرال سهرابی” معاون ریاست عمومی امنیت ملی، عبدالقیوم سجادی، محمد علی علیزاده، خداداد عرفانی و شاه گل رضایی وکلای شورای ملی، حسن رضا یوسفی و فاطمه رحیمی وکلای شورای ولایتی ولایت غزنی و هیئت همراه شان ظهر امروز یک شنبه ۱۷ سرطان ۹۷ توسط دو فروند چرخ بال، وارد جاغوری شدند و مورد استقبال گرم باشندگان و مقامات دولتی محلی این ولسوالی قرار گرفتند.

در نشستی که به همین مناسبت در مسجد جامع سنگماشه مرکز جاغوری راه اندازی گردیده بود، صد ها نفر از سراسر ولسوالی جاغوری در آن اشتراک ورزیده بودند. در جلسه امروز یک بار دیگر خواست های مردم جاغوری بخوانش گرفته شد که در صدر آن تامین امنیت، تجهیز پولیس ملی، برگرداندن پولیس های ملی که منظوری در ولسوالی جاغوری دارند اما در باقی ولسوالی های ولایت غزنی ایفای وظیفه می کنند، اضافه شدن به نفرات پولیس ملی، ایجاد کندک اردوی ملی در این ولسوالی، ایجاد کندک های خیزش مردمی از عمده ترین خواست های مردم جاغوری بود که مطرح گردید. این خواست ها طی نامه‌ای رسمی به وزیر دفاع تسلیم داده شد.
در کنار این خواست ها، «طومار» بلندی که حاوی درخواست ولایت شدن جاغوری بود، نیز به دست وزیر دفاع و تیمور شاران معین اداره ارگان های محل برای رئیس جمهمور و مقامات ارشد افغانستان، فرستاده شد؛ تا خواسته مهم مردم مبنی بر ولایت شدن این خطه عملی گردد.

جنرال طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان و وحید الله کلیمزی والی غزنی از سخنرانان جلسه امروز بودند و هر کدام تعهد کردند تا در همه حال در کنار مردم جاغوری باشند و نگذارند که ولسوالی جاغوری به پایگاه تروریستان تبدیل گردد.
والی غزنی که برای بار نخست به ولسوالی جاغوری سفر کرده بود، از استقبال گرم و حضور پرشور مردم جاغوری ابراز قدردانی کرد و گفت: من از شما تشکر می کنم که همیشه از نیرو های امنیتی خود حمایت کرده و فضای صلح و امنیت را در ولسوالی جاغوری ایجاد کرده اید.
والی غزنی در بخش دگر از صحبت های خود ادامه داد: خواست هایی که شما امروز ارائه کردید عملی خواهند شد! من به عنوان والی غزنی به شما اطمینان می دهم که در هر شرایط مردم ولسوالی جاغوری را تنها نمی گزاریم. والی غزنی در ادامه افزود: ما نیز امیدوار هستیم که مردم جاغوری فرزندان خود را در صفوف قوای مسلح افغانستان بفرستند و این وظیفه تمام مردم افغانستان است تا از وطن، خاک و نوامیس خود دفاع نمایند.

جنرال طارق شاه بهرامی وزیر دفاغ افغانستان سخنران دیگر جلسه امروز بود. وی نیز از استقبال گرم و حضور پر شور مردم قدردانی کرد و گفت: من امروز در جاغوری یک فضای صلح، اخوت و برادری را یافتم و همچنان ولسوالی جاغوری یک ولسوالی نمونه در سطح افغانستان است و برای همه باشندگان جاغوری، تبریک می گویم.
وزیر دفاع گفت، من از مردم ولسوالی جاغوری تشکر و قدردانی می کنم که از نیرو های امنیتی خود «کمر بسته» حمایت کرده و می کنند و تشکر می کنم که فرزندان خود را در صفوف قوای مسلح افغانستان سوق نموده اید؛ جوانانی که نقش سازنده و سهم خود را در دفاع از کشور ایفا کرده اند. مردم جاغوری شهدای زیاد و قربانیان بسیاری در راه دفاع از وطن تقدیم کرده است. بدین مناسبت من به همه مردم جاغوری تسلیت عرض می نمایم.
آقای بهرامی در بخش دیگری از صحبت های افرود: که من و تیم همراهم در جاغوری آمده‌ایم تان وضعیت امنیتی را از نزدیک بررسی کنیم، ما همیشه در کنار مردم ولسوالی جاغوری هستیم و برای شما اطمینان می دهیم که به دشمنان وطن اجازه نخواهیم داد تا ولسوالی جاغوری را نا امن ساخته و این ولسوالی را تبدیل به لانه ترورزیم کنند.!

وزیر دفاع گفت: در قسمت خواست های شما برای ایجاد کندک اردو محلی، در ولایت غزنی و ولسوالی جاغوری با مقامات و مسولین امنیتی جلسه گرفتیم و برای آنها گفتیم که مسولین ولسوالی جاغوری چه کنند، مسولین دولتی در غزنی چه کنند و ما در مرکز (کابل) چه باید بکنیم. بهرامی ادامه داد: شاید مردم ولسوالی جاغوری هیچ وقت قبل از این شاهد حضور وزیر دفاع در این ولسوالی نبوده باشند؛ من افتخار می کنم که در ولسوالی جاغوری سفر کرده‌ام و در خدمت شما مردم هستم و هر انچه که مربوط به ما است آن را انجام می دهیم. شما نتیجه این اقدامات را در روز های نزدیک شاهد خواهید بود.
وزیر دفاع در قسمت اخر صحبت هایش خطاب به مردم جاغوری گفت: آرزو مندم که یک روز کل افغانستان مثل ولسوالی جاغوری امنیت شود و شما نیز به قطعات سرخ و سیاه طالبان اجازه ندهید که زندگی امن شما را نا امن بسازند.

یادداشت: ظاهرا سفر مقامات دستاورد ملموسی برای مردم نداشت و تمام اقدامات به بعد حواله شد. انتظار می رفت که وزیر دفاع شخصا برنامه هایی را افتتاح کند و حداقل کلنگ ایجاد کندک اردوی ملی را در جاغوری به زمین می زد. به نظر می رسد که این سفر بیشتر جنبه نمادین و تبلیغاتی داشت تا سفر کاری و جدی ای که باید در آن کاری انجام می شد.
باید دید که طالبان چه واکنشی خواهند داشت و چه تغییرات مثبتی در وضعیت امنیت منطقه وارد خواهد آمد.

در حاشیه:
۱ – همزمان با ورود میهمانان به سنگماشه، به پیش‌واز حضور آنها گاوی قربانی گردید. اینبار این قربانی –که میراث رفتار مردم ما از دوران شاهنشاهی است- با انتقاد تند مردم و خصوصا کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شد.
۲- امروز از ساعت ۹:۰۰ قبل از ظهر الی ساعت ۳:۰۰ بعد از ظهر جاده عمومی بازار سنگماشه مسدود شده بود و هیچ موتری حق تردد در راسته عمومی بازار را نداشت.
۳ – تعداد از شاگردان مکاتب ساعت ها در افتاب سوزان منتظر ماندند و حتی گفته می شد که امتحانات شان را لغو کرده بودند. حضور شاگردان در مراسم استقبال از مقامات دولتی و سیاسی کاملا خطرناک و غیرقانونی است. بعد از حاثه انفجار بغلان و شهادت شهید کاظمی و همراهانش و کشته شدن دهها شاگرد مکتب، حضور شاگردان در این طور مراسم ممنوع شده بود.
۴ – در این مراسم تقدیر نامه‌هایی هم توزیع شد. اما به جای اینکه به محافظان این مرز و بوم و صاحبان واقعی آن توزیع شود، به افراد خاص و کسانی داده شد که وابستگی های حزبی و خانوادگی با برخی از مقامات و بزرگان داشتند.
۵ – می شد خواست های جاغوری را با کمی ویرایش و متفاوت تر از خواست های چند روز پیش مطرح می کردند، اما نکردند!
۶- مسؤلین حکومتی محلی جاغوری بخاطر حفظ چوکی و موقف شان پیش پای مقامات می دوند اما بزرگان و نهادهای مستقل بهتر است که رفتار حرفه ای تر و در شان خودشان داشته باشند. خوش‌خدمتی به مسوولین دولتی کار درستی نیست.
۷ – یکی از اتفاقات نادر این دید و بازدید، آفتابی شدن فله ای و گروهی نمایندگان جاغوری در پارلمان بود. نمایندگانی که در دوره طولانی وکالت شان، کمتر آمدند و از رای دهندگانشان احوالی نگرفتند و حالا که دوره وکالتشان رو به پایان است؛ با قیافه های حق به جانب در این مراسم حضور یافتند.

مومن زاده – ۸ جولای ۲۰۱۸ – جاغوری
گزارش و عکس ها: رادیو پیام جوان – جاغوری

61بازدید

پاسخی بگذارید »