وعده آغاز به کار مجدد پروژه سرک لومان – داوود

مدبریت ۴:۰۸ ب.ظ ۴

سلام دوستان

همان قسم در گزارش قبل خدمت تان عرض کردیم که سرک سر لومان الی منطقه داود زیرگ ولسوالی جاغوری به اساس شکایت مردم کار آن توسط ولسوال جاغوری آقای ظفر شریف چندی قبل متوقف شده بود دوباره آغاز خواهند شد . اما مشروط برای این که توسط مردم کار نظارت شود و هرگاه ادامه کار بی کیفیت باشد امکان توقف دوباره کار خواهند بود .

این سرک که در حدود ۱۷ کیلو متر از سر لومان و به طرف اشکه داود ولسوالی جاغوری امتداد پیدا می کند از سوی وزارت فواید عامه از بودیجه بانگ جهانی اعمار می گردد .

اما هر جای که تا حالا ساخته شده یک خیانت بزرگ را برملا می سازد و مشکل در این است که کار این سرک هیچ کدام یک انجنیری را با خود ندارد . و بشتر برای پلچک ها از خاک های کنار سرک اسفاده گردیده آغایان به خود زحمت آورن مصالح را نمی دهند .

و آب پاشی که نیاز مبرم یک سرک است استفاده نه می شود . و غلتک بسیار به ندرت اسفاده گردیده و جغل اندازی سرک از همان جغل های کوهی می باشد که در کار برد سرک خیلی بی کیفیت است .

روز قبل مردم محل نماینده های داود زیرک جمع شده اند و همه از بی کفایتی کار این سرک و شرکت اجرا کنند سخن می گویند و شکایت می نمایند .

ضمن بی کفایت بودن سرک پلچک ها نیز بی کیفیت است مثلی قلوخ ماندن و از آب رد شدن می باشد . پلچک های که تا حالا ساخته شده توان موتر های سواری ندارند و اما مسوولین این شرکت فکر نکرده اند که موتر های کلان باری نیز از این سرک عبور می نماید .

پلچک های طوری ساخته شده است که گویا برای یک ماه باشد اگر کدام وقت سیل آب سرازیر شود پلچک ها را به قندهار خواهند برد .

من فکر می کنم شرکت اجرا کنند هیچ فکر نه کرده است که این سرک شاهراه بزرگ است که جاغوری را با نقاط دیگر هزاره جات وصل می کند . و اگر قرار باشد که پلچک هم ساخته شود حداقل باید برای ده سال مقاومت داشته باشد در حالیکه باید برای هزاران سال باید پلچک ها مقاومت داشته باشند .

درحالیکه دیده می شود سنگ ها با گل و یا سمنت های که با گل مخلوط شده دیوار های پلچک ها بالا برده شده است. مردم همه جمع شده بودند که برای مسوول شرکت و انجنیران نشان بدهند که کدام وجدان چنین تقلب و تخلف را قبول می کند .

ما و ناظرین متشکل از مقامات ولسوالی جاغوری ، آقای ظفرشریف ولسوال جاغوری ، آقای دگروال اسدالله قوماندان امنیه ، مدیر سکتور خصوصی ، نمایندگان و بزرگان منطقه همراه با مسولین شرکت اجرا کننده یک جا شده از کار این سرگ نظارت می کنیم و پلچک ها را یکی پس از دیگری دقیق برسی می کنیم . و فریاد هر سنگ که در پلچک ها به کار گرفته شده می شنویم که باخاک روی هم دیگر نصب شده اند .و از فرو ریزی زود هنگام فردا سخن می گویند .

اما سید همایون که مسوولیت شرکت بنام همکار را به عده دارد همواره تکه داران را مقصر می خواند که بصورت درست و اساسی کار نکرده اند . اما مردم می گویند وقتی شما مسوول شرکت هستید چرا ازکار ها نظارت نکردید .

آقای غلام سخی وکیل یکی از باشندگان منطقه داود ولسوالی جاغوری در مورد بی کیفیت بودن کار این سرک می گویند اگر در باره کار این سرک تجدید نظر صورت نگیرد کار فعلی برای ما قابل قبول نه می باشد . و مردم منطقه زیرک می گویند اگر کار به همین منوال ادامه پیدا کنند ما هیچ این سرگ را نه می خواهیم خاک و پلچک های خود را بر دارند خسارات که به مردم وارد کرده پرداخت شود و سرگ مثل سابق برای ما آماده کند ما از این شرکت (تا قاف قیامت ) خوش هستیم . از خیرش گذشتم که شرش به ما نرسد .

با توجه به اهمیت موضوع در صدد هستیم   تا با خود مسول این شرکت صحبت وبا ابشان مصاحبه داشته باشیم  گرچند در چنین موارد کم تر حاضر به مصاحبه می شود  ولی ما سعی خود را نمی کنیم تا مشکل کار بهتر روشن شود  تا آن زمان وفرصت دیگر خدا نگهدار . 

+;نوشته شده در ;دوشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۱ساعت;۱۶:۸ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,047بازدید

۴ دیدگاه »

 1. farid qasimy جوزا ۳۰, ۱۳۹۱ در ۵:۲۰ ق.ظ -

  سه شنبه ۳۰ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۵:۲۰

  ba tashakori farawan az aghaye mominzada wa hamkaranash. braye tan arzoye mowafaqiat mikonam, shado khorram bashid.

 2. ارباب غریب داد جوزا ۳۱, ۱۳۹۱ در ۹:۴۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۹:۴۷

  سلام علیکم قوما ! باید سرکهای ا صلی جاغوری پوخته شونه و اگر امسال و سال دیگه نشونه هیچ وقت نموشه ! برای خدا یازده وکیل اعم ازمذکرو مونث وهمین طور پایتختی غزنی برای جهان اسلام واین همه در خواست ولایت شدن ودیگه شرائط داشتن…دیگه چه وقت پیش مه یه یا تکرار موشه؟؟

 3. مزدک جوزا ۳۱, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۱۷

  او ارباب صاحب! خوب موگی اما باید قبول کنی که بیخی شی از دیگرا نیست یک مقداری ما هم تقصیر داریم مو باید خود خو یک کنی ! تا اتحاد نباشه ودر صحنه نباشیم هیچ کارنموشه ! وناوه گری که هیچ چی حتی از جاغوری کار ساخته نیه !از حق تیر نشنی همه مثل مؤمن زاده احساس مسؤلیت کنیم کار موشه!

 4. یاسین حسنی سرطان ۱, ۱۳۹۱ در ۶:۵۲ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۶:۵۲

  همین ارباب های کهنه فکر و پول دوست خیانت کار های محلی درحق نسل آینده ظلم میکند……
  من خودم شاهد ساخت و باخت ارباب های محلی با یک شرکت ساختمانی که کار اعمار یک باب مکتب را در تمقول لومان داشت بودم و ما جوانان رفتیم کابل و موضوع را با وزیر محترم احیا و انکشاف دهات درمیان گذاشتیم و توانیستیم جلوی تقلب کاری شرکت مذکور را بیگیریم.
  این وظیفه تمام قوما استه که باید با ارگان های ذیربط همکاری کنند و اگر شرکت راه سازی کار را دروست انجام نمیدیه باید کار شان تعطیل شونه و خودشان به دادگاه کشانده شونه……….