پل سوخته دیار سوختگان

مدبریت ۱۰:۱۶ ب.ظ ۷

سلام دوستان 

پل سوخته دیار سوخته گان

همانطوریکه در گزارش قبلی خدمت تان به عرض رسانده بودم این روز ها  به کابل آمده ام ، هر صبح که از خانه به طرف کوته سنگی  می روم از روی پل سوخته کابل که نامش اکثراً آشناهستید می گذرم . یک روز بر اثر ترافیک سنگین در روی این پل راه بندان شد آنگاه توجه مرا انسان های به خود جلب کرد که در زیر پل براحتی مشغول دود کردن دود مان زندگی خود بودند. بعد متوجه شدم این سیه بختان را  تحت عنوان مختلف  از آنها یاد می کند .

 به گفته ی باشندگان غرب کابل ، در فاصله ده متری این پل کهنه حدود سه سال قبل ، یک پایه پل جدید دیگر را کشور ترکیه اعمار کرده است که در زیر آن پل نیز ده ها  نفر در انظار عامه مصروف استعمال و دود نمودن مواد مخدر هستند . جای بسیار تعجب است که در پایتخت کشور معتادین در ملاء عام به این راحتی و بدون هیچ گونه ممانعتی دست به چنین کاری می زنند ، این کار جه بسا افراد بیخبری دیگری را به سمت خود کشانده بازار دود کردند دودومان شان به دیگران ارزانی می دارد  بسیاری از جوانان را به حیله هایی به طرف خود کشانده  بازار داخلی فروش مواد را رونق می دهند .

در یک فرصت کوتاه چند قطعه عکس از زیر پل مذکور تهیه کردم مناظر دلخراش را شاهد بودم . بخش از این سناریو را می تواند به رفیق بد  و . . .  نسبت داد . ولی بیاد داشته باشیم که “پل سوخته” قاعده‏ی قدرت است ولی از این قاعده ، تا آن راس هیچ رابطه‏ی طولی(پایین به بالا) برقرار نیست و این “آوا”ها هیچ گاهی نمی‏تواند آن فضای دیالوگ حیات سیاسی را در نوردد و گوش‏های آشنا با صدای ملایم موسیقی را به واسطه صدای خشک و خسته‏ی معتادین این محل  بیازارد؛ پس اینها  باید تا ابد معتاد بمانند و پل سوخته هم باید پل سوخته بماند تا ارگ ریاست به عنوان پایگاه قدرت، ارگ بماند.

این قاعده‏ها و استثناها هیچ گاهی جا، بدل نخواهند کرد نه معتادین  در متن زندگی گام خواهد گذاشت و نه پل سوخته به مثابه‏ی تجلی حالت اضطرار فرو خواهد ریخت؛ زیرا این‏ها، پایه‏های محکم ارگ اند که در نبود این‏ها ارگ هم نخواهد بود و نه ارگ نشین بدون ارگ می‏تواند وجود داشته باشد. چون این قاعده از هم نمی‏پاشد پس پل سوخته هم به مثابه‏ی یک “استثنای قاعده” همچنان در حاشیه‏ی قدرت خواهد ماند. 

این جا “پل سوخته” است، کربلای کابل! این پل نه اینکه تنها نامش سوخته باشد بلکه برای این ایجاد شده تا برای بقا ارگ نشین و احیانا تعبیه گنندگان مافیایی قدرت هر کسی را که در سد راهش قرار بگبرد به نیرنگ های بسوزاند از یکطرف مانع را از سری برداشته و از طرف دیگر بازار داخلی را رونق داده است . این جا ” پل سوخته ” است  این جا پدری به دنبال جسد سوخته ی پسر و برادری به دنبال جسم سرد برادر است. ده ها انسان اینجا هستند که آخرین سهمیه‏ی خود را از دود تریاک نفس می‏کشند و آخرین قطره‏های هیرویین را در رگ‏های خود رها می‏کنند؛ تا پایه‏ی لرزان کاخ کرزی را مستحکم نگهدارند.

اینجا پل سوخته است اما این فقط یک پل نیست که در یک جای مشخص و برای سهولت در رفت و آمد انسان‏ها ساخته شده باشد، پل سوخته به پهنای افغانستان گسترده است و به سختی صخره‏های افغانستان پایه‏ی محکمی برای پایداری قدرت سیاسی ساخته است؛ قدرتی که بر “طرد حیات برهنه” استوار است.

از کاخ ریاست جمهوری به مثابه کانون”حیات نیک” تا پل سوخته به عنوان تجلی “حیات برهنه” سه هزار متر بیشتر فاصله نیست و در عین حال پل سوخته یکی از نقاط اصلی کابل به عنوان شهر مرکزی قدرت است.

پل سوخته باتمام تعفن و انبوهی از زباله‏های خود همچنان با وقار ایستاده است و با وقار ایستاد خواهد ماند؛ حتا لند کروزرهای شیشه دودی آقای کرزی و اطرافیان او نیز پایه‏های محکم آنرا نخواهد لرزاند؛ زیرا پایداری و پایایی قدرت به “حیات برهنه” های وابسته است که در زیر این پل و در حاشیه‏ی تمام مظاهر انسانی می‏زیند.

صدها تن از معتادان مواد مخدر که شبها و روزهای خود را در زیر پل سوخته واقع در ناحیه ششم شهر کابل می گذرانند . مردم نیز بدون اینکه به عمق فاجعه نگاهی انداخته باشند و بدون اینکه توجه به علل وعوامل این فاجعه بکند و یا بپرسند که این فاجعه جطوری ؟ از کجا ؟ روی جه سناریویی به جامعه تزریق می شود ، هر روز نظاره گر هستند. مدت کوتاه که بالای پل سوخته بودم یکی می گفتند این ها نیرو های دریایی آقای کرزی هستند که در حال تعلیمات می باشند . اما …….!!! 

تا گزارش بعد التماس دعا 

مومن زاده – کابل 

+;نوشته شده در ;سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت;۲۲:۱۶ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,337بازدید

۷ دیدگاه »

 1. مدد سرطان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۰:۴۹

  دوست عزیز سلام این جالب است کی‌ خرزی هم نیرو‌هایی‌ دریای داره اون هم در زیر پول سوخته!! مدد از نروژ.

 2. نصیر سرطان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۹:۳۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۱

  گزارش جالب و جاندار و در عین حال تکاندهنده است. خیلی جالب است که دولت در جمعاوری این معتادان بینوا و پاکسازی زیرپل، کاری نمیکند و آزاد گذاشته؛ تا روز به روز بر تعداد شان افزوده شود. وجود این معتادان، کمپاینی برای جلب و جذب دیگران است و حتی قراری که گفته میشود، زنان معتاد نیز در اینجا رفت و آمد دارند!!
  چه کسانی برای این همه معتاد، مواد شان را میرساند؟ آیا نیروهای امنیتی اطلاع ندارند؟ شناسایی نکرده اند؟ مراکز و مراجع توزیع مواد را نمی دانند؟ و سوالهای بیشماری دیگر…………

 3. داودناظری سرطان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۶:۴۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۴۹

  سلام خبری بسیار عالی بود واقعآ جالب بود منهم این مطلب را دربرنامه دوبیتیهای محلی نشر نمودم تشکر

 4. روست گوی سرطان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۳

  سلام د کل شوم و سلام د مومن زاده قندی
  تو بی بخت د ار چیز غرض دیره توره چیز د معتادین . برو شله خو بوخر پردی خوکو.
  انیالی کرزی خبر موشه با کار بی رووووووووووووو موشه . فامیدی چیز گفتوم . ها ها ها ====راستی از راست توره تیر نشنی مطلب جالب بود .
  قهرمان قلم باشی .
  روست گوی از تینه آغیل

 5. قربانی سرطان ۲۳, ۱۳۹۰ در ۱:۳۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۳ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱:۳۵

  تشکر آقای مومن زاده . راه نجات فقط این است که مردم ما خودشان تکانی بخورند

 6. ل از کابل سرطان ۲۳, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۰ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۳ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۵۰

  مومن زاده عزیز شکایت از دولت نکن هرماه چند بار از زیر پل جمع اوری میکند , …. به جای متخصص کدام رشته تریاکی هارا برای ما دوباره روان میکند, پاکستان یگ خوبی داره که افغانی میتواند تحصیل کند اما در ….حق کارگری را هم ندارد.

  و تعداد این تریاکی ها زیاد است که از زیر پل کم نمیشود.

 7. قوما سرطان ۲۶, ۱۳۹۰ در ۸:۰۶ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۸:۶

  بدترین فاجعه برای هزاره در زیر این پل بوجود امده واقعا خیلی درد اور است مردان زنان و اطفال خورد سن در بدترین شرایط در انجا مسکن گزیده اند. البته ناگفته نماند اینکه همه ان تحفه لعنتی است فقط کاری که برای هزاره ها انجام داد این بود که بجای متخصص وتحصیل کرده معتاد برای جامعه ما فرستاد. واقعا خیلی ادم متاسف میشود