پناهنده گی در استرالیا،‌ گزینه های ممکن و نا ممکن

۴:۵۳ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
پناهنده گی در استرالیا،‌ گزینه های ممکن و نا ممکن

astraliya-290x160نویسنده : حسین بهمن
کشور استرالیا سالهاست که یکی از پر طرفدار ترین مقصد برای پناهجویان از سراسر به حساب میاید. پناهجویان از کشورهای نظیر افغانستان،‌پاکستان،‌ایران،‌بنگله دیش ،‌عراق ،‌سوریه و برخی از کشورهای دیگر همواره سعی کرده اند که با وجود تحمل خطرات و مصارف فراوان خودشانرا به استرالیا برسانند. قبل از سالهای ۲۰۰۰ میلادی تا اکنون سیل از مهاجران از کشورهای مختلف خودشانرا به استرالیا رسانده اند. پیشینه مهاجرت افغانها به استرالیا به سالهای دور و درازی بر میگردداما موج تازه ی از مهاجرت افغانها به استرالیا قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی اغاز شد. در سالهای که طالبان در افغانستان حکومت میکردند هزاران تن از شهروندان افغانستان مجبور شدند که افغانستان را ترک کرده و به کشورهای دیگر مهاجر شوند. دیری نگذشت که این مهاجران سر از استرالیا در اوردند. هرچند پس از شکست طالبان در افغانستان روند مهاجرت افغانها به استرالیا کمی فروکش کرد اما با تداووم نا امنیها و سایر مشکلات در کشور از سالهای ۲۰۰۵ به بعد بار دیگر روند مهاجرت افغانها به استرالیا افزایش یافت. این روند هرچند در اکثر موارد از روی مجبوریت صورت میگرفت اما به مرور زمان رفته رفته به یک تجارت پر در امد برای قاچاقبران انسان تبدیل شد. قاچاقبران انسان با استفاده از مجبوریت های پناهجویان تا میتوانستند پول و سرمایه بدست اورده و همه روزه سعی میکردند تجارت شانرا گسترده تر بسازند. رفته رفته این مسئله به یک تجارت معمول و پر درامد برای قاچاقبران انسان تبدیل شد. قاچاقبران انسان بدون در نظر داشت حیات انسانها ،‌پناهجویان را گروه گروه با کشتیهای کهنه وفرسوده که از کار افتاده بودند از اندونیزیا گرفته وبه سوی استرالیا میفرستادند. این امر باعث شد که صدها پناهجو در مسیر استرالیا جانهایشانرا از دست بدهند. پناهجویان نیز با توجه به اینکه هیچ معلوماتی در مورد مهاجرت به استرالیا نداشتند و در نتیجه تبلیغات گسترده قاچاقبران انسان سیل اسا راه استرالیا را در پیش میگرفتند که در بسیاری از موارد قبل از رسیدن به استرالیا در ابها غرق میشدند. رویهم رفته سفر به استرالیا از دو گزینه ممکن و نا ممکن بدور نیست اما متاسفانه در بسیاری از موارد پناهجویان به دلیل خلاء معلوماتی از گزینه نا ممکن استفاده کرده اند.
گزینه ناممکن :
استرالیا کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است.
سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. جمعیت استرالیا نظر به سرشماری ژوئیه ۲۰۰۸ انجام شده است ۲۰٬۰۰۷٬۳۱۰ نفر بوده‌است. این کشور با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد.
استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP در رده پانزدهم جهان قرار داشته‌استو نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.
این کشور با توجه به تراکم جمعیتی ان یکی از کشورهای بزرگ مهاجر پذیر در سطح جهان به شمار میرود. به اساس گزارشها این کشور سالانه تا سیزده هزار پناهجو را تحت شرایط خاص از کشورهای مختلف جهان میپذیرد اما متاسفانه اکثر پناهجویانی که طی یک ونیم دهه گذشته به استرالیا پناه برده اند از گزینه نا ممکن استفاده کرده اند. پناهجویانی که قصد پناهنده گی در استرالیا را دارند تنها با یک گزینه نا ممکن و ده ها گزینه ممکن روبرو هستند. در حال حاضر گزینه نا ممکن تنها سفر با کشتی است. به اساس قوانین استرالیا هر پناهجویی که تلاش کند توسط کشتی و به صورت غیرقانونی وارد سترالیا شود در حقیقت گزینه نا ممکن را انتخاب کرده اند. این افراد هرگز به استرالیا نخواهند رسید بلکه انان حتی اگر موفق شوند که از چنگ طوفان و امواج کشنده دریا جان به سلامت برند نه تنها به استرالیا نخواهند رسید بلکه وارد کمپهای خواهد شد که به هیچ وجه جایی برای زنده گی نیست. کمپهای که حکومت استرالیا برای پناهجویان در نظر گرفته است به دلیل عدم امکانات رفاهی، بهداشتی و اموزشی همواره مورد انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است. سازمان ملل متحد بارها از وضعیت کمپهای که حکومت استرالیا برای پناهجویان در نظر گرفته است انتقاد کرده است. به تازه گی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در دیدار با مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا که حاشیه نشست سران آ.سه.آن که در کوالالامپور انجام شد، از سیاست حکومت استرالیا در قبال پناهجویان غیرقانونی و وضعیت کمپهای پناهجویان در استرالیا به شدت انتقاد کرد و خواهان تجدید نظر حکومت استرالیا درین خصوص شد. اما حکومت استرالیا بارها تاکید کرده است که پالیسی این کشور در قبال پناهجویان غیرقانونی تغییر نا پذیر است. این کشور استدلال میکند که درهای این کشور بروی پناهجویان غیرقانونی مسدود است و هیچگاهی باز نخواهد شد. هرچند طی یک ونیم دهه گذشته هزاران پناهجو توانستند که با استفاده از کشتی به استرالیا برسند وتابعیت استرالیا را نیز بدست اورند اما تداووم مرگ و میر پناهجویان در مسیر استرالیا سرانجام حکومت استرالیا را وا داشت تا راه های ابی این کشور را بروی پناهجویان به کلی مسدود کند. از سال ۲۰۱۳ میلادی تا اکنون سفر به استرالیا توسط کشتی نا ممکن شده است.
گزینه ممکن :
با اینهم سفر به استرالیا نا ممکن نیست. برای پناهجویان که قصد پناهنده گی در استرالیا را دارند راههای قانونی درین زمینه وجود اما متاسفانه بسیاری از پناهجویان در ین مورد معلومات کافی ندارند. یکی از راه های که پناهجویان میتوانند بدون کدام خطر و بدون کدام مصارف خودشانرا به استرالیا برسانند اقدام از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان یا (UNHCR) است. همه میدانیم که یکی از وظایف اصلی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان یا (UNHCR)رسیده گی به مشکلات پناهجویان و کمک به انان برای رسیدن به یک محیط مصئون است. با توجه به این اصل پناهجویانی که به دلایل مسائل سیاسی ،‌امنیتی ،‌ نژادی،‌ مذهبی وفرهنگی مجبور شده اند کشورشانرا ترک کنند، اگر قصد پناهنده گی در استرالیا را داشته باشند میتوانند با مراجعه به دفاتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان یا (UNHCR) در خواست های شانرا مطرح و پس از بررسیهای لازم ویزای استرالیا را بدست اورند. از سویی هم استرالیا کشوریست انواع و اقسام ویزا را برای متقاضیان سفر به این کشور در نظر گرفته است. هرگاه پناهجویان در مورد انواع ویزاهای استرالیا معلومات کافی داشته و با قوانین این کشور اشنایی کامل داشته باشند شاید بتوانند راه های خیلی ساده و کوتاه را برای رسیدن به استرالیا پیدا کنند. روی همین اصل قبل از همه چیز پناهجویان باید در مورد راه های سفر به استرالیا معلومات لازم را داشته باشنددر غیر انصورت سرنوشت انان بدست قاچاقبران انسان خواهد افتاد. خوشبختانه منابع زیادی وجود دارد که پناهجویان وهرکسی که قصد سفر به استرالیا را داشته باشند میتوانند با مراجعه به این منابع معلومات کافی در مورد استرالیا و چگونگی سفر به این کشور بدست اورند. در پایان چندین منابع معتبری که معلومات کافی ودقیق را در مورد چگونگی سفر به استرالیا برای مردم فراهم میکنند ذکر شده است. برخی ازین منابع ازسوی حکومت استرالیا وبرخی دیگر از سوی نهادها و افرادی گرداننده گی میشود که در مورد استرالیا و قوانین این کشور معلومات کافی وموثق دارند.
۱- https://www.border.gov.au/
2- https://www.border.gov.au/about/opetion-sovereign-bordاز سوers/counter-people-smuggling-communication/درى-dari/outside-australia
3- http://www.unhcr.org/cgi-bin/texis/vtx/home
4- http://www.iom.int/
5- https://www.facebook.com/pajwak.hazara/
برخی ازین منابع مستقیما ازسوی حکومت استرالیا گرداننده گی میشود. علاقه مندان با مراجعه به این منابع میتوانند تازه ترین معلومات را در مورد استرالیا وقوانین این کشور در مورد مهاجرت و پناهنده گی بدست اورند. با مراجعه به این منابع دیگر نیازی باقی نخواهند تا پناهجویان پولهای هنگفتی را به قاچاقبران انسان پرداخته و زنده گی خود و خانواده شان را برای رسیدن به استرالیا در ابها به مخاطره اندازند.

1,171بازدید

کامنت بسته شده است.