پنجمین دور فعالیت برای ولایت شدن جاغوری

عزیزالله جاغوری ۹:۲۵ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
پنجمین دور فعالیت برای ولایت شدن جاغوری

پنجمین دور فعالیت برای ولایت شدن جاغوریFB_IMG_1588620887034

دوستان عزیزم درود برشما! می‌خواهم در مورد جریان ارتقای ولسوالی «جاغوری»به «ولایت»در طول دوران حکومت آقای کرزی و آقای اشرف غنی و تلاش‌های که تا هنوز صورت گرفته است، چند نکته را خدمت‌تان روشن بسازم.

۱- زمانیکه من ولسوال جاغوری بودم، در اثر تلاش‌های جدی و پیگیر که حق مسلم مردمم بود و هست صورت گرفت در نتیجه یک هییٔت به دستور رییس دولت«آقای کرزی» به جاغوری اعزام شد. در تشکیل این هییٔت نمایندگان ارگان‌های مختلف(وزارت داخله، احصایٔیه مرکزی، ریاست تخنیکی) شامل بودند. وقتی آنها وارد ولسوالی جاغوری شدند از طریق ولسوالی و نمایندگان مردم استقبال گرم صورت گرفت. این هییٔت در طول «۲۱» روز از تمام مناطق جاغوری و مالستان دیدن کردند و با نمایندگان قره‌باغ و ارزگان خاص نیز صحبت نمودند. بعد از بررسی‌ها، آنها به این باور رسیده بودند که در حق این مردم ظلم صورت گرفته و این حق مردم بود که باید قبل از این به ولایت ارتقا پیدا می‌کرد. این هییٔت، پلان و چگونگی ولایت شدن جاغوری را تهیه و حتا مرکز ولسوالی‌ها و حوزه‌های امنیتی ولایت جاغوری را نیز تعیین کردند. آنها بعد از بررسی‌های همه‌جانبه به کابل برگشتند و پس از تأیید وزارت داخله برای طی مراحل کردن آن به اداره امور و ریاست دولت فرستاده شد.
متأسفانه پس از آن به دلیل نا معلوم اقدام جدی در راستای ولایت شدن جاغوری از سوی ریاست دولت صورت نگرفت.
سپس برای تعقیب آن نمایندگان جاغوری، مالستان، قره‌باغ و ارزگان خاص را جمع نموده و به کابل آمدیم. در کابل با رهبران مردم هزاره(آقای خلیلی، آقای محقق، استاد اکبری) و تمام وکیلان دوره پانزدهم «هزاره» در شورای ملی صحبت و هماهنگی همه‌جانبه صورت گرفت. پس از توافق بر سر ولایت شدن جاغوری، همه باهم نزد آقای کرزی رفتیم و موضوع را به شکل جدی با آن در میان گذاشتیم. در نتیجه آقای کرزی بیان کرد که تأیید تعدیل ادارات از جمله وظیفه‌ای پارلمان است و باید در این زمینه شما با ریاست پارلمان صحبت داشته باشید.
در بخش هماهنگی ملاقات با رییس پارلمان «آقای قانونی» و معاون آن«آقای نورزی»، خانم شاه‌گل رضایی نقش عمده داشت.
پس از صحبت با رییس پارلمان و معاون شان، آنها قول مساعد و جدی دادند و گفتند در صورت که از طریق دولت به پارلمان راجع شود، موضوع ولایت شدن جاغوری را در پارلمان پاس خواهیم کرد.
متأسفانه بازهم به دلیل نا معلوم از طرف رییس دولت نظر به قول که داده بود، اقدام صورت نگرفت.

۲- در دوم انتخابات، نمایندگان مردم جاغوری را جمع کردم با آقای کرزی ملاقات کردیم و به این توافق رسیدیم که «از شما ولایت از ما حمایت» متأسفانه در این دور مردم به وعده‌ای خود عمل نکردند. به همین دلیل در این دور نیز قضیه ولایت شدن جاغوری در تاق بی‌توجهی ریاست دولت باقی ماند.

۳- در زمان ریاست آقای اشرف غنی در دور اول، ما وکیل‌های غزنی با ریاست دولت در دو مرحله قبل و بعد از کمپاین انتخاباتی راجع به ولایت شدن جاغوری صحبت داشتیم. آقای اشرف غنی بیان کرد که تعدیل واحد‌های اداری مربوط پارلمان است و برای ما قول جدی و مساعد نداد. زمانیکه حکومت وحدت‌ملی به رهبری داکتر اشرف غنی و جناب عبدالله عبدالله شکل گرفت، جناب عبدالله عبدالله نیز وعده‌ای ولایت شدن جاغوری را به ما داد که متأسفانه به قول خود پابند نماند و نسبت به در خواست ما بی‌توجهی کرد.

۴- در مرحله چهارم از طرف نمایندگان، روشنفکران و علمای جاغوری جلسات مختلف در سطح کابل دایر گردید و موضوع را با آقای دانش در میان گذاشتند که در نتیجه این تلاش‌ها نیز بی نتیجه باقی ماند.

۵- حالا هم جمع کثیری از دوستان دلسوز که در راستای ولایت شدن جاغوری قلم می‌زنند و کار می‌کنند، صمیمانه تشکری می‌نمایم و قول می‌دهم که مثل گذشته در راستای تحقق اهداف مردم جاغوری، مالستان، قره‌باغ و ارزگان خاص از هیچ‌گونه تلاش دریغ نخواهم ورزید و در کنار مردمم هستم و میمانم تا به خواست‌ها و آرمان بر حق خود دست‌یابیم.

امیدوارم! دولت مردان ما در این وضعیت حساس که «فقر، نا امنی و خطرهای کرونا »مردم را به تنگ آورده اند، مشکلات داخلی را حل نموده و در سایه‌ای صلح پایدار به این خواست مشروع و بر حق مردم لبیک گفته و گام‌های عملی را در جهت ارتقای ولسوالی جاغوری به «ولایت»بردارند.
در پناه حق باشید!!!

خداداد عرفانی
وکیل مردم در پارلمان
جمعه، ۱۹ ثور
کابل

227بازدید

کامنت بسته شده است.