پنچ نفر سبزی فروش در شهر کویته به شهادت رسیدند. گزارش دیگراز نمایشگاه هنرکده غلغله

مدبریت ۱۲:۰۱ ب.ظ ۸

 

کویته

کویته ۱۸-۵-۲۰۱۱: در یک حادثه غم انگیز دیگر، پنچ سبزی فروش هزاره در مسیر سریاب رود توسط تروریستها به شهادت رسیدند.  امروز صبح موتر سبزی فروشان هزاره در راه برگشت از سریاب رود مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت که سه نفر در موقع به شهادت رسیدند و دو نفر دیگر شان در شفاخانه دار فانی را وداع می گویند. مثل همیشه تروریستها موفق به فرار می شوند و پولیس محل واقعه را تحت کنترول خود گرفته اند. 

قابل ذکر است که قبلانیز تعداد از سبزی فروشان هزاره در همین مسیر مورد حمله تروریستها قرار گرفته اند  وچند  روز قبل هشت نفر از بازیگران و مردم بی گناه در هزاره تاون نزدیک به سرک بائی پاس  به شهادت رسانیده شدند و تعداد زیادی زخمی . اما حکومت و پولیس هیچ اقدام برای جلوگیری از چنین حوادث نکرده وگو اینکه مایل نیست چنین اقدام صورت بگیرد  . در هر حوادث ازاین قبیل صرفا مثل افراد عادی درمانده ، به نقل حوادث پرداخته و مسئولیت را بر دوش افراد نا شناس گذاشته ودیگر گوی هیچ مسئولیت پیرامون نظیر این حوادث ندارد .

گزارش دیگراز نمایشگاه هنرکده غلغله در کویته  : محمدجلیل تجلیل شهرکویته

هنرکده غلغله ازجمله نهادهای فرهنگی شهر کویته است که ازدیر سو به این طرف به سرپرست استاد هاتف به فعالیت های هنری پرداخته و با برگزاری نمایشگاه ها فعالیت شان را به نمایش می گزارند . این هنرکده یکباری دیگر نمایشگاه بزرگ نقاشی را درمرکزآموزشی زبان انگلسی سگت واقع در محله هزاره تاون شهر کویته پاکستان برگزار کرد که مورد استقبال گرم بازدید کننده گان قرار گرفت. این هنرکده سالهاست که درراستای شگوفای و تجلی هنر این مردم گامهای را برداشته و با برگزاری این گونه نمایشگاه ها توانسته است که فرهنگ و غنعنات و بعضی واقعه های تاریخ این مردم را با زبان هنر به سایر مردم جهان بیان دارد. دراین نمایشگاه به تعدادی زیادی از آثار هنری دانش آموزان این هنرکده به نمایش گذاشته شده بود که حاوی موضوعات مختلف بودند ولی به خاطر مناسب نبودن مکان آرام وامن تعدادی زیادی از آثاری این هنرهکده دراثر طوفان بادی ناگهانی آسیب جدی دید که نتوانست تمام این آثارها به پرده نمایش گذاشته شوند.

هرگاه به جغرافیای برگزاری این نمایشگاه نگریسته شود دیده می شود که موقعیت این جغرافیا کوچکتر از نوع فعالیت ها و ابتکارات است که توسط هنرمندان ومبتکرین این محله به اجرا گذاشته می شود . این نمایشگاه درحالیست برگزار می شود که چندی قبل نیز شاهد نمایشگاه صنایع دستی بانوان هزاره به ابتکار و همکاری همین نسل در مکتب لیسه عالی رابعه بلخی بودیم که در همین محله برگزار گردیده بود که با استقبال گرم مردم قرار گرفت .
 
محمدجلیل تجلیل شهرکویته
 
نمونه  های ازنقاشی های که به نمایش گذاشته شده بود

+;نوشته شده در ;چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت;۱۲:۱ توسط;عاقلی – کویته; |;

1,147بازدید

۸ دیدگاه »

 1. باشی ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۵۶

  خدا لعنت شان کند و هر روز عاشورا و عزاداری هم بخدا بیخی دلم ادم درد مونه . سران هزاره در کو یطه هم باید یک همچی گروه ترور درست کند لا اقل در هر جا که ازره ترور میشود در همانجا از همان مردم را دو برابر قتل کند . تا بکی

 2. بسم الله احمدی ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۹:۲۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۲۱

  باعرض تسلیت به بازماندگان شهدا.

  بیرارای گل! بیایید ما اول باکسی طرف نشویم و سرو صدانکنیم. هرطور که باما رفتار کردند گرچند مثل یک سگ باشد، باصبر و حوصله هر طوری شده تحمل کنیم.

  اما اگر خودرا با طالب یا دولت و یا هرکسی دیگه طرف کردیم و شعار دادیم و بالا پایین پریدیم باید تا آخر راه برویم هرچند با فدا کردن جانهای شیرین مان باشد. برادران پشتون را من از این جهت دوست دارم که اگر باکسی طرف شدند باشجاعت و از خود گذشتگی طرف می شوند و ازهمه چیز می گذرند. خود همین انتحار که ما می گوییم خیلی بداست. اگر در راه درست و از روی مجبوری و به تنگ آمدن باشد، اگر از انصاف نگذریم کار چندان بدی هم نیست و نشانه ی این است که طرف می گوید من مرد مردانه تا آخر ایستاده ام حتی اگر جانم را در این راه از دست بدهم. ای کاش همین ازجان گذشتگی کمی در میان ما رایج شود و در مواقع که هیج راه چاری نداریم چند نفر مجاهدین فدایی یک عملیات فدایی کند و بر موضع مورد نظر عملیات کنند. اما ما مردم تاهنوز فقط برای دوسه روز جیغ شور و خانه جنگی خوب بوده ایم و نتوانسته ایم به آن حد از انسجام و استحکام درونی برسیم که برای حفظ جان مردم خود چند نفر فداکار مان حاضر به از دست دادن حتمی جان شان شوند.

  ممکن شما نظر بنده را نپذیرید ولی واقعیت دارد. اگر امروز در کویطه ده تا شهید عبد الخالق هزاره پیدا می شد که به پایگاههای مرکزی تروریستان پشتون حمله می کردند و دهها یا صدها سرکرده ی شان را می کشتند می دیدید که چگونه به زانو در می آمدند و دست از بهانه جویی بر می داشتند. همینطور در افغانستان اگر بیست تا عبد الخالق پیدا می شد هم جامعه جهانی و هم دولت به ما اعتنا می کردند و نسوار شان را روی ما تف نمی کردند.

 3. فاضلی ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۹:۲۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۲۴

  به خانواده های داغدیده شهیدان و تمامی مردم مظلوم هزاره تسلیت عرض می نمایم. مردم بخدا بیایید کینه ها و فتنه ها را فراموش کرده در برابر دشمنان مشترک که از تار موی مان بیشتر است متحد شویم.

  هزاره ها زیاد بی خود. دولت پاکستان را متهم نکنند. پشتونهاهمین کار را می کنند که ما را بادولت طرف کنند.

 4. حاجی نصرالله ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۹:۴۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۴۴

  کجایی شیر دوران مزاری بزرگ؟ کجایی پدر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  اگر پدر می بود. درهیج جای جهان کسی نمی توانست به مردم ما تعرض کند و اینگونه مارا تحقیر و به ذلت بکشاند. گاهی که خاطرات رهبر شهید و ابهت و شجاعت ایشان به یادم می آید. بی درنگ از جایم می پرم و به جستجوی پدر می گردم. هرگز فراموش نمی کنم فقط یکبار از نزدیک با ایشان صحبت کردم . اما چنان با هیبت و عظمت بی نظیر یافتم که تا امروز قدرت کلام و اراده ی آهنینش را احساس می کنم. فقط درد ما این است که یتیمیم و پدر نداریم.

  داغ ما در هجر رهبر کمتر از یعقوب نیست* اوپسرگم کرده بود و ما پدرگم کرده ایم

 5. حوتقولی ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۴

  به مردم داغدار هزاره تسلیت عرض می کنم. با نظرات برادرعزیز بسم الله احمدی کاملا موافقم. کاش ماهم می توانستیم به آن حد فداکاری برسیم که برای نجات دیگران خودرا فداکنیم.

 6. شفق ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۶

  فداکردن خود ازطریق جنگ رسمی و عملیات ارزش دارد نه انتحار و خودکشی آهای مردم!

 7. حاجی نصر الله ثور ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۹

  دیگه راه چاره نیست جز تشکیل یک قل اردوی قوی و ضربتی مسلح چریکی برای دفاه از هزاره های بی دفاع. به همه مردم بگویید کمک کنند.

 8. کویته ثور ۳۰, ۱۳۹۰ در ۹:۴۷ ب.ظ -

  جمعه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۴۷

  هزاره ها کویته در هر مسئله و هر مشکل هزاره ها کمک کرده و اولین و بیشترین اواز بلند کرده مگر نه؟؟؟؟؟اما امروز همه هزاره ها کجا هست؟؟؟؟ مگر اینها حق نه دارد که شما کدام کار کنید؟ما تنها در۲۰۱۰ ۳۰۰شهید دادیم.هزاره ها انتظار چه دارد کی اواز بلند می کنید همه که ختم شد؟؟؟؟؟؟؟؟