چشن چهارمین سال روز افتتاح دارالمعلمین همراه با چشن فراغت محصلین سال ۱۳۸۸

مدبریت ۲:۱۸ ق.ظ ۱۲

سلام دوستان چشن فارغین

در هفته جاری ، دارالمعلمین فیض محمد کاتب در جاغوری شاهد جشن با شکوه بودیم ، که به مناسبت بزرگ داشت از چهارمین سال روز افتتاح این مرکز علمی فرهنگی و نیز جشن فراغت محصلین سال ۱۳۸۸ برگزار شده بود.

برنامه با تلاوت از کلام الله مجید آغاز گردید در ادامه اشعار ،مقالات و سخنرانی ها در رابطه به مسؤلین محصلین وظایف اساتید و اهمیت علم دانش ارائه گردید.

در محفل امروز ولسوال محترم جاغوری آقای ظفر شریف ، قوماندان آمنیه آقای دگروال اسدالله ، جمع دیگر  از مسؤلین  و منصوبین حکومتی ، مدیریت معارف ، مدیران مکاتب حضور داشتند.

محترم آقای استاد منصور ریس دارالمعلمین جاغوری در ارتباط به نقش آفرین اساتید این دارالمعلمین ایراد سخن نمود و همچنین از نبود امکانات و مشکلات که فرا روی این نهاد علمی قرار داشته سخن گفت. آقای منصور گفت : ما تلاش های را در بهبود کیفیت این مرکز انجام داده ایم ولی  فکر نه می کنم  کاری جدی صورت گرفته باشد  چون منابع در اختیار ما نیست واین کاربدون کمک امکان پذیر نه خواهند بود.

و مشکلات اساسی که احساس می شود ساختمان نیمه کاره این مرکزاست و ساختمان موجود کفایت  برای محصلین نمی کند . وی افزود نشست های بی حاصل  درد را دوا نه می کند و امکانات زیاد نیاز است ودر کنار آن تلاش جدی لازم است تا نیاز مندی دیگر نیز مرفع شود.

آقای استاد منصور افزود : چهار سال قبل در چنین روزی برای اولین بار فعالیت تحصیلی و تربیه وی دارالمعلمین آغاز کردیم که در مجموع با توجه به مشکلات زیاد که  مواجه بودیم در عین حال با وجود برخی نا رسائی ها ، ما تعداد فارغین خود را در رشته های مختلف تحویل جامعه دادیم که تعداد آن در مکاتب توظیف گردیده اند.

پس از آن آقای هادی بشارت یکی از استاتید دارالمعلمین فیض محمد کاتب جاغوری روی موضوع مثلث قدرت سخن گفت . آقای بشارت جهت روشن شدن موضوع سخنش قدرت مثلث را قدرت سیاسی ، علمی و اقتصادی خواند و در مجموع برای  قدر علمی ارجحیت بخشید و گفت :  بطور مثل امروز هزاران محصل از مردم هزاره در دانشگاه های کشور مشغول تحصل هستند که خود نمایانگر  قدر علمی ما می باشد. ولی این بسیار خوباست ولی کافی نیست ما باید در قدرت سیاسی نیز حضور مردم هزاره را شاهد باشیم .آقای بشارت حضورمردم هزاره را  درعرصه های ملکی و حکومتی اشاره نمود گفت : جمع زیاد از مردم ما نسبت به سال های تاریخی در دوایر دولتی ، پارلمان و دیگر نهاد های سیاسی شامل اند. ولی کافی نیست .

بشارت

آقای بشارت اشاره نمود گفت : در طول  تاریخ هزاره ها در حاشیه قدرت  بوده اند و هیچ گاه گوش های نبوده اند که صدای محرومانه هزاره ها را بشنوند و هزاره های که در طول تاریخ شهید داده اند و زندگی تلخ را گذرانده اند و اکنون دیده می شود که از حاشیه قدرت در متن قدرت های سیاسی ، اقتصادی و علمی قرار دارد. ولی این اندازه کافی نیست . هنوز دست های پیدا پنهان وجود دارند  واز حضور ما ممانعت می کند . ما باید با کمال خود خود را مطرح نمایم .وی گفت :گفته می توانیم که  ملیت  ، زبان ،  مذهب  ،  مان به رسمیت شناخته شده است.

شارع

همچنان آقای شارع سخنرانان بعدی  این مراسم بود وی در آغاز سخنان اش با  اشاره  به رشد معارف در جاغوری گفت : با آنکه مردم جاغوری در عرصه علم دانش رجوع کرده اند و نام بلندی را به  بیرون از جاغوری ارائه دادند اما نواقص و مشکلات در داخل جاغوری نیز وجود دارد که این موفقیت را تحدید می کند . یکی از این مشکلات عدم اعتماد میان محصلین و روحانیون می باشد . اما اینکه ای بی اعتمادی از کی وچه طوری به وجود آمده  وراه حل آن چیست ؟ اشاره نکرد . ایشان یاد آور شد .در صورت که این شکاف عمیق تر شود مشکلات را در جامعه افزایش خواهند داشت. شکاف دوم که آقای شارع به آن اشاره نمود نوع فاصله میان دولت و مردم است  این فاصله هر روز بیشترمی شود ایشان خوشبختانه  راهی حل را برای این مشکلات پیشنهاد نموده گفت :مردم ما در مجموع تحمل پذیر باشد  ضمینه گفتمان علمی ،منطقی و عقلی وشایسته سالاری را فراهم نمایند . سوال که به ذهن انسان می آید : اگر قرار باشد همه این کاررها را مردم خودش انجام بدهند  آن وقت آیا کاری برای دولت نیز باقی می ماند که انجام دهند ؟!!! واصولا نقش وجایگاه دولت  و وظایف آن در کجا است ؟ !!!

ظفر شریف

در مراسم این روز محترم اقای ظفر شریف ولسوال جاغوری نیز ایراد سخن نمود جشن فراغت و چهارمین سالگرد این بنیاد علمی را تبریک گفت . آقای ظفرشریف که چندی قبل سفری به کشور امریکا داشته چشم دید خود را از پوهنتون بین المللی تکزاس امریکا در جمع حاضرین و محصلین بیان نمود و افزود : متاسفانه در این پوهنتون که شاید از تمام کشور ها محصلین شان جذب آن بوده باشند اما از افغانستان و مردم ما حتی یک نفر هم مشاهده نشد که این خود جای نگرانی می باشد.

ولسوال جاغوری یاد آور شد که باید ما تلاش کنیم و تلاش زیاد هم نیاز است تا محصلین م

1,548بازدید

۱۲ دیدگاه »

 1. حمید جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۷ ق.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۳۷

  سلام دوستا و جناب مومن زاده
  این به اصطلاح مراسم مثل ای است که ده یک مکتب متوسطه یا ابتداییه برگزار شده باشد. اصلا به شان مراسمی که در یک دانشگاه برگزار شود نیست. مراسم کاملا بی روح و بیحال. چهره ها همه خسته و گرفته و بی تفاوت. یک تبسم خشک و خالی را نمیشود دید. سلیقه ها را ببینید. یک اتاق کوچک چند متری که نصف انرا میز ها اشغال کرده که نمیدانم این میز برای چه انجاست. دست به جای گیره میگروفون و افراد هم از کمبود جا بر روی همدیگر.
  در چنین جایی و با چنین افرادی باز هم با همان سخنان کلیشه و آخندی وار شان، داد از قدرت و سیاست و علم میزنند. مثل همیشه دیگران را محکوم و خودشان را تبرئه میکنند.
  اگر خدا نا کرده اداره ملک و مملکت دست اینان بیفتد چه قیامتی خواهد شد. از عهده یک مراسم ساده بر نمیایند، انگا خواب سلطنت و رویای عظمت در سر میپرورانند!!!!!!!!!!!!!!!! ب

 2. مقصودی جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۷ ق.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۷

  مومن زاده عزیز تشکر و سپاس از گزارش خوب تان.

  خداوند بزرگ را می ستاییم که دانشجویان از جاغوری، که خود یگ فرمانداری (ولسوالی) می باشد فارغ التحصیل میشوند.
  ولی این نه آن چیزی است که ما را شایسته بر آنست. جاغوری با داشتن بیش از هفتاد باب مکتب و این همه فرهنگیان و دانشجویان و مردم علاقه مند به علم و دانش لیاقت این را دارد که یکی از دانشگاه های رسمی و پیشرفته کشور را بخود اختصاص دهد.
  چنانکه همه میدانیم، مدارس موجود در منطقه و تعداد فارغان لیسه های عالی آن به مراتب بیشتر از تعداد فارغان خیلی از ولایت های کشور میباشد. و مشتاقان به علم و دانش هر روز بر تعداد شان افزوده میشود. و همه اینها معلولی است برای داشتن یگ دانشگاه خوب و با امکانات که درخور و شایسته این مردم باشد.
  ولی حیف که تعصبات قومی و قبیله ای و تفکرات قرون وسطای سردمداران معارف این کشور ( امثال پهلوان خرم پشتونخواه و… ) و بی توجهی و بی لیاقتی حاکمان آن زمینه رشد مطلوب و ایده آل را از فرهنگ دوستان ما سلب نموده است.

  اما باز هم جای شکر است که در طی سالهای بعد از فروپاشی رژیم طالبان هزاره ها عموما و به خصوص مردم جاغوری رشد قابل ملاحظه و بی نظیری را درعرصه معارف و سواد آموزی داشته اند.

  بقیه در ادامه …

 3. مقصودی جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۹ ق.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۹

  ادامه مطلب..
  ولی همه بدانیم که مجهز بودن به سلاح علم و دانش روز توأم با خود باوری و جسارت برای پیشرفت وترقی با در نظرداشت مخاطرات معقول آن چنان مارا قدرتمند میسازد که هیچ دشمنی را یارای مقاومت در برابر آن نباشد.
  اما فراموش نکنیم که ما در حال گذار هستیم. گذار از گذشته محروم و تاریک بسوی آینده روشن و بهتر. و این گذار در یگ جامعه قبیله سالار و متحجر با خود بهای را حمل میکند که ما ملزم و ناچار از پرداخت آن بها میباشیم. بهای که باخود هزاران مشقات و تحمل توآم با صبرو بردباری ، تلاش بی دریغ و جان فرسا ، و مقاومت در برابر ناهنجاری های فاشیستی و قبیلوی را یدک می کشد.
  هر کلمه جدیدی از علم و دانش را که دانشجویان و دانش آموزان ما فرامیگیرند همانند دانه های اصلاح شده ای می ماند که در زمین حاصلخیزی کاشته میشوند وهر دانه ای ساقه های چندی و هرساقه ای دانه های بیشماری را بما باز میگرداند که اگر همین دانه ها دوباره کاشته شوند لجنزار از گیاهان هرز را به گلستان از کاشته های مثمر و مفید تبدیل خواهد نمود.
  ویا به تعبیر دیگری: گردهم آمدن جمعی با تفکرات و ایده های نزدیک بهم و داشتن هدف مشترک و حرکت در جهت همان هدف ، با داشتن یگ استراتژی روشن و برنامه ریزی حساب شده ، سنرژی ( هم افزایی ) را به وجود می آورد که توان شان را صدها برابر بیشتر از توان فرد فرد شان افزایش میدهد.
  وآنوقت است که به نتیجه زیر میرسیم.

  ۱+۱ = ۲ غلط
  ۱+۱ = ۱۱۱ نادرست
  ۱+۱ = ۱۱۱۱ خیلی درست.

  به امید موفقیت و سرافرازی هرچه بیشتر تمام عزیزان.

 4. م اوحدی اتریش جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۳:۳۱ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۳۱

  سلام بر مومن زاده عزیز موفق باشید برادر عزیز میدانم مشکلات زیاد وگرفتاری ها بیش ازحداست اداره کردن کردن یک سایت کاری است دشوار لطف خدا ودعای دوستان بدرقه راهتان باد پیشنهادی دارم اگر مقدور است مهربانی نموده یک بخشی در سایت داشته باشید به نام نرخ ونوا در منطقه یاهرنامی که خودت مناسب میدانی البته این کار همکاری بزرگی برای مها جرین دور از وطن خصوصا انهای که در اروپا ساکن هستند محسوب شده چون در انتروی اغلبا سئوال میشود وعده ای چون مدت زیاد در هزاره جات نبودند نمی توانند درست جواب بدهند لذا مشکلاتی را به بار میاورد در ضمن اینکه واقعا نمی دانم شما فعلا کجا ساکن هستید لذا گفته نمتوانم ولی به قول هزاره گی حرفی که ده دل ماند ده گیل ماند عرض دارم اگرلطف نموده از کل منطقه جاغوری عکس روی سایت بگزاری خوب است مثل حوتقل انگوری بیلو داود و….. بیشتر عکسها از پای علودال کمر علودال وسر علودال ودل وجگر بابه وایچه و..است البته خدا میداند نه اینکه حسودی کنم منظورم این است که خوانند گان با طبیعت تمام جاغوری اشنا شوند امید وارم اسا ئه ای ادب نکر ده باشم مرا می بخشید ارادتمند تان اوحدی در ضمن از اطلا عات رسانی تان تشکر موفق باشید.
  …………….
  سلام دوست عزیز
  تشکراز لطف شما
  هر منطقه از خود باید مدیر داشته باشد مناطقاگر عکس دارد از خود مدیردارد واز هر کنج کمرش که دلش خواسته عکس تهیه کرده در این نشر می کند هیچ محدودیت هم ندارد .
  مومن زاده یک گذارشگر است نه یک عکاس آن هم گزارش گر مر کز که به خوبی وظیفه خود خود را بدون کدام چشم داشت انجام می دهند

  شما بجای که انگشت تان را طرف مومن زاده بالا کنید که با سوادان منطقه شان نشانه بگیرد که کم احساس مسولیت کند .
  ضمنا خودت تان اگر مایل هستید این کار را بکنید هیچ مانع ندارد متاسفانه بسیاری مناطق که شما نام بردید از بد روز گار مدیر ندارد این را خوب است از آن مناطیق بپرسید که چه شده است شما را
  ممنون دوست عزیز
  یکی از مدیران

 5. غفور جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۴:۱۰ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۱۰

  آقای مومن زاده تشکر از گزارش زیبای شما.

  مومن زاده عزیز دانشگاه و دانشجو یادت نره! یک زمان از بس که بحث دانشگاه و پهنتون در میان کریم خورم رسانه ها و مردم مطرح بود که من هم از کلمه دانشگاه و دانشجو متنفر شده بودم، نکنه مومن زاده عزیز شماهم مثل من از کلمه دانشگاه خوش ات نمی آید؟؟؟

 6. دردمندی ازجاغوری جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۴:۲۸ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۲۸

  سلام به جاغوریان علم دوست
  چهارمین سالگشت تاسیی دارالمعلمین کاتب را به موسسین آن و کسانیکه در ترقی ان تلاش کرده اند و مردم شریف جاغوری تبریک می گویم.
  جاغوری با درنظر داشت تعداد دانشجویان و فارغین مکاتب که دارد نیاز ایجاد یک دانشگاه دارد امیدوارم که مسئولین جاغوری جناب ولسوال ، وکلای مردم در پارلمان و شورای ولایتی و فرهنگیان و تحصیل کردگان جاغوری درین مورد تلاش نمایند و این خواسته مردم جاغوری براورده شود.

 7. از پارلمان جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۴:۴۰ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۴۰

  سلام به خوانندگان جاغوری یک
  مردم شریف جاغوری باید از نمایندگان شان بخواهند که به وعده های که داده در زمان انتخابات ، عمل کنند زیرا همگی بیاد داریم و شاید پستر های تبلیغاتی همین وکیلان فعلی در پارلمان پیش تان موجود باشد شعارهای بیشتر از توان شان از ولایت شدن جاغوری گرفته تا ساختن مکاتب ، دانشگاه و شفاخانه و سرک و غیره می دادند. از این وکیلای محترم باید پرسیده شود تا حال که تقریبا یک سال گذشت جقدر برای اجرای وعده های شان کار کرده اند و تا حداقل تا حال جندبار مشکلات مردم را با مسئولین ردمیان گذاشته اند و صدای مردم را بلند کرده اند از قراریکه در جریان یک سال گذشته دیده شده نماینده گان جاغوری هر ۴ تای شان ضعیف ترین نمایندگان در سطح افغانستان اند که تا حالا فقط با بلند کردن کارت های سرخ وسبز اکتفا کرده اند

 8. محمد سرور جویا جوزا ۱۶, ۱۳۹۰ در ۹:۳۵ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۵

  بسیار تشکر از گزارش زیبای شما اقای مومین زاده خیلی زیبا وبا معنی از همه بجا وبا معنی عکس دوستم اقای بشارت بود خیلی خوشم آمد.!!!!

 9. حبیب جوزا ۱۶, ۱۳۹۰ در ۹:۴۳ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۹:۴۳

  از بس که سخنرانی خسته کن و چهره های تکراری در جاغوری می بینیم از این سایت کم کمک روگردان می شویم. آقای مومن زاده فقط می گوید که فلان چنین گفت و فلان چنین. قومندان- رئیس حقوق ولسوال و …. کاش کمی به کاستی های این مکان ها هم پرداخته شود. آقای مومن زاده اینقدر نترس کمی به حاشیه ها هم بپرداز. تو که می توانی تحلیل کنی و نباید سخنان را کلمه به کلمه نقل کرد و خلاص! این که نشد روزنامه نگاری. خیلی به بدنه ی دولت چسپیده ای.. خدا به تو رحم کند. خود سانسوری هم تا اینقدر صحیح نیست. خدا یارت.

 10. مدیریت جوزا ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱:۰۲ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۲

  سلام دوستان : من ترجیح می دهیم به دور از حاشیه به جواب این دوست بپردازم : دوست ما بنام حبیب می نویسد :
  از بس که سخنرانی خسته کن و چهره های تکراری در جاغوری می بینیم از این سایت کم کمک روگردان می شویم.
  ——
  دوست عزیز این هم از بد قسمتی ما است اگر نه باید هر روز یک ولسوال هرروز یک مسول عوض می شد لا اقل فایده اش این بود که با چهره های تکراری مواجه نمی شدیم ظاهرا تا اطلاع ثانوی این وضعیت را تحمل کنیم !!! خدا بخیر کند . من فکرمی کنم اگر در دیدگاه خود تغیرجدی ندهید کاری شما از کم کم گذشته مثل برق رو گردان خواهی شد البته همان بهتر … بعد این دوست ما می نویسد :
  آقای مومن زاده فقط می گوید که فلان چنین گفت و فلان چنین. قومندان- رئیس حقوق ولسوال و …. کاش کمی به کاستی های این مکان ها هم پرداخته شود.
  ———–
  دوست عزیز : مومن زاده نمی توانید فارغ از آنچه که آنها گفته به آنها ببندید البته اگر وقت فرصت اجازه بدهند به مسایل از این نیز اشاره خواهند کرد . بازم این دوست ما می نویسد :
  آقای مومن زاده اینقدر نترس کمی به حاشیه ها هم بپرداز. تو که می توانی تحلیل کنی و نباید سخنان را کلمه به کلمه نقل کرد و خلاص! این که نشد روزنامه نگاری.
  ———

 11. مدیریت جوزا ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱:۰۴ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۴

  ———
  والله نمی دانم خودت کجاتشریف داری طوری صحبت می کنی که دراین خاک پاک حضور نداری . اگرمی داشتی کمی …. آن اخری را راست گفتی من هم که ادعای ندارم . !!!
  دوست عزیز : مومن زاده نیز مثل من وتو یک آدم عادی است که به کاری کافی نت مشغول است . ولی همین ادم که شما این همه به او نق زدی از کار زندگی مشتری خود زده از جیب خود هزینه کرده راهی طولانی را طی می کند تا یک عکس ویا یک گذارش کذایی را برای شما دوست عزیز از هم وطن تهیه نمایند ؟ !!!
  راستی شما چیه من یکی از مدیران این سایت هستم فکر می کنم از این فکر کذایی در مخیله بسیاری ازدوستان باشد به این دلیل آمدم پاسخ گفتم والا نفس حرف شما چنان بی پایه است که انسان را شرمنده می کند . ما مردم هستیم که فرق بین خادم و خایین خود را گرفته نمی تانیم . مومن زاده و همکاران ما توقع تشکری را از کسی ندارد ولی بی احترامی را به هیچ وجه از کسی نمی پذیرد به این امید که این نوع ارزش در جامعه نهادینه شود . این دوست عزیز می گویند :
  خیلی به بدنه ی دولت چسپیده ای.. خدا به تو رحم کند. خود سانسوری هم تا اینقدر صحیح نیست. خدا یارت.
  ……..
  بابا این دولت خراب شده خودش چیست که بدنه اش باشد تازه به این خراب شده این همه چسپیده که راهی برای چسپاندن ما وجود ندارد . هر کی هم چسپیده خدا عاقبتش بخیر کند . ایندوست ما می نویسد :
  دوستان نمی دانم چه عرض کنم متاسفانه و آزادی را چطور معناه کنیم ولی آنچه میتوانم بگویم این این پنچره برای اظهار نظر وتبادل افکار برای همه است این کار باید بدور از هر نوع فحاشی صورت بگیرد نقد و ابراز نظر غیراز فحاشی است . ما نقد را تا آنجای که ممکین است نشر می کنم فحاشی را از ما انتظار نداشته باشید که نشر کنیم . فحاشی از اعتبار شما می کاهد فکر می کنی با نام مستعار آمدن فحش ونا سزا گفتن به این آن خیلی هنر است ؟!!!

  در ضمن دوست عزیز این سایت برای افکار و نظریه خاص نیست شما اگر از نوشته مدیر بد تان می آید نظر تان را بنویسید نقد کنید ولی فکر می کنم این یک توقع زیادی است که هرچه مطابق نظر شما نشر شود اگر نبود نشر نشود . یعنی شما آزادید هر چه خواستید به این آن بگوید ولی دیگران آزاد نیستند نظرات شما کنترل کند . خوب اینهم یک نوع تفسیر از آزادی خراب شده . تادیگران چه قضاوت کنند .

 12. صادقی جوزا ۱۶, ۱۳۹۰ در ۵:۲۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۲۸

  زنده باد مومین زاده که بی توقع ازجیب خود خرج کرده هرروز دو تا پنجهزار جاغوری دوست را باهم وصل می نماید این در نوع خود خدمت کلان است کار مومین زاده را وقتی با تمام مناطق دیگر افغانستان مقایسه کنیم ان زمان چند بزبابر قدر مومین زاده را می بینیم ازبرادر که حرف بی خود میزند گیله ندارم فقط می گویم کوزی تو درد کند که قدر شناس نیستس
  صادقی ازقم