چهارمین آلبوم موسیقی هنرمند معاصر افغانستان، در تهران

مدبریت ۱۲:۳۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

چهارمین آلبوم موسیقی هنرمند معاصر افغانستان، عارف جعفری با نام «صیاد» در ویژه‌برنامه فرهنگی و هنری در تهران با حضور فعالان فرهنگ و هنر افغانستان رونمایی می‌شود.

 کنسرت موسیقی افغانستان با هنرنمایی عارف و حمید سخیزاده در روزهای ۱۵ و ۱۶ سرطان سال روان خورشیدی در دو شهر کرج و تهران برگزار می‌شود. کنسرت نخست، روز پنج‌شنبه، پانزدهم سرطان از ساعت ۱۴ بعدازظهر در سینما هجرت کرج و کنسرت دوم، روز جمعه، شانزدهم سرطان از ساعت ۱۴ بعدازظهر در سینما صحرا واقع در خیابان شریعتی تهران برپا می‌گردد. در روز دوم نیز آلبوم «صیاد»، تازه‌ترین اثر هنری عارف جعفری با حضور چند تن از فرهنگیان افغانستان به صورت رسمی رونمایی می‌شود و پس از آن برای پخش در اختیار همه علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

عارف جعفری، آوازخوان، آهنگ‌ساز، ادیب، شاعر و هنرمند معاصر افغانستان در سال ۱۳۵۳ در باغچار ولایت ارزگان به دنیا آمد. او از همان نوجوانی به هنر موسیقی و ادبیات علاقه داشت و افزون بر سرایش شعر، سازهای نی، پیانو، کیبورد و هارمونیه را نیز در جوانی فرا گرفت.

در زمینه ادبیات، از این شاعر خوش‌قریحه تاکنون یک کتاب شعر به نام «از جنس پریشانی» (ثنای دل ـ۱۳۸۰) منتشر شده است. او از بنیان‌گذاران خانه ادبیات افغانستان به شمار می‌رود و اکنون نیز عضو هیئت مدیره این نهاد مهم ادبی و فرهنگی است. عضویت در دبیرخانه جشنواره ادبی قند پارسی (شعر و قصه جوان افغانستان)، دبیرخانه سلسله همایش‌های نقد ادبی «شب‌های کابل» و شورای نویسندگان فصل­نامه «فرخار» از دیگر فعالیت‌های ادبی عارف به شمار می‌رود.

در قلمرو موسیقی نیز پیش‌تر از این، سه آلبوم با آهنگ‌سازی، تنظیم و آوازخوانی عارف به بازار فرهنگ افغانستان آمده است که عبارتند از: «رود» (راکبان نورـ۱۳۸۷)، «صبا مزار میرم» (خانه ادبیات افغانستان ـ۱۳۸۸)، آلبوم «پرواز» (سایت اینترنتی افغان ـ ۱۳۹۰). عارف در طول این سال‌ها کنسرت‌های متعدد موسیقی در شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، کرج و نیز شهرهای افغانستان مانند کابل برگزار کرده و در همایش‌های فرهنگی مهاجران افغانستانی در ایران هم‌چون قند پارسی، روایت هم‌دلی، آوای بلخ، هم‌زبانی و نظیر آن موسیقی اجرا کرده است.

عارف سابقه آهنگ‌سازی، آوازخوانی و تنظیم موسیقی در رادیو و تلویزیون ایران و شماری از تلویزیون‌های افغانستان مانند طلوع و یک را دارد. هم‌چنین وی آهنگ‌های بی‌شماری را برای آوازخوانان افغانستانی تنظیم کرده است.

شرکت تجارتی رسولیان که در زمینه واردات و صادرات کالا به افغانستان فعالیت می‌کند، با احساس مسئولیت در زمینه پشتیبانی از تلاش‌های فرهنگی اثرگذار در عرصه ادب، فرهنگ و هنر کشور کوشیده است در انتشار آلبوم «صیاد»، واپسین اثر موسیقیایی عارف سهمی داشته باشد. گفتنی است شرکت تجارتی رسولیان و مؤسسه فرهنگی و هنری صلصال، پشتیبانی و مدیریت کنسرت‌های موسیقی عارف را بر عهده دارند. در این برنامه‌ها، حمید سخی‌زاده، از هنرمندان جوان کشور و ستاره افغان نیز که از کابل به ایران آمده است، در جمع مهاجران افغانستانی هنرنمایی می‌کند.

آلبوم «صیاد» که اکنون در اختیار علاقه‌مندان به موسیقی افغانستان قرار می‌گیرد، دربردارنده نه آهنگ با این مشخصات است:

صیاد/ شعر: حزین لاهیجی/ تنظیم: عارف

آرزو/ شعر: علی‌مدد رضوانی/ تنظیم: عارف

مرجان/ شعر: جهان‌گیر شعبانی/ تنظیم: حمیدی

بانو/ شعر: محمدشریف سعیدی/ فولکلور

شوق پرواز/ شعر: زنده‌یاد نادیا انجمن/ تنظیم: عارف

مادر/ شعر: عارف/ تنظیم: عارف

تشکی تشکی/ شعر: ناصر نادر/ تنظیم: عارف

شین منگی (پشتو)/ شعر: شرف‌الدین عظیمی/ تنظیم: عارف

شیرین/ شعر: رضا واثق/ غضنفرعلی/ تنظیم: عارف

طراحی گرافیکی این آلبوم کار بانو مریم احمدی، از طراحان جوان کشور است و شرکت تجارتی رسولیان پخش این اثر هنری را بر عهده دارد.

+;نوشته شده در ;چهارشنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۱ساعت;۰:۳۱ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

916بازدید

کامنت بسته شده است.