کاندیدای پست ولسوال برای جاغوری کیها اند؟

نصرالله مومن زاده ۸:۳۳ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
کاندیدای پست ولسوال برای جاغوری کیها اند؟

کاندیدای پست ولسوال برای جاغوری کیها اند؟FB_IMG_1540494407691

شاید این نخستین بار است که ولسوال جاغوری بعد از سپری نمودن آزمون رقابتی تعیین می گردد.
در وضعیتی که تمامی راه های مواصلاتی جاغوری از سوی طالبان مسدود است و تیر اندازی های پراکنده در نوار مرزی های جاغوری میان طالبان و نیرو های امنیتی جریان دارد؛ حکومت مرکزی افغانستان در کنار چند ولسوالی دیگر پست مسؤل‌ محلی جاغوری را نیز به رقابت آزاد گذاشته است. داشتن تحصیلات دانشگاهی از شرایط رسیدن در پست ولسوالی شمرده می شود ‌و کسانیکه قبلا در این پست مقرری داشته اند، شامل این دور از رقابت ها نمی گردد. از این رو ظفر شریف ولسوال پیشین، حق کاندیدا شدن در این دوره را نداشته و به ناچار از لیست حذف شده است. شرط تحصیلات دانشگاهی خود به خود دست قوماندان‌ها و اربابان سرشناس جاغوری را از این مقام کوتاه می کند. این موضوع اولین باری است که مطرح می شود و پیام مهمی به این دسته از فعالین منطقه است.

انتظار می‌رفت که لیست کاندیداتوران این دوره چنین بلند و بالا باشد. ولسوالی جاغوری مهمترین ولسوالی غزنی از لحاظ جمعیت و نیروهای انسانی است. حضور برخی از کاندیداتوران امیدواری هایی را برای خوب‌تر شدن وضعیت به وجود می آورد اما، در صورت برنده‌شدن برخی دیگر، کارها بر همان روال قبلی پیش خواهند رفت. آنها همانظوری که در مناصب قبلی شان بودند، در منصب جدید شان نیز همانگونه ظاهر خواهند شد و انتظار تغییر زیادی نباید داشت. ولسوال بودن در جاغوری پیچیدگی های خاص خودش را دارد. ولسوال جدید برای ایجاد تغییرات بنیادی قبل از قبل با تعلقات زیادی باید خدا حافظی کند. او بدون شک با غولهایی چون فساد نهادینه شده در ولسوالی، نفوذ گسترده متنفذین محلی و ارباب‌ها، ناز و نخره و دخالت علما و آخوندها –که گاهی دولت در درون دولت تشکیل می دهند- و وابستگی های قومی درگیر خواهد بود. در صورت گذشتن از این هفت خوان، ولسوال جدید می تواند تاریخ ساز باشد. در غیر این صورت اتفاق خاصی نمی افتد و ولسوال محترم باید فقط معاش خود را خورده و پرده اش را بکند. (مثل ظفر شریف ولسوال فعلی) طبق روال قبلی کارها از سوی دیگران سر و سامان خواهد یافت و هیچ امیدی به تغییر وضعیت وجود ندارد.

مهمترین نکته ای که در لیست این نامزدها وجود دارد، جوان بودن اغلب کاندیداتوران است. به جز چند تن که جزء میانسالان به حساب می آیند، بقیه نامزدهای این پست اغلب جوان و از نسل جدید به شمار می روند.

البته این نکته را نیز ذکر کنم که در میان این لیست آدم هایکه نان بخور به نرخ روز هم جاگرفته که اگر خدای نکرده و از بد شانسی جاغوری آنها به نحوی این پست را احراز کنند، جاغوری را به گ … خواهد کشید.

نکته حایز اهمیت دیگر این مساله رقابت کنندگان است. همانطوری که در لیست مشاهده می شود، نامزدان تا حدودی  از همه مناطق هستند ( مساله که متاسفانه تا حالا در جاغوری خیلی حایز اهمیت است)  حضور دو نفر زن در میان این لیست بسیار جالب است. در صورت برنده شدن آنها، برای اولین بار است که جاغوری شاهد حضور یک زن در بالاترین پست اجرایی اش خواهد بود.

ولسوال بعدی هر کسی که باشد، کار دشواری را به پیش خواهد برد. بدون شک ولسوال بعدی در یکی از پرالتهاب ترین دوره‌های معاصر به این سمت مقرر خواهد شد. سایه سنگین تهدید طالبان و مشکلات امنیتی کارها را برای ایشان سخت خواهد کرد. مسدود بودن راهها و محاصره بودن جاغوری از سوی تهدید کنندگان کار را بیش از پیش سخت تر خواهد کرد.

ظاهرا زمان اخذ آزمون برای احراز پست مسؤل ولسوالی ها فردا( سه شنبه ۲۷ قوس ۹۷) خواهد بود.

اینک لیست ابتدایی این کاندیدان محترم:

۱ پرستو یاری، نواسه عبدالله خان جاغوری، باشنده قره باغ، از افراد نزدیک به محقق، حمایت کننده: محقق

۲ محمدالله فرزان، باشنده پاتو، از افراد نزدیک به حنیف اتمر، حمایت کننده: داوود نجفی و شاه حسین مرتضوی و حنیف اتمر.

۳ محمد حسین عرفانی، باشنده الیادتو یا اولی‌تو، رئیس دفتر کریم خلیلی و مدیر فعلی حقوق در جاغوری، حمایت کننده: کریم خلیلی.

۴ علی بابا احمدی، باشنده بابه، از افراد نزدیک به محقق، حمایت کننده: محقق

۵ عارف جویا، باشنده بابه، مستقل.

۶ رحمت شارح، باشنده چال سنگماشه، از افراد نزدیک به داکتر سیما سمر، حمایت کننده: حزب حق و عدالت، موسسه شهدا و داکتر سیما سمر.

۷ حسن رضا شفیعی، اصلا از دهمرده و باشنده سنگماشه، از افراد نزدیک به محقق. حمایت کننده: محمد محقق.

۸ یونس صمیم، باشنده ریگگ سنگماشه، از افراد محقق، حمایت کننده: موسسه شهدا و شاه حسین مرتضوی.

۹ محمود حکیمی، باشنده تبرغنگ، از افراد نزدیک به محقق، حمایت کننده: محقق.

۱۰ امان الله احسانی، باشنده سیاه‌زمین، از افراد خلیلی و معاون فعلی ولسوال جاغوری، حمایت کننده: کریم خلیلی.

۱۱ هادی بشارت، باشنده پاتو، از افراد نزدیک به خلیلی، حمایت کننده، کریم خلیلی و تعداد از وکلای غزنی در شورای ملی.

۱۲ اشرف بختیاری، باشنده خرکُش، …

۱۳ لطیفه سلطانی، …

۱۴ حنیف بختیاری، باشنده سیرتو خرکُش، از افراد نزدیک به محقق، حمایت کننده: محمد محقق و عزیز بختیاری مشاور اشرف غنی.

۱۵ سید علوی، باشنده الگگ، از افراد نزدیک به خلیلی، حمایت کننده: کریم خلیلی.

۱۶ افضلی المیتو، باشنده المیتو، از افراد نزدیک به محقق، حمایت کننده: محقق.

۱۷ شکیب احمدی، باشنده قلندری،…

۱۸ نعمت الله طنین، باشنده توغی سنگماشه، مستقل.

یادداشت: در مورد وابستگی حزبی برخی از نامزد‌های تردیدهایی هست که در صورت اطمینان یافتن از آن، لیست اصلاح خواهد شد.

مومن زاده – ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ – تورنتو- کانادا.

#جاغوری_آنلاین

باکمی  ویرایش نشر شد

216بازدید

کامنت بسته شده است.