“کوه خضر”

مصطفی خرمی ۸:۵۲ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
“کوه خضر”

“کوه خضر!”
****
کشور، ملت و شهری که صاحب ندارد، چه بسا مهمترین محل باستانی، از عجائیب جهان، با سابقه هزاران ساله و محل عظیم گردشگری با درآمد میلیونی، همچون “مجسمه های عظیم بامیان” را به راحتی نابود و برای همیش، کشور، ملت و مردم خود را از این درآمد میلیونی گردشگری محروم میکنند!؟IMG_20180414_115227
****
اما، کشور، ملت و شهری که صاحب دارد تقریبا از “هیچ”، محل گردشگری ساخته و با ایجاد کار و شغل برای ده ها شهروند خود محل درآمد و زندگی خوب ایجاد می کنند!
در شهر قم علاوه بر مناطق گردشگری مذهبی همچون حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و… بر فراز کوه ی صعب العبور از جنس “چوقه”، در نزدیکی مسجد جمکران، مسجدی دیگری نیز ساخته اند، بنام “حضرت خضر پیامبر (ع)” که معمولا زئیران مسجد جمکران از آنجا نیز دیدار میکنند!
گویند: اینجا بر فراز این “کوهچه”، گویا حضرت خضر پیامبر نماز خوانده اند. صاحبان شهر اکنون سجده گاه ایشان را تبدیل به مسجد نموده اند، که به جایگاه مهم گردشگری تبدیل و محل درآمد خوبی برای ده ها شهروند گشته است.
****
در روز عید مبعث، من و خلفای اول و دوم خودم، پس از حضور در آرامستان بقیع و قرائت فاتحه بر مزار مرحوم ابوی، از مسیر جمکران به “کوه خضر” صعود نموده و گویا بر بام “شهر قم”، لحظاتی این شهر را به تماشا نشستیم!
******
م، خرمی
۲۶ حمل ۹۷

315بازدید

کامنت بسته شده است.