گذارش از ادامه کار سرک مرکز تا انگوری و مصاحبه با مجری این پروژه

مدبریت ۸:۴۵ ب.ظ ۹

سلام دوستان

مبارک شاه مجری پروژه ای سرک مرکز تا انگوری

کار سرک جاغوری الی بازار انگوری از مسیر سنگشانده که حدود یک ماه قبل آغاز گردیده بود ، قرار است که تا چهار ماه آینده به پایه اکمال برسد.

بودیجه این سرک از پلان های وزارت فواید عامه کشور است که بنا به قول مردم بودیجه ابتدائی آن در حدود ۲۶ میلیون افغانی بوده که قرار داد آن دست به دست شده و به ۱۶ میلیون افغانی قرار گرفته است . اما این ادعا از سوی آقای مبارک شاه روحانی که مسؤلیت کار ماشین آلات آن را به عهده دارد رد می کند درست نمی داند .

اما بیش از ۱۶ میلیون افغانی بودیجه آن گفته شده است که سرک متذکره به طول ۲۶ کیلومتر و عرض آن ۶ متر دارای چندین پلچک ،‌ سنگ کاری استنادی و اعمار جویچه های می باشد . اکنون کار این سرک در حدود ۳ کیلومتر کار شده است بدون آنکه پلچک ها و جویچه ها کار شده باشد . !!!

این سرک را شرکت سلطان کبیر ، قرار داد کرده و پیش می برد . اما مردم که چشم دید از کارکرد سرک دارند می گویند این سرک بدرد ما نه می خورد و کار آن هیچ استاندرد نیست و مطابق قرار داد کار صورت نمی گیرد ، ۶ متر عرض که بماند  بلکه بعضی جای عرض سرک دو الی سه متر هم نمی رسد !!‌!  سنگ های کنار سرک و گولای ها هم در نظر گرفته نشده است . !!!

اما آقای مبارک شاه روحانی می گویند که این یک آغاز است و قرار است این سرک از نو کار شده و جغل های معمولی و غیر استاندارد (جغل کوهی ) انداخته شود . و ۶ متر عرض سرک تکمیل خواهند شد .

آقای مبارک شاه روحانی گفت : هارد کتینگ به دوش ما نیست ، بعنی در قرارداد به ما گفته شده که  کتینگ سنگ ها به دوش شما نیست !!!

 کاراین پروژه از مقابل آشیانه ثمر و ساختمان جدید ولسوالی جاغوری شروع و این روز ها در منطقه مزاربی بی قادی که در حدود ۸ الی ۱۰ کیلومتری سنگماشه قرار دارد کارجریان دارد .

مردم می گویند : صدای مارا کسی نمی شنود و پس مدیر سکتور خصوصی برای چه است که پروژه های خصوصی را نظارت نمی کند ؟ !!‌

و چرا نمایندگان مردم و مسؤلین هیچ اعتراض و انگشت انتقاد بالای پروژه های که کیفیت کار را پاین می آورد  دراز نمی کنند .!!؟؟ در حال که  قبلا نیز برخی نظیر این پروژه ها در این ولسوالی بصورت اساسی تطبیق نه گردیده است . واگر در اجرای کار دقت لازم نشود کیفیت کار به آنها تذکر داده نشود بعد از اتمام پروژه  نوش دارو بعد از مرک سهراب خواهند بود   

برای اینکه در چند چون بیشتر ماجرا قرار بگیریم  سراغ آقای روحانی رفتیم مصاحبه نیز در این رابطه با آقای روحانی داریم که کار ترمیم کاری سرک متذکره را به عهده دارند .

 جاغوری یک : جناب آقای روحانی نخست از شما تشکر از اینکه وقت خود را در خدمت سایت جاغوری یک قرار داده اید لطف نموده خود را برای ما و خوانندگان سایت جاغوری یک معرفی فرماید تا بعد ما سوالات را خدمت تان مطرح خواهیم کرد .

روحانی : ما هم به نوبه خودم سلام و عرض ادب داریم خدمت تمام خوانندگان سایت جاغوری یک بنده مبارک شاه روحانی هستم از منطقه جاکه پشی ولسوالی مالستان و یک دوره درسال ۱۳۷۰ در  ایران بودم و در آن زمان کار می کردم و درس آخوندی نیز می خواندم . 

جاغوری یک : تشکر جناب آقای روحانی بعنوان اولین سوال – از سابقه کاری تان بگوید آیا قبل از کار سرک سنگماشه انگوری به کدام جای دیگر هم کار داشته اید منظورم تجربه کاری چنین کاری است؟

روحانی : بلی وقتی ما از ایران برگشتم کارمند اجتماعی در سرک مالستان جاغوری بودم  و مدت ۲ سال در آن جا کار کردم . و بعد از آن مدت ۸ الی ۹ ماه است که در سرک علودال غجور کار کرده ام که بنده با ماشن های مانند اسکواتور ، بیلدوزر ، گیلدر ،‌ آب پاش و از این قبیل کار کردم .

جاغوری یک : همراه شرکت آی آر دی گفتید دو سال کار کرده اید بشتر کار تان با این شرکت چه بوده است ؟

روحانی : بنده کارمند اجتماعی بودم یعنی گفته می توانم بنده یک رابطه میان شرکت آی آر دی و مردم بوده ام .

جاغوری یک : آقای روحانی فعلا شما با کدام شرکت در بخش های سرک سازی مصروف هستید ؟

روحانی : فعلا ما کار های شخصی انجام می دهیم و کار راه های مانند ترمیم سرک ها ، جغل اندازی را می گیرم و همراه شرکت ها کار می کنیم .

جاغوری یک : آقای روحانی ماشن های که شما از آن استفاده می کنید از خود تان است یا از کدام شرکت می باشد و این ماشن آلات چه ها می باشد ؟

روحانی : بیلدوزر ، اسکواتور ، رولر، گیلدر ، آبپاش و همانند آن هر ماشن که در بخش سرک سازی نیاز باشد ما در اختیار داریم . و همه از خود ما است  یعنی چند  نفر شریک می باشیم .

جاغوری یک : آقای روحانی چطور فکر کردید که در بخش کار های سرک سازی و در بخش کار های که توسط ماشن انجام می شود شما و چند نفر دیگرشریک باشید و وسایل ماشن آلات سرک سازی را بگیرد و در این راستا کار کنید بدون اینکه تجربه کافی در این خصوص داشته باش
ید ؟

روحانی : اول این که این کار درامد خوب دارد ، گذشته از آن خوبی دیگری که دارد امرار معاش برای یک تعداد از غریب کار ها فراهم می شود که به فکر من این خود یک اشتغال سازی است .

جاغوری یک : آقای روحانی  اینکه شما کار های سرک سنگماشه انگوری را به عهده گرفته اید بقول خود تان ایجاد اشتغال کرده اید د ست تان درد نکند ما هم قبول داریم . ولی دوست عزیز فکر نمی کنید که کار سرک یک کاری فنی و انجنیر  است و باید مطابق به یک فرم خاصی کار شود  درحالی که در کادر شما هیچ انجنیر وجود ندارد تا کار های شما مطابق به فرم و استاندارد انجنیری پیش برود آیا این قسم کار کردن درست است از طرفی  نظیر این نوع کار ها به کسانی که از نظر علمی مدرک داشته باشد یا لااقل تجربه عملی داشته باشد به آنها مجوز  رسمی می دهند شما این مشکل را چطوری حل کرده اید  ؟

روحانی : بلی بنده جواز دارم و انجنیر نیز همراه ما می باشد که جناب انجنیر محمد ظاهر پویا از شرکت سنجر می باشد .

جاغوری یک : آقای روحانی  از آنجایکه گزارش ها به دست ما رسیده و شینده ها حاکی از آن است سرک که شما فعلا کار می کنید سه دست گشته  یعنی از وزارت فواید عامه یک شرکت گرفته بعد به شرکت دیگری داده شده تا به شما رسیده است آیا این واقعیت دارد ؟

روحانی : به فکر بنده این یک شایعه است و این قسم شایعات زیاد است چون سرک سنگماشه انگوری را آقای وحید الله ریس شرکت سلطان کبیر گرفته و فکر می کنم دست به دست نشده است .

جاغوری یک : آیا مطابق قرار داد که شرکت متذکره با فواید عامه بسته است عمل می شود ؟  فکر می کنی باید کار ها چطور پیش برود تا به قرار داد عمل شود  کاری که تا به حال انجام شده قرار داد همین بوده  !!!؟

روحانی : جیزی که فواید عامه با شرکت سلطان کبیر قرار داد کرده است از نظر کیفیت هیچگونه پاین نه می اید و چیزی قرار داد شده همان در منطقه تطبیق می گردد .

جاغوری یک : آقای روحانی آنچنانکه دیده می شود باید عرض سرک ۶ متر باشد و این سرک دارای پلچک است و جویچه ها باید لوله گذاشته شود در حالیکه در این سرک که فعلا شما کار می کنید چنین چیزی دیده نمی شود در این رابطه چه گفتنی دارید ؟

روحانی : فعلا وضعیت هوا خوب نیست و چیزی که در قرار داد باشد همان حتما تطبیق می گردد .

جاغوری یک :با این وضع سردی هوا  برای شما این شرکت چگونه دستور داده که کار نماید ؟

روحانی : فعلا ما صرف کندن کاری و هموار کاری می کنیم .

جاغوری یک : شما گفتید کندن کاری و هموار کاری به دوش شما است بقیه کار ها به دوش کی می باشد  بقیه کارها را کی انجام می دهند فکر نمی کنی به همین کار شما تمام شود . !!!؟

روحانی : فعلا معلوم نیست شاید بقیه کار ها را نیز ما بگیریم و احتمالا تمام کار های این سرک را ما انجام میدهیم.

جاغوری یک : حتما شما این قرار داد را داشته اید که باید عرض و طول سرک چه قدر باشد قرار داد که شما با شرکت دارید چگونه می باشد ؟

روحانی : ما همراه این سرک ماهانه کار می کنیم و هر قدر که کار زیاد باشد به نفع ما است چون کار بشتر صورت می گیرد و ما نیز چیزی زیاد تر گیر مان می آید و اما چیزی که ما در قرار داد داریم ۶ متر عرض سرک و طول آن ۲۶ کیلومتر میباشد .

جاغوری یک : به گفته شما که در حدود یک ماه در این مسیر کار می کنید و تا حالا ۸ الی ۹ کیلومتر کار کرده اید چرا عرض سرک را ۶ متر تکمیل نکرده اید ؟ و در خیلی جاها عرض سرک سه متر یا کم تر از آن است و آنجای که سنگ نداشته شاید ۶ متر تکمل باشد اما جا های سنگ دارد شما کار نکرده اید این مشکل باید چطوری حل گردد ؟

روحانی : خوب اولا کاری که تا حالا صورت گرفته از ۶ متر کم نیست و اینکه شما روی سنگ اشاره داشتید  بنده عرض کردم که سنگ را ما کار نه می کنیم و هارد کتینگ به دوش ما نیست .

جاغوری یک : خوب شما گفتید که در قرار داد آمده که باید ۶ متر تکمل شود و خیلی جا ها است باید سنگ ها برداشته شود تا ۶ متر آماده شود اما سنگ ها تا هنوز داخل سرگ مانده است با این حال چطور شما ادعا می کنید که ۶ متر تکمیل شده است ؟

روحانی : خوب این مشکل را باید خود وحید الله  همراه وزارت فواید عامه حل کنند و یا شاید این مسئله را فواید عامه هیچ در نظر نگرفته باشد چون خودم در قرار داد ندیدم .

جاغوری یک : قرار گفته های شما قرار داد که شما داشته اید باید ۶ متر باشد اما شما ۶ متر را تکمیل نکرده اید و کار را نیز در منطقه مزار بی بی رسانده اید که شاید در حدود ۶ الی ۷ کیلومتری سنگماشه قرار دارد آیا به نظرشما این قسم درست است ؟

روحانی : بلی فعلا کار در منطقه مزار بی بی جریان دارد و من فکر می کنم ۸ الی ۹ کیلو متر فاصله با مرکز دارد و اینکه شما می گویند شاید ۶ متر هم تکمیل نشده باشد اما امکان دارد که دوباره سازی گردد .

جاغوری یک : بنظر شما آیا وقتی که شما سرگ را لنگر زده اید باز هم بر خواهیم گشت و کار را دوباره آغاز می کنید ؟

روحانی :بلی اگر هئیت از فواید عامه بیاید و بگویند که این جای کار کم است باز ما در خدمت خواهیم بود دوباره کار خواهند نمود.

جاغوری یک : یعنی اگر از فواید عامه نیاید نگوید دیگه تمام است ؟ راستی  قبل از اینکه هئیت از فواید عامه بیاید آیا از مقامات ولسوالی جاغوری و مدیریت سکتور خصوصی بالای شما نظارت ندارد و نیست ؟

روحانی : چرا ولسوالی صاحب بار ها آمده و شاید روز یک دفعه از ما سر می زنند و نیز سکتور خصوصی هم آمده اما مشکل ، مشکل سنگ است اگر شرکت سلطان کبیر مشکل سنگ را با وزارت فواید عامه حل نکند فکر نه می کنم ۶ متر تکم

1,662بازدید

۹ دیدگاه »

 1. ali sharifi جدی ۱۴, ۱۳۹۰ در ۲:۱۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۲:۱۰

  ای برادر دلم به درد میآید که در این کشور بی پدر و بی مادر هر کی هر چه دلش بخواهد میکند. کشوری آباد میشود که مردم آن دلسوزانه به فکر آبادی آن باشد مانند جاپانیها که بعد از جنگ جهانی دوم ۸ ساعت را مزدی و چهار ساعت دیگر رای بطور مجانی کار میکردند تا کشور خود را دوباره سر پاه بیاورند اما در کشور غدار ما همگی با دزدی و حرامخوری و مردم فریبی عادت کرده اند و این مرض از نسل به نسل دیگری انتقال می یابد. متآسفانه این پدیده شوم و افکار مخرب و نابود کننده در اذهان کسانی هم هستند که در اروپا و آسترالیا مهاجرت کرده اند. داستان تاکسی رانها را که چطور پول و یا موبایل مشتریها را میزنند شنیده ام بسیار زیاد ناامیدکننده است.

 2. anif جدی ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۹

  مصاحبه می کنید یا بازپرسی؟

 3. برادر جدی ۱۴, ۱۳۹۰ در ۳:۱۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۱۳

  اقای مومن زاده این سرک در مسیر انگوری تا زیرک تر میم شده خدا شاهد است از بد ترین سرک میباشد شاید خودت بدانید که چقدر سنگهای خورد و کلان در سرک است که موتر با حرکت شان فقط دست اندز دارد و اگر مسیر سنگشانده هم اینطور باشد واقعا بیکیفیت است.

 4. زکی سلطان حسین جدی ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۱

  خدایا اگردست اندرکاران این پروجه سرک سازی نیت خیر وعادلانه دارد سرک رابمیعیار قراداد پیش میبرد ازنیت خیر کار میکند وسنگهارا ازداخیل سرک پاک میکند برای مردم خدمت دلسوزانه انجام میدهد صوابش صد دردنیا هزاران به اخرت نصیبش گردان در دنیا هرچی میخواهد ارزویش براورده گردان . اگر نیت بد دارد فقط وفقط در فکر چند میلون افغانی هست ومردم دیار مارا بازی میدهد ریشوت میدهد بمقام ولسوالی اززورمندان کمک میخواهد کار سرک را صحیح انجام نمیدهد نیست ونابود گردان ازصفهئی روزگار مهروم گردان ای خدایا این است زوری غریبا که دیگر کاری ازدستش برنمیاید……….وسلام درضمن تشکر بسیار زیاد ازبرادری مهربان مومین زاده عزیز

 5. یاقوب زاید جدی ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱۹

  چار دزد و چار کلاه!!!

 6. علی جدی ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۲ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۵ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۳۲

  سلام به همه دوستان که در جمع اوری اخبار و رویداد ها در سایت
  جاغوری سهم دارد.
  گزارش که تهیه کرده اید بد نیست، ولی به نظر ما کسیکه این گزارش را تهیه کرده و با مبارک شاه روحانی گفتگوی کرده است، ادم مسلکی به نظر نمی رسد چون بعض سوال ها که شده، از حریم خصوصی بوده است، که یک فرد مسلکی هیچ وقت این کار را نمی کند، و دیگر یک خبر نگاره یا گزارشگر وظیفه اش این است که گزارش را انعکاس دهد، نه انیکه طرف مقابل قرار گیرد.

  البته مه خودم چند سال است که همرای شرکت های ساختمانی خارجی و داخلی کار میکنم. این مشکل ندارد که چرا این کار دست به دست شده، مهم این است که شرکت که کار را انجام میدهد به طور احسن کار انجام دهد، چون یک پروژه سروی دارد و قیمت دهی دارد که اینها را معمولاً شرکت های دسته اول انجام میدهد، و ما خودم شاهد چندین پروژه های میباشم و ان هم از پروزه های کورب (نظام امریکاه) بوده است، که پروژه ها دست به دست شده و کار به نحو احسن انجام داده شده است.

 7. میراحمد لومانی جدی ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۹ ب.ظ -

  جمعه ۱۶ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۲۹

  دوستان عزیز عرض سلام!
  در این جا لازم دانستم دو نکته اساسی را خد مت باز دید کننده گان به عرض برسانم!
  یک اینکه امروز همین که عزیزانی از منطقه پیدا شده اند و چنین کار های ساخت و ساز حیاتی را کنتراکت میگیرند و در بخش ساخت و ساز منطقه سهم میگیرند، باید به فال نیک گرفت! چه بسا جای شکریت است که عزیزان از درون خود ما سربلند مینمایند و اقدام به عمل میکنند. مزیت دیگر این عمل هم این است که سرمایه ها تقریبا به گونه کامل جذب منطقه میگردد، به اضافه اشتغال زدایی و…
  دوم: دوستان که اقدام به عمل نموده اند و مسئولیت چنین کار ها یی را به عهده گرفته اند، باید با در نظر داشت منافع شخصی خویش، وجدان هزاره بودن خویش را نیز نباید از یاد ببرند!! من یقین دارم که با در نظر داشت این دو اصل، نواقص و مشکلات کم و بیش مرفوع خواهد گردید!! عزیزان موفق باشید!!

 8. ی. جویا جدی ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۱ ق.ظ -

  شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۱۱

  دوست گرامی ام مومن زاده سلام
  قبل ازهمه تشکر ویژه دارم که مینحیث تنها رسانه فعال درجاغوری بدون کدام مزد کارمیکنیدوشاید هم یگانه کسی هستید که تطبیق کنندگان پروژه های که درجاغوری درحال تطبیق است به بهانه تهیه گزارش موردبازپرس قرارمیدهید که اینکار تاثرخاص خودرا دربهبود کیفیت کاری دارد.
  طبعا" هرپروژه که توسط قراردادی ها اجرامیگردد به نظارت جدی ضرورت دارد تا پروژه باکیفیت بهتر ساخته شود که متاسفانه این کار درجاغوری تاهنوز بصورت درست صورت نگرفته و متاسفانه دربخش سکتور ولسوالی جاغوری اشخاص مسلکی نبوده و انجنیر مسلکی هم ازطرف ریاست فواعدعامه هم جهت کنترل این پروژه و پروژه های که قبلا" تطبیق گردیه استخدام نشده است تاقراردادی را و کار پروژه را کنترل نماید که بازهم متاسفانه کنترل اکثر پروژه ها مثلا" توسط قوماندان امنیه وقت جاغوری به صلاحیت خودش صورت میگرفت که من خود شاهد این کار درپروژه سرک ناوه بودم که شاید هم به دلیل گرفتن…!!!
  دست بدست شدن پروژه ها هتما" ازکیفیت پروژه میکاهد وطبعا" درهر دست مفاد برداشته میشود و برداشتن مفاد روی کیفیت پروژه تاثر نموده و قیمت پروژه پائین میاید وباآمدن قیمت پائین کیفیت پائین میاید و این کیفیت درپروژه های که ناظر و کنترولر نداشته باشد بینهایت تاثر دارد دوست گرامی ما پروژه سرک جاغوری را که نه ناظرونه انجنیر دارد با پروژه کورب مقائسه کرده که درهرپروژه کورب ده ها انجنیر چون سروی ، سیفتی، کوالتی کنترول، کوالتی اشورینس، و …دارد
  به هرصورت امید است که اورگان محلی ولسوالی جاغوری وظیفه شناسی کرده و صادقانه این پروژه وپروژه های دیگر را کنترول جدی نموده وقراردادی ها فشارداده تا پروژه ها بصورت خوب باکیفیت عالی مورد بهره برداری قرارگیرد و نیز مردم و فعالان جاغوری از اورگان دولتی محلی جاغوری رامورد بازپرس قرارداده تا آنها پروژه ها را بصورت درست نظارت نماید.
  ونیز از مدیریت سکتور ولسوالی جاغوری خواهشمندم که انجنیر مسلکی را استخدام نموده تا ازاین پروژه و پروژه های دیگربصورت مسلکی کنترول نماید.

 9. کربلایی ممدلی از بلنه آغل جدی ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱:۵۷ ب.ظ -

  شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۵۷

  اینه او برار بازم بوگین که ملا مردم بدرد نموخره! آخر امی سرک شما را هم یک نیمچه ملا پیدا شد که کنتراکت بگیرد.