گذری بر زندگی نامه داکتر عنایت الله قاسمی

مدبریت ۹:۱۰ ق.ظ ۳۶

گذری بر زندگی نامه داکتر عنایت الله قاسمی

 
(وزیر پیشین هوانوردی و مشاور رئیس جمهور افغانستان)

داکتر عنایت الله قاسمی

 
داکترعنایت الله قاسمی فرزند الحاج احمد علی قاسمی  به تاریخ ۲۸ حوت  سال ۱۳۴۸ خورشیدی در شهر کابل در یک خانواده  متدین  دیده به جهان گشود . ایشان دومین فرزند الحاج احمد علی قاسمی می باشند . عنایت الله قاسمی  تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب تجربوی  دارالمعلمین عالی قندهار در سال ۱۳۵۶ آغاز و  تا سال ۱۳۶۳ خورشیدی در مکتب  کارته لگان شهر لشکر گاه ولایت هلمند  ادامه داد .

 
مرحوم الحاج احمد علی قاسمی  کارمند وزارت دفاع ملی بود  و در هر ولایت کشور که  از جانب ریاست  تعمیرات  آن وزارت  وظیفه برایش سپرده می شد  با خانواده نقل مکان می کرد.

خانواده قاسمی  در سال ۱۳۶۳  از لشکرگاه  به  شهر مشهد مقدس ایران مهاجرت نمودند و بعد از دوسال اقامت در جوار امام هشتم شیعیان  حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام  و  تحصیل در رشته علوم دینی و پایان دوره  متوسطه به علت مشکلات و موانع  در ایران ،  در سال ۱۳۸۶ میلادی به شهر کویته پاکستان  هجرت نمودند .

این خانواده در همان سال  از کویته به اسلام آباد و بعد از مدتی به شهر پشاور پاکستان  اقامت گزیدند .

قاسمی در شهر پشاور  از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰  آموزش زبان انگلیسی و کمپیوتر را فرا گرفت و همچنان  سند فراغت از دوره  لیسه  و رشته های خصوصی  ساینس را  به دست آورد .

دراین مدت  به حیث کارمند  در موسسه های  آی آر سی  و پوهنتون نبراسکا  انجام وظیفه نمود  و به حیث استاد زبان انگلیسی در یکی از موسسات مهاجرین  افغان نیزانجام وظیفه می نمود.  پس از گذراندن  امتحان توفل در سال ۱۹۹۰  با به دست آوردن ۹۷ در صد نمره  در مکتب لاورنسیول ایالت نیوجرسی امریکا برای یکسال ادامه تحصیل بکلوریا  پذیرفته شد .

لازم به تذکر می دانم که د رآن وقت سالانه  یک نفر از افغانستانی های مهاجر مقیم پاکستان ، با هزینه  دولت عربستان سعودی  به این  مکتب، پس از کسب بلند ترین نمره  در امتحان توفل پذیرفته می شد  که در همان سال  قاسمی با به دست آوردن  عالی ترین نمره توسط  هیئت  امریکایی پذیرفته شد . و در حدود بیشتر از بیست سال  که هرساله  یکنفر به این  امتیاز دست می یافت  سه نفر از  ملیت هزاره  از این امتیاز بهره مند گردیدند که  در سال ۱۹۹۰  محترم عنایت الله قاسمی ،  در سال ۱۹۹۴  یک جوان دیگر از هزاره های ترکمن و در سال ۱۹۹۸  خلیل الله قاسمی برادر کوچک خانواده  قاسمی  بود .

عنایت الله قاسمی  به تاریخ اول سبتامبر سال ۱۹۹۱ با استفاده از این امتیاز برای ادامه تحصیل  عازم ایالات متحده امریکا گردید.  ایشان بعد از یکسال تحصیل  سند فراغت بکلوریا را از مکتب لاورنسیول  در سال ۱۹۹۲  به دست آورده  و به علت کسب نمره عالی از مکتب ، ازطرف دانشگاه بارد  در نزدیک شهر نیویورک  برایش سکالرشپ داده شد که در سال ۱۹۹۸  از دانشگاه بارد فارغ  و سند لیسانس خودرا در رشته اقتصاد  به دست آورد .

قاسمی  در سال  ۲۰۰۱ از دانشگاه بالتیمور سند ماستری  خودرا در رشته ادراه و تجارت  و همچنین در همین سال  سند دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه میرلند  حاصل نمود.

عنایت الله قاسمی از سال ۲۰۰۲  به حیث وکیل حقوق و قرار دادهای مالی و اقتصادی در شهر بالتیمور ایالات متحده امریکا  در امور حقوقی مرکز بین المللی و حقوق غیر انتفاعی واشنگتن انجام وظیفه نمود.

قاسمی در لویه جرگه قانون اساسی افغانستان نقش فعال داشت و یکی از وکلای  تدوین کننده  قانون اساسی افغانستان بود . اوهمچنان  در طرح و تدوین  قانون موسسات غیر دولتی  با وزارت پلان افغانستان  همکاری می نمود .

 

درسال ۲۰۰۳ قاسمی  بحیث مشاور حقوقی و روابط بین الملل حامد کرزی رئیس جمهور دولت انتقالی اسلامی افغانستان  مقرر گردید و در دسمبر سال ۲۰۰۴  به حیث وزیر ترانسپورت  دراولین  کابینه  دولت انتخابی  حامد کرزی  معرفی گردید.

قاسمی  در یکسال و چهار ماه  وزارت  توانست  وزارت  ترانسپورت و هوانوردی را  باهم مد غم سازد. ایشان طرح تعمیر بیش از هفده میدان هوائی را در ولایت ها و ولسوالی های دور دست کشور ارائه و منظور نمود .

قرارداد تعمیر جدید میدان هوائی کابل در زمان ایشان بین وزارت ترانسپورت و دولت جاپان به امضا رسید و میدان هوائی بین المللی کابل را  که  یک خرابه بیش نبود ، در هرگونه  وضعیت برای   نشست و پرواز هواپیما ها  آماده ساخت .  همچنین ایشان در مدت خدمت شان توانست عواید شرکت هوائی آریانا  را بیش از ده برابر بالا ببرد .   کورس های  کارمندان جوان را  تاسیس و بخش بلیط فروشی خارجی  آریانا را با سیستم  کمپیوتر مجهز ساخت .

 
میدان های هوائی مزار شریف و جوزجان را  اساسی تعمیر نمود و کار میدان های هوائی  فاریاب و غور را نیز اغاز و میدان های هوائی  فیض آباد ، پامیر و جاغوری را افتتاح و رسمی  نمود .

مدیریت های ملی بس را در ولایت های لغمان ، غور و فاریاب  و ولسوالی جاغوری ولایت غزنی فعال ساخت.

ایشان در بخش تجارت  ترانسپورت زمینی مخالف واردات  موترهای بود که با ستندرد پائین  در شرکت های خصوصی در دبی  فرمان انان  تبدیل میشد که بارها  درنقاط مختلف کشور حادثه افریده بود ند .

 

قاسمی در مدت وزارت خود سفر های زمینی به ولایت های پروان ، بغلان ، لغمان ، سمنگان ، بلخ ، جوزجان ، فاریاب ، میدان وردک ، غزنی و ولسوالی های جاغوری ، مقر ، حیرتان و سروبی  نموده و از کارهای وزرات ترانسپورت بازدید نمود  او همچنین  از ولایت های غور ، وبامیان نیز بازدید کرده بود .

وی در بخش وزارت ترانسپورت  فعالیت شرکت های هوایی خصوصی را قبل از وقت میدانست و براین باور بود که اول باید  قانون هوا نوردی کشور تصویب گردد و به ادامه آن پیش از فعالیت شرکت های خصوصی هوائی ، شرکت هوایی آریانا  که یک شرکت دولتی و با سابقه کشور است  بطور کامل به پای خود بایستد .

قاسمی با اغاز کارش در وزارت ترانسپورت  با چالش های روبرو شد که مهم ترین ان  پس از بازداشت و اخراج شماری از باند های  بزرگ  که در مقامات عالی وزارت جابجا شده بودند ، تبلیغات علیه او آغاز گردید و حتی رشانه های که در اختیار مخالفین بودند  به نشر مطالبی در مورد قاسمی  میپرداختند  و از معاون رئیس جمهور تا دادستان عالی همگی در صدد براندازی و برکناری او بودند .

 

بعد ازحمایت  محترم حاجی محمد محقق  در انتخابات ریاست پارلمان ازعبدالرب رسول سیاف ، در بهار سال ۱۳۸۵ حامد کرزی رئیس جمهور طبق وعده خویش و انتخاب اقای محقق، وزارت ترانسپورت را به حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان سپرد که استاد  محقق یکی از خویشاوندان  خود را  به حیث وزیر ترانسپورت معرفی نمود، گر چند  ایشان رای  پارلمان را به دست آورده نتوانست که به همین علت  قاسمی  تا سه ماه  سرپرست وزارت  ترانسپورت باقی ماند   اما در ماه  سرطان  سال ۱۳۸۵  خورشیدی  از سرپرستی وزارت ترانسپورت استعفا داد  و دوباره به حیث وزیر مشاور در امور روابط بین الملل رئیس جمهور کرزی معرفی گردید .

ایشان بعد از یکماه  اشتغال به این پست  با اجازه رئیس جمهور  عازم امریکا شد و از اول اگست سال ۲۰۰۶  میلادی  به حیث رئیس  بانک انکشاف و سرمایه گزاری اروپا در عربستان سعودی  مشغول گردید که  پس از اشغال وظیفه جدید  از خیل مشاورین  ریاست جمهوری افغانستان استعفا داد.

 

 
قاسمی  یکسال در عربستان سعودی انجام وظیفه نمود و در ماه سبتامبر سال ۲۰۰
۷  دوباره به ایالات متحده امریکا برگشت که به حیث وکیل به اداره سابقه خود  پیوست .

اکنون مدت یکسال است که از طریق همین اداره به نماینده گی از ایالات متحده امریکا  در افغانستان فعالیت میکند .

قاسمی در سال ۲۰۰۲ میلادی  در شهر کویته پاکستان  عروسی نموده که تاکنون دارای یک پسر می باشند.

 

هویت :

دکتر عنایت الله قاسمی  فرزند مرحوم  الحاج احمد علی قاسمی  فرزند مرحوم قاسم علی  فرزند مرحوم کربلائی خدانظر، فرزند مرحوم  قاسم سلطان، فرزند مرحوم عباس سلطان ، فرزند  مرحوم علی داد سلطان، فرزند مرحوم علی پناه سلطان، مسکونه  قریه بلنده  ناوه  المیتوی  ولسوالی جاغوری ولایت غزنی می باشد.

 

 

مرحوم قاسم علی  پدر بزرگ قاسمی  در اوایل دهه  دوم  سیزده صد خورشیدی یعنی بین هزار و سیصد و ده تا  پانزده  از زادگاهش المیتو هجرت نموده و  در قریه زیرک از توابع ناوه گری ولسوالی جاغوری  سکونت اختیار نمود.

مرحوم قاسم علی  در همان قریه زیرک در سال ۱۳۴۱ خورشیدی جهان را بدرود گفت و فرزندانش در همین ناحیه تشکیل خانواده دادند و صاحب فرزندانی شدند که در امتداد دهه چهل تا پنجاه   این خانواده به تدریج  روبه شهر آوردند که بیشتر در شهر کابل سکونت اختیار نمودند. +;نوشته شده در ;چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت;۹:۱۰ توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;

3,626بازدید

۳۶ دیدگاه »

 1. زیرکی ثور ۷, ۱۳۸۹ در ۹:۱۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۱۹

  آغای شوکت صائب در قدم اول تعجب کدوم که تو که از المیتوی از قاسمی زیرکی چطور نوشته مونی ! آلی فامیدم که ریشه شی ده المیتو و ده ایزدری گد موشه اگه نه شمو کجا و زیرک کجا !!؟ ده ار حال خوب بود اما از قصه خیانت شی که تحت تعقیب بوده یا نه ؟ چیزی نوشته نکده بودی ؟ راس بود که نبود ؟ ده خبالیم ده امی باره ام قدر یک چراغ موشک آسیه آوی اگه روشنی بیندزی خوب تر خاد شد !؟

 2. تکوش ثور ۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۳:۵۱

  این جناب وزیر درپایان کارش با اختلاس وسرقت بزرگ از افغانستان متواری گردید وامروز تحت تعقیب عدلی قرار دارد او برای جاغوریهاوعموم هزارهها لکه ای ننگ است

 3. محمدی ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۲۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۸:۲۷

  سلام آقای زیرکی و تکوش!
  به نظر من تجلیل از زندگان ارزشمندتر از تجلیل از مردگان است! مثل معروفی از زبان اوغان ها در باره هزاره ها است که «هزاره زنده خوب ندارد و مرده بد»! این ضرب المثل نشان از روحیه برخی افراد در جامعه ما دارد. داکتر قاسمی یکی از جوانان نخبه و لایق جامعه ما است. در دوران وزارت هم شایستگی و پاکی خود را نشان داد و به همیندلیل تیپ رشوه خواران شورای نظار را از وزارت اخراج کرد اما آنها نیز بیکار ننشستند و تهمت به پای قاسمی بستند!
  داکتر قاسمی فعلا در کابل است و تحت تعقیب هم نیست و این توطئه ها را باور و پخش نکنید!
  برخی از حرفها گفتن و پخش کردن آن با آبروی مومنی گره میخورد که مسئولیت انسانی و و وجدانی و دینی دارد!
  جناب زیرکی!
  به این نکته دقیق توجه نکرده ای که رقابت درون منطقه ای برای آدمهای کوچولو مهمتر است! من زندگی نامه قاسمی را منتشر کرده ام؛ اگر در دام این حرف ها می بودم از رقبای درون منطقه تبلیغ نمی کردم! من از این تفکرات دوران کهن گذر کرده ام! در دور و بر خودتان رقابت های درون منطقه ای را به خوبی لمس می کنید پس این همپذیری نشانه آن است که یک گام به جلو حرکت کنیم!
  نکته دیگر محدودیت آدم ها است! من از سایر شخصیتهای جاغوری اطلاعی ندارم تا در مورد آن ها بنویسم! شما همت کنید در باره دیگر نخبگان کشور و جاغوری بنویسید؛ من منتشر می کنم!

 4. عبدالله جاغوری ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۳۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۸:۳۰

  با تقدیم سلام و سپاسگزاری از تهیه کننده اطلاعات!
  جوانان ما همیشه از شایسته گی و توانایی بجایی رسیده اند که نمونه خوب آن آقای قاسمی میباشد و از دیگران بواسطه و رشوت و قدرت.

  خرابی این وطن از جایی شروع میشود که شایسته سالاری صرف در شعارهای دروغی دولت مردان است نه در واقعیت. شما میتوانید وزرای ترانسپورت را مقایسه کنید. به آن حد که من میدانم و صنفی های دانشگاهم که کارمندان وزارت بوده اند و در دانشگاه از وزرای ترانسپورت تعریف میکردند- قاسمی وزیر نمونه از نظر شایسته گی و کارفهمی بوده است که متاسفانه شایستگی اش خارچشم دیگران شده بود و در صدد توطیه های رنگارنگ دروغین برآمدند.

  امیدوارم همه جوانان ما مانند آقای قاسمی تلاش کنند و به دانش والا برسند.

  موفق باشید

 5. نسیم ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۳۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۸:۳۱

  سلام دوستان !
  من یکی از کارمندان وزارت ترانسپورت افغانستان بودم و اکنون نیز میباشم .
  در مدت سی سال که من دراین وزارت در بخش های مختلف ان بحیث کارمند فعالیت داشته ام از نگا لیاقت و مدیریت وزیری مانند محترم وزیر صاحب قاسمی ندیده بودم .
  او یک وزیری بود نهایت شجاع و با مدیریت توانا که همگی حیران بودند که با این عمر کم چطور این قدر توانایی مدیر یت را دارد .
  در مقابل قاسمی صاحب حتی رئیسای همین وزارت که هزاره هم بودند توطئه میکردند و میگفتند که این ادم بسیار خطرناک است .
  برعکس مامورین پائین رتبه و کارگران از او بسیار خوش بودند و او همانند پدر و برادر بود برای همه .
  جریان دستگیری کارمندان وزارت هوانوردی کار ساده نبود انها هرکدام پشت سر خود افراد بسیار با قدرت داشتند .
  بهر صورت من باور کامل دارم که خلاف وزیر صاحب قاسمی حتی دربین رهبران هزاره هم توطئه میشد و انها کوشش میکردند که اورا از صحنه دور کنند .
  هرجای که باشد خداوند اورا حفط کند و در پناه خود داشته باشد .

 6. حمید ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۴۰

  من فکر میکردم که زیرکی ها همان قسم که از نام اش پیدا است زیرک و روشن است . نمی دانستم که بعضی هایش بی عقل و پیش پای توغ بوده است . من مطمعینم که این نظر را شخص عادی ننویشته زیرا به انترنیت دسترسی ندارد . حتما یک فرد تحصیل کرده شان نوشته ……..
  ای کاش ما جاغوری فقط ۱۰ تا مثل قاسمی میداشتیم وبس؟

 7. سهیل استرالیا ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۲۷

  خیلی جالب بود .
  باز هم منتظر معرفی بقیه شخصیت های جاغوری هستیم.
  ادامه بدهید………

 8. میرزا انگولگچی از تینه قناغ ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۱:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۳:۱۲

  این آقا شوکت از جماعت شعرا’ که تبعهم الغاوون است. و این ادم طبع شعر و شاعری دارد یقینا چاپلوس و متملق نیز هست چون برای صله گرفتن امر ضروری است. این جماعت از اول از زبان و قلم به عنوان تملق و چاپلوسی کار گرفته اند و اگر صاحب جاه و جلالی روزی به این تملقهای اینها جواب رد داده و صله نداده است این زبان گاهی به هجو و یاوه نیز پرداخته است در احوالات سلاطین گذشته یک مروری داشته باشید ببینید که این جماعت چه اعجوبه های در چاپلوسی اند واقعا در این زمینه هنرمند اند.

 9. حمید ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۲:۳۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۳۷

  سلام دوستان!
  بنظر من آقای داکتر قاسمی تنها به زیرک و المیتو نمیکنجد بلکه افتخارتمام هزاره است من مطمین هستم اگر وضعیت کشور چنین بحرانی نبود او شخصیت نمونه و مثال زدنی در افغانستان بود به گفته برادر ما حمید جان ای کاش ۱۰ مثل قاسمی میداشتم من میگویم ایکاش ۵ تا مثل او میداشتیم و ای کاش ما انیقدر هوشیاری وآگاهی میداشتم که از همین شخصیت برازنده فرزانه خود همایت میکردیم از لیاقت وکار دانی او به نفع مردم خود استفاده میکردیم اما افسوس که عیده از مردم ما مصداق همین شعر میشود که (( دیگران میس را مطلامیکند …کلب کازیب طلارا میس میکند)) دیگران از یک فرد عادی و به سواد خود قهرمان و نمیدانم پرفیسور و نابغه می سازند اما ما چه میکنیم از او دفا که نمیکنیم هیچ تازه برتوطیعه های دشمننان خود در واقع مهر تائید میزنیم . من امید وار هستم که این نظزریه های منفی در مورید داکتر صاحیب قاسمی نظزریه مردم ما نباشد کسانی غیر ازمردم ما به اسم مستعار نویشته باشد اگر از مردم ما باشد وافعان جای شرم است و نا امیدی.موفق باشید

 10. محسن زردادی ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۷:۵۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۵۳

  با وجود شناخت محدودم از آقای قاسمی و آنهم از طریق رسانه ها ، اکنون با مطالعه زندگینامه و کارنامه های اقای قاسمی فقط میتوان به استعداد او تحسین کرد.
  بدون تردید آقای قاسمی یکی از نخبگان شایسته ملیت ما است که افتخار زادگاهی اش را همین جاغوری ما دارد. ما باید از وجود افراد و اشخاص مانند قاسمی در راه رسیدن به آرمانهای ملیت خود استفاده اعظمی نماییم. شخصیتهای مانند آقای قاسمی و سیما ثمر عملاً میتوانند کارهای مثمری را برای ملیت انجام داده و التر ناتیف خوبی برای رهبری هزاره ها باشند.

 11. میر احمد لومانی ثور ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۲۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۲۱

  دوستان سلام ! فکر میکنم که ، معیار تشخیص شخصیت انسان نی به القاب و الفاظ بوده ، بلکه معیار تشخیص، همان استعداد ، خدمت گذاری و شایسته سالاری می باشد .
  جناب داکتر قاسمی در عمل باید به اثبات برسانند که شخصیت برازنده ، دانشمند و قابل قدر میباشند . وی تازه به اندرون جامعه در عرصه سیاست پا گذاشته اند . دوستان افراط و تفریط درست و عادلانه نه میباشد . هم چنان قرار دادن جناب قاسمی در پهلوی محترم داکتر سیماسمر ، فکر میکنم نوعی گزافه گویی بیش نه میباشد

 12. ناصری ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۰:۵۱

  خبر اختلاس وزیر ازواضحات است من هم شنیدهام وقابل پنهان نیست من تعجب می کنم از شوکت محمدی که خبری به این مهمی را زیر غبار تعصب منطقه ای پنهان می کند خبر اختلاس وزیر ترانسپورت ازسوی امور عدلیه پخش شد وگفته شد که نام ایشان و چند نفر دیگر به پو لیس انتر پل داده شده واین خبر چند مدت خوراک رادیوها بود اگر واقعا نمی داند خوب است از اهل خبر سوال کند واگر هم کابل باشد مطمنا راه فرار راگم کرده ومشغول جواب اعمال ننگینش است
  من مطمنم که ایشان دوسییه اختلاس دارد وشاید هم تهمت زده اند متهم شده وچند موضوع دیگر نیز در باره گفته می شود وچون مطمن نیستم نمی گویم

 13. ناروی ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۱

  اغای ناصری ! سردمداران پشتون ۲۶۵ سال است که افغانستانرا با خیل و ختک شان خورده و دارند میخورند افسوس که چشمان بادامی ما دیگران را کم میبیند !!

 14. جاوید تنها ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۸ ب.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۵۸

  سلام خدمت تمام مسئولین و بازدید کننده گان سایت جاغوری ۱
  اقای ناصری عزیز اگر شما با گروهی وا بسته هستید کار شخصی شما است در حالیکه دکتر قاسمی نه احزاب سیاسی جهادی وابستگی داشت و نه به احزاب چپی. که شما کینه یی از او در دل دارید.
  و دیگر اینکه مردم حتی در باره پیامبر خدا هم حرف میزنند اما چیزی که حقیقت ندارد انسان عاقل نباید بپزیرد .
  شما اگر حرف های تازه در مورد ایشان دارید چرا در دل نگهمیدارید؟ باید بیان کنید و الی خود منافق میباشید .
  در غیر آن شما خوب به تاریخ گذشته و کنونی افغانستان نظر بیندازید که افغانستان راکی ها تاراج و چپاول کرده اند ؟
  موضوع دیگر اینکه ادای کلمات شما کاملأ مغرضانه است و نوشته اید که اگر در کابل است راه فرا رگم کرده در صورتیکه اقای محمد واضح نوشته است که ایشان در پست مهمی انجام وظیفه میکند و بعد از وزارت به عربستان بوده و بعد مدتی در امریکا کار کرده و دوباره به کشور برگشته .
  به خاطر خدا اگر هزاره هستی چشمانت را باز کن و اگر منافقی با نام هزاره گی نوشته میکنی مردانه خود را نماین کن تا ما هم شمارا بشناسیم .

 15. حمید ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۱:۲۲ ب.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۳:۲۲

  آقای ناصری دیگر مردم بحمدالله این قدر آگاهی سیاسی پیداکرده اند که غرض های مکارانه شمارا درک کنند جواب که مناسیب و در خور به نیت شما و هم سال تان است خدمت تان ارائه کنند حال باور کننین هر یک از جوانان امروزی ما به محضکه نویشته تان را بخوانند این شعر را برای تان میخواند ( تو هر جامه که میپوشی بپوش …من از ترزخرامت می شناسم)

 16. تنها ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۲:۵۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۵۵

  دوستان ما چرا به خاطر هیچ به صورت هم خراش میکشیم .
  به گفته دوست دانشمند ما اقای لومانی هنوز زود است تا قضاوت قطعی راجع به اقای قاسمی نمود . دوستان مطمئن باشید روغن زیر اب نه میماند و یا هم افتاب به دو انگشت پنهان نه خواهد ماند . اهانت به جناب ناصری نیز کار بی خردانه یی بیش نیست . تعدادی تملقانه مینویسند و تعدادی هم بی رحمانه . این دیگر درست نیست

 17. محمدی ثور ۹, ۱۳۸۹ در ۹:۰۶ ب.ظ -

  پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۶

  سلام دوستان گرامی!
  آقای قاسمی قربانی شجاعت و پاک نفسی خود شده است. توطئه باند رشوه خوار وزارت و حامیان شان روشن است؛ خبری آقای ناصری شنیده را همه شنیده اند اما آیا این خبر راست هم بوده؟ جناب آقای علی قاسمی در همین پنجره مقاله مفصلی در این باره نوشت!
  دوستان عزیزی که احیانا از این که من زندگی نامه قاسمی را نوشته باشم به مخالفت با قاسمی کشیده شده باشند؛ توضیحا بگویم که این افتخار نصیب من نشده و نوشته مال من نیست و من تنها آن را منتشر کرده ام! دوست عزیزی آن را تهیه کرده و محجوبانه نخواسته که نامش برده شود؛ گناه مرا به پای داکتر قاسمی نگذارید!
  آقای قاسمی امروزه مظلوم است؛ چون به حزب و دسته های سیاسی وابسته نیست! همان گونه که سیما سمر را عده ای از وزارت راندند؛ قاسمی را نیز راندند؛ اما انگار در ذهنیت حزب مدارانه ما اتفاقی نیافتاد! دفاع از آبروی یک مسلمان بیگناه وظیفه همگانی است. این روز ها قاسمی مظلوم تر از آن است که به ناشاعری چون من صله دهد! مخصوصا که این ظلم از سوی عده ای بدون توجه به مسئولیت انسانی و دینی و انسانی دامن زده میشود!

 18. احمد ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۴:۱۹ ق.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۴:۱۹

  سلام به همگی فرزندان شجاع هزارستان زمین.
  عزیزان جاغوری عزیز! لطفافریب دشمنان را نخورید.
  در اینجاهر کس میتواند نظر دهد. دشمنانان ازهرنیرنگی استفاده میکند تا میان من وتو فاصیله ایجاد کند.مثلا استفاده ازنام های مختلیف. از کجامعلوم است اقای که به اسم ناصری وغیره در اینجاه نظر داده هزاره است. اینهم به خداوهم بر بنده اش معلوم است که در طول تایخ کیهااین ملت را چوروچباول کردند.قاسمی عزیز خار بزرگی بودبر چشم دشمنان این ملت وایشان درهمین مدت کوتاهی خدمت بس بزرگ را برای افغانستان انجام داد که واقعازحمات شان قبل قدراست.اگر هرکسی در طول ۲۶۵ سال گزشته همین قدر خدمت میکرد. افغانستان امروز گلی گلزار بود.

 19. احمد ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۴:۳۴ ق.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۴:۳۴

  این وظیفه من وتوست که فرزندان شعاع هزارستان زمین را هربیشتر تشویق کنیم تا اینکه توانسته باشیم به وظیفه انسانی واجتماعی مان عمل کرده باشیم و هم به موفقبت های بیشتری دستیابیم. به امید کامیابی ّپی در پی مردمان هزارستان زمین.

 20. واقعیت ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۵ ق.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۳۵

  احمد جان راست گفتی این نام های مستعار ناصری ماصری و تنها منها اینها فاشیست تفرقه انداز است او ملت فریب این قسم افراد ناکار آمد نخوریند.

 21. ناصری ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۴ ق.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۵۴

  دوستان عزیز من معضرت میخواهم از این اشتباه که کردم نظرات خود را پس میگیرم . مرا ببخشید. آقای دکتر قاسمی یک فرد فعال و خادم جامعه است من فریب حرف های منافق را خوردم و ناشناخته قضاوت کردم. فعلا ایشان را به رسمیت شناختم، به این نتیجه رسیدم که، اگر وزرای افغانستان همین قسم افراد را جمع میکرد دیگر افغانستان به این وضعیت نبود. افسوس که افراد مثل آقای قاسمی و بعضی افراد دیگر اول در کابینه دولت راه پیدا نمیکند و اگر راه پیدا کرد، از حسادت و چشم تنگی تهمت نا حق میزند …………………………………………..
  به امید آن روز که این حسادت ها از جامعه ریشه کن شود .
  خدا نگهدار

 22. ناصری ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۶:۴۹ ب.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۴۹

  دو کلمه حرف حساب
  تکوش کابلی و ناصری خبر اختلاس وزارت ترانسپورت وقت را نوشت که البته ان خبررا ماهها پیش سخنگوی اداره مبارزه بافساد اداری که زیر نظر کرزی است اعلام مطبوعاتی کرده بود ورادیوها تلویزون ها هم انرا پخش کردند وان زمانی بود که وزیرکابل را ترک کرده بود پس ازان این خبر ازسوی وزیر تکذیب نشد وتا این مقدارش را همه قبول دارند وجای انکار هم نیست واقای شوکت هم این مقدارش را قبول دارد وفقط می گوید تهمت است پس دعوای دوستان سر چیست؟
  چندنظر میگوید او خار چشم همه بود ایا چنین خاری وجودش لازم وقابل دفاع است؟
  شرط وزارت لغو تابعیت خارجی است واو با پاسپروت امریکایی وزارت کرد و بعد ازوزارت هم به وطنش(امریکا) باز گشت و او نشان داده که علاقه ای به وطن مادریش ندارد وبرای کار امد ه بود وبر کنار شد پس رفت ایا به چنین افرادی برفرض که متصص باشد افتخاردرست است ایا به کسانی که درصدد وفاداری به وطن دومش است مانند خلیلزاد وقاسمی شادی وافتخار چه سودی برای ما دارد؟ که ما برایش سروکله خرد کنیم ایا خود انها بما نمی خندند که ما به چی فکریم او اگر واقعا هزاره باقی بود وخلیلزاد پشتون باقی بود باید تابعیت امریکا یشان را ولو دروغی لغو می کرد وخود را درهمه شرایط در بختی های افغانستان شریک می کرد ند وطن ومردم جفا کشیده اش را ترک نمی کردند یادمان باشد که بعد ازین این گونه متخصص هزارگی وغیر هزارگی از خارج برای کار زیاد می ایند به نظر من تا کسی امتحان پس نداده افتخار شاید درست نباشد وفحش وناسزا هم اسلحه عاجزان است وبس. وبظر می رسد ارزشها برای ما تعریف شده نیست کمالی وتکوش کابل

 23. ناصری ثور ۱۰, ۱۳۸۹ در ۹:۵۱ ب.ظ -

  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۵۱

  نظر آخری را من ننویشتم جز چند تا بالای را که نویشتم از دوستان خود معضرت خواهی کردم . دیگر اشتباه نمیکنم، کدام غلط دیگر بنام مستعار من نویشته است.
  ای خدا چه قسم از زیر بار گناه تهمت بیام بیرون؟
  خدا نکهدار همه خوانندگان

 24. احمد ثور ۱۱, ۱۳۸۹ در ۶:۳۶ ق.ظ -

  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۶:۳۶

  سلام اقای که عرضه نداری و به نام های مختلیف می نویسی. قاسمی یاهر کسی دیگر به هرنوعی که خدمت کرده باشد. باید ازش تشکری کرد حالا فرق نمیکند با پاسپورت امریکایی یاافغانی.بهانه گرفتن پاسپورت فقط یکنوع خیانت است که ادم های مثلی شمادر مقابل نیکی یک انسان شایسته انجام میدهید.خدمت کردن به مردم خدمت است و هر کسی که خدمت کند زحمات شان قابل قدر است.حالا چه فرق میکند. که این کار را که کرد" در کجا؟ چگونه و چطور.

 25. بالنده ثور ۱۱, ۱۳۸۹ در ۹:۳۲ ق.ظ -

  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۹:۳۲

  درود وسلام به هزاره های مخلص ودلسوز !
  اقای ایکه به همه خوبان جاغوری تهمت می زنی و چرا اینقدر تنگ نظری؟
  اگر فردا کسی در مورد کار کرد های سیما ثمر چیزی تحریر داشت تو با تمام توان علیه او حرف ها وتهمت های دورغین منیوسی تحت نام مستعار .تا ذهنیت خوانندگان را مخشوش کنی .در حقیقت همان بگ نفر ادم مریض هستی که تو را به خاطر رشوه گرفتن صلاحیت ات را محدود ساخت خوب هم در دوران اوسید جاوید ونفر بعدی اش وبلاخره در دوران محترم قاسمی استفاده کردی از گداهی وفقر به موتر وخانه زمین در ریگریش کمبنی رسیدی ؟روزگار قبلی ات برای مردم معلوم است من همر ایت در وزارت ترانسبورت یگ جاه کار میکنیم وبالاخره رابورچی دشمنان مردم خود وشخص قاسمی شدی یک کم بیشرم .بسیار بد است اینهمه توطه ودسیسه .

 26. ناطقی ثور ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۱ ق.ظ -

  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۱

  سلام واحترام به خوبان !
  قومای گل_ جاغوری ادم های خوب وخدمتگار وصادق زیاد دارد ولی تهمت وشخصیت کشی کار ادم های از خود راضی است که نه خدمت میتواند ویا نمی خواهد خدمت کند ونه تحمل خوبان را دارد در جان قوم ومردم خود بلا ومصیبت است در برابر دشمن مردم خود نو کر وغلام بلی صاحب گفتن را خوب تمرین کرده در خوبی های مردم او خود را غمگین ودر مصیبت های مردم شاد میگردد .تو چشمت کور نسیت که قاسمی میدان هوایی غجور رااساسگذاری کرد وملی بس در جاغوری فرستاد چرا سید محمدعلی جاوید ویا او حرکتی دیگرات چننین کاری را نکرد خودت را با چهره سیاه ات تحصیل کرد های جاغوری خوب میشناسد انکه مردم عوام را فریب میدهی کار خودت است
  من تو را در وزارت ترانسبورت که هرروز میبنیم وبا هم بکجاه هستیم خوب مشناسم
  اودوست که نوشته کسانی دیگر که بنام جاغوری منوسید فریب نخورید کسی دیگری نسیت این همان ادم است که قاسمی جلو رشوت وفساد اخلاقی اورا گرفته به همان خاطر تهمت ودورغ میگوید مردم زیرک وجاغوری قاسمی را دوست دارد خداکند ده تابعیت داشته باشد تو برو گم شو خدمت کن اسرایلی شو برای مردم وقومت .

 27. وکیل ثور ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۲ ق.ظ -

  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۳۲

  دوستان سلام ! اقای قاسمی مطابق نیاز زمان به سمت وزیر ترانسپورت تعین شد فردی جوان وبااساس است همین سستیم فعلی او را حمایت میکند واگر نه حارنوال پنجشیر اورا خوب در دام انداخته بود زیرا او مطابق میل یگ تعداد اشخاص نبود اما باید گفت که جوان دلسوز است چون پدرش ادم غریب بود واوهم فرزندغریب .
  اصلا زادگایش پدریش ریگ جوی دستی ایزدری است اما مدتی زیادی را در منطقه بالا ده زیرک سپری نموده موصوف بعدا به هلمند رفته ودر کارته لگان هلمند اقامت گزدیده است واز انجاه راهی کشور امریکا گردیده وتحصیلات خوشیر تکمیل نموده است موصوف فرزند جاغوری است جوان پر تلاش ولی با تجربه خیلی کم وبرداشت نا چیز از محیط ومردم افغانستان .زیرا او کشورش را مثل کشور های پیشرفته دیگر فکر میکرد
  وتجربه کافی نسبت به سستیم کهنه کشورش نداشت چون او همه را مثل خودش فکر میکرد مشاور قوی هم در کنارش نبود تا او را از مشکلات وطن اگاه مینمود بهر صورت ادم دلسوز جاغوری ووطن بود .

 28. سهیل ثور ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱:۲۴ ب.ظ -

  شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۳:۲۴

  شخصی که برای ملت مظلوم افغانستان در این شرایط بد خدمت کند فرق نمیکند ولو که ازراییل باشد. کاشکی که همه وزرای دکتر یا سواد کافی داشته باشد . بعضی شان با مدرک دیپلم و لیسانس تقلبی دارد . حالا یکی را مانع فساد اداری شان شده هزاران توطیعه و تهمت های نا حق میزند.
  کارکرد آقای قاسمی به ملت معلوم است، نظرهای چرت پرت ناصری پاصری را باور نکنید او ملت رنجکش تا چه وقت با این شرایط اخبار رسانه های بین المللی باشیم.
  از ما یک توسیه بود که کردم.

 29. دلسوز جاغوری ثور ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۴ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۴۴

  به همه دوستان سلام.
  بهتر است بجای اینهمه جنگ به فکر بهبودی باشیم. آقای قاسمی جوان با استعداد و دانش آموخته بود و هست که از افتخارات ماست.
  حالا بیایید جاغوری را از وضعیت خراب انتخابات که لیست ۵۰ نفری یا بیشتر اش چشم های دوشمنان را روشن و دوستان را کور میکنید برهانیم.

  فخرعباس از علی و فخر علی از عباس است. فرق نمیکند که از کجا اما باید توجه داشت که کی باید باشد.

  موفق باشید

 30. آته ثور ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱:۱۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۳:۱۹

  جناب محمدی سلام
  به امید المیتوی آباد آزاد و پیشتاز .
  خدمت تان عرض شود که بنده فقط ۵% المیتویی بودن آقای قاسمی را قبول کردم چون ۷۰% در صد از بابت ۷ پشت فاصله ایشان از المیتو کسر می شود و ۲۵ در صد بخاطر سکونت فعلی اش امید وارم مستندات قوی تری ارایه فرمائید.

 31. علی ثور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۳:۱۷ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۳:۱۷

  عجب آدمهای پیدا میشود بخدا حالا چه فرق میکند که قاسمی از المیتو باشد یا از زیرک مهیم این است که از جاغوری است بس کنید بابا اینهمه برتری جویی و قوم پرستی و تفرقه افگنی.

  چند سال پیش مسله ولایت شدن جاغوری سر زبانها بود همینطور مردم دنبال برتری جویی و قوم پرستی بخواطر مرکزیت ولایت اختلاف نظر داشتند یک تعداد تلاش داشتند که سنگماشه مرکز ولایت باشد یک تعداد میگفتند که غجور مرکز ولایت باشد و تعداد هم تلاش داشتند تا مرکز ولایت در انگوری باید باشد و یکی هم میگفت نه مرکز ولایت باید در نزدیک گاو بند من باشد…

  ای کوتا فکران و ای غافلان بیدار شوید کی میخواهید هوشیار شوید حالا چه فرق میکند که مرکز ولایت در نزدیک خانه من باشد یا در نزدیک خانه یکی دیگر مهم این است که ولایت شود تا ما بتوانیم بودجه بشتری به اندازه یک ولایت در جاغوری بیاوریم و بجای یک نفر در پارلمان ۱۰ نفر در پارلمان داشته باشیم آنوقت هم سرک گاو بند من پخته کاری خواهد شد و هم از یکی دیگه

 32. ازره ثور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۵۰

  کسی که دشمن تاریخی شان را فرا موش کند دیگر روی اوته ادما حساب نکن و همیشه جولگگ وری تارش را بگرد خودش بپچاند و اوته ادم ها دیدگاه یک دانه جولگگ را هم ندارد .
  اری علی جان . مردم ازره باز اگر روی دسته بازی و منطقه گرایی بوره دیگه فاتحه از مو ,و شمو تا ۲۵۰ سال دیگه هم خوانده خواد شد .تا اکنون مردم ازمو دیدگاه شان از حلقه تبله گاو گوسفند شان بالا نر فته و انهم تحصیل کرده های ازمو ازره .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 33. ازره اصیل ثور ۱۳, ۱۳۸۹ در ۸:۳۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۳۱

  امی بچه ازره راس موگیه زیاد پیش پای توغ نباشید اوخ جار شونوم….
  اگه میخواهید از این بدبختی خلاص شونید…….

 34. غلام عباس ثور ۱۴, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۵۰

  سلام دوستان !
  بسیار ببخشید شما ازاقای قاسمی شکایت دارید برای ما یک وزیر ویا یک کارمند پایان رتبه را معرفی کنید که به اختلاص دست نداشته باشد به استثا بشردوست بیاید که ما هم قاسمی شویم وبه وطن خود انگشت خدمت بالا کنیم تشکر ازشما

 35. بسم الله تابان ثور ۲۱, ۱۳۸۹ در ۹:۱۹ ق.ظ -

  سه شنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۹:۱۹

  سلام دوستان ودست اندرکاران وبلاگ از شما ممنونم
  در ضمن تشکری میکنم از اینکه در مورد مردم تان اینقدر می تپید
  با احترام
  ارادت من شما
  بسم الله تابان- بامیان

 36. حسین علی حوت ۲۲, ۱۳۹۳ در ۶:۲۵ ق.ظ -

  دوستان من تا جایکه در باره اقای قاسمی میدانم در باره تحصیلات یک مقدار درست است یک کمی هم در باره اش اغراق میکنید در افغانستان و ایران و پاکستان ایشان چندان تحصلات بدرد بخوری ندارد. اما در امریکا دیگه خدا میداند .اما ایشان روابط اجتماعی خوبی با ملیت هزاره ندارد.تا جایکه اطلاع دارم یک عموی ایشان با ۵ پسران خود در امریکا میباشد که اقای قاسمی با انها حتی رابط قومی هم ندارد ایشان خود را متعلق با مردم زیرک میداند که زیرکیها هم ایشان را قبول ندارد. و در دوران وزارت خود هیچ خدمت برای مردم هزاره نکرد در حا لیکه وعده داده بود که جاغوری را ولایت میسازم .