گرد همای بزرگ مردم ولسوالی جاغوری در تالار الماس غرب شهرکابل ۲۱ ثور ۱۳۸۸

مدبریت ۷:۵۰ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

سلام  دوستان و هم میهنان عزیز 

درگرد همای بزرگ بازپرسی مردم ولسوالی جاغوری که باحضور مردم و نمایندگان ولسوالی جاغوری بروز جمعه ۸۱-۲-۱۳۸۸در تالار الماس غرب شهرکابل برگزارشده بود از کارکرد های مسولین حکومتی و ولسوالی جاغوری طی چهار سال گذشته مورد نقد بر رسی قرار گرفت .

ابتدا این مراسم با تلاوت قران شریف آغاز شد سپس  سرود ملی پخش گردید  و بعدا آقای خداداد وحدت عضو نهاد صلح برنامه را افتتاح و به معرفی گرفت .  بعداً قسمت دوم برنامه که در اول نتایج یک سروی که از طرف نهاد صلح شده بود توسط  محترم اقای بسم الله تابان قرائت گردید

 شماری از اشتراک کنندگان مدعی شدند که ولسوالی جاغوری با وجود که معیاری های زیاد برای ولایت  شدند دارند در عین حال ولایت کمتر مورد توجه دولت بوده ورفساد اداری و گماشتن افراد بر پست های دولتی بنا بر ملحوضات مختلف   از مشکلات عمده مردم جاغوری به حساب می ایند . این انتصاب های نا کارامد میزان فساد اداری را دراین ولسوالی افزایش داده است.  

این مراسم که به همکاری نهاد فرهنگی صلح و هفته نامه نوین دایر گردیده بود . شماری از اعضای این نهاد می گویند که طبق سروی انان از دانشجویان ولسوالی جاغوری عدم امنیت سالم در راه های مواصلاتی گذاشتن افراد غیر مسلکی در پست های دولتی عدم توجه و فراهم اوری تسهیلات برای دانش اموزان معارف کم بودن مراکز صحی نسبت به کمیت بودن نفوس و توجه نکردن وکلا به خواست های مردم از معضلات عمده مردم جاغوری یاد نموده اند .

در همین حال نمایندگان مردم جاغوری در شورای ملی و شورای ولایتی و مسولین حکومتی با وجود تلاش های شان دلیل ولایت نشدن جاغوری را تعاملات درون حکومتی عنوان نموده و مشکلات امنیتی را از چالش های عمده سر راه این ولسوالی یاد می کند .  به گفته انان بشتر از ۲۵تن از ساکنان مناطق جاغوری در راه های مواصلاتی این ولسوالی با مناطق همجواران  کشته و در حدد ۱۱۲موتر طی سه سال اخیر از سوی افراد مسلح خساره مند شده است .

  همچنان در اخیر این برنامه اشتراک کنندگان طی قطعه نامه ای دوازده ماده ای خواهان ارتقا ولسوالی جاغوری به ولایت و قیر ریزی سرک های مواصلاتی وتامین امنیت ان توجه جدی به بالا بردن کیفیت معارف و باز سازی میدان هوای ولسوالی جاغوری شده اند.

 در پایان این مراسم وکلا محترم مردم هر یک شاه گل رضای آقای ناصری آقای یعقوبی گزارش کارکردگی خود را ارائه کردند بعداً سوالات از طرف مردم مطرح گردید.

و نامه سرگشاده مردم  بخوانش گرفته شدکه توجه شما عزیزن را به ان جلب می کنم

 نامه سرگشاده جمعی از شهروندان جاغوری

مورخ ۱۸ ثور ۱۳۸۸

 درپشینه تاریخ افغانستان  ، خشونت ، استبداد، تبعیض، تعصبات سیاسی، گروهی،مذهبی ،زبانی،قومی و قبیلیه ای به نظر می رسد و هر صفحه ای از تاریخ این سرزمین داد از بی عدالتی ها نابرابری ها و ستم های سیاسی و قومی می زند.اما با رخداد قضیه جانسوز یازدهم سپتامبر در آمریکا رویکردی جدیدی در این سرزمین بوجود آمد که موج عظیمی از تحولات و دگرگونی را خلق کرد و در پی آن کنفرانس تاریخی بن تدویر یافت که در پیامد آن چهره سیاست در افغانستان عوض شد، دموکراسی به عنوان یک روش ارزشی در نظام و حکومتداری افغانستان پذیرفته شد. حضور فیصدی اقوام در قدرت، عدالت اجتماعی،انکشاف متوازن و برابری حقوق شهروندی بخشی از توافقات پذیرفته شده این  مجلس بزرگ بود.

با تدوین و تصویب قانون اساسی افغانستان حق برخورداری از عدالت اجتماعی،انکشاف متوازن و برابری حقوق شهروندی به عنوان مکلفیت های اساسی دولت ضمانت قانونی یافت. چنانچه ماده ششم قانون اساسی کشور در این مورد صراحت دارد:

دولت به ایجاد یک جامعه مرفع و مترقی بر اساس عدالت اجتماعی، حفظ کرامت انسانی، حمایت حقوق بشر،تحقق دموکراسی،تامین وحدت ملی،برابری بین همه اقوام و قبایل و انکشاف متوازن در همه مناطق کشور مکلف می باشد.”

اما با گذشت هر سال از توافقات بن و تصویب قانون اساسی کشور آنچه که قابل تأمل و پرسش است ، این است که آیا واقعاَ توافقات بن جامه عمل پوشیده ؟ آیا مکلفیت های اساسی دولت که در قانون اساسی پیش بینی شده ضمانت اجرایی یافته ؟ و آیا دولت براساس اصل انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی عمل نموده است؟

با تأسف آنچه را که می توان به حیث پاسخ ارائه کرد«نه» میباشد. زیرا در طی هشت سال گذشته تمام هم وغم دولت  نقاط نا امن کشور بوده و بیشترین سرمایه های ملی و کمک های بین المللی صرف نوسازی،بازسازی،حمایت های اقتصادی و مبارزه بر ضد کشت و قاچاق مواد مخدر در مناطقی شده است که شورش و نا امنی در آنجاها افزایش یافته و مصارف هنگفت پس از هرگاهی به باد هدر داده شده ، نوسازی ها و بازسازی ها پس از هر بار به ویرانه ها و خرابه ها مبدل گردیده است. و این عمل تکراری دولت سبب خلق پیامد های منفی چندی در کشور شده است که به فراموشی سپرده شدن مناطقی که امنیت،صلح و ثبات در آن حاکم است و ساکنین آن از حامیان صلح و امنیت هستند ، بخشی از پیامدهای منفی و          بی عدالتی های سازمان یافته است که باعث عقب ماندگی اکثریت مناطق این کشور و بروز نارضایتی از نظام شده است.

ولسوالی جاغوری به عنوان بخشی از افغانستان

859بازدید

کامنت بسته شده است.