گزارش اختتامیه جشنواره غزنی ۲۰۱۳

مدبریت ۱۱:۳۲ ق.ظ ۶
گزارش اختتامیه جشنواره غزنی ۲۰۱۳

http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/ghazni/4.jpg

بسمه تعالی

 با پوزش از اینکه به دلیل پاره مصروفیت ها و نبود امکانات کمی دیرتر گزارش تقدیم علاقمندان میشود و با تشکر از عزیزان و دوستانیکه اظهار علاقه نمودند نسبت به گزارش قبل نظر ارائه دادند و احیاناً بنده را ممنون محبت خود ساختند از آقای همراز عزیز تقدیر ویژه دارم که نظر انتقادی دادند ولی دو نکته را یاد آوری کنم:

۱-  اینکه با آن زبان چه نظر داده شده مشکل تنگ نظری آنان است به عکسها اگر خوب توجه شود غنا مندی غرفه از آثار علمی- تحقیقی، هنری، صنایع دستی و… هیچ چیزی کم نیست بنده در گزارش بزرگ نمائی نداشتم بلکه خیلی از اقلام موجود را نیاوردم.

۲-  در مورد اینکه شاهکاری جاغوری را فقط استاد محقق به زبان آورده نه دیگران، شما متأسفانه به دفتر ثبت نظرات شخصیت ها و مراجعه کننده گان نگاهی نه انداختید ولی بنده بر حصب وظیفه سند مذکور را تورق نمودم؛ خلوت بودن خیمه ما را یاد آوری کردیم از عکسهای مختصر که در سایت است نمیتوان چشم پوشی نمود. http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/ghazni/ghazni11.jpg

با توجه به اینکه شوق و شعف برگزاری جشنواره بسیار زیاد بود و فضای دل انگیز را در غزنی به وجود آورده بود اما متأسفانه نبود برنامه مشخص و از قبل تعیین شده یا به قول خوبان فقدان آجندای معین برنامه را بی روح و بی کیفیت ساخت چون حتی در مراسم اصلی داخل تالار ولایت مجریان برنامه از اول اعلان نکردند که چند نفر سخنران دارند و چه برنامه های ترتیب شده است و برای پس از مراسم داخل تالار چه برنامه های در بیرون تدارک شده، پس از سخنرانی همه را از درب های مشخص به نان چاشت دعوت کردند ولی در بیرون اعضای کابینه و وکلای محترم را در جایگاه آوردند و مراسم های نمایشی آتن، چوب بازی، تیر اندازی، تیم های ورزشی و اجرای گروه سرود را بدون اعلان قبلی و بدون حتی یک دستگاه لاسپکیر و بلند گو با شتاب زدگی اجرا کردند که با تأسف چون چند دستگاه بلندگوی قوی در اطراف جایگاه گزارش و برنامه ها و مصاحبه های تلویزیون غزنویان را پخش میکرد اجرای گروه های سرود بسیار کم رنگ برگزار شد چون صدایشان بالا نمی آمد و به گوش کسی نمی رسید هنوز گروه سرود جاغوری در حال اجرا بود که مهمانان ویژه به موزیم دعوت شدند و همه با دست پاچه گی به تماشای موزیم رفتند وقتی اسب سواران پکتیا از درب ورودی آمدن با پرچم های بزرگ افغانستان در دست و با مانور خاص از جلو جایگاه عبور نمودند در جایگاه کسانیکه باید میبود حضور نداشتند.

برای بعد از ظهر هیچ کس نمیدانست برنامه چیست سرانجام والی صاحب با تعدادی آمدند در جایگاه مستقر شدند تیم آتن برنامه اجرا کردند آنها با اسب سواران پکتیا مدال دریافت نمودند ساعات زیادی خالی بود ولی از باقی گروه های هنری دعوت به عمل نیامد با اینکه از اول گفته میشد نمایشگاه یک هفته یا حد اقل سه روز بر حال است اما عملاً از روز دوم جمع آوری شد و مقامات امنیتی اعلان کردند که مال و اموال خود را جمع کنید ما دیگر مسئولیت محافظت را نداریم همه مهمانان به جز سواران پکتیا و تیم اتن پکتیکا رخصت شدند البته در روز دوم مراسم اسپ دوانی و نیزه زنی همه برگزار شد شنیدم از سوار کاران ولسوالی اندر ولایت غزنی برای حضور در جشنواره دعوت شده بودند ولی آنان به دلیل ملاحظات برادران طالب و آینده نگری عذر آوردند که ما نعل نبستیم!

قبل از ظهر روز دوم باز هم والی صاحب با تعداد از مقامات غزنی در جایگاه قرار گرفتند و تقدیر نامه و تحفه برای گروه های که از ولایات آمده بود اهدا کردند بازهم بدون بلندگو و بدون اعلان قبلی. محتوای تحفه ها چپن، پارچه لباسی و برای جوانترها یک دستگاه مبایل و سفر خرچ ولی برای غرفه های غزنی که پنج غرفه بود فقط تقدیرنامه و یک قواره پارچه اهدا شد البته رئیس اداری در هوتل ستاره حضور یافته به خواهران گروه سرود جاغوری نفر یک عدد شال داد و عذر آورد که آو از بال غطوله!

تحفه مهمانان ویژه (اعضای کابینه، وکلا و مهمانان خارجی) یک بسته فرهنگی تعداد ۱۰ تا ۱۲ جلد کتاب تجدید چاپ شده توسط وزارت وزین اطلاعات فرهنگ بود. نذیر حدیقه الحقیقه«سنائی»، تحقیق ماللهند البیرونی کتاب سلاطین غزنه خلیل الله خلیلی و … بود.

 در مجموع برنامه اختتامیه مشخص وجود نداشت با وصف اینکه همه غرفه ها به دعوت ریاست اطلاعات و فرهنگ آمده بودند ولی خود ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی غرفه نداشت. و تقدیر و تشکر هم از مهمانان شان به عمل نیاوردند ارزیابی از محتویات غرفه ها نشد تقدیرنامه، تحفه ها و … همه صلاحیت ها در اختیار والی و با امضاء والی صاحب بود.

جشنواره در کل به غرفه های نمایشگاه آن با همه کمبودی و کاستی و محدودیت فضائی مناسب و لازم بازهم بهانه خوبی برای سرور و خوشی مردم و جوانان غزنی بود اما متأسفانه نه مردم و نه جوانان چانس حضور در ساختمان ولایت و محل برگزاری مراسم و نمایشگاه پیدا نکردند؛ زیرا در روز اول قیودات امنیتی زیاد بود و در روز دوم هم صدها جوان مشتاق از پیش دروازه ولایت پس رانده شدند و غرفه داران مامور جمع آوری خیمه شان شدند که با پرس و جو بعدی گفتن: اختیار دست بختیار(امنیت) است. وبار مسوولیت بر دوش آنان سنگینی نموده است.

سخنران های که در مراسم اصلی به ایراد سخن پرداختند مقامات بودند که به تبریک بادی وکلی گویی بسنده کردند جای نشت تخصصی غزنی شناسی وصاحب نظران و شخصیت های آگاه به تاریخ، فرهنگ و تمدن غزنی خالی بود با اینکه جشنواره فرهنگی و به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شده بود ولی چهره های برجسته فرهنگی کشور یا حضور نداشتند اگر حضور داشتند مجال و زمینه ارائه سخن و ابراز نظر برایشان فراهم نشد!

خبرنگاران رسانه های تصویری کشور غیر از تلویزیون یک و غزنویان و تعدادی از وزرا و وکلا هر کدام به دلیلی بسیار نا راضی غزنی را ترک کردند، عدم حضور در مراسم برای خبرنگاران، نبود وقت برای ارائه سخن و عزت نشدن برای مقامات بلند پایه از دلائل نا رضایتی آنان بود که زبان به زبان میشد وقتی از وزیر اطلاعات و فرهنگ در کابل در یکی از رسانه ها پرسان شد که چرا خوب برنامه ریزی نشده بود و از قبل تدابیر خوبی سنجیده نشده بود؟ جواب دادند ما بیشتر از شما متأسفیم چون ما خرچ زیاد کردیم ولی خوب برگزار نتوانستیم { شما که خرج نکرده اید چرا گلایه دارید؟}

عدم حضور رئیس جمهور و معاونان ایشان واقعاً سوال بر انگیز بود که بین مردم در مورد آن تحلیل و تفسیر زیاد بود که چرا حضور شانرا مضایقه کردند؟ مسائل امنیتی و …

بی علاقه بودن رئیس و … نسبت به فرهنگ و تمدن به قولی چی داند آنکه اشتر می چراند؟!

در هفته برگزار جشنواره هیئت بلند پایه از طرف اداره امور برای نظارت بر پروژه های غزنی ۲۰۱۳ در غزنی حضور پیدا کرده بودند که از نهاد های ذیربط و پیمان کاران گزارش دقیق و فنی می خواستند و شخصاً به محل اجرای پروژه ها میرفتند از میزان پیشرفت کار گزارش می گرفتند.

در میان همه نا رضایتی مردم مسئولین اظهار رضایت میکردند از اینکه مراسم بدون دام حادثه به پایان رسیده و کدام انفجار، انتحار و شلیکی صورت نگرفته و بینی بزغاله خون نشده خدا را شکر.  چون شب بعد از ۲۴ حمل و رسانه ها آرام شد که تعدادی را در اوغی و اسپنده پیدا کرده اند که در حال آماده گی برای فیر مزائل بوده اند ولی خوشبختانه قبل از عیار سلاح یا پیش از ماشه دستگیر شده اند!

تا خبری دیگر خدا نگهدار!

عبدالعلی کاظمی

نماینده مجمع علما و طلاب جاغوری

مورخ ۳/۲/۱۳۹۲

2,839بازدید

۶ دیدگاه »

 1. رضا هزاره ثور ۱۳, ۱۳۹۲ در ۵:۲۹ ق.ظ -

  جناب کاظمی درود بر شما از گزارشهای جالب و جامع تان جهانی سپاس ! ما دور افتادگان از وطن خود را مدیون حضرت عالی و دیگر همکاران تان در جاغوری یک میدانیم که با تلاش خستگی ناپذیر از وقت، انرژی و عمر تان مایه گذاشته و با تحمل هزینه های بسیار بدون کمترین چشمداشت و یا کمک از جانب کسی، تنها با هدف آگاهی بخشی به ما دورافتادگان، اخبار و گزارشات مهم وطنی و جاغوری را به نشر می سپارید. جناب محترم از کسانیکه در بخش نظرات به جای تشکر زبان شور دارند گله مند نباشید بقول معروف از کوزه همان بیرون ترواد که در اوست! انتقاد سازنده همیشه پذیرفتنی است اما نیش و کنایه های سوزنده آیینه صاحب آن است که نیش گژدم نی از پی کین است* مقتضای طبیعت اش این است . بازم تشکر دلگیر نباشید و به کار تان ادامه دهید و یقین داشته باشید که طرفداران این سایت وزین و شما خادمان مردم بسیار زیاد است گرچه بخود زحمت نمیدهند که برای تشویق هم که شده دو سطری تشکری در بخش نظرات بنویسند با این وجود شما مطمئن باشید که همه ممنون شماست . موفق و سالم باشید.

 2. غفوری ثور ۱۵, ۱۳۹۲ در ۶:۵۴ ق.ظ -

  کاظمی عزیز سلام
  از زحمات تان ممونم
  بنده از این راه دور با این چند سطرخواستم سلام و عرض ارادت نمایم. بنده در تهرانم غرفه مجمع در نمایشگاه کتاب بین المللی تهرانم.

 3. کاظمی ثور ۱۵, ۱۳۹۲ در ۱:۲۳ ب.ظ -

  سلام برادر غفوری لطفا ازغرفه وحال وهوای نمایشگاه گزارش تصویری در سایت بگزارید ازلطف ومحبت شما جهانی سپاس. کاظمی کابل

 4. عبدالغفور شهیدزاده (احسانی) ثور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۷:۳۶ ق.ظ -

  برادر عزیز جناب آقای کاظمی
  سلام ودرود بر شما باد!

  خواستم از جناب عالی به خاطر زحمات ارزنده ی تان در راستای خدمت به خلق ومردم افغانستان و غزنی شناسی تقدیر وتشکری داشته باشم.
  روز یکشنبه با آقای غفوری واخلاقی در نمایشگاه تهران در غرفه مجمع وغزنی شناسی در خدمت مردم فهیم ومهاجرین عزیز ما بودیم . مردم فهیم ومهاجر ما ودانشجویان وطلاب عزیز خوب استقبال کردند که باعث دلگرمی ما شد.
  در ضمن جناب سفیر صاحب همراه آقای امیری رایزن فرهنگی وهمراهان شان تشریف آورده بودند. از غرفه های افغانسات بازدید داشتند.
  گزارش مفصل را در سایت خواهیم گذاشت.
  موفق باید.

 5. عبدالغفور شهیدزاده (احسانی) ثور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۷:۳۸ ق.ظ -

  برادر عزیز جناب آقای کاظمی
  سلام ودرود بر شما باد!

  خواستم از جناب عالی به خاطر زحمات ارزنده ی تان در راستای خدمت به خلق ومردم افغانستان و غزنی شناسی تقدیر وتشکری داشته باشم.
  روز یکشنبه با آقای غفوری واخلاقی در نمایشگاه تهران در غرفه مجمع وغزنی شناسی در خدمت مردم فهیم ومهاجرین عزیز ما بودیم . مردم فهیم ومهاجر ما ودانشجویان وطلاب عزیز خوب استقبال کردند که باعث دلگرمی ما شد.
  در ضمن جناب سفیر صاحب همراه آقای امیری رایزن فرهنگی وهمراهان شان تشریف آورده بودند. از غرفه های افغانسات بازدید داشتند.
  گزارش مفصل تصویری… را در سایت خواهیم گذاشت.
  موفق باشید.

 6. عبدلله نظری شاری ثور ۳۱, ۱۳۹۲ در ۳:۰۱ ب.ظ -

  برادر و دوست ارجمند جناب آقای کاظمی سلام و دست مریزاد! بسیار تشکر از فعالیت های مستمر جناب عالی در پروسه «غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، خداوند به شما و همه دوستان فرهنگ دوست توفیقات روز افزون عنایت کند.
  قم، عبدالله نظری شاری.