گزارش و اظهار تسلیت

مدبریت ۹:۰۱ ب.ظ ۳

بنام پروردگار پایدار و پاینده

 ما از خدایم و به سوی او باز خواهیم گشت !

این دو روزه جامعه مهاجر مقیم قم و حتی از برخی دیگر از شهر های ایران ، از علما ، طلاب ، دانشجویان و مهاجرین همگان به نوعی احساس وظیفه می کردند که  در دو مراسم بزرگداشت شرکت کنند ، این دو مراسم به گونه ای مهم و ارزشمند بود که پس از شرکت در هر دو مجلس ، لازم دیدم گزارشی مختصری را خدمت دوستان جهان مجازی ارائه دهم :

الف - نخستین مجلس به یادبود و بزرگداشت بانوی بیت مرجعیت جهان تشیّع ، همسر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (دام ظلّه العالی) روز یکشنبه سوم ماه اسد سال جاری از سوی ایشان برگزار شد که به جهت استقبال گسترده ای اقشار مختلف و به احترام پاسداشت مقام بزرگ مرجعیت در دو محفل جداگانه بر پا گردید ، دفتر حضرت آیت الله در قم برای خانم ها و حسینیه مرحوم آیت الله مرعشی که نزدیک ترین جایگاه اجتماعی به دفتر معظم له است ، برای آقایان در نظر گرفته شده بود .

جای بسی شکر و سپاس است که مردم ما به مرتبه ای از رشد و بلوغ سیاسی- اجتماعی رسیده اند که ارزش مقام مرجع شان را به خوبی درک و احساس می کنند ساعت ۱۰ که قرار بود مراسم فاتحه خوانی آغاز شود ؛ اما ، مردم فهیم و قدردان پیش از آن در محل حاضر شده و تعداد زیادی در حسینیه منتظر شروع رسمی مراسم و چشم براه ورود حضرت آیت الله دیده بدر دوخته بودند . هنوز دقایقی از آغاز مراسم فاتحه خوانی نگذاشته بود که حسینیه تقریباً از جمعیت پر شده بود .

با آمدن حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(دام ظلّه العالی) مردم یک صدا و صلوات گویان به احترام ایشان برخواستند و مجلس شور و حال تازه ای یافت ، گویا همگان با مرجع شان با زبان بی زبانی اظهار همدردی و غم شریکی می کردند . راستش را بخواهید قلبم از شادی  لرزید و دیدگانم از شوق خسیید که مردم ما با سپری کردن گذشته ای بس غم زا و تاریخ تاریک و دردآلود ، امروزه به مرحله ای از اقتدار و توانمندی فکری و رشد اجتماعی رسیده اند که بار دیگر هرگز تکرار تاریخ تاریک شان را برنمی تابند و… ! .

مطمئنم که ارتباط چنین قلبی و گسترده در همدردی با مقام مرجعیت حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(دام ظلّه العالی)  از سوی اقشار مختلف مردم مهاجر ، علما ، اندیشمندان ، دانشجویان ، طلاب و مهاجرین مقیم قم ، تحمل دوری بانوی بزرگوار بیت مرجعیت را برای حضرت آیت الله به مراتب آسان تر خواهد کرد .

 ما این ضایعه ای دردناک را به حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(دام ظلّه العالی) و سایر بازماندگان آن بانوی بزرگوار ، صمیمانه تسلیت گفته و خود را در غم و اندوه حضرت ایشان شریک دانسته و از خداوند بزرگ سلامتی ، صبر و بردباری برای این مرجع عظیم الشان و سایر بازماندگان و نیز غفران و بخشش بی پایان الهی را برای آن بانوی گرامی خواستاریم ! .

=========================================================

سالها وقت بباید پدر پیر فلک را **** تا دیگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

ب – مراسم بزرگداشت بعدی امروز دوشنبه چهارم ماه اسد در مسجد امام زین العابدین شهر قم برای پاسداشت از مقام یک استاد بی بدیل وعالم بزرگوار کشور و جاغوری برگزار شد . حضرت استاد عارفی الیاتوی جاغوری که روز جمعه یکم ماه اسد ، پس از عمری تلاش در خدمت به مردم و جامعة تشیّع محروم وطن ، تبلیغ آیین اسلام ، ترویج مذهب حقّة جعفری ، تدریس علوم اسلامی ، تربیت شاگردان برجسته و دانشمند و…  در کابل چشم از جهان فرو بسته و به جوار حضرت حق شتافته بود ، امروز مراسم بزرگداشت آن عالم ربانی و فقیه مسلم از سوی فرزند ارشدش حجت الاسلام آقای موسی عارفی در شهر قم برگزار شد که اقشار مختلف از علما ، دانشمندان ، دانشجویان ، طلاب و مهاجرین مقیم قم و برخی از شهر های ایران در آن شرکت داشتند .

این مراسم طبق معمول با قرائت قرآن کریم و فاتحه خوانی در ساعت ۱۰ صبح آغاز شد و ساعتی بعد زندگی نامه مرحوم استاد عارفی الیاتو توسط حجت الاسلام آقای غفوری به خوانش گرفته شد . ایشان به صورت فشرده فرازهای مهم از زندگی و خدمات استاد فقید را فهرست وار به شمارش گرفتند ، که واقعاً برای همه جالب و عبرت انگیز بود ، زیرا مرحوم استاد عارفی در حقیقت از معدود شخصیت های علمی کشور بود که در تمام عمر گرانمایه اش با تمام توان در راه انجام وظایف دینی و اجتماعی خویش در قبال مردم و جامعة شیعی کشور تلاش نموده و خدمات بی بدیلی را حتی در خارج از زادگاهش و در محروم ترین منطقه ای شیعی یعنی ((خان آباد ولایت قندوز)) و آن هم در سخت ترین شرایط و در اوج قدرت رژیم کمونیستی خلقی ها(سال۵۹ )  انجام داده و بار ها با شجاعت تمام در برابر افراط گرائی های ایشان ایستاده بود و… ! .

گرایش به تشیع قاضی سنی آن شهر بدست ایشان و نیز اظهار تشیّع صدها خانوار از راه گم کرده گان آن دیار بی شک از خدمات بی نظیری دیگری از استاد مرحوم بوده ، که تا کنون زبان زد خاص و عام است . اقامت ایشان طی سالهای ۱۳۵۰- ۱۳۵۹ در این سرزمین با تاسیس حسینیه و مسجد برای اهالی آنجا و ارشاد و هدایت مردم همراه بود خدمات
استاد در آن سالهای حساس دهه پنجاه چنان برای آن دیار جالب ، آموزنده و راهگشا بوده است که تا کنون نسل های متوالی از مردم آن سرزمین با احترام کامل از ایشان و خدمات شان یاد نموده و همگان قدردان اخلاق نیک ، رفتار شایسته و خدمات بی مانند ایشان بوده و هستند و…  .

مراسم با روضه خوانی آقای رضائی ادامه یافت و در پایان آقای جوادی غزنوی به سخنرانی پرداختند ، ایشان در آغاز صحبت خود ، ارزش علم و عالم و اهمیت تواضع همراه علم را ، با استفاده از بیانات  سقراط حکیم تا منتسکو ، انشتین ، کارل پوپر و… را به شمارش گرفته و بر این مطلب تاکید داشتند که هرگاه دانش همراه با تواضع و فروتنی نباشد همانند تیغ برهنه در کف زنگی مست خواهد بود ، دانش بدون تقوی اختراع بمب هسته ای را بدنبال دارد که در یک چشم به هم زدن هزاران انسان بی گناه را تبدیل به پودر نموده و شهری را به خاکستر تبدیل خواهد کرد و… ! ؟.

ایشان با اذعان به این نکته که دانش جدید بر بازوان دانش قدیم استوار است و ریشه در دانش و دانشمندان قدیم دارد تاکید کرد که باید آن گونه که شایسته است از مقام پیش کسوتان علم و دانش کشور تجلیل شود  و هرگاه مقام و جایگاه شایسته ای برای  بزرگان علم ودانش قایل نشویم به یقین خسران دیده خواهیم بود و… ! ایشان در بخش های متعددی از سخنان شان تاکید بر حفظ سنت ها کهن مردم و منطقه نموده و آن را گنجینه های گرانبهائی از گذشته معرفی کردند که اگر نسل جدید و روشنفکران تازه بدوران رسیده بر آنها می تازند در واقع مرتکب خیانت جبران ناپذیری می شوند .

ایشان سنت شکنی افراط گرایانه را غیر خردمندانه دانسته و بیان داشتند که حراج سنت های ارزشمند گذشته بدون بدست آوری جای گزین مناسب برای آن ، در واقع کاری است که تنها ابلهان ممکن است دست به چنین قماری بزنند و… وی در بخش دیگر از سخنانش به افتخار بی مانند در تاریخ اجداد هزاره ها اشاره داشت که تنها و به صورت اختصاصی در تاریخ غور و غرجستان یافت می شود و آن ردّ و انکار سب و لعن امام علی(ع) از سوی اجداد هزاره ها در عصر خقان و اختناق بنی امیه بوده است و… .

در بخش دیگری از سخنان شان با تأکید و تأیید مبارزه با خرافه گرائی و خرافه پرستی اذعان داشتند : ((…مبارزه با خرافه گرائی آری اما سنت شکنی بی حد و مرز نه … باید سنت ها را حفظ کرد و احترام مقدسات و بزرگان را نگهداشت و … ! )) .

از مجموع سخنان آقای جوادی غزنوی می توان چنین استنباط کرد که ایشان ظاهراً دلی پری از برخی هم حزب های سابق (حرکت اسلامی) خود در مجله طرح نو دارند که در واقع چندی پیش آنان با نگارش مقاله ای در آن مجله ((خرافه و خرافه گرائی)) در میان جامعه شیعی کشور را به نقد و بررسی گرفته و در آن به صورت افراط گرایانه ای به برخی سادات مقیم در میان هزاره ها  و هزارستان مطالب مطرح شده بود که برای مدتی باعث حرف و حدیث های شده و سرانجام با عذرخواهی نویسنده مقاله و مدیر مسؤل مجله ((طرح نو)) به تنش ها پایان داده شد .  این مراسم نزدیک آذان ظهر با دعای ایشان پایان یافت .

فقدان مرحوم استاد عارفی الیاتو ، که یکی از استوانه های علم ، دانش ، تقوا ، تبلیغ و ترویج مذهب حقه ای شیعی در کشور و به ویژه جاغوری بودند ؛ بدون تردید ، ضایعه ای جبران ناپذیری است که با رحلت ایشان ، بار دیگر مردم و سرزمین دانش پرور جاغوری سوگوار گردیده و از وجود ذی جود یکی از پیش گامان دانش و تقوا بی نصیب گردیدند ! فقدان که به هیچ وجه و به سادگی قابل جبران نیست و… ! .

بدین مناسبت ، دست اندرکاران ((سایت جاغوری یک)) وظیفة خود می داند که این رحلت غمناک و جبران ناپذیر را ، به جامعه علمی کشور ، علما ، دانشمندان ، مردم شریف جاغوری ، تمام فرزندان جاغوری در سراسر جهان و نیز خانواده گرامی ایشان از صمیم دل تسلیت گفته و خود را در غم فراق آن استاد فرزانه ، فقیه مسلم و عالم خدمتگذار با همگان و به ویژه با بازماندگان سوگوار شان شریک می دانند ! و از خداوند منّان برای آن فقید فرزانه ، غفران و ببخش بی پایان الهی و برای بازماندگان شان صبر جمیل و اجر جزیل را خواستار اند .

بدرود تا درود دیگر

با احترام : سایت جاغوری یک

 

+;نوشته شده در ;یکشنبه سوم مرداد ۱۳۸۹ساعت;۲۱:۱ توسط;مدیریت بخش داود – خرمی; |;

1,358بازدید

۳ دیدگاه »

 1. محسن زردادی اسد ۴, ۱۳۸۹ در ۹:۴۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۴ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۴۳

  اینجانب ، در گذشت استاد عارفی الیاتو را به بازماندگان مرحومی و تمام دوستان و اهالی شریف جاغوری تسلیت میگویم.
  بدون شک ، رحلت آقای عارفی الیاتو یک ضایعه جبران ناپذیر برای فامیل و خانواده موصوف بوده و از خداوند بزرگ برای بازماندگانش صبرجمیل آرزو مینمایم.

 2. حیدری استرالیا اسد ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۱۷ ب.ظ -

  سه شنبه ۵ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۱۷

  بنده حقیر درگذشت همسر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی را به باز ماند گان
  آن بانوی بزرگوار تسلیت می گویم = و همچینین در گذشت حضرت استاد عارفی را
  به بازماندگان آن مرحوم تسلیت می گویم

 3. فیروز اکبری قوس ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۳ ق.ظ -

  سه شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۱۳

  سلام هموطن عزیز
  وبلاگ آسمان جاغوری
  با پیچ رنک ۳ گوگل وبازدید بالا
  ازشما دوست عزیز درخواست تبادل لینک مینماید
  مدیریت:فیروز اکبری دانشجوی رشته فناوری اطلاعات