گزارش کامل از مراسم بزرگداشت هشت ثور سالروز پیروزی مجاهدین در جاغوری

مدبریت ۱:۳۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

سلام دوستان

 روز پنچشنبه مورخه ۸ /۲ / ۱۳۹۰ در جاغوری از سالروز پیروزی مجاهدین تجلیل بعمل آمد . در این مراسم جمع از مجاهد مردان  با حضور مسؤلین حکومتی و امنیتی ، علماء ، بزرگان منطقه ، جوانان و نوجوانان اعم از برادران و خواهران حضور داشتند .

 ابتدا برنامه با تلاوت از کلام الله مجید آغاز گردید ، سپس محترم آقای عرفانی مدیر حقوق ولسوالی جاغوری به نمایندگی از مقام ولسوالی آقای ظفرشریف ، قوماندان امنیه اسبق جاغوری تورن رمضان ، سالروز پیروزی مجاهدین را تبریک عرض نمود و از حضور پر شور مردم در این مراسم تقدیر و تشکر بعمل آورد ند.

اقای عرفانی ضمن قدردانی از مردم ، در ادامه سخنانش ، علت قیام مردم افغانستان را به ارزیابی گرفت و گفت :  قبل از هشت ثور در افغانستان شاهد روز سیاه و خونین هفت ثور بودیم که در این روز فاجعه بشری توسط یک کودتا نظامی باتفاق افتاد . وابستگان کمونستی به بی رحمی تمام می خواستند بنام حزب تموکراتیک خلق ارزش های اسلامی و ملی افغانستان را نابود کنند .

وی گفت : بعد از انکه میراکبر خیبر به قتل می رسدسردار داود و رهبران خلق وپرچم زندانی می کند و اینجاست که جناح خلق و پرچم عجله می کنند انقلاب شان را آغاز می کنند بدون اینکه عواقب انقلاب را ارزیابی کرده باشند . با کودتای نظامی و سردار داود را به قتل می رسانند .

 آقای عرفانی سالروز پیروزی مجاهدین یاد اور شده گفت : موضوع دیگر که سبب قیام مردم افغانستان شد دخالت روسیه در عرصه های سیاسی و نظامی افغانستان می باشد و از این جهت است که به اساس حفظ ارزش های دینی ، تمایت اراضی  ، مردم افغانستان دست به جهاد می زنند .

آقای عرفانی مدیر حقوق ولسوالی جاغوری در مورد جهاد گفت : جهاد به این معنی نیست که حتما دست به ماشه تفنگ باید ببرد  اما جهاد را می توان در عرصه های علمی ، فرهنگی ،هنر،‌ کار و تلاش به خاطر رفاع و آسایش زندگی و پیش برد جامعه بشری دید و به همه آنها  جهاد گفته می شود .

سخنرانی بعدی در مراسم امروز آقای نایبی مدیر معارف جاغوری بود . آقای نایبی طی  سخنان کوتاه  از مردم جاغوری در راستای همکاری به معارف جاغوری قدردانی نموده گفت: با وجود مشکلات که در کشور احساس می شود و نبود امکانات تعلیمی مکاتب جاغوری نیز با چنین کمبوتات رو برو می باشد . برنامه امروز با خواندن سرود ، شعر ، مقاله و سرود ملی ادامه یافت .

قومندانی امنیه

 همچنان مردم از سخنرانی آقای دگروال اسدالله قوماندان امنیه جاغوری نیز بی نصیب نماند ایشان نیز ابتدا هشت ثور سالروز پیرروزی مجاهدین  را به مردم تبریک گفت و از حضور پرشور مردم جاغوری قدردانی نمود. ایشان دستور نمایش ریژه نظامی را اعلان نمود. نیرو های نظامی از جلو جایگاه  که در آن مسولین ولسوالی نظامی و اداری جاغوری قرار داشتند با ادای احترام به شهدای انقلاب تعلیم قدم  می گذشتند ویا به تعبیری سان دیدند  . 

واقعا یاد آن روز های آویل انقلاب بخیر . روزگاری که مجاهد مردان افغانستان درصحنه  نبرد وجهاد در مقابل ارتش شوروی سابق با ابتدائی ترین سلاحهای رزمی  می رزمید و مردانه مقاومت می گردند .

امروز توسط عده از یارانش  که در صحنه جنگ بودند و یا اینکه آن روز ها را به یاد داشته اند یاد وخواطره ای نها را  -با تفنگ های خامه تیرایی)  و لباس های محلی با کمر های بسته  به نمایش گذاشتند – گرامی داشتند . این صحنه خیلی زیبا بود و ما را به یاد روز های گذشته می انداخت گذشته که بسیاری از هم سن سالان ما فقط از بزرگتر ها شنیدند که روزی روزگاری چنین روزهای را افغانستان بخود دیده است .

پس از رسم گذشت نیروهای نظامی و مجاهد مردان نوبت می رسد به ورزش کاران جاغوری که به قسم ریژه در صحنه حضور پیدا نمودند و از جلو جایگاه گذشتند . و نمادی از جلوه های رزمی ورزشی را به نمایش گذاشتند .

نمایش جوانان ورزشکار جاغوری این پیام را به دیگر جوانان افغانستان و جاغوری می رساند که ورزش یک هنر است و هنر ورزش برای سلامتی جسم و جامعه مفید می باشد . این مراسم به  نمایش های  مثل شکستن چوپ ، تخته و تکنیک های ورزشی همراه بود . که صحنه های بسیار زیبای هنری را به نمایش گذاشتند  . می توان گفت نسل روشن و آگاه ، جوانان با همت جاغوری می خواهند با اندشه نو مسیر حرکت های سنتی را به سوی یک جامعه ورزشی ، هنری و علمی تغیر و سوق دهند .

و به رسم یاد بود و تجلیل از سالروز پیروزی مجاهدین کلپ های ورزشی فوتبال از تمام باشگاهای مرکز ، آبرده ، حیدر ، گردنسنگ ، سرخاب ، ممدک ، سبزچوب ، سیابوته ، ا

812بازدید

کامنت بسته شده است.