گفت و گویی با حمید رسولی؛ قهرمان ورزشی کشور

گفت و گویی با حمید رسولی؛ قهرمان ورزشی کشور

حمید رسولی

 

حمید رسولی از جوانان هنرمند و فعال کشور است که در سطح کشوری در رشته ورزشی خود خوش درخشیده است. در عالم مهاجرت و خستگی کار و دوری خانواده؛ با ادامه فعالیت ورزشی، الگوی خوبی برای نوجوانان می تواند باشد که همیشه فعال باشند و در پی هنر! رسولی از افتخارات ما است که توانسته با همت و تلاش؛ پرچم قهرمانی و سربلندی مردم و کشورش را به به اهتزاز در آورد! 

 

جاغوری یک: خودتان را معرفی کنید به چه چیزهایی علاقه مند هستید؟

رسولی: بنده حمید رسولی هستم،  فرزندخلیفه جانعلی از المیتوی جاغوری از توابع ولایت باستانی غزنی افغانستان. علاقه خاص بنده به هنرهای رزمی ورزشی است در ضمن خیلی دوست دار مطالعه و کتاب خواندن هستم.

جاغوری یک: ورزش را از کی شروع کرده ای و درچه رشته ای فعالیت می کنید؟

رسولی: ورزش را در سال 1376 مدت پنج سال تحت آموزیش مربیان خوبم استاد عسکرعلی محمدی و استاد یاور جوانمرد بودم. از سال 1381 تغییر رشته داده تا حالا در هنر رزمی کیک بکس مشغول فعالیت و آموزیش هستم .

جاغوری یک: آیا با فدراسیون افغانستان ارتباط دارید؟

رسولی: بعد از دوره جناب محترم آقای جگ دلگ، ریاست المپیک، ارتباط ندارم.

  جاغوری یک:  تا به حال چه مقام های ورزشی را کسب نموده اید؟

رسولی: سه بار در مسابقات کشوری شرکت نموده ام که  یک بار قهرمان شده و یک بار نایب قهرمان شده‌ام  و در مسابقات باشگاهی داخل ایران هم مقام های زیادی دارم. فعلا به درجه دان 3 هستم .  در سال 1386 از طرف سازمان های کیک بکس جمهوری اسلامی به عنوان ورزشکار برتر در این رشته انتخاب و  معرفی شدم .

جاغوری یک: برای پیشرفت ورزش کشور چه پیشنهادی دارید؟

رسولی: من ایجاد تشکل قوی، همبستگی و نظام را در جامعه ی ورزش بهترین پیشرفت در راه ورزش می بینم.

   جاغوری یک: آیا زمینه حضور و فعالیت شما در افغانستان فراهم نیست؟

رسولی: حضور و فعالیت ما چرا اما شرایط سیاسی کشور فراهم نیست، به دلیل تبعیض‌های نژادی، قومی، ملیتی و زبانی هنر قربانی می‌شود و بسیاری از هنرمندانو پیشکسوتان جامعه‌ی ما، حقش ضایع می‌شودبه همین دلیل به در هر نقاط از این کره‌ی خاکی کشانده و مصروف می‌سازد. به دلیل آن که تبعیض اعمال می‌شود؛ افراد ناتوان و غیر متخصص مصدر کار قرار می‌گیرد و این روند ادامه دارد.

جاغوری یک: چه راهی برای بهره مندی جوانان از هنرهای استادان افغانستانی در داخل وجود دارد ؟

رسولی: جوانان جامعه ی ما در تمام هنرها استعدادهای چشمگیر دارند. اگر بزرگان جامعه‌ی ما و پیشکسوتان ورزشی بتوانند با کمک همدیگر علم ورزش را در چوکات رسمی معارف به عنوان یک مضمون درسی در بیاورند؛ ورزش رشد و مراحل طبیعی خود را طی خواهد کرد. به این صورت فرهنگ و ورزش؛ جزء فرهنگ شان در خواهد آمد و جوان در خانواده از هنر و فرهنک ورزش بهرمند خواهد شد.

جاغوری یک: شغل پدری رسولی‌ها هنر زرگری بوده است؛ به نظر می‌رسد نسل جدید رسولی‌ها از هنر زرگری روی‌گردان شده‌اند؛ آیا حیف نیست که این هنر که در جاغوری و غزنی سرامد بوده متروک بماند؟

رسولی: بله نسل جدید رغبت به این شغل ندارد؛ دلیلش این است که اول به علت نبودن امکانات روز برای بهتر تولید کردن و توسعه دادن این هنر زرگری، دوم تغییر شغل دادن به خاطر بهتر زندگی کردن. ایجاد یک تنوع در زندگی، سوم زرگری یک شغلی است که کمتر تحرک فیزیکی دارد برای انسان زیان آور است. تشکر از جناب استاد بزگوار آقای محمدی!

جاغوری یک: تشکر از شما جناب آقای رسولی که از افتخارات جامعه ورزشی کشور هستید؛ برای شما آینده درخشان و موفقیت بیشتر برای سربلندی کشور و تربیت نسل های ورزشی آرزو مندیم؛ لطف کردید که در این گفت و گو شرکت کردید!

+;نوشته شده در ;دوشنبه شانزدهم خرداد 1390ساعت;12:36 توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;


13 دیدگاه برای “گفت و گویی با حمید رسولی؛ قهرمان ورزشی کشور
 1. دوشنبه 16 خرداد1390 ساعت: 14:48

  از معرفي حميد رسولي خيلي خوشحال شدم. موفقيت دوستان عزيز در هر نقطه اي از گيتي باعث سرافرازي همه مردم ما مي گردد. ولي افسوس دوستاي كه در ايران هستند خصوصا مشايخ و علماي تن پرور و دانش اندوخته هاي كه سايت جاغوري يك را پر نموده اند هيچگاهي مردانگي آمدن و خدمت به وطن و زادگاهشان را ندارند.
  چرا شما آقاي محمدي كه يكي از نخبه گان هستيد در وطن باز نمي گرديد كه مسلما وطن نيازمند چنين شخصيت ها مي باشد؟ آيا خودت تان را بزرگوارتر افغانستاني ها مي دانيد و زندگي در وطن را مايه ننگ مي دانيد؟
  آيا در صف شهريه ايستادن بهتر از تدريس در دانشگاه هاي افغانستان است؟
  چي دليلي وجود دارد كه هزاران علماي ما در قم خوابيده اند و حاظر به آمدن به وطن نيست؟
  اميد وارم قهر تان نيايد؟

 2. دوشنبه 16 خرداد1390 ساعت: 16:47

  سلام دوست عزیز ممنون از گزارشات خوت تان در باره این ورزشکار محبوب کشورمان جناب آقای استاد رسولی؛ انشاالله که تمام جاغوریان عزیز ما بتواند در ورزش هم کوشش جدی نماید تا در اینده ما شاهد افتخارات انها باشیم.

 3. دوشنبه 16 خرداد1390 ساعت: 21:43

  سلام بر رفیق شفیق!
  از تذکر احساس نیازمندی مردم به دانش آموختگان تشکر می کنم. راستش تعجب می کنم چرا این قدر تلخ کامی کرده اید؟ طلبه ها در حال تحصیل اند. بسیاری از طلابی که مدرک معتبری داشته اند برگشته اند که بیش از شمار است؛ از جمله داکتر عارفی، اسکندری، سلطانی، علوی، دانش، سعادت، احسانی، فصیحی و… بقیه در حال تحصیل اند و ان شا الله بر می گردند.
  از نظر صریح تان در باره خودم ممونم! من هم در حال تحصیلم؛ فوق لیسانسم تمام شده؛ ان شالله تا یک سال که پایان نامه ام را بنویسم؛ بر خواهم گشت! همه مان آواره یک جایی هستیم؛ زندگی در وطن سخت است! البته کار برای وطن تنها در کشور خلاصه نمی شود؛ برخی می توانند در خارج از وطن بهتر برای وطن خدمت کنند. مثلا اگر آیت الله علامه مدرس، آیت الله العظمی فیاض و محقق و… اگر در وطن می بودند به این درجه از رشد نمی رسیدند که هر کدام فخر جهان اسلامند! من خود را با این بزرگان مقایسه نمی کنم! ما خاک پای مردمیم؛ من از فکر مردم غافل نبووده ام؛ ده ها مقاله با موضوعات زنده اجتماعی، تاسیس فصلنامه های بلاغ و راه شکوفایی، و تدریس 12 مضمون غیر تکراری در هفته در مدارس خودگردان مهاجرین برای نوجوانان وطن ؛ تهیه زندگی نامه شهدای منطقه و… گوشه ی کوچک ارادتمندی من به مردم است. بیش از 18 سال تحقیق در تاریخ کشور و هزاره ها که حاصل آن دیدگاه خاص است همه به عشق شماها عزیزان بوده است. بدون عشق مردم و ایممان به خدای دیگر زندگی معنایی برای من ندارد!

 4. دوشنبه 16 خرداد1390 ساعت: 22:53

  سلام دوستان

  امشب ساعت 8:00 اخبارتلویزیون آریانا راتماشامیکردم که راجع به آغازعملیات درمنطقه زردآلو قرباغ شنیدم، قراراست که یک علمیات مشترک ازطرف قوای افغان وناتو درآن منطقه اجراگردد، وهدف آن قرارگفته های قوماندان قول اردوی 203 تندر پاکسازی منطقه متذکره ازوجود شورشیان، بازنمودن راه مواصلاتی آجرستان، جاغوری، مالستان وارزگان خاص وایجاد یک پایگاه دائیمی امنیتی اردوی ملی وپولیس یادآوری گردید، امیداوریم که این علمیات عملیات واقعی باشد نه اینکه نمایشی باید بعد ازعملیات هدف آن رایاد آوری مینمودند، قسمیکه برای همه معلومداراست طالب نماها وقتیکه ازعملیات نظامی آگاهی صال نمایند خودراازساحه میکشند ودرد سرآن بعد ازعملیات شروع میگردد.

  به امید موفقیت ونتیجه خوب عملیات.
  حسن هزاره> بگرام

 5. دوشنبه 16 خرداد1390 ساعت: 23:43

  کاش میشد شماره تماسی,آدرسی ,ایمل آدرسی هم مینوشتید تا مابا ایشان (رسولی )تماس گرفته وازش هنررزمی می آموختیم
  امید وارم منو ببخشید که تا هنوز نشنا ختم تون جیگر طلای خوش هیکل!!!

 6. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 3:34

  سلام دوستان عزیز!چند ساعت پیش با یکی از نمایندگان شجاع شورای ولایتی غزنی؛ جناب آقای حمید دانش تلفنی صحبت می کردم؛ ایشان می گفت؛ امنیت راه غزنی – جاغوری به عهده نیروی مشترک اردوی ملی و خارجی ها گذاشته و در غزنی و کابل تصویب شده و بودجه و پشتوانه رسمی دارد و این نیرو ها در این مسیر به طور دایم مستقر خواهند شد!

 7. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 12:3

  جناب رفيق شفا خيلي تندروي كردي اگرچه تا جاي حق هم گفتي. اما اقاي محمدي جواب نسبتا خوبي داده و لي از بيانات ايشان يك حقيقت ديگري به ذهن من آمده كه من خيلي از آغايون را مي شناسم كه به بهانه درس فقط چشم به يكمقدار حقوق مراجع عظام دوخته اند كه انهم به سختي كفايت شان را مي كنند. اگر بپرسيم حاجي آغا چرا وطن بر نمي گردي ميگه كه والا اينده بچه ها و اولاد ها خراب ميشه همين جا مدرسه ميرن و درس مي خوانن. يعني اين اغايون اينقدر كوتاه بين هستند كه منافع شخصي خود را به كلي از منافع دين ، مذهب ، مردم و وطن برتري مي دهند و حاظر به برگشت به وطن نيستند.

 8. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 12:20

  انا لله و انا الیه راجعون

  جواد ضحاک و همراهانش را مظلومانه و در همان محل گروگانگیری اش به شهادت رسانده با آرامش خاطر ودر کمال امنیت جنازه های شان را درلب سرک گذاشته اطرافش را ماین کاری کرده اند وخودشان نیز درهمان اطراف در حال تماشایند!

  آیا نیروهای آیساف و دولت که از روز اول گرفتاری ایشان از قضیه اطلاع داشتند. غوربندیهای گروگانگیر وبرادران ناراضی کرزی را زیر نظر نداشتند تا در صورت هرگونه اقدام شان فورا دستگیر ویا کشته می شدند تا سرنخهای نیز برای شناسایی عاملان نا امن سازی بامیان واطرافش به دست می آمد و زورگیران نیز بکلی از منطقه ریشه کن می شدند؟

  حالا که جنایت انجام شدو عاملان مباشر ومحل آن نیز معلوم است ما از اردوی ملی و نیروهای آیساف می خواهیم که تروریستان را ازمنطقه کاملا ریشه کن و پاکسازی نمایند .

 9. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 14:57

  در شرایط فعلی دانش آموخته هایی دارای موفقیت است که یا دانش آکادمیک و نظام یافته ای داشته باشند؛ مانند طلابی که در رشته های تخصصی علوم اسلامی درس خوانده اند؛ یا مدرک معتبر دانشگاهی داشته باشند. البته شرایطی در چند سال اخیر برای طلاب ایجاد شده که هم به گونه تخصصی درس بخوانند و مدرک معتبر هم داشته باشند؛ که این طیف از طلاب جدا مشغول درسند و در مقطع فوق لیسانس و لیسانس و دکتری هستند؛ که حیف است جامعه ما این فرصت بزرگ را از دست بدهند و درس را نا تمام گذاشته بر گردند. البته ما در داخل آخوند سنتی کم نداریم و در این بخش کمبودی وجود ندارد؛ آن چه نیاز جدی وجود دارد؛ حضور آخوندهای روشنفکر است که با زمانه ارتباط علمی بر قرار کنند.

 10. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 15:16

  سلام خدمت تمام عزیزان جاغوری!
  از معرفی نمودن یکی از جوانان با استعداد جاغوری/افغانستان، دوست خوب مان آقایی حمید رسولی جهانی سپاس!
  براستی که ادامه دادن ورزش با بدن خسته بعد از ۸-۱۰ ساعت کار در روز، بردباری و انگیزه بالا میخواهد! و اینکه این دوست عزیز مان تا دان ۳ ادامه دادند باید گفت کاری ساده ی نیست!!
  برایش آرزویی موفقیت دارم.

  دوم اینکه دوستی عزیزی برای چندمین بار به نام هایی مستعار انتقاد کردن از (آقائی محمدی ) که چرا به افغانستان و جاغوری بر نمیگردد، عزیزم هیچکس عاشق پارک، و بلند منزل هایی ایران نیست!
  حدودا ۳،۵-۴ میلیون افغانی در ایران، ۳-۴ میلون در پاکستان و به صد ها هزار در ممالک دیگر زندگی میکند، که تعدادی ازین مهاجرین مشغول درس و تحقیق هستند منجمله آقائی محمدی که ایشان در نویسندگی دست بالائی دارند و به آنهایی که شناختی از ایشان دارند پوشیده نیست!
  مطمئناً رسیدن به این مقطع
  علمی در جاغوری و یا افغانستان کار ساده ای نیست، شما مبینید که دانشگاه ها/ پوهانتونهائی افغانستان مقطع
  ماستری/فوق لیسانس و دکترا ندارد فقط در حدی باچلر / لیسانس است.
  همینطور حوزه علمیه،
  روزی اینشالله شاهد خدمات ارزند یی آقاه محمدی در افغانستان خواهیم بود.

 11. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 23:25

  دراوج مظلومیت

  خبر ها حكایت از آن دارد كه گروگان گیران غوربندی جواد ضحاك ریس شورای ولایتی بامیان وهمراهان وی را به شهادت رسانده وپیكر های شان را در همان محل اسارت در كنار جاده گذاشته واطراف پیكر هارا ماین گذاری كرده اند.

  این عمل زشت گذشته ازروایت جنون وجنایت مردمی كه مرتكب عمل شده اند،حكایت ازحقایق بسیاردیگر نیز دارد: 1- بی كفایتی نیروهای امنیتی وپولیس؛ زیرا درروز واقعه شاهراه پروان- بامیان به قصد كشتن یك مقام ارشد دولتی پروان كه از آن مسیر عبور می كرده ، تحت مراقبت وكمین آدم كشان بوده است؛ مسیر ازسوی پلیس برروی ترافیك مسدود می گردد تا كاروان شان را عبوردهند كه هم از اثر این بندش عمدی راه، مسافرین زیادی متوقف می مانند وهم تروریستهای محلی كه خانه های شان متصل شاهراه است، از گیر آوردن شكار مطلع می گردند وحین عبور كاروان مذكور، نا گهان در گیری آغاز می شود وپس از مدتی پلیس جان شان را از معركه كشیده مردمانی را كه متوقف كرده بوده اند در میان آتش ووحشت تنها می گذارند وازجمع این مردمان بی گناه آقای ضحاك وهمراهانش نیز بوده اند. 2- بی تفاوتی پلیس: باوجودیكه پولیس پروان از واقعه مطلع بوده ووالی پروان اولین مقام رسمی دولت بود كه خبر اسارت ضحاك را به خبر گزاری بست اطلاع داد، هیچ اقدامی برای دستگیری و تعقیب گروگان گیران نكرده است، با وجودیكه گروگان گیران افراد مشخص وسرشناس به رهبری ملا مطیع الله بوده اند، حتی پلیس پروان با وجودیكه تعداد زیادی در ولسوالی سیاه گرد حضور دارند ومحل واقعه نیز در نزدیكی بازار ولسوالی وپسته مركزی پلیس است، ساحه را تحت مراقبت نداشته وقاتلین به راحتی پس ازار تكاب جنایت، در مسیر شاهراه جنازه ها راانداخته وساحه را ماین گذاری كرده اند وخود در اطراف مراقب هستند تا در حین بر داشتن پیكر ها باز قربانی بگیرند.

 12. سه شنبه 17 خرداد1390 ساعت: 23:26

  3- پلیس پروان به همراه پلیس بامیان وپی آر تی بامیان همراهی وهماهنگی جهت عملیات رهایی گروگان ها نكرده وگفته اند كه گروگان گیرها در تماس با موسفیدان وعبدالستار خواصی غوربندی كه عضو مجلس نمایند گان است، خواهان مذاكره گردیده اند ودر جریان مذاكره هرنوع عملیات موجب به خطر افتادن جان اسرا می گردد، درحالی كه آقای خواصی در كابل بوده وهیچ تلاشی برای آزادی اسرا نكرده است وپلیس هم به همین بهانه شانه از زیر بار مسؤلیت خالی كرده است. 4- همه واقعات فوق نشان می دهد كه دولت در كل در قبال این موضوع بی تفاوت بوده وهیچ اقدامی نكرده است، بی تفاوتی مقامات زمانی واضح می گردد كه عوامل جنایت مذكور نه تنها مشخص بلكه دارای حامیانی در درون نهاد های دولتی نیز می باشند.5- ونكته آخر اینكه زندگی برای ما هزاره ها چقدر دشوار است وما به دلیل محاصره بودن چقدر تاوان باید بپردازیم؛ حتی تاوان زنده فرار كردن دیگران را!!

  با تاسف ودرد ودریغ واندوه این جملات را نوشتم ونسبت به مظلومیت ضحاك ومحرومیت قومم دلی پر از خون وسینه آكنده از درد ورنج وآه وحسرت دارم وامید وارم كه مردم هزاره عبرت بگیرند ودر تغییر سرنوشت شان بكوشند ورنه ملتی كه از تاریخ، پند پذیر نباشد، محكوم به تكرار تاریخ است؛ حرفی كه مكرر گفته شده وكمتر شنیده.
  http://ligan.mihanblog.com/post/112