«گپرانی انتقادی!»

مصطفی خرمی ۷:۴۵ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
«گپرانی انتقادی!»
«گپرانی انتقادی!؟»
****
بدون تردید، روزهای عزاداری سالیاد غمبار و خونین واقعه عاشورا و محافل عزاداری امام حسین(ع) در دهه محرم، فرصت طلایی است برای گویندگان مذهبی از یک سو؛ که بتوانند از این فرصت زرّین حداکثر استفاده را برده و با طرح مسائل و مشکلات سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و… جامعه و مردم؛ اطلاعات لازم، سازنده و به روز را به مخاطبان خود چهره به چهره منتقل نمایند. ایراد سخنان انتقادی از کژی ها، انحرافات و اشتباهات احتمالی در تمام زمینه های زندگی؛ میتواند به خوبی راهگشا بوده و نوعی پیراییش پلیدی ها و انحرافات از دین و دنیایی مردم، قلمداد گردد.DSC_00033
از دیگرسو؛ برای شرکت کنندگان در مجلس های حسینی نیز فرصت بسیار سازنده حاصل می آید که میتوانند از سخنان آموزنده خطبا و سخنران بهره مند گردند. فرصت ی طلایی که براثر گرفتاری های زندگی، کمتر در طول سال حاصل آمده و کمتر زمینه چنین بهره وری فراهم می آید.
خوشبختانه در چن شب گذشته زمینه یک «گپرانی انتقادی» برای بنده حاصل آمد که با طرح موضوعات همچون: فسلفه اصلی و مغفول مانده عزاداری امام حسین(ع)؛ فلسفه جعلی، ساختگی اما جافتاده عزاداری امام؛ تاریخچه عزاداری؛ تاریخ عزاداری خیابانی؛ چرایی و چیستی عزاداری خشن و… از موارد بودند که به تحلیل و بررسی گرفته شد و این «گپرانی» در شب های آینده نیز ادامه خواهد داشت. به قول معروف: ما مأمور به ابلاغ هستیم نه مأمور به نتیجه! پس می باید از جای آغاز کرد، تا شاید مؤثر افتد.
*****
م، خرّمی
ششم محرم الحرام ۱۴۳۹
۵/۷/۱۳۹۶
۲۷-۰۹-۲۰۱۷
329بازدید

کامنت بسته شده است.