یادی از کوه­مرد پایداری، بیداری و دینداری؛ حجت الاسلام و المسلمین استاد جان­علی روحانی «ره»

شوکت محمدی شاری ۱۱:۲۸ ق.ظ ۷

چراغ روشنی که خاموش نشود هرگز!

(یادی از کوه­مرد پایداری، بیداری و دینداری؛ حجت الاسلام و المسلمین استاد جان­علی روحانی «ره» )

شنیدیم که حجت الاسلام و المسلمین استاد جان­علی روحانی «ره»ُ به ملکوت اعلا پیوسته است! رحلت این بزرگ مرد را به فرزندان گرامی ایشانُ به ویژه جناب حجت الاسلام و المسلمین اسد الله رواحی و آقا احسان الله روحانی و خانواده و مردم شریف جاغوری و ایزدری و المیتو تسلیت میگوییم! بارها به نزدیکان ایشان گفته بودیم که زندگی نامه ایشان را تهیه کنند که در زندگی از ایشان تجلیل شود ، شاید به دلیل تواضع چنین نکردند! زندگی نامه ایشان تا چند روز دیگر به دست ما خواهد رسید تا آن زمان دین خود را ادا کرده از ایشان تجلیل میکنیم!- مدیریت بخش المیتو.

بزرگ بود، بزرگ­تر از قله­های پایدار آسمان سای غرجستان. بزرگ بود، بزرگ کرامت نفس خود! هر روز که از عمر تحولات چهار دهه­ی بحران می­گذشت؛ این قله پایداری، اوج­تر می­شد. این مرد کوه­زاد، پناه مردم خود بود. در درازای چهار دهه بحران، هیچ­گاه پشت مردمش را خالی نکرد. بدون قوه­، توان و ضمانت اجرایی، وسیع بحران را مدیریت کرد. مهم­ترین ویژگی این مرد بحران­ها انعطاف، عدم مطلق نگری، آینده نگری، مصلحت جویی همگانی، روح عبودیت و خداترسی او بود. او مرجع مسایل فقهی مردم وروحانیت جاغوری بود. افزون بر این، پناه امن بحران­های خانمان سوز بود. اگر تدبیر او و خردمندان قوم نبود، در چهار دهه بحران خیلی از جایع و حوادث فراتر از تصور می­توانست رخ دهد. اگر در وسیع جاغوری و به ویژه ایزدری و المیتو جنگ­های داخلی کمتر رخ داده و یا خساراتی در بر نداشته و کنترل شده، یکی از موثرانش «روحانی» بوده است. المیتو، یکی از مناطق استراتژیک جاغوری است که در تحولات جاغوری نقش مهمی داشته است. مردان بزرگی از این سرزمین برخاسته که گویای بزرگی مردمان این دیار است. آیت الله علامه مدرس افغانی، حاج شیخ جمعه محقق، شهید احسانی، مرحوم مبلّغ، استاد توسلی، داکتر عنایت الله قاسمی وزیر پیشین هوانوردی و ترانسپورت، محمد شریف سعیدی و… از سرفرازان این دیارند.

آن چه شأن مرحوم حجت الاسلام و المسلمین استاد جان­علی روحانی در اذهان بزرگ می­سازد، دانش وسیع دینی، روح خدامحوری، تواضع و فروتنی، سادگی مثال زدنی، مصلحت جویی، پایداری و مقاومت او بود. میان گرایش­های گوناگون تعادل برقرار می­کرد. هیچ­گاه گرایشی را مطلق نیانگاشت. همین وسعت نگرشش بحران­ها را فرو می­کاست. به حفظ هویت روحانیت باور داشت و تا آخر زی طلبگی را رعایت کرد. سادگی پوشش، بزرگی منش، اتقان روش و صلابت اراده او انسان را به تامل وامی­داشت. آینده نگری و مصلحت اندیشی او لنگر آرامش قوم بود. همواره مردم، نظامیان، احزاب و روحانیت جوان را به اعتدال و میانه­روی فرامی­خواند. مهم­ترین ثمره­ی حضور پربرکت او، آرامش دیرپای و امنیت  منطقه بود. هیچ کسی فراتر از نقد نیست؛ اما کسی که عمر، پیشرفت علمی و امنیت روانی و معیشتی خود را قربانی خدمت به قوم می­کند؛ دیگر چه جای سخن باقی خواهد ماند!

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۲۸ توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;

1,371بازدید

۷ دیدگاه »

 1. سیدعصمت الله نقوی سنبله ۲۷, ۱۳۹۰ در ۳:۴۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۴۵

  خداوندبزرگ رحمتش کند روحانی متدین بود.

 2. علی قاسمی سنبله ۲۷, ۱۳۹۰ در ۵:۰۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۵

  انا لالله و انا الیه راجعون
  رحلت جانگدار و درد آور حضرت حجت الاسلام روحانی را به برادران عزیز هزیک اسد الله روحانی ، احسان جان روحانی و تمام ملت شریف المیتو ، ایزدری ، جاغوری و هزاره تسلیت عرض میدارم .
  روحانی واقعأ شخصیت بزرگتر از بزرگان روز گار بود . او از همه صفت های یک انسان کامل بهره مند بود . جنت برین نصیبش باد .
  درود بی پایان و همیشگی نثار روح پر فتوح آن مرحوم همیشه جاوید .

 3. میراحمد لومانی سنبله ۲۷, ۱۳۹۰ در ۹:۳۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۳۴

  بنام خداوند!
  آن برزرگ مرد را خدای بیامرزدش و فردوس برین بر وی ارزانی فرماید و بر باز مانده گانش صبر و شکیبایی عنایت فرماید! به نوبه خویش رحلت جناب روحانی المیتو را به همه عزیزان تسلیت میگویم!

 4. عبدالکریم افضلی سنبله ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱۵

  رحلت مرحوم استاد روحانی را به مردم شریف جاغوری وبه خصوص مردم المیتو وروحانیت جاغوری وخانواده وفرزندان آن مرحوم تسلیت عرض می کنم!

 5. حمید رسولی سنبله ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۳

  انا لله وانا الیه راجعون. رحلت بزرگ مرد جاغوری جناب اقای روحانی را به تمام مردم جاغوری و مردم شریف المیتو و خانواده ای ان مرحوم تسلیت عرض میکنم و خداوند توانا جنت را نصیب شان کند

 6. محمد جواد برهانی سنبله ۲۹, ۱۳۹۰ در ۵:۴۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۹ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۴۰

  رحلت عالم پارسا و متدین حجه الاسلام و المسلمین روحانی را خدمت همه علما و قشر فرهنگی و عموم مردم جاغوری بخصوص به فرزند بزرگوارش دوست عزیز و گرامی ام آقای روحانی تسلیت عرض می کنم. خداوند استاد گرامی را مورد غفران خودش قرار دهد. از دوست فرهیخته ام آقای محمدی بابت نوشتن گزارش تشکر می کنم

 7. احمد علی علیزاده میزان ۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۶ ق.ظ -

  دوشنبه ۴ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۶

  در گذشت عالم ربانی و عامل و خدوم جناب حجه الاسلام والمسلمین استاد روحانی را به حوزه های علمیه و جامعه ی روحانیت و مراکز علمی و فرهنگی و بخصوص مردم جاغوری و اخصا مردم متدین و فرهنگ دوست و فرهنگ پرور المیتو و علمای آن ساحه و همچنین به خانواده آن مرحوم و بخصوص فرزند آن مرحوم فاضل ارجمند حجه الاسلام روحانی تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال غفران ابدی برای این استاد سفر کرده مسئلت می نمایم.