یاد بود شهدای عاشورای کابل مزار شریف و قندهار

مدبریت ۱۲:۴۶ ب.ظ ۴

بنام خدا

دیروز ۳/۱۰/۹۰ به مناسبت یاد بود شهدای عاشورای کابل و مزار شریف و قندهار مراسمی در مسجد زین العابدین قم برگزار شد.

در این مراسم که باتلاوت آیاتی از قرآن کریم شروع شد روضه خوانی وعزاداری ادامه یافت. بیانیه ای آیت الله العظمی محقق کابلی که به همین مناسبت صادر شده بود توسط نماینده ایشان به سمع حضار رسانده شد.

در این بیانیه ضمن ابراز انزجار از این عمل وحشیانه، شهادت همشهریان به مردم شهید پرور و خانواده معظم شهدا را تسلیت عرض نموده از مردم افغانستان خواسته شده بود اتحاد و همبستگی ملی خود را حفظ نموده با بصیرت و هشیاری کامل به این گونه قضایا برخورد نموده و انزجار خود را از این گونه عمل وحشیانه ابراز دارند و با وحدت و یکپارچگی خود اجازه ندهند چنین عملی تکرار شود. همچنین از دولت خواسته بود با مسببین این عمل به اشد مجازات برخورد نمایند در ضمن از مردم د عوت شده بود که در این خصوص با دولت همکاری نموده تا هر چه زود تر عاملین این جنایت به چنگ عدالت سپرده شوند.

یاد بود شهدای عاشورای کابل

سپس بیانیه محترم کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری نیز خوانده شد که در آن ضمن محکوم نمودن این جنایت به ابراز همدردی و تسلیت به خانواده معظم شهدا اشاره شده بود.

همچنین بیانیه آیت الله امینی بامیانی نیز توسط نماینده ایشان خوانده شد و در ادامه اتحادیه تشکلهای علمی فرهنگی مهاجرین مقیم قم بیانیه خود را در محکومیت این حادثه هلناک خواندند.

یاد بود شهدای عاشورای کابل

سپس آقای عالمی نماینده پارلمان کشور در سخنان خویش ضمن محکومیت این قضیه گفت این حادثه تمثیلی از شهدای کربلا بود زیرا جوان و نوجوان و کودک خورد سال و زنان و پیر زنان و پیر مردها به چشم می خورد و در این قضیه از هرد طایفه شیعه و سنی شهید شده بود و این نشان می دهد که فرهنگ عاشورا و کربلا در متن مردم ما ریشه دارد و شهدای کربلا مورد احترام و تکریم همه مردم ماست و در سالهای اخیر رواج شده که برادران اهل سنت در روز تاسوعا و عاشورا مراسم به پا می کنند و نذر می دهند.که این موضوع می تواند در همبستگی اجتماعی نقش مهمی داشته باشد.

در بخشی از سخنان ایشان آمده بود عاملین حادثه عاشورای کابل و مزار شریف و قندهار از کشور همسایه اکمال شده و طرح و برنامه ریزی می شود. یکماه و نیم یکی از شخصیت های افراطی ساکن در کشور همسایه اعلان نمود که ما امسال پلان کرده ایم، حملات تخریبی و ترورستی عاشورا را در افغانستان اجرا نماییم.

یاد بود شهدای عاشورای کابل

در بخشی از سخنان خویش به هشیاری و آگاهی مردم اعم از شیعه و سنی یاد نموده گفت، ملت و مردم افغانستان نسبت به این قضیه بسیار عاقلانه برخورد کردند. همچنین دولت و مخالفین دولت همگی با بصیرت کامل موضع گیری به جا اتخاذ نمود و ریشه این عامل را به خوبی شناسایی نمودند.

در اخیر حضرت آیت الله مزاری به سخنرانی پرداخت و در سه بخش مطالبی را ارایه نمود. دعوت به وحدت ملت افغانستان و اهمیت آن از نظر قرآن، فرق میان استشهاد و انتحار که اولی یک راهبرد برای بیرون رفت از ذلت پذیری و دفاع از مکتب اسلام است که مردانه در میدان جهاد و شهادت به مبارزه و جهاد پرداخته میشود و از نظر ما مشروع است اما انتحار یک عمل ناجوانمردانه است که هیچ مشروعیتی نداشته و حرام است و در بخش سوم دعوت اندیشمندان و مصلحان جامعه برای تنویر افکار عمومی و جلو گیری از این گونه اتفاقات در آینده و توجه دادن دولت به وظیفه خطیر در سالهای آتی و مسایل امنیتی کشور از جمله محورهای اصلی سخنان ایشان بود.

حاشیه:

در طول تاریخ اسلام از زمان شکل گیری امت اسلامی عده ای بودند که می

انه ای خوبی با پیامبر اسلام و سپس با خوبان و فهیمان و مخلصان و چهره های شاخص اسلامی نداشتند این عده همواره سعی می نمودند با نفهمی و یا کج فهمی مانع از رشد و توسعه فکری و فرهنگی امت اسلامی شوند به اصطلاح ما، قبرغه این عده هموراه کج بودند عمل کرد این عده همواره به به ضرر جامعه اسلامی و اقتدار حکومت نوپای آن منجر می شد.

یاد بود شهدای عاشورای کابل درقم

روزی جنگ جمل را انداختند و توان و انرژی جامعه و دولت اسلامی را از بین بردند و روزی هم جنگ نهروان را به راه انداختند روزی هم که جنگ صفین تحمیل شد با برداشت سطحی و قشری گری از قرآن و بی بصیرتی نتوانیستد مکر و خدعه معاویه و همکارانش را بفهمند با سبک مغزی، حضرت امیر را وادار نمودند که از جنگ دست بکشد و الا با او خواهد جنگید سرانجام تن به مصالحه دادند این گروه هم در انتخاب ابوموسی اشعری به عنوان سخنگو از طرف سپاه اسلام اشتباه نمودند و هم حماقت ابوموسی سبب شد که سر سپاه اسلام کلاه بزرکی برو

1,245بازدید

۴ دیدگاه »

 1. نصیر جدی ۴, ۱۳۹۰ در ۷:۴۸ ق.ظ -

  یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۷:۴۸

  خیلی دیر به یاد افتاده اید علمای اعلام!

 2. محسن زردادی جدی ۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۲ ق.ظ -

  یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۱۲

  و امروزه نیز به گونه ای دیگری این جریان در جامعه اسلامی جریان یافته است که سبب بی آبرویی اسلام و امت اسلامی گردیده و با بی عقلی و سطحی نگری آلت دست بیگانه گان گردیده و یا با برداشت های غلط و ناصواب از متون دینی، عزت و اقتدار و محبوبیت دین رحمت و شفقت اسلام را به دین خشن و نفرت و انزجار آور مبدل نموده عواطف بشری را در خود ذبح نموده اند کسانی که از کشتن کودکان و اطفال شیر خواره و زنان و پیر مردان لذت می برند از به خون طپیدن انسانها کیف می کنند !!!.

  به امید روزی که این لکه ننگ از دامن امت اسلامی زدوده شود.

  به امید آن روز !!! آقای غفوری محترم .

 3. م انگوری جدی ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۰۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۴ دی۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۳

  سلام دوستان نصیر جان در هر سایت نام مبارک شما دیده میشود واقعا جای شکر است . دوست عزیز شما همیشه در گرداب منفی بافی دست وپا میزنید همه اش در نوشتار شما کتره وکنایه دیده میشود حیف است شخصیتی مثل شما عادت سیا سرهارا داشته باشد . البته خوب است در جایش نه هر جا . دوستان زحمت کشیده محفلی به یاد بود شهدا برگزار نموده جای قدر دانی است . از انها کمی دیر شده از طرف شما وامثال شما کی بود که مردم خبر نشده ها هاهاهاهوهوهوهی هی هی هی

 4. نصیر جدی ۵, ۱۳۹۰ در ۸:۱۹ ق.ظ -

  دوشنبه ۵ دی۱۳۹۰ ساعت: ۸:۱۹

  جناب م انگوری سلام و درود فراوان. با جوابیه جنابعالی به یاد شعری افتادم که ظاهرا از حافظ است و میگوید: "دوستان از راست می رنجد نگارا چون کنم!"
  متاسفانه عالیجنابانی مثل شما، مطلقید و انتقاد پذیرنیستید و کمترین کنایه به قول شما، تابه تانرا داغ میکند و به اتهام و رد و بد روی می آورید. در متنی که خود نوشته اید، خوب دقت کنید؛ واقعا شایسته جناب شما هست؟
  من در کابل استم و در سومین روز این حادثه مراسم شکوهمندی در مصلای شهید مزاری کابل برگزار شد که ده ها هزار مردم در آن شرکت داشتند و حقیر هم یکقطره از دریای مردم بودم. ازین بیشتر کاری از دستم بر نمی آمد.
  آیا تجلیل از طرف روحانیت محترم قم و در راس آنها جناب مجتهد محقق کابلی، با این تاخیر، قابل انتقاد نیست؟ کجای این مسئله جنبه منفی دارد که شما آشفته میشوید؟
  اگر جوابی برای این تاخیر دارید، بنویسید و از روی منطق مجاب مان فرمایید. لازم نیست قضاوت کنید که من چگونه هستم و نیستم؟؟