یک هفته سرگردانی همراه با اشکالات بنی اسرائیلی از طرف مقامات بجای قدردانی

مدبریت ۱۰:۱۵ ق.ظ ۵۷

سمه تعالی

یک هفته سرگردانی  همراه با اشکالات بنی اسرائیلی

از طرف مقامات بجای قدردانی  

با سپاس فراوان از خداوند مهربان و سلام و درود خدمت همه دوستان خوبم

همانطوری که همه ی تان در جریان هستید این روز ها در پایتخت کشور هستم ، هدف از آمدن در کابل پوشش دهی اخبار ، در مورد طیاره ساخته شده توسط یکی از بچه های هزاره می باشد.  

این  هفته نیز به سر رسید  اما از پرواز آزمایشی خبر نیست . حالا مقامات  بهانه هایی را روی هم کرده اند.  می گویند که این طیاره که شما ساخته اید بعضی چیز ها را کمبود دارد. مثلا ارتفاع سنج و هوا سنج  دما سنج نبض سنج  زمین سنج زمان سنج و … ندارد. اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند خیلی از سنج های دیگر که هنوز در فکر  هیچ کس هم نرسیده باشند از ذاکر حسین خواهند پرسید. مخصوصا اینکه وقتی متوجه شده اند  آنهای که خود را  رهبران این مردم قلمداد می کردند به خود زحمت نداده که سری از این هیئت بزند . بازم برما خورده میگرند که چرا شما جاغوری نوشته اید هزاره ننوشته اید  .  شاید از ورود خروج ما  و اینکه چند روز در میدان هوای نظامی چهره های متفاوت را می بینند خسته شده باشند. والا نمیدانم منظور مقامات از این اشکال تراشی ها چه است ؟  آیا یک پرواز آزمایشی باید هزاران کیلو متر ارتفاع بگیرد  تا به ارتفاع سنج نیاز داشته باشد یا باید هزاران کیلو متر را طی کند تا به آن پرواز بگوید ؟

من فکر می کنم تا حالا آنها که  فکر می کردند که شاید با این طیاره نتواند پرواز آنجام دهند  حال که دیده از پسش بر می اید شروع کردند به اشکال تراشی .

حرف دیگر اینکه دیروز با خبر شدم که باید طیاره مذکور پرواز آزمایشی خویش را در خارج از میدان هوای کابل انجام بدهند .

فعلا برای پرواز آزمایشی  میدان شبرغان ، بامیان ، مزار شریف نامزد شده است .

 یک هفته را  در بدر سرگردان در میدان هوانی گذراندیم . حالا که قرار شده به کدام ولایت دیگر انتقال پیدا نماید فکر کنم چند هفته دیگر را در بر خواهند گرفت .

چون برای این کار بهانه  زیادی را می شود سری هم کرد . مثلا باید امر انتقال را بگیریم و … از همه مهمتر مسله امنیت است حال معلوم  نیست که امنیت چطور می شود کی ها امنیت را به عهده  می گیرند .

به هر صورت امید است که زود تر امادگی صورت بگیرد ما نیز  کم کم خسته می شویم آن وقت باید بند بساط را بسته و به طرف جاغوری  حرکت کنیم .

 چیز های را که در این سفر مخصوصا در میدان هوای کابل دیدم تا حالا در فلم ها هم ندیده بودم ولی  این قدر متوجه شدم که همه این مسایل  بخاطر نبودن هزاره ها در میدان هوای می باشد. در میدان هوای هنوز رد پای  مردم هزاره در پست های مختلف  دیده نمی شوند که بماند حتی در پست های پاین نیز ما ندیدیم .  

 تعداد از متنفیذین و رهبران و آنهایی که  ادعا دارند و آنهای که فعلا در پست های دولتی مشفول وظیفه هستند متاسفانه یک بار نیز از ما سر نزدند .   کم توجهی و بی تفاوت بودن مدعیان رهبران  هزاره  و دیگر بزرگان  قوم ، باعث شده که کسانی که فعلا در میدان هوایی به عنوان مسئول تشریف دارد نیز حرف های ما را ناشنیده بگیرند.

اری دوست عزیز : روزهای سخت را در مدت یک هفته در کابل گزراندیم  و گاهی سخت دلم می گرفت  آن زمان خود را متمرکز می کردیم  به افتخار که ذاکر حسین به ارمغان آورده است .  و سعی می کردیم غم بی کسی وبی توجهی را به رخم نیاورم  و تنها به این افتخار فکر کنم تا شاید سنگینی این بیکسی را کمتر احساس کنم . دلم خوش است که می ایم درد دلهای مان را با شما عزیز دور از وطن در این خانه مشترک مان سایت جاغوری یک  در میان می گذارم .

 آری دوست عزیز : من که دکانم را رها کردم آمدم تا خبر پرواز آزمایشی را به شما دوست عزیز منعکس کنم و شماهای که منتظر هستید که چه وقت مومن زاده خبر پرواز را به جاغوری یک نوشته می کند. برای افتخار این عزیز هموطن لحظه شماری می کنید ولی وقتی با این بی مهری از طرف خودی و …  مواجه می شوید چه حال به آدم دست می دهند  . من شخصا هیچ وقت به این سادگی نا امید نمی شوم اما حالا فکر می کنم که دیگه به این زودی ها کار پراوز صورت نه خواهند گرفت. تا جای که من خبر دارم باید که یک هفته برای امر گرفتن و بعضی کارات دولتی را پشت سر بگذرانیم تازه  اگر دوباره از آن سنج ها سرو کله شان پیدا نشوند . اری دوستان خدا را شکر که شما ایجا تشریف ندارید اگر نه …

با این وضعیت فکر نکنم کسی هوس ابتکار و نو آوری را به سر بپروراند و یا خدای نخواسته به سرش بزند چون یا باید حوصله ی ذاکرحسین را داشته باشند که معلوم نیست چه خواهند شد . و یا باید از قوم قبیله آنها باشند آن وقت بجای نو آوری اگر با توپ توپک هم بیاید باز امتیاز شا ن را خواهند گرفت . و یا خودت را مثل آنها به جای نو آوری و ابتکار  با توپ توپک مسلح کرده به سراغ شان بیایی آن وقت می بینی امتیازات و تقدیر ها را . ما تا به جامعه آرمانی فرسنگ ها فاصله داریم .

تا گذارش بعد التماس دعا خدا نگهدار  مومن زاده – کابل  

+;نوشته شده در ;یکشنبه دوم آبان ۱۳۸۹ساعت;۱۰:۱۵ توسط;مدیریت مر
کز – مومن زاده; |;

4,801بازدید

۵۷ دیدگاه »

 1. basher عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۵:۰۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۹

  مومن زاده عزیزسلام تشکرازاینکه ماهارآزجریانات مطلع میسازید آرزودارم که پروآزبصورت موفق انجام گرفته وکامیاب بطرف جاغوری برگردین آری همه حرفهای تان حقیقت داردشماهم صبرکنیددرکابل خدابزرگ است گرچنددیگراقوام اجنبی نمیخواهدکه یگ بچه هزاره چنین اختراعات کرده باشید[بشیرلومان جاغوری]

 2. مجتبا عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۶:۱۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۱۸

  ما دور از وطن اما افتخار جاقوری در دل ما است ، هروز از خبر پرواز طیاره احوال مگرم کی چه شد
  اما چی کنیم کی دولت مان خراب است ، ( با احترام مجتبا رسولی ناروی )

 3. خاموش عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۶:۲۶ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۲۶

  سلام آقای مومن زاده قند.

  دوستم تشکر از خبر های گرم و … شما، باز تشکر میکنم از جمع تان که برادر گرامی ما را ذاکر جان را در چنان وضعیت خراب که روایت کرده اید تنها نمیگزارید و نباید گزاشت.

  برادر!! در کشوریکه تبعیض نسلی و فاصله های طبقاتی و غرور کاذب و نظام جنگلی و برتریت پوچی و مفکره ریش داشتن تا بند ناف راه یافتن در بهشت و فساد عقلانی وووو قرار دادن بجای عقلانیت و انسانیت و مدرنیسم،

  در این کشور نو آوری مشکلات خود ره داره. او نو آوریکه در طول تاریخ وطن نبوده و توسط بچه هزاره شکوفا شده باشه در همچون شرایط که مقوله های عرض شده حاکم باشد جامعه پزیرا خواند بود؟؟؟؟؟

  برادر!! آنها شما را مانده میکند شما را زجر میدهند به شما توهین میکنند به نسل شما، نسل شما را بازیجه میسازند استعداد تان را مدفون میکنند و کرده،

  برادر!! همانگونه که!! حتی در پاک کاری میدان هوائی هزاره نیست راه نیافته در این نظام که بنام نظام عقلانی است از میدان هوائی فراتر فکر کنیم……. نسل ما بازیچه نو آوری و استعداد ما بازیچه….. همه چیز بازیچه….

  برادر!! همانگونه که دولت مردان میخوامند شما مانده شوید طرف خانه هایت بروید شما باید صبور متین باشید و باید پرواز را انجام بدهید بعد طیاره را آتش زنید،
  خوب نگهداری کنید که شب امده خراب نکنند قوم سگ هستند و حتی در خودتان صدمه نرسانند

  مانند انجنیر پیک علی که در لیسه استاد عبدلعفور سلطانی مظمون هندسه و مثلثات را درس میدهد او را توسط خوراک خوردنی دیوانه کرده گاهی خوب گاهی بد.
  قوم سگ خطر ناگ هستند بچه هزاره در پتک استان گل کاشته.

  هزارهیکه ناسیونالیست نیست هزاره نیست.

 4. غربت عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۶:۵۰ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۵۰

  سلام جناب اقای مومن زاده عزیز و همه دوستان
  بخصوص ذاکر حسین جان . بقیه دوستان که منتظر جواب ها از طرف مقامات
  سیاه دلان هستید و انتظار میکشید .من واقعا درک میکنم.وقتی خبر تانرا شنیدم
  که به هر بهانه اجازه نمیدهد.واقعا دل ادم به ترکیدن میایه .تاکی این همه تعصب؟
  بخصوص این رهبران هزاره که حتی برای یک بار هم که شده از شما سر نزده
  چه بسا کمک در امر گرفتن پرواز.
  رهبران ما فقط وقتی به ما رو میاورن که به ما نیاز دارن .دیگر وقتها ما فراموش میشم
  کاش به یاد داشته باشن که هر وقتی در جاغوری میاین چه استقبال ار ایشان میشن-از سایه سر همین مردم هستن که در مقام بالایی ایفای وظیفه میکند
  واقعا اگر در جای ذاکر حسین یک کسی از مردم دیگر این افتخار را به افغانستان می اورد باز هم این قدر بی تفاوت بودن مقامات سیاه دل_؟نه نه نخیر
  بی تفاوت نبودن که هیچ .بلکه میامد با کلی احترام و با اسکورت با خبر نگار
  حتی خود اقای کرزی از ایشان تقدیر و تشکر میکردن و در امر پرواز کمک شان میکرد
  اما من واقعا از صمیم قلب از شما برادر ذاکر حسین جان و مومن زاده عزیز و همه دوستان که در این کار کمک میکند تقدیر و تشکر میکنم
  و امیدوارم هیچ وقت امید خود را به خاطر این کور دلان از دست ندهید.که میگن
  ای دل صبور باش مخور غم که عاقبت.//این روز شام گرددو این شب سحر شود
  بالاخره ما مردم با همه تلاشهای صادقانه که میکنیم برای همه ثابت خواهیم کرد
  که ما توانایی هر کاری را داریم .و میتوانیم به قله موفقیت برسیم
  به امید هر چه موفقیت بیشتر برای همه مردم ما
  به امید که این رهبران ما در مقابل مسعولیت خود کمی مسعول پذیر باشد
  التماس دعا………………از طرف فرد دور افتاده

 5. اکبری عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۷:۳۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۳۳

  اگر امکان دارد، طیاره را از میدان هوایی خارج کنید و در قلب هزاره جات بدون مجوز دولت آزمایش کنید. اگر این کار در بامیان بشود بهتر است بدلیل این که در آنجا شاید مقامات کشور نیوزلند از پرواز آزمایشی فیلمبرداری و گزارش تهیه کنند. من به شما خسته نباشید می گویم

 6. ناروی عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۷:۳۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۳۸

  مومن زاده برار سلام . سابیق هم نو شته بودم که ازین دولت و مردم راسیست و قبیله گرا هیچ ارزوی این را نداشته باشید که با شما همکاری خواهد کرد . دیگر خیر است که طیاره را خراب و عوارض فنی برایش ایجاد نموده و در پرواز از ولایتهای دیگر خدای نخواسته مشکل برای ذاکر جان به وجود نیاید .
  خوب دراین مورد قدم های تان را شمرده بردارید . خدا وند همگی قوما را از این چنین بلا ها در امان خود حفظ نماید .

 7. دوهم بریدمن محمد جاوید بوستانی عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۸:۲۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۲۴

  سلام آقای مومن زاده
  از شما هیت همراه که در کابل آمده می خواهیم که حوصله وصبور باشد
  خدامهربان است
  مردم می خواهد که خبرخوش دیگر بعد از نتایج انتخابات پارلمانی در غزنی را بشنود
  همه منتظر خبرهای خوش شما یان است
  باید درین مسله از کلان ها ی هزاره کمک گرفت اگر اونها نه آمد شما بروید پشت آنها
  واز شما آقای مومن زاده و بقیه دوستان که وبلاک یا سایت داران هزاره می خواهیم که این خبر هارانشر کند و باید بازتاب رسانه ای شود
  تشکر دوستان

 8. محمد اکرم - کوئٹہ پاکستان عقرب ۲, ۱۳۸۹ در ۹:۱۲ ب.ظ -

  یکشنبه ۲ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۱۲

  انشاءاللہ آقای ذاکر حسین کامیاب میشود۔
  بزرگ ترین شجاعت صبر است۔ [امام علی علیہ اسلام]

 9. علی عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۶ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۰:۱۶

  ذاکر حسین جان نباید کابل ایر نویشته میکرد، باید جاغوری ایر نویشته میکرد خوب بود. خدا لعنت کند به این کور دلان و حسودان.

 10. امین عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۲۰ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱:۲۰

  خلیلی جان و محقق جان دلاور نوکران کرزی کجایند که بداد تان برسد اکه این طیاره از بهسودیها میبودوقت برواز کرده بود

 11. حفیظ خرم عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۲۴ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱:۲۴

  مومن زاده عزیز سلام و سلامتی به کام تان خوش بادا!

  دوست عزیز میدانم از سفر های وقت نا وقت و گرد و خاکباد و… خسته میشوید و حق هم دارید، اگر جای شما من می بودم شاید خسته تر از شما گزارش دهی را رها میکردم، مگر شما با پشت کار تان هزاران انسان دور از وطن را در سرتا سر جهان روزانه به زادگاه شان پیوند میزنید، عمل بس بزرگ و با ارزش هست، جهان سپاس و قدر شناسی.

  مومن زاده عزیز! از ساخت و ساز طیاره یا کایت ذاکر حسین جان چیزی زیاد نمی دانم، حتی اگر تنها بسته بندی مال ایشان باشد، همین خودش ابتکار و عمل بس نیک و ستودنی هست چون در افغانستان بار اول بجای دولت و یا کمپنی ها و شرکتهای تجارتی چند میلیونی و میلیاردی، یک جوان فقیر هزاره این کار را میکند.
  حسودان در ظاهر شاید با عمل نا جوانمردانه شان مانع پیشرفت و کار دیگران شوند ولی در حقیقت از درون خود خوار هستند، خودشان را میخورند ولی جوینده یابنده هست و خواهد بود.

  بگزار این فصل هم مثل فصلهای گذشته سرد و و طوفانی شود و دست کاشته ها و دست ساخته های مردم را سیل ببرد. ولی تا مردم هست، تا امید و تلاش و استعداد در مردم هست، سعادت و افتخار و پیروزی در پی خواهند داشت، به یقین در فصلهای آینده خوبتر و بیشتر و روشنتر خواهند کاشت و ساخت و…..
  فصلهای آینده از آن ماست! پس نا امید مباش…!

 12. najib sultani عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۵۵ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱:۵۵

  نجیب سلطانی

  یکشنبه دوم آبان ۱۳۸۹

  سلام آقای مومن زاده
  انشاءالله که همشه موفق باشی در زدگی و امید وارم که شما و هیت همراه که در کابل آمده پروز برگردی به جاغوری و از شما می خواهیم که با حوصله و صبرباشد همه چی درست مشه انشاءالله باور کن من این گزارشی شماره خوندم خیلی ناراحت شدم به امیدی پرزی آقای ذاکر حسین

 13. najib sultani عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۲:۴۸ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲:۴۸

  نویسنده: najib sultani

  سلام جناب اقای مومن زاده عزیز و همه دوستان
  رهبران ما فقط وقتی به ما رو میاورن که به ما نیاز دارن .دیگر وقتها ما فراموش میشم
  کاش به یاد داشته باشن که هر وقتی در جاغوری میاین چه استقبال از ایشان میشن-از سایه سر همین مردم هستن که در مقام بالایی ایفای وظیفه میکند
  برادر!! همانگونه که دولت مردان میخوامند شما مانده شوید طرف خانه هایت بروید شما باید صبور متین باشید و باید پرواز را انجام بدهید
  انشاءالله که همشه موفق باشی در زدگی و امید وارم که شما و هیت همراه که در کابل آمده پروز برگردی به جاغوری و از شما می خواهیم که با حوصله و صبرباشد همه چی درست مشه انشاءالله باور کن من این گزارشی شماره خوندم خیلی ناراحت شدم به امیدی پرزی آقای ذاکر حسین
  ما دور از وطن هستیم وله قلب روحی مان اونجاست از شما و همه دوستان که زحمت مکشی تشکر مکنیم و تقاضا مندیم که صحنه را ترک نه کنیت و دشمنان را به آرزویی شومی شان نه رسانیت

 14. علی بابا ابراهیمی از بلژیک عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۳:۱۸ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۳:۱۸

  سلام آقای مومن زاده وا آقای ذاکر حسین وا هم چنین دوستای عزیز که از جاغوری زیبا در کابل تشریف آورده است
  خدا وند بزرک شما را حفیظ داشته باشد .
  بنده که در کشوربگنه مباشم از این خبری خوش خیلی خوشحال شدم که یک بچه هزاره به این نتیجه رسیده است
  که یک طیاره درست کرده است.
  میدانم که شما عزیزان هفته سخته را پشتی سر سپری نمودید باز هم یک هفته دیکر را هم حوصله نمایید
  شما باید از کلانی قوم در این زمینه کمک بکرد درست است که طیاره در جاغوری درست شده است
  مکر این افتحار همی هزارهای جهان مباشد .
  به آرزوی موفقیت بیشتر شما عزیزان
  خدا نگهدار شما عزیزان

 15. جواد بوستانی علودال عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۰۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۹:۲

  سلام قوما
  مه نظر آقای ابراهیمی را تید مومم
  شما باید ازاین وآنطرف از کلان های هزاره کمک بیگرید
  اگر یک جوان پشتون چنین دست آورد پیدامی کرد همه رسانه ها چه تلویزیون ها و….
  رون اون زوم می کرد
  موتسفم به چنین دولت خاین
  شما آقای مومن زاده که بی نهایت زهمت کشیده ای در پخش اطلاع رسانیمو نیکی ترا هیچگاه فراموش نمونیم و آقای ذاکر حسین که افتخارمااست باید بافکر و حوصله کار خود را به موفقیت پیش ببرید

 16. مومنی عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۴۳ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۹:۴۳

  چه لزومی داشت که این طیاره در کابل و آنهم در پیش چشم چند دولتی پرواز می کرد؟ چرا در جای دیگر این کار صورت نمی گیرد؟ شاید ذاکرحسین می خواهد شهرتش را به اوج برساند و گرنه …..

 17. شوکت علی فرهنگ عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۲۵

  سلام مومن زاده عزیز! امید که صبور باشی چون چاره دیگری نیست

 18. خانم عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۳:۴۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۴۰

  چه نیاز بود که سر بیجنجال تان را به جنجال اندا ختید و همان روز اول طیاره را
  در با میان انتقال میدا دید و پرواز شان میدادید . یالی بیه ازی نوته پیوند کو . مه نمو فا موم که چره مردم ازمو از گذشته درس عبرت نمیگره . خدا مردم از مو ره ازی قوم لجوج و بیعقل نجات بد یه .

 19. رضایی عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۳۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۳۰

  سلام به همگی
  دوستان من عگس وسیله را دیدم .برای من گاملا محهز نیست بال پروآز من نمی بینم و خود طیاره بصورت خیلی نامصاعد برای پروآز ساخته شده است فگر نگنم گه بر حاربه زمین غالب اید. ضمنن پروآز ازمایشی در افغانستان نیازی به مقامات ندارد قسمی گه می گویم هر گس برای خود است موفق باشید

 20. رحیم زاده عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۵۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۵۳

  با درود سلام خدمت تمامی ترک تباران افغانستان مخصوصاً هزاره های تاریخ ساز کشور.
  آقای مؤمن زادۀ درد دل شما را خواندم، شما شکایت از بی مهری نوادگان عبدالرحمن جابر کردید. بلی دقیقاً از این قبیله گرا های تمدن ستیز بعید به نظر میرسید که آنان از چنین نوآوری استقبال کنند. آنان باید انتحارکنندگان جهنمی را به کاخ ریاست جمهوری ببرند تا برادر بزرگ تروریستان طالب (کرزی) گل به گردن آنان بیاویزد و تشویقیۀ نقدی به آنان بدهد تا بار دیگر با پلان درست تر خود را به جهنم واصل نمایند. و اما در رابطه با رهبران سیاسی هزاره که نوشتید هیچ گونه تحرکی از خود نشان نداده اند مینگارم که درست است، شاید بعضی سؤ تفاهم ها بین ما هزاره ها هم باشد اما به نظر من این درست نخواهد بود که ما به انجام عمل مشابه فاصلۀ ایجاد شده را بیشتر نماییم، بلکه ما باید با خونسردی تمام همان طوری که یکی از دوستان در بخش نظرات نیز ذکر کرده اند به دنبال رهبران هزاره بروید. این عمل شما نه تنها که شخصیت شما را خورد نمیکند، بلکه به اعتماد به نفس شما می افزاید و آنان را متوجه خواهید کرد. و دیگر اینکه اگر رهبران هزاره به خاطر مسلۀ جاغوری و غیر جاغوری به دیدن شما نیامده است من با این مسله زیاد موافق نیستم. شاید بعضی مسایل باشد و من فکر میکنم که این مسؤلیت همۀ ماست که اگر فاصلۀ بین این قوم زجرکشیده و قهرمان ایجاد شده آن را پیوند دهیم و این فقط میتواند با تحمل همدیگر و گوش دادن به حرفهای همدیگر و صحبت همدیگر امکان پذیر است نه با شکایت و نوشتن کلمات رکیک علیه همدیگر
  ادامه دارد………

 21. رحیم زاده عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۵۴ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۵۴

  آنانیکه با سیاست سروکار دارند شاید بیشترین آنها طبق همان اصول خودشان فقط به فکر فریفتن مردم قبل از انتخابات هستند و بعد از انتخابات همه چیز را به فراموشی میسپارند. ولی اینکه ما بتوانیم سیاست مداران را خوب بشناسیم به زمان نیاز داریم چونکه هنوز مردم ما به همان وابسته گی های منطقوی و گروهی و فامیلی باور دارند نه به مسایل فراتر از آن. به هر صورت امیدوارم که صبر و حوصلۀ تان را از دست ندهید و همچون کوه در مقابل مسایل و مشکلات مقاومت کنید تا به قلۀ مؤفقیت برسید. نباید از یاد برد، آنانیکه در زندگی تحقیقی و آزمایشی و فن آوری شان مؤفق شده اند و حالا اسم شان در صفحات تاریخ ثبت شده است با موانعی زیادی نسبت به آنانیکه شکست خورده اند روبرو شدند، فقط فرق در این است که شکست خوردگان در همان نیمۀ راه جرأت مقاومت و اعتماد به نفس را از دست دادند ولی کسانی که مؤفق شده اند بعد از مواجه شدن با موانع آنها را به تحمل فراوان و با سعی و کوشش حل کردند و از سر راهشان برداشته و به قلۀ مؤفقیت رسیدند که نه تنها برای خود شان نام و افتخار آفریدند بلکه برای مردم این جهان پهناور نیز سهولت فراهم کردند.
  ادامه دارد………

 22. رحیم زاده عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۵۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۵۵

  همان طوری که ابرمرد تاریخ ما شهید مزاری میگفت صد سال گذشت تا ما در قلب کابل از حکومت و دولت فاشیست حق و حقوق خویش را میخواهیم و حالا باید مواظب بود تاکسی در بین ما فاصله ایجاد نکند که سبب شکستن دوبارۀ ما شود. بنابراین ما باید در مقابل بی مهری و تنگ نظری قبیله گرا های حسود نباید شجاعت و شهامت را از دست بدهیم بلکه باید با روحیۀ عالی به پیش حرکت کرد. من مطمین هستم که ملیت تاریخ نگار ما دیگر از نیمۀ کوه مؤفقیت گذشته و به قلۀ آن نزدیک است، انشاألله که طی چند سال آینده شاهد تغییرات اساسی خواهیم بود.
  بار دیگر از شما و تیم همراه تان مخصوصاً برادر ذاکرحسین به خاطر صبر و تحمل شان و به خاطر نوآوری و پخش اخبار پیشرفت و ترقی هزاره ها که خود یک جهاد محسوب میشود تشکر میکنم و برای همۀ شما عزیزان آرزوی مؤفقیت و شادکامی دارم

 23. یونس قهرمانی عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۷:۳۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۳۰

  سلام دوستان! نماینده ای کوچیها تعصب شدید خویش را ابراز نموده است که : ما از سازنده ی این طیاره بسیار در هراس شدیم که مبادا روزی طیاره ی را بسازد که به بمباران کردن ما منجر شود، بقیه اش شما فکر کنید! ولی شما کاری کردید که دنبه را در گردن پیشک آویختید!

 24. نازیه سوئدن عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۴۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۴۱

  سلام سلام سلام
  اول تشکر از مومن زاده که ارغیتا زامد میکشه ده سایت اگو چیز نوشته مونه
  شاید که از اگو قیران ام خبر نباشه مخصد اگو چیز نوشته مونه بشرتی که امی القایدا ده ال بله
  انه بخدا ما فقط شینیده دوم که دولت اوغانستان دیگه رقم استه یالی فامیدوم
  یالی ما ایتر فکر نوم که شاید امی طیاره دولت اقای خرزی ره( تر تیماوو)گرفته شه
  اموتر که مومن زاده گفت یالی فامیده که امی طیاره ده اسمو بال موشه ازی خاطر شاید قد یک دیگه خو بوگیه که توغ کین رقم رقم بانه ره پیدا کین که آخر شی بد شی بایه توت تا کنه شومو ره خبر ندیروم که چیقس اوسیله دیرید از خود خو بوگیم ما اگه باشوم گاه کل شی ده سک بربر نوم دیگه که نتنیستوم ده کدام تلویزیون موروم موگیم ما چندین روزه زامد کشیدوم یک طیاره جور کیدوم یالی امی دولت آغای خرزی بوبوخشید خرزی شد کرزی نه میله که یک دفه ده اسمو بال کنوم ده ملکگای ازره که میدان اوای نیه که امونجی بال موگدی یالی که خودون شی گفته بیرید کابل باز …………..چره ایقس حسودی ؟؟؟؟
  ما که اد نه موفاموم که درو چیز کار شده موره مخصد فکر شوم باشه که خودون شوم ره اگو کار نه کنه قومای و دولت خرزی و …. توبه خدای توبه بیسه خرزی شد کرزی کل شی یک آدم استه موگیه انه کلی بهشت بورو خود خو انفجار بدی و امی کلی ره بگیر تورو ده خود بشت موری .
  شومو ره ده خدا قسم ام کارا ده غول کدام اکتف یا بوک ون انگلیسی نوشته یه ؟
  خو ….خو بد پدر روز شی نالد د صد شوق طیاره چور کو که باش بلدی کشور خو افتخار بیری یال ای آدم خورو ره سیل کینن به جای که از مو مردم ازره تشکری کنه چیز کارا مونه و……….
  نازیه شهر مالمو کشور سوئدن

 25. مسحی تازه مسلمان عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۵۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۵۰

  سلام علیکم
  اسمم جسین شاه از کشور هالند هستم
  من یک سال چند ماه می شود که مسلمان شدم این سایت را کسی به من داد گفت ساید یک هزاره است من شعیه استم و چند باره به افغانستان آمدم
  تمام نظر ها را خواندم صرف نظر کسی که نازیه گفته استم نه فهمیدم که به کدام زبان نوشته اند ؟
  دولت آقای کرزه (خرزی ره تر تیماوو گرفته شه ) اگر کسی از این زبان چیزی میداند برای ما هم بگوید . تشکر
  من هم به عنوان یک مسلمان شعیه از افتخارات بچه افغانی قدر دانی می کنم .

 26. آزره عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۵۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۵۵

  سلام به کل
  تشکر از کل مردم آزره که یک جی شده امی سایت ره جور کیده و تشکر دیگه ام از آقای مومن زاده که غدر زامد می کشه
  امی نفر گفت کی استوم مسحی تازه مسلمان ؟ امی نام ره از کجا شنده
  راستی نازیه راس موگیه و مانای تر تیماوو ره ار کس نه موفامه باش که مالدی شی بوگیم (ده زیبونی آزرگی تر تیماوو ره موگیه ریخ رو یا پیچ و اسهال و …..
  قیرون شوم نکیده که امی زبیونی شیری ره نه موفامین گیل بخت چوک

 27. ظاهر عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۵۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۵۹

  سلام برادران
  از اول خدمت برادرانکه همراهی ذاکر حسین هستند عرض کنم که این قسم بهانه جویی ها پشت اش یک صحنه سیاسی و نیرنگی هست .و اینچنین نیرنگها همیشه بوده و هم هست
  ولی مواظب باشید و ذاکر حسین راتنها نگذارید برادرا.مردم ما (هزارهها)استعداد هر کاری دارد و افسوس هست که از نگاه سیاسی همیشه گول و فریب راستی دگران را خورده و باز هم همیشه می خورد.
  غمهای دل زیاده …….ولی باز هم ازهمه برادرا که چه در چمع هیت در کابل هست وچه در بیرون کوشش کنید که ذاکر حسین را تنها نگذارید و افتخار را که باید از هزاره ها باشد ازعان خود کنید
  و نگذارید که این پلید هایی خون آشام کاری در دست شما دهد

 28. محمد جواد بوستانی عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۲۶ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۲۶

  سلام عزیزان
  و جوانان هزاره
  به امید اتحاد همبستکی همه جوانان هزاره
  که آینده قوم خود است
  و به امید موفقیت هر چه بشتر آقای مومن زاده در وبلاک نویسی ویک جهان تشکر از اطلاع رسانی تان
  وبه امید آزمایش موفقیت آمیز آقای ذاکر حسین
  وسلام..
  محمد جواد بوستانی از جاغوری علم پرور

 29. هزاره عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۲۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۲۷

  قومای گلم خود خوره فریب ندهید، بار بستر خوده جمع کرده بروید بامیان، از بامیان پایتخت هزاریستان پرواز آزمایشی خوده انجام دهید
  وخت تلفی نکنید
  بدرود

 30. http://www.afghanmailia.com/ عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۴۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۴۱

  طبق قرار، او باید پرواز می کرد؛ ولی نکرد. روز پنجشنبه، ۲۲ میزان سال جاری، روز موعد بال زدن انجنیر ذاکر حسین جاغوری بود؛ ولی بنا به امر و یا خواست رییس جمهور حامد کرزی، این پرواز صورت نگرفت و در عوض، خواست تا مشکلات فنی و تخنیکی این بالزن فلزی گرفته شود و بعد بال گشایی نماید. به این ترتیب، والی ولایت غزنی با یک چرخ بال در جاغوری می رود و ذاکر حسین را همرای هواپیمای دست ساخته اش به کابل انتقال می دهد تا پس از تدابیر و بررسی تخنیکی آن اجازه پرواز برایش داده شود.

  نمیدانم که تا حالا چی کارهای برای آماده سازی آن صورت گرفته و یا نه! ولی انتظار داریم که این زمینه فراهم شود تا ذاکر حسین با هواپیمایش به خانه اش برگردد و یا کم از کم بر فراز کابل پرواز نماید و با این، نشان دهد که مردم ما توانایی این را دارند که از خود و جامعه اش مدیریت نمایند و همگام با کاروان تمدن جهانی گام بردارد.

  من صرف نظر از اهمیت ساختن و یا پیوند زدن اجزای یک هواپیما، که یقینن علم، عمل و بردباری می طلبد، اهمیت و نکته اصلی را در همت این اقدام و بیان توانایی میدانم که پیام ده در راستای صلح طلبی و پیش رفت برای دیگران است.

  دوست دارم که روزی، از دیگر ساحه این سرزمین، صدای یک ابتکار و اختراع را بشنوم

 31. http://ghurjisn.com/archives/1626 عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۴۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۴۳

  چقدر لذت بخش است که بجای انتحار خبر اختراع می شنوم . کاش ارزوی هر شهروند عادی افغانستان که شنیدن همچون اخبار روح بخش است روزها مانند امروز تداوم پیدا می کرد . مطمین باشید هیچکس از شهروندان واقعی افغانستان نیست که از این خبر نه طراوت. اگر چه این عقاب غیورامروز ازان سوی قله های بابا بال گشوده اما مطمینا اگر ازهر گوشه ای افغانستان می بود برایم عزیز بود. والسلام

 32. عرفان از لندن عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۹:۵۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۵۷

  آفرین به خواهر نازیه جان که خیلی زیبا هزاره گی می نویسه
  خیلی بافرهنک است

 33. احمد بهزاد عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۰:۱۷

  احمد بهزاد هشدار !
  خان قبیله دستور تقلب داد !

  ظهر امروز ( دوشنبه ) حامد کرزی در نشست مشترک خبری با رییس جمهور تاجکستان در کابل به صراحت گفت : به کمیسیون شکایات و کمیسیون انتخابات دستور داده است در رابطه با نتایج انتخابات در ولایت غزنی با در نظر گرفتن مصلحت ملی ! و وحدت ملی ! عمل کنند .
  این یعنی دستکاری آراء به نفع نامزدان قبیله .
  … با جدیت پیگیر این دسیسه خان هستیم و از تمام یاران همسرنوشت می خواهیم در صحنه حضور داشته باشند

 34. ذکی عسکری عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۰ ق.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۰

  سلام پر از احساسات و عشق را خدمت تان تقدیم میکنم.
  در این جا جای نا آومیدی این است که نه تنها مسئولان دولتی توجه نکرده که از گذشته ها این یک چیزی معمولی است بلکه آنهایی که به عنوان وکیل وریس در پست های دولتی از همین مردم است هم کدام توجه نکرده که واقعا نا اومید کننده است.وزیران ورئیسان محترم که رسیدن شما به این رتبه برابر است به قطع شدن انگشتان کشته شدن ما و…. آیا همین وعده های تان است که در زمان کمپاین های انتخاباتی تان میدادید؟
  مومین زاده عزیز از همان روزی که خبر انتقال طیاره را در سایت تان خواندم همین چیر ها به ذهنم خطور کرد و بسیار پریشان شدم .
  خوب به هر هال برادر عزیز مقاومت داشته باشید خداوند بزرگ است از لطف او نا اومید نشوید. ما همیشه دعا میکنیم.

 35. امینی عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۵ ق.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۳۵

  هزاره ی که امروز اینقدر فهم نداشته باشد که بداند نهایت تعصب و فکر قبیلوی در اوغانستان حاکم است و درصدد نابودی مردم ما هستند او هزاره نیست و درد هزارگی ندارد از اینگونه هزاره ها اگر بمیرد بهتر است تا زنده باشد چون عملا مرده است و هیج واکنشی نشان نمی دهد و فقط نان زنده ها را می خورد

 36. حوتقولی عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۵ ق.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۵۵

  مومن زاده جان از صبر و تلاش شما یک دنیا ممنون و سپاسگزاریم
  دوست عزیز درست است مشکلات خیلی زیاد داری و بخاطر هزاره بودنت
  تحقیرها و بی توجهی های زیادی را تحمل می کنی اما باید خیلی دقت کنی
  مسئله ی جاغوری و غیر جاغوری را به هیج عنوان مطرح نکنی که صد درصد
  به ضرر من و تو و دیگر هزاره ها و نسلهای آینده ی ماست .
  اولین کسی که باید به شما کمک کند نماینده غزنی یعنی شاه گل رضایی ودیگر نمایندگان
  مثل سجادی و ضابط اکبر است بعد از آن از دیگران توقع سر زدن داشته باشید
  از طرف دیگر اگر راستش را بگوییم هنوز در هوا پیما بودن و نو آوری این
  دستگاه خیلی حرفها و سوالات بی پاسخ وجود دارد که حل نشده است . شاید بخاطر
  همین بزرگان فعلا ساکت اند تا اگر اثبات شد واقعا این تاج سرما ذاکر حسین جان
  نو آوری دارد بعد با تبلیغات گسترده از ایشان تجلیل شود.

  شمارا به خدا اگر فکر می کنید ایشان قطعاتی از دیگر شرکتها را سرهم کرده
  و اعلان ساخت دستگاه جدید کرده است . بهتر است به صورت آرام و بدون سرو صدا
  به خانه های تان برگردید.
  خاک پای هزاره های مظلوم تمام جهان: حوتقولی

 37. روح الله وطنیار از کابل عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۹ ق.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۵۹

  سلام مومن زاده عزیز .
  هر چه شما گفته اید همگی راست هست چون در درون این حکومت هستم از این مسایل خوب می فهمم .ولی شما و مخصوصا ذاکر حسین جان هرگز نا امیدی را به دل راه ندهید وحتی کم حوصله نشوید چون از قدیم گفته اند که آفتاب به دو ناخن پنهان نمی شود .بالاخره امر پرواز داده خواهد شد وما شاهد یک افتخار دیگر از هزاره ها خواهیم بود .چشم حسود کور باد.

 38. انجنیر توکلی عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۴:۳۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۳۰

  سلام اقای مومن زاده. عکسهای این طیاره را که قبلا در کشورهای دیگر پرواز کرده را در اینجا بیبینید. لطفا این عکسهارا در سایت تان نشر کنید. تشکر

  http://www.gsaviation.co.uk/images/g-cern.jpg

  http://www.michaelhanna77.com/images/microlight/The%20Microlight.jpg

  http://isaac-cate.co.uk/wp-content/uploads/David__s_Microlight_Flight_010.jpg

  http://www.activitygifts.co.uk/images/prods-large/microlight-flight-30-minutes.jpg

  http://www.smartbox.com/coffret2008/australie/302/ADRAUESM1LD.jpg

 39. عارف مقصودی عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۴:۴۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۴۶

  برادر عزیز مومن زاده سلام.
  باآرزوی موقفیت و سرافرازی تان از خداوند بزرگ صبرو حوصله مندی هرچه بیشتر شما را خواهانم.
  شما در نبشته های خودتان آورده بودید که هیچ یک از مسئولان میدان هوایی هزاره نیست که با شما همکاری نماید و دیگر اینکه از مدعیان رهبری و متنفذین هزاره هیچ کس به شما سرنزده اند. در این راستا به دومطلب زیر توجه نمائید.
  • مدعیان رهبری و متنفذین مردم ما در این روزها اکثریت شان درگیر مسائل انتخابات و تقلب ها و نگرانی های در مورد راه نیافتن شان به پارلمان هستند چون نتائج نهایی هنوز معلوم نیست. بناء بیشتر درگیر مصائب خود هستند تا پرداختن به این گونه مسائل. لهذا شما با اینکه مشکلات زیادی را متحمل شده اید بازهم لطف نموده با صلاحدید خودتان یگ نامه به عنوان درخواست رسمی همکاری برای عالی جنابان بفرستید تا فردا در پیشگاه مردم حرفی برای گفتن نداشته باشند که ما خبر نداشتیم و یا کسی به ما اطلاع نداده است.
  • داود علی نجفی که در در وهله اول هزاره است و در وهله دوم از جاغوری است فعلا در پست ریاست ترانسپورت و هوانوردی کشور که خود حکم وزارت سابق را دارا است منسوب است. مناسب ترین گزینه در این مورد ایشان میباشد که انتظار میرود همکاری لازم را بنماید. لطف نموده از ایشان هم به عنوان اتمام حجت درخواست همکاری نمایید. عنایت الله قاسمی دردوران وزارتش در همین مقام برای جاغوری میدان هوایی ساخت وحالا که یکی از فرزندان خلاق این دیار هواپیما ساخته است نجفی نمیتواند در امر پروازش همکاری نموده و سهولت بخشد ؟

 40. عارف مقصودی عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۴:۴۷ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۴۷

  • در اخیر این را میخواستم برای ذاکر حسین عزیزمان بگویم که مخترعان بزرگ دنیا و کسانی که اسم شان درپهنه تاریخ جاودانه مانده است هیچ کدام در اولین قدم موفق نشده اند. هرکدام صدها بار با موانع مختلفی روبرو شده و باصبرو حوصله مندی و با پشکار شان از آنها عبور نموده تا به قله های موفقیت رسیده اند.اگر قرار بود که موفقیت در اولین قدم باشد دیگر سعی و تلاش معنی نداشت.
  بیاد داشته باش که هر پدیده و نوآوریی که در دنیا صورت گرفته سه مرحله را پشت سر گذاشته است
  درمرحله اول آنرابه استهزا ومسخره گرفته اند در مرحله دوم سخت با آن به مخالفت برخواسته اند و در اخیر به عنوان یگ امر بدیهی پزیرفته شده است.داستان شما هم ازاین قاعده مستثنی نیست.
  داستان پروازبرادران رایت را که اکثریت دوستان میدانند بعد از چهار سال تلاش بی وقفه توانستند اولین پرواز تمام موفق خودرا انجام دهند و به نتیجه برسند. جالب اینکه آنها را هیچ کسی دیگر در هزینه های که برای تحقیقات و هوانوردی داشتند کمک نکرده بود. تنها درآمد شان برای این منظور از دکان بود که در آن به فروش-ساخت و تعمیر دوچرخه مشغول بودند. ونکته جالب دیگر اینکه یلبر رایت و ارویل رایت هیچ کدام مدرک دیپلم هم نداشتند. پس بنابراین ما از شمای که این گام بزرگ را برداشته اید توقع داریم که دراین راستا صبرایوب را پیشه خود نموده و با تمام موانع و مشکلات که درمسیر موفقیت شما قرارخواهد گرفت مبارزه نمائید تا باشد که نام شما هم درردیف نام آوران تاریخ ثبت شود.

 41. احمد عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۷:۰۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۳

  سلام به همگی دوستان.
  در جواب "مسیحی تازه مسلمان" باید بگویم که خانم نازیه از سویدن به لهجه ای هزارگی(هزاره ها) نوشته است. و لهجه ای هزارگی هم بخشی از زبان فارسی است ولی کمی متفاوتر. در زیمن در ساید جاغوری خوش امدید و امیدارم که موفق باشی دوست عزیز.

 42. هزاره عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۷:۵۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۹:۵۸

  سلام به همه ی دوستان
  نو آوری جناب ذاکرحسین افتخار همه ای ما هزاره ها است امروز که مقامات دولتی بهانه های برای اجازه پرواز می گیرد مشکل مشکل هزار ه بودن ما است نه جاغوری بودن شما ولی متاسفانه متاسفانه ما در این نوشته تنها و تنها کلمه ای جاغوری را بجای هزاره ها میبینم این یکانه مشکل درونی ماست که با این کار اتحاد دورنی ما نابود می شود و ما بارها بارها از این ناحیه ضربه خورده ایم و تابحال متاسفانه این مثله را دامن می زنیم
  یاحق

 43. ظاهر عقرب ۴, ۱۳۸۹ در ۸:۴۷ ب.ظ -

  سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۴۷

  سلام برهمگی دوستان و بخصوص دوست عزیز ما مومن زاده
  من خودم هم از جاغوری هستم و جا غوری افتخارم هستو. و من هم سایت های زیادی را سرمیزنمودیدم که مشکلات قوم گرایی زیاد موشه درو و به حرف برادر هزاره خود موافقم
  و همین چیز را فکر مونوم که از شما خواهش کنوم و این را در جریان بگذاروم که در این مسله یکم توجه کنم و نگذارم که دوشمنای مو ازین گپها بهره برداره. واگر مطلب خاصی اشتی میتانی برایم ایمیل نمایی ممنون می شم.

 44. احمد عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۵:۳۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۵:۳۰

  سلام به همگی دوستان.
  پشتون ها خواهان محاکمه کردن ذاکر حسین شدند. به لینک زیر نظر اندازید.<http://www.tolafghan.com/posts/20208

 45. زمان جاغوری عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۸:۲۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۸:۲۱

  سلام دوستان! معلوم میشود که دوستان ما همیشه قضاوت عجولانه میکنند. تلاش که ذاکرحسین انجام داده بنوبه خود قابل تقدیر است.هرچند شواهد فعلی حاکی ازآن است که نمونه های این ماشین قبلا درکشورهای دیگردنیا وازجمله درکشورایران تولید گردیده است. باوجود همه اینها ذاکرحسین حتی اگربسته بندی این ماشین را با درنظرداشت امکانات ضعیف خویش هم اگرانجام داده باشد خلاقیت او قابل تمجید وتقدیراست. چنانچه درلینکهای بالا مشاهده مینمایید عکسهای ازنوع این ماشین لینک شده است. اما جای تاسف اینجاست که نظریات اکثر دوستان ما مرض آلود وتوهین آمیز میباشد واینگونه افکار هیچگاهی به نفع مردم مانیست.

 46. خادم حسین عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۱۳

  سلام برهمه هزاره های با استعداد و هوشمند جهان !
  شما فکر می کنید تفاوت این کایت با این کایت که در این سایت عکسش آمده چه باشد؟؟؟
  http://www.gsaviation.co.uk/images/g-cern.jpg

 47. نفری عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۲۳

  سلام دوستان
  من به سایت تول افغان رفتم نظر هم دادم اما خیلی بدم آمده که این خر ها چه می گویند ؟؟؟؟؟؟؟
  راستی انجنیر توکلی تو را کی گفت که آدرس ها یا رول های سایت های دیگر را در بخش نظرات درج کنید بابا این خر ها این قدر توانی ندارند که کدام چیز دیگر از انترنت دریابند اما حالا این آدرس ها را باز کرده به راحتی نوشته که باید محکمه شود و……..
  اگر این خبر ها را مومن زاده و یا خود ذاکر حسین خواند دیگه فکر کنم افتضا می شود
  حالا که همه فهمیده که از پس این کار بر می اید شروع کردند به تخریب کردن نه تا حالا نه فهمیدم که منظور اینها چه است آیا مانند قبل می خواهند که ما را بد نام کنند یا کدام حرف دیگه است که ما تا حالا متوجه نشدیم بهر صورت دیکه ما باید کمی عمیق تر فکر کنیم و باید هوشیارانه عمل کنیم
  مومن زاده عزیز سلام ویژه خدمت شما و آغا ذاکر من همیشه از سایت شما دیدن می کنم خدا شما را توفیق بدهد خدمت بس بزرگ است برای همه مردم دوست عزیز اگر شما و یا ذاکر جان به ساید تول افغان رفتید فکر کنید این حرف ها مفت است پشت این حرف ها نه گردید هر کسی یک حرف را روی هم کرده یک چیز برای فریب مردم جور می کنند به امید پروزی شما دوستان . خدا یار تان.

 48. احمدی عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۲۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۲۵

  سلام آقای مومن زاده اولا تشکر از زحمات
  مه بیاد داروم که آقای کرزی دریگ سیمنار سخرانی میکرد و یگدانه خودکار را هم به دستش گرفته بود و به مردم نشان میداد میگفت ما خوشهال استیم وافتخار میکنیم که این خودکار در افغانستان ساخته شده است و مردم هم دست میزدن و تشویق میکردن حالا که یگ بچه هزاره طیاره ساخته است آیا به اندازه همان خودکار ارزش ندارد؟؟؟؟؟؟ آیا او از افغانستان نیست ؟؟؟؟ چرا اینقدر تبعیض؟؟؟؟؟ وچند روز پیش آقای کرزی در یگ سخرانی دیگر خود گریه میکرد میگفت نکنین بلهاز خدا نکنین بگزارین که میرویس در افغانستان تحصیل کنه مه میخایوم معلم میرویس یگ افغان باشه نه یگ خارجی …. سوال اینجا است تو برای تحصیل فرزندت در داخل گیریه میکنی وحالا که یگ بچه افغان تحصیلات خودرا در افغانستان به پایان رسانیده ونتیجه کارش را که ساخت یگ طیاره است برای اافغانستان به ارمغان آورده است شما چی میگوئید بجای قدردانی و تشویق از او اشکالات بنی اسرائیلی میگیرید؟؟؟؟چرا؟؟؟ چون او یگ هزاره است؟؟؟؟؟؟؟

 49. خیر خواه عقرب ۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۲:۲۲

  بیرا رای گل بیایید همیشه با دقت و عاقلانه حرکت کنیم هیجگاه غرور و احساسات پوچ و بی جا نداشته باشیم . اگر من و تو جای اینها می بودیم چه می کردیم ؟ راستی تا حالا در جاغوری یک تفدانی یا یک دمپایی ساخته شده ؟؟؟؟؟؟؟؟
  چطور شد یکدفعه از میان سنگ طیاره ساختیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ذاکر حسین جان یک نابغه و یک مهندس عاقل است که تا طیاره را آزمایش نکرده هنوز یکبار هم در رسانه ها حاضر به مصاحبه نشده اما این من و تو هستیم که کاسه از آش داغتر شده ایم و جیغ و داد بی خو د می زنیم . بنده همه ی قومای گلم را به کمی تحمل و تأمل دعوت می کنم . بیایید پیش خود فکر کنیم درجاغوری که تا حالا حتی یک کبریت ساخته نمی شد چطور پشتونها ی قره باغ تحمل شنیدن ساختن هوا پیمایش را داشته باشند؟؟؟؟؟؟؟؟
  به جای تحسین بی خود تدبیر عا قلانه بکنیم !
  اگر ناراحت شدید زیاد نه کمی به عقل تان مراجعه کنید نه احساس و دشنام و….

 50. خانم عقرب ۶, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۰ ق.ظ -

  پنجشنبه ۶ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۰:۵۰

  او خیر خواه برار . در واقع اگر طیاره هم جور شود تو یقین داری که دولت متعصب کرزی قبولش کند و چرا از انتخابات و برندگان شان امی کرزی چشم پوشی مونه و میگن که چند نفر درجای مردم ازره از ولسوالی های پشتون نشین بوره .وتو هم نمو فاموم ازره هستی یا نه .

 51. حاجی حسین علی عقرب ۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۶ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۵۳

  سلام محترم مومن زاده و استاد ذاکر حسین و……
  بنده همدردی و همکاری خود رابا شما جوانان غیور وآینده ساز وطن و تعدیل نمودن عقل <کوردیلان> وافتخار تاریخ اعلان میکونام.
  بله این است آینده جاغوری<>
  استاد ذاکر حسین و دوستان عزیز این است نظر <خادیم> شماکه.
  وقطیکه اجازه پرواز طیاره را گرفتید استاد خودت از آنها وقت بگر و به بسیار خونسردی طیاره مزکور را دو باره <جیک> کنید هر جیزش را جدا حتا یک سیم اش را از اول گرفته تا آخرش مو تواسل ختم کونید= حتا اگر برادرت قبل از وقت مزکور امنیت طیاره را به عهده داشته باشد باز هم نظر <خادیم > تان را فراموش نکونید .تشکر
  حاجی حسین علی از عربستان شهری تبوک

 52. روح الله عقرب ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۴۲ ب.ظ -

  پنجشنبه ۶ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۴۲

  وله خوب شد امی طیاره جور شد باد ازی از دشت قرباغ قد طیاره غزنی بری بخیر اگه امی طیاره نمو بود چه کار موکدیم ؟ از خاطری که بیخی از مو نغجی نغجی خاطه شده که لاته سر کیده ده پیش او غونو بازی مونی و کس نیه که سوال کینه چیکه دذا رای قرباغ ره میگره ؟ تاکی ای راه ره چند دانه دذ ده سر مو بسته کنه؟

 53. جاغوری عقرب ۶, ۱۳۸۹ در ۶:۳۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۶ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۳۵

  انشاالله که موفق باشد آقای ذاکرحسین
  دعای خیر مردم پشت شان است

 54. زمان عقرب ۷, ۱۳۸۹ در ۲:۱۳ ق.ظ -

  جمعه ۷ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲:۱۳

  به نظر من بردن این طیاره در کابل یک اشتباه بود. این طیاره را اول باید بدون سر و صدا در جاغوری و یا کدام جای دیگر هزاره جات آزمایش می کردند. نه اینکه قبل از آزمایش اوازه و دروازه کردید. خوب صد در صد نیست که امتحان آن حتما موفق باشد. برای همین است که به آن برواز آزمایشی می گویند. آیا می شود برا فراز یک شهر چند ملیونی برواز آزمایشی انجام داد؟ ایا در هیچ بایتخت جهان این اجازه را می دهند؟ مگر اینکه در میدانهای خارج شهر که مخصوص ازمایش است این کار انجام شود.

  به نظر من اصلا همین دولت دولت کردن هم اشتباه است. مردم در تمام جهان اختراع و نو آوری می کنند اما کاری به دولت ندارند. ما توقعات بی جا داریم. لازم هم نیست هر کسی هر چیزی که اختراع کرد باید تمام مقامات دولتی جلوی بایش بدوند.

  این یک کار شخصی است و باید به صورت شخصی ادامه یابد.

 55. ناظر عقرب ۷, ۱۳۸۹ در ۹:۲۳ ب.ظ -

  جمعه ۷ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۲۳

  من فکر می کنم که با ساخته شدن این طیاره در جاغوری مقامات دیگر هیچ بهانه ای برای ولایت شدن جاغوری نداشته باشند.
  ناظر
  استکهلم

 56. گلزاری عقرب ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۰ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۳:۲۱

  دوستان سلام

  به نظر من حتی اگر انجینیر ذاکر حسین این طیاره را فقط بسته بندی کرده باشد و حالا قصد پرواز دادن آنرا دارد هم جای افتخار هست زیرا در کشوری که هنوز قادر نیست کوچکترین وسیله ای را تولید و یا بسته بندی کند، بسته بندی طیاره افتخار بزرگی محسوب میشود، اما گله کردن از پشتونها هیج سودی ندارد و همانطور که ضرب المثل هزاره گی میگوید "نمد سیاه از ششتو سفید نموشه" ما نیز نباید از اوغونو انتظار تعریف، تمجید و همکاری داشته باشیم زیرا این قوم وحشی مشغول خراب کردن و انتحار و انفجار میباشد و صد فی صد مخالف اینگونه پیشرفت ها میباشد و به اصطلاح بهتر "خر چی میفامد قدر حلوا و نبات"
  جاغوری افتخار هزاره جات بوده و هست و من نیز از اینکه از جاغوری هستم افتخار میکنم اما نباید فراموش کنیم که جاغوری جزیی از پیکره هزاره جات میباشد و به غیر از هزاره و هزاره جات به تنهایی یک ولسوالی محسور در بین وحشی های قرن بیست و یک میباشد که حتی توان دفاع از خود را ندارد و اگر سایر هزاره ها نباشند تا به هنوز توسط اوغونو چور و چپاول میشد پس خوب است که تمامی مو آهنگ مقبول داود سرخوش هنرمند محبوب قوم ره در دیل خو دشته شی که موگه:
  تا کی ازره بهسود و جاغوری و دیزنگی موشه
  کارهای رنگ به رنگ ضید آزرگی موشه

  با احترام و من الله التوفیق

 57. پروانه از ترکیه عقرب ۲۴, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۴ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۲۸

  برادر گرامی و خواهران عزیز کمی در ارائه نظرات خود از چیزیهای که واقعا ارزش ندارد صرف نظر کنید و بگزارید که یک بار این هواپیما پرواز کندو