نظارت بردستگاه های اجرایی ، وظیفه کیست ؟ قسمت اول

قابل توجه دوستان وخوانندگان موج سوم این مطالب ابتدا در سایت بند امیر به نشر رسیده است http://www.bandamir.com/

نظارت بردستگاه هاي اجرايي ، وظيفه كيست ؟

قسمت اول < ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

براستي نظارت بر اعمال وكردار والي صاحب ها  و ولسوالها  ومسولين نظامي وانتظامي به عهده چه كس و  كساني است ؟

در ابتدا به ذهن همه مي رسد كه اين چه سوا ل است ؟ خوب معلوم است بر عهده يكي از نهادهاي دولت است كه بر زيرمجموعه هاي شان  نظارت بكنند . خوب ،‌ بر فرض اگر خود دولت با زير مجموعه هايش دستش در يك كاسه بود آن وقت چه بايد كرد؟ بازهم  منتظر نهاد هاي دولتي مي مانيد  يا اينكه سازو كار ديگر بايد انديشيد  ؟!!!

به نظر مي رسد جواب منتفي است عقل حكم مي كند كه بايد راه حل ديگري را جستجو كرد. اين جا است كه اين سوال به ذهن مي آيد كه روشنفكران، دانشمندان وعالمان ديني ودانشجويان ودانش پژوهان واصحاب رسانه وقلم به دستان و وبلاگ نويسان چه مسئوليتهايي در قبال اين مسايل دارند ؟ واصولا چه بايد كرد ؟  ملتي كه يك عمر طعم تلخ  بي عدالتي ها وظلم ها وفسادهاي اداري وغير اداري را  به جان و دل چشيده اند، آيا وقت آن نرسيده است كه از ظلم مضاعف بر اين ملت ستم كشيده جلو گيري كرد  ؟ !!!

اين سوال  را با كمي تغيرات نه از والي صاحب، بلكه با يكي از دانش آموزان منطقه در ميان گذاشته شده است .

  برادر محترم محمد رجا صاحب امتياز ومدير مسئول راديو دايكندي وخبرنگارسرويس خبري ملل متحد ازيكي ازشاگردان اين ليسه پرسيده :  كه درسال 1386 ولايت دايكندي 32 ميليون دالر بودجه انكشافي داشته و اگر اين بودجه مصرف مي شد چه تغيير بر وضعيت مكتب شما به وجود مي آمد ؟ !!!

حالا اين سوال چه سر نوشت پيدا كرد وسوال كننده به چه سر نوشت گرفتار شد  ترجيح دادم خود تان اصل گزارش را بخوانيد

ضمن تشكر فراوان از احساس مسئوليت برادران عزيز ما در سايت دايكندي مخصوصا برادران دوست داشتني ام جناب آقاي نگارش وآقاي رجاء‌ عزيز وهمكارانشان در نشر اين مطالب توجه شما دوستان را  به خواندن  گزارش كامل ايشان جلب مي كنم .

صاحب امتيازومدير مسئول  راديو دايكندي از سوي والي ولايت دايكندي زنداني شد

 

محمد رجا صاحب امتياز ومدير مسئول راديو دايكندي وخبرن
گارسر


دیدگاه برای “نظارت بردستگاه های اجرایی ، وظیفه کیست ؟ قسمت اول
  1. یکشنبه 30 دی1386 ساعت: 21:19
    تقدیم سلام و احترام بر دوست فرهیخته جناب آقای رحیمی و ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر و شهادت امام حسین ( ع )

    در جامعه مدرن کار نظارت بر واحدی های دومی و سومی در یک حکومت و رسیدگی به اعمال و کردار آنان وظیفه واحدی های اولی است اما متاسفانه در افغانستان این طور نیست از ارشد ترین مقامات گرفته تا پایین ترین مامور حکومت , همه و همه شوربای یک دیگ هستند در این رابطه حکومت در افغانستان راه کار هائی را در نظر گرفته است به طور مثال انتخاب شوراهای ولایتی و در آینده شوراهای ولسوالی ها و در مرکز, پارلمان را . اما متاسفانه باز شوراهای ولایتی و پارلمان نمی توانند کاری از پیش ببرند , این ناتوانی دلائل مختلفی دارد که نمی توان در چند سطر بیان کرد .

    سبز باشید و پایدار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*