سفر والی جدید در جاغوری در چهارشنبه پانزدهم جوزا سال 1387

سلام دوستان

والی جدید غزنی كه قرار بود به جاغوری بیاید خودش به دلايلي كه  معلوم نيست چه باشد نيامد به جای خود معاون اش جناب آقاي الله يار  را همراه با سلام هاي گرم خود به جاغوري فرستاد . معاون والی همرای هیئات به  شمول نمایندگان منتخب جاغوری در شورای ولايتی غزنی با دو فروند چرخ بال پی ار تی صبح چهارشنبه ۱۵/۳/۸۷به جاغوری آمد .

 

ابتدا سرود توسط شاگردان صنف پنجم خوانده شد بعد از آن آقای عرفانی ولسوال جاغوری پس از خوش آمد گوی به مهمانان و هيئت همراه  مشکلات ولسوالی جاغوری را بیان کرد گفت : قرار بود بسياري از باز سازی ها توسط دولت و موسسات خارجی انجام شود که متاسفانه هچکدام عملی نشده است . ساختمان جدید ولسوالی وسرك غزني به  جاغوري و … را مي توان به عنوان نمونه ياد كرد . كه همه اين پروژه ها قرار بود یک سال پش کار آن به اتمام برسد.  هزینه ولسوالي را پی ارتی قبول کرده بودند  وبعد ها با دخالت پی ارتی كه تا هنوز دليل شان براي ما معلوم نيست کار شان برای مدت طولانی تعطیل شد.

بعد از آن مدیر حقوق جاغوری به ايراد سخن پرداخت توجه جدی مسئولین غزنی را نسبت جاغوری خواستار شد

سپس مقاله ای توسط یکی از شاگردان صنف دوازدهم ليسه سلطانی خوانده شد كه در آن مقاله  ازجمله مشکلات معارف جاغوری ، نبود کتاب ،چوکی و میز کمبود معاش معلمین ، فساد اداری در سطح ولایت ، بی توجهی مسولین ولایت نسبت به ولسوالی جاغوری و نرسيدن کمک های بشردوستانه به جاغوري و عدم رسيدگي به والسوالي جاغوري  نسبت به دیگر ولسوالی ها ي مجاور  جايگزين روابط بر زوابط سفارش و … از جمله مشكلات ذكر كرد كه دامن گير والسوالي جاغوري شده است . 

  ولسوالی جاغوری كه دارای 87 باب مکتب فعال است  به ولسوالي هاي ديگر  که پنج باب مکتب فعال دارد مقایسه میشود واين درست نيست غير عادلانه و منطقي نيست  لذا ما خواهان توجه جدی مسولین و بست مکاتب و دیگر امتیازات براي مدارس جاغوري هستيم . بازسازی دراین ولسوالی صورت نگرفته فقط با وعده های پوچ و میان خالی با نوک قلم و زبان  ، مردم را فریب داده است .

بعد از آن مدیر معارف جاغوری به ايراد سخن پرداخت  ايشان ضمن بيان  مشكلات معارف جاغوری خواستار توجه بشتر مسئولین ولایت به این مرکز شد. مدیر معارف جاغوری از کمبود مواد درسی میز و چوکی برای شاگردان و معلمین جاغوری سخن به ميان آورد وآنها را  ازمشکلات عمده خود قلمداد کرد.

سپس آقای یعقوبی وکیل منتخب مردم جاغوری پشت تريبون قرار گرفت واز مشكلات كه  مردم جاغوري به آن رو بروست  آغاز سخن كرد . ايشان مشکلات معارف و مردم جاغوری را ابراز نموده و گفتند که نسبت به دیگر ولسوالی های ولابت غزنی ولسوالی جاغوری از کمکهای بشر دوستانه محرومند . مردم کار ندارد به کشورهای بیگانه رفته مزدوری می کند  با اين همه دشت هاي وسيع كه افغانستان دارد مردم جاغوري هیچ بهره از آنها ندارد و به اندازه كافي زمین ندارد که کشاورزی کند مثل اين كه اين مردم از اين خاك نيستند .  مردم از سرمایه های خود مکتب ساخته است و راجستر دولت کرده است بدون اینکه یک پیسه از دولت چیزی دریافت کرده باشد . مردم جاغوری سری بار دولت نبستند این مردم جاغوری هستند که چوب طرفداری از دولت را می خورد . مردم این ولسوالی امنیت ندارد نه از قرباغ به جاغوری و نه از ناور به جاغوری نه از جنده به جاغوری ،  هيچ راه دیگری هم نيست که این مردم با خیال راحت عبور و مرور نماید .  گناه این مردم چی است ؟!!!  گناه اين مردم اين است كه طرفدار دولت است به همبن خواطر از هيچ امكانات بهره مند نيست اگر مثل ولسوالی های دیگر نا امن مي بود آن وقت دولت مثل ولایت هلمند از سرو كله اش امكانات مي اندختند . ما عرض ما اين است كه به ولسوالي جاغوری بشتر توجه شود . تا امنیت این منطقه پایدار بماند .

دراخیر  الله یار معاون والی بعد از شنیدن خواستهای مسولین و مردم جاغوری ، هدف از سفر  خود معرفي والي جدید  بررسي مشكلات جاغوري وپي گيري خواستهای مردم جاغوری و بازسازی سرک و غیره  عنوان كرد  گفت :

ابتدا  از پذیرای مسولین و مردم جاغوری قدردانی نموده و مشکلات مردم را تاید کرد گفت : شما مردم حق دارید که سری ما خاک برزید بجای پذيرایي من خودم احساس شرمندگی می کنم براي اينكه هر کدام از مسئولين به نوبت خود به شما وعده های داده و رفته ، پشت سرش هم نگاه نکرده ، که خود من شاهد ان هستم و من خودم چندين بار در جاغوری آمدم . الله یار ، مردم را به اتحاد و مقاومت و مجاهدت فرا خواند که از حق خود دفاع کند.

در پايان قومندان پی ار تی نیز مثل دفعه های قبل وعده نمود که بازسازی سرک جاغوری به قرباغ بزودی آغاز می گردد و بودجه آن نیز تامین شده است وی همچنان گفت  که بودجه ساخت یک شفانه نیز تامين گرديده  و کار آن در منطقه چهیل باغتو پشی اغاز شده است .

مركز اينترنت جاغوري – حبيب سروري

مركز اينترنت جاغوري – حبيب سروري

 نوشته شده توسط حبیب سروری در چهارشنبه پانزدهم خرداد 1387

+;نوشته شده در ;یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389ساعت;10:13 توسط;مدیریت وب سایت ; |;پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*