نتایج اولین نظر سنجی اینترنتی موج سوم – مشکل جاغوری ها در کجا است ؟

نظرسنجي يا سنجش افكار عمومي كه با روش پيمايشي صورت مي گيرد، يكي از متداول ترين و پيشرفته ترين روش هاي تحقيق در علوم اجتماعي و يكي از اركان عمده مردم سالاري است؛ که انعكاس مستمر افكار عمومي و ديدگاه هاي گروه هاي اجتماعي است و نوعي مشاركت مستمر ولو غيرمستقيم عموم مردم و گروه هاي اجتماعي در قدرت سياسي (قانون گذاري و سياست گذاري) است.

 خواندن گزارش ها و توجه به نتايج نظرسنجي ها امروزه بخشي از برنامه زندگي مسؤولان و مردم در جهان مدرن است و بايد در جامعه ما نيز چنين باشد. در واقع، اهميت موضوع ايجاب مي كند كه توجه به يافته هاي نظرسنجي بخشي از زندگي مردم و مديران و قسمتي از برنامه تمام حوزه ها، به ويژه حوزه هاي سياسي و اجتماعي قرار گيرد. اين اتفاق خوب يعني همان علمي كردن و مدرن كردن جامعه، يعني اهميت دادن به دانش اجتماعي و اهميت دادن به اصلاح چيزي با عنوان تحقيقات اجتماعي.

 در اين دوره جديد، ما بايد شاهد اين رويداد فرخنده باشيم. ما هم چنان بايد به عنوان اعضاي جامعه مدرن به خود بياييم. بكوشيم و اميدوار باشيم كه سنجش افكار سرانجام بتواند نقش خود را مانند عوامل ديگر ايفا كند.

يعني نظرسنجي علاوه بر اينكه ركن عمده مردم سالاري و عامل مهم گسترش مردم سالاري است، از لوازم عمده مدرنيته هم است. بعلاوه نظرسنجي ابزاري است براي سنجش افكار و عقايد و گرايش ها و تمايلات و نيازها و تقاضاهاي مردم ! لب لباب فن يا صنعت نظرسنجي، انتخاب نمونه، بررسي افراد نمونه، بهره گيري از قوانين آماري و رياضيات، تعميم ويژگيهاي افراد نمونه به كل افراد (جامعه) و بهره گيري از اين تعميم سازي ها!

 تاریخچه نظرسنجی

با این که اولین نظر سنجی سیاسی در سال 1824 وتوسط یک روزنامۀ محلی در هریسبرگ، پنسیلوانیا انجام گرفت، این قسم نظر سنجی تا دهۀ 1930، هنوز به کار عمدۀ رسانه ها در پوشش خبری مبارزات انتخاباتی تبدیل نشده بود. در دهۀ 1970، شبکۀ خبر هر سه شبکه اصلی تلویزیون آمریکا ( ای بی سی، سی بی اس و ان بی سی) هر یک به ارائۀ نظر سنجی خود در رقابت های ریاست جمهوری پرداختند و از آن به بعد نیز این شیوۀ کار در مهمترین رقابت های سیاسی برای انتخابات فرمانداران ایالت و اعضای کنگرۀ آمریکا، ادامه یافت.

 سابقه نظرسنجي الكترونيكي

سابقه نظرسنجي الكترونيكي به سال‌هاي 1960 باز مي‌گردد كه در دانشگاه‌ها به كمك ماشين‌هاي پانچ انجام مي‌شده است. مشهورترين استفاده از اين روش را مي‌توان در برگزاري انتخابات مشاهده كرد. اكنون چند سالي است كه انتخابات رياست جمهوري و پارلماني در كشورهاي اروپايي وامريكايي به صورت اينترنتي و الكترونيكي انجام مي‌شود. در سال 2005، كشور هند با كمك كيوسك‌هاي نظرسنجي و انجام انتخابات الكترونيك توانست 5000 تن در مصرف كاغذ صرفه‌جويي داشته باشد. اين روش، به سرعت در حال گسترش در ديگر كشورها و انتخابات گوناگون است.

نظر سنجی اینترنتی و الكترونيكي

اینترنت و وب بستری ایده آل برای نظرسنجی است. برخلاف شیوه های سنتی نظرسنجی که نیازمند نیروی انسانی و زمان زیادی جهت گردآوری و  پردازش نظرات بود نظرسنجی اینترنتی تقریبا هیچ هزینه خاصی نه برای افرادی که به دنبال سنجش نظرات هستند و نه برای کسانی که در نظرسنجی شرکت می‌کنند ندارد. اینگونه است که سایتهای خبری میتوانند به راحتی نظرات خوانندگان خود در مورد هر خبر را به راحتی بسنجند یا سایتهای ارائه کننده مقالات نظر خوانندگانشان را در مورد کیفیت مقالات بدانند. نظرسنجیهای اینترنتی تقریبا بخشی ثابت در بسیاری از سایتها شده اند و در شکلی جدیدتر که در سایتهایی به اشتراک گذاری لینک و خبر مشاهده می شود نظرات مثبت و منفی کاربران معیاری برای اهمیت خبر یا لینک و انتشار عمومی تر آنها است.

اما در کنار تمام مزایای نظرسنجی های اینترنتی مشکلاتی در بررسی صحت نظرات و نتایج نظرسنجی وجود دارد. سایتهایی نظرسنجی عموما از روشهای متفاوت  استفاده میکنند که هرکدام مزایا و معایبی دارد.  با توجه به شرایط بالا می تواند نتیجه گرفت که هیچ راهکار کاملا مطمئنی برای صحت تعداد افراد شرکت کننده در نظرسنجی وجود ندارد و دقیق ترین نظرسنجیهای اینترنتی نیز حداکثر تلاش می کنند با ترکیبی از شیوه های مختلف تا حدودی نتایج نظرسنجی خود را معتبر سازند. در عین حال شاید یک اشکال دیگر نظرسنجی های اینترنتی این است برخلاف شیوه های سنتی، نظرسنجی مخاطب خود را از گروههای مختلف انتخاب نمی‌کنند و مثلا یک نظرسنجی در مورد یک محصول نرم افزاری خاص در سایت طرفداران آن محصول نرم افزاری نتیجه متفاوت با همان نظرسنجی در سایت منتقدان آن محصول دارد و این قضیه در موارد سیاسی نیز مشهود است و بنابراین شاید نتوان به نظرسنجیهای صورت گرفته با سایتهایی با بیننده کم و مخاطبان خاص چندان اعتماد کرد.

ولی بعضی از کار شناسان معتقد اند :  اين روش علاوه بر مزیت های که گفته شد  كمك مي‌كند تا فرايند نظرسنجي به صورت ساده و بدون مصرف كاغذ انجام شود. و پاسخ دهندگان به صورت on-line از نتايج نظرسنجي آگاه مي‌شوند و حس بهتري نسبت به اثربخشي نتيجه نظرسنجي‌ها نسبت به نظر سنجی های غیر اینترنتی دارند.

در نهایت با وجودی که همچنان شیوه مطمئنی برای بررسی صحت نظرسنجیهای اینترنتی وجود ندارد اما حقیقت این است که در


دیدگاه برای “نتایج اولین نظر سنجی اینترنتی موج سوم – مشکل جاغوری ها در کجا است ؟
 1. چهارشنبه 20 آذر1387 ساعت: 18:15

  سلام
  نقل قول از بلاگ AF:

  سلام به تمام افغان های عزیز در سراسر جهان!
  افتخار داریم تا تولد سرویس جدید وبلاگ نویسی افغانی را برای شما عزیزان بخصوص هموطنان عزیزمان اعلان نماییم.

  هدف از راه اندازی بلاگ.اِی اف میزبانی از وبلاگهای افغانهای عزیز در سراسر دنیا میباشد. البته قابل ذکر هست که هر عزیزی چه افغان و یا غیر افغان میتواند از این سرویس استفاده کند. بلاگ.اِی اف از سیستم وبلاگ نویسی “وردپرس” یک سیستم بسیار پیشرفته و در عین حال ساده استفاده میکند.

  درحالت پیش فرض زبان سایت/محیط کار وبلاگ فارسی بوده در صورت علاقمندی میتوانید با محیط انگلیسی هم کار کنید (تغییر زبان در قسمت تنظیمات وبلاگ).
  امکانات، پوسته ها (قالب)، و افزونه های زیادی به بلاگ.اِی اف اضافه خواهد شد.
  امکانات فعلی:
  10 میگابایت فضای رایگان برای هر وبلاگ
  امکان ثبت و اداره چندین وبلاگ با یک کاربر
  امکان اداره یک وبلاگ توسط چندین کاربر (وبلاگ گروهی)
  امکان ارسال مطلب به آینده
  امکان دسته بندی مطالب
  امکان برچسب زدن مطالب ( tag )
  امکان ایجاد برگه ها
  خوراک و یا ار اس اس فید مطالب
  خوراک و یا ار اس اس فید دیدگاه ها
  امکان رمز دار کردن مطالب (تنها کسی که رمز را داشته باشد میتواند مطلب مورد نظر را بخواند)

  به امید گسترش هرچه بیشتر وبلاگ نویسی در افغانستان عزیز!
  آدرس سایت: http://blog.af

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*