نخستین شهردار زن در افغانستان منصوب شد

شهرداری در افغانستان از سمت هایی است پیش از این در اختیار مردان قرار داشته است. با آن که در قانون اساسی افغانستان گفته شده که افراد در این مقام باید با آرای مردم برگزیده شود، اما تا حال دولت این مقام را به رای گیری نگذاشته است.

نیلی از شهرهای کوچک افغانستان در مرکز این کشور است و عمدتاً متشکل از یک بازار تجارتی، چند ساختمان دولتی و روستاهای دره “نیلی” و منطقه “دشت” است.

در سال ۲۰۰۴ میلادی، زمانی که دایکندی به عنوان سی و چهارمین ولایت افغانستان اعلام شد، نیلی به مرکزیت این ولایت تعیین شد. پیش از آن نیلی یکی از پایگاه های مجاهدین در سال های جنگ افغانستان با ارتش شوروی سابق بود.

اگرچه مردم نیلی در چهار سال گذشته انتظار داشتند که زیربناهای شهری براساس برنامه منظم شهرسازی در این منطقه ساخته شود. اما شماری از ساکنان نیلی انتقاد می کنند که این انتظار آنان برآورده نشده و دولت جز ساختن چند ساختمان دولتی، دیگر کاری برای اجرای برنامه شهرسازی در این منطقه انجام نداده است.

خانم جعفری، پس از آغاز به کارش اعلام کرد که برنامه ای را روی دست گرفته که براساس آن نیلی باید چهره یک شهر را به خود بگیرد و همچنین مردم آن از خدمات شهری برخوردار شوند.

شهر نیلی

نیلی تا حال چهره یک شهر را به خود نگرفته است

او در گفتگویی با بی بی سی گفت که اجرای برنامه شهرسازی در نیلی در صدر اولویت های او قرار دارد. خانم جعفری می گوید امیدوار است که بتواند امیدهای مردم در مورد بازسازی و بهسازی نیلی را به آنها دوباره برگرداند و با حمایت دولت افغانستان و نهادهای بین المللی کارهای مهمی در این زمینه انجام دهد.

اما برخی از کارشناسان می گویند با توجه به امکانات محدودی که در اختیار شهرداری ها، به ویژه شهرداری نیلی قرار می گیرد، چالشهای زیادی در برابر برنامه های خانم جعفری قرار دارد. با این حال دشوار به نظر می رسد که دست کم در کوتاه مدت این منطقه دورافتاده و کوهستانی به شهری با استانداردهای امروزی تبدیل شود.

خانم جعفری فارغ التحصیل رشته قابلگی (مامایی) است، اما در ده سال گذشته بیشتر در کارهای اجتماعی مشغول به کار بوده است.

او عضو لویه جرگه اضطراری افغانستان در سال ۲۰۰۲ بود و همچنین در جرگه امن منطقه ای سال ۲۰۰۷ هم عضویت داشت. خانم جعفری مدتی نیز با موسسات غیردولتی کار کرده است

منبع : بی بی سی

+;نوشته شده در ;شنبه بیست و هشتم دی 1387ساعت;19:14 توسط;مديريت موج سوم ; |;


11 دیدگاه برای “نخستین شهردار زن در افغانستان منصوب شد
 1. دوشنبه 30 دی1387 ساعت: 10:17
  نسل نو هزاره متفاوت اند و پر از استعداد و سرشار از امید. پارسال وقتی حمید سخی زاده به دور نهایی "ستاره افغان" راه یافت کسی نبود که هزاره باشد و احساس هزاره بودن کند، اما صدای حمید به هیجانش نیاورد. بعد المپیک آمد و روح الله نیکپا حماسه آفرید. اولین مدال المپیک تاریخ افغانستان را برای مردمش به ارمغان آورد. همه با روح الله جان گرفتیم و تا اعماق احساساتمان خوش شدیم و به خود بالیدیم و به روح الله آفرین گفتیم. اینک نسل نو هزاره پدیده ی دیگری را خلق کرده است، الهه سرور. الهه دختری بیست ساله که آوازش در اولین شنود خبر از تولد یک ستاره می دهد. قد بلند، چهره ی زیبای هزارگی و اعتماد به نفس نمایان به آواز الهه برجستگی خاص می دهد و این همه از او تصویری پرجذبه می سازد. اما الهه در این خلاصه نمی شود، بلکه مهمتر از این جایگاه تاریخی و اجتماعی او است که باید مورد دقت قرار گیرد.
  پارسال وقتی حمید بود بسیاری ها شوق خود را پنهان نمی کردند. وقتی روح الله قهرمان شد خوشی مان را مخفی نکردیم. اما امسال به نظر می رسد از ابراز شور و شوق برای الهه عموما پرهیز می کنیم، با این همه شعار از جامعه مدنی شنیدن، حقوق زن گفتن، ژست آزاداندیشی و عدالتخواهی گرفتن. نوعی سکوت و بی اعتنایی حس می شود. خلاصه از دختر بودن الهه ها نباید هراس داشت. هر هزاره ای – زن یا مرد- وقتی اراده می کند که دیگر در حاشیه زندگی نکند و در سایه راه نرود، او که می خواهد دیگر هزاره بودن جرم نباشد باید حمایتش کند. آنکه ازو خوشش نمی آید به استعداد و اعتماد به نفس و زیبایی اش حسودی می کند. در هر حرکتش الهه باور دارد که بهترین است. پر از جذبه است و تحسین برانگیز. و درست به یک ستاره می ماند. برای الهه، تاریخ ورق خورده است. و ما هم باید تلاش کنیم زمان و جهان را ببنیم و ساحران و مارگیران را نگذاریم زمان ما را هزار سال پس ببرند و جهان ما را تنگ و تاریک بسازند. آیا در حاشیه زیستن و در سایه راه رفتن برای هزاره دیگر بس نیست؟ الهه ها هرچه در توان دارند با وجود سختی ها و ناملایمی ها تلاش می کنند تا ثابت کنند که دیگر نمی خواهند از دیگران و از زمان وجهان کم و پس باشند.

 2. دوشنبه 30 دی1387 ساعت: 10:17
  سلام بر موج سوم شهر دار زن در افغانستان یک روداد تاریخی است به نظر من عجیب است ان هم در سر زمین دایکندی شاید برای مردمش یک معجزه با شد موفق باشید

 3. دوشنبه 30 دی1387 ساعت: 14:31
  سیف جان سلام
  از ابراز نظر واحساسات پاک تان جهانی را سپاس
  آری دوست عزیز ما هم با شما عقیده هستیم که نسل نو هزاره متفاوت اند و پر از استعداد و سرشار از امید و باید اینگونه باشد. وما باید با زمان حرکت کنیم والا کلاهی پسی معرکه است . وبه حمید سخی زاده و روح الله نیکپا والهه و دیگر هموطنان خوب مان کسی نیست که با انها افتخار نکند ظاهرا چاره چز این ندارد اگر کمی از پتانسیل خدادادی خودش استفاده کرده باشد.
  بهر حال برای همه دوستان خوبم ارزوی موفقیت می کنم مخصوصا برای خانم جعفری که اولین شهردار زن در افغانستان است امید وارم نیلی با مدیریت خانم جعفری چهره واقعی شهر به خود بگیرد خانم جعفری برای همیشه جز اولین ها باشد . تا هر روز ما شاهد یکی دیگر از چهره های شایسته دوستان مان در پست های مدیریتی کشور شاهد باشیم و با خدمات آنها همه مردم افغانستان به آنها افتخار کندباعث سر فرازی برای خودش افتخار برای ما هزاره ها باشد .

 4. دوشنبه 30 دی1387 ساعت: 22:5
  سلام ازما دوست عزیز جناب اقای باقر
  از ابراز نظر تان متشکرم
  من هم بااین بخش از نظر شما موافقم که شهر دار زن در افغانستان یک رویداد تاریخی است ولی با بخشی بعدی زیاد موافق نیستم
  برای اینکه دنیا مجبور است روز روزگاری هم که شده به لیاقت های افراد تن داده و نمی تواندنادیده بگیرد بالاخره چاره جز این ندارد من فکر می کنم اگر غیر از این اتفاق بیافتد عجیب است.

 5. سه شنبه 1 بهمن1387 ساعت: 1:16
  سلام دوست بسیار ارجمند آقای رحیمی!
  عزیز! چرا مقاله آقای جوادی را با که تمامت احساس نوشته به نام مقاله وارده آورده اید؟ بهتر بود پر رنگ تر مطرح می شد! من که آتش گرفتم!

  زده آتش به جان غزه، رابین
  بسوزد استخوان کعبه و دین
  چو حجله گشته "شرم شیخ" آذین
  که باراک و مبارک بسته کابین

 6. سه شنبه 1 بهمن1387 ساعت: 9:15
  دوست عزیزم جناب اقای محمدی سلام واحترامات بی پایان خدمت شما دوست گرامی تقدیم می دارم
  از ابراز نظر واظهار لطف تان جهانی را سپاس
  چون وبلاگ یک یاداشت های شخصی است روال کاری معمولا در وبلاک باید طوری باشد که خواننده بدون کدام زحمت در اولین فرصت متوجه شود که نوشته مربوط ، به مدیرت وبلاک است یا از کسی دیکر است و این کار باید از طریق موضوع بندی صورت گیرد که ما این کار را کرده ایم تحت عنوان مقاله های رسیده و یا گذارش های رسیده . فکر نمی کنم تقسیم بندی مطالب از اهمیت مطالب بکاهد که خود براهمیت آن می افزاید. البته خوب بیشتر توضیح می دادید برای پر رنگ تر شدن چه کار باید می کردم ؟ تا در آینده در رنگ کاری مطلب از آن استفاده می کردم .
  از سروده زبیایت استفاده کردم .
  با امید دیدار

 7. دوشنبه 7 بهمن1387 ساعت: 18:48
  سلام دوست عزیز
  ممنون از لطف تان
  وتشکر از ابراز نظر تان
  معذرت از این که دیر جواب تان دادم
  چون امروز ها نوبت امتحان ترم اول بودم
  زنده وپایدار باشید

 8. چهارشنبه 9 بهمن1387 ساعت: 1:30
  سلام باقر جان
  اوووووه ما کجا سیاست کجا !!!
  عشق عاشقی مخصوصا گپ گفتن دراین باره جگر شیر می خواهد
  که خوشبختانه شما داری
  بهر حال برای تان آرزوی موفقیت می کنم
  تا کاری ما بنده گان سراپا تقصیر به عشق عاشقی نکشیده شما دوست عزیز وخوانندگان تان را به خداومد کریم می سپاریم
  تا دیداری دیگه یواشکی عشقی دیگه خدا نگهدار
  بازهم یواشکی با کسی نگوی ها – که موج سوم هم دات کام شد آری بابا
  http://moje-3.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*