منطق دولت اقای کرزی با کابینه ای نمونه و بودجه بی زبان

منطق دولت اقای کرزی  با  کابینه ای  نمونه  و بودجه بی زبان

واقعا به حال این ملت باید گریست .

 وزارت دارایی افغانستان بودجه سال ۱۳۸۸ را به شورای ملی ارائه کرد،  وزیر مالیه  دارایی افغانستان می گوید بودجه امسال ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

انوارالحق احدی وزیر مالیه افغانستان که در نشست امروز مجلس سنا جزئیات بودجه سال ۱۳۸۸ را توضیح می داد، گفت  مجموع بودجه سال 1388 تقریبا به ۹۵ میلیارد افغانی می رسد.

آقای احدی گفت بخش اعظم بودجه دولت به وزارت های دفاع، داخله/ کشور، آموزش و پرورش و اداره امنیت ملی اختصاص یافته است.

این در حالی است که بر اساس گزارشها شماری از وزارتخانه ها در سال جاری خورشیدی نتوانستند بودجه خود را به مصرف برسانند. آقای احدی گفت بیش از ۸۰۰ میلیون افغانی از بودجه امسال مصرف نشده  و در نظر است به بودجه سال آینده منتقل شود.

این اولین بار نیست که سخن از زیادی بودجه به میان می آید  ودقیقا  آخرین بار هم نخواهد بود .

اقای احدی از وزارت خانه های که نتوانسته بودجه خود را به مصرف برساند سخن به میان نیاورد .  واز مناطق که بودجه آنان به هر دسیسه بر گردانده شده یادی نکرد ه اند .

به هر حال  آنچه  از دیگر کشور ها بخصوص در پایان  سال مشاهده می شود  زمزمه های کسری بودجه   است  . زمام داران آن حرف حدیث اگر دارند  از کسری بودجه دارند  ودر صدد هستند که با این مشکل به چه شکلی مواجه شوند و از کجا تامین اعتبار کنند .

ولی کشور افغانستان با توجه به ابادی که  از در دیوار آن  مشاهده  می شود  به مصرف  این بودجه ها نیاز احساس نمی  کنند  . کشور اباد که  یک نقطه اش خرابی دیده نمی شود  دلیل ندارد که بودجه را  الکی به مصرف برساند .

 مناطق تحت عنوان به نام  مرکزی  انکار اصلا به گوش آنها نخورده  وهرچه به کله  ای  پوک شان فشار می اورد چیزی به این اسم به یاد تمی آورد که در افغانستان وجود داشته باشند ویا آن جا هم احتیاج به بودجه داشته باشد . همین کابل خراب شده را  یک نگاهی بیندازید کوچه وخیابان هایش  به کاروان سرا شباهت دارد تا به یک شهر  ویک پایتخت کشور . آن وقت  محل مصرف  بودجه را نمی توانند پیدا کنند .  البته ناگفته نماند  که نتوانستند مصرف کنند کله شان از این بیشتر کار نمی کردند .  

واقعا افتضاح  تا چه حدی  رسوای تا به کجا بی کفایتی ونا کارامدی  تا چه  اندازه ای  !!!

آقای احدی  بسیاری از مطالب را به زبان نیاورده  و  نگفته  ولی نگران نباشید من  ادامه نه گفته ای ایشان را خدمت تان عرض می کنیم  : ایشان می خواستند بگویند  امی ژور نالیست ها میمانند؟!!!

 ایشان می خواست بگوید :

شماری از وزارتخانه ها در سال جاری خورشیدی که  توانستند بودجه خود را به مصرف برسانند مناطق جنوب بعضی مناطق شمالی است که به  پاداش کشتن و خانمان کردن اردوی ملی وپلیس ملی وانفجارات انتحاری  ، همه بودجه آنان را به مناطق آنها به  مصرف رسانده  و بعضی بودجه های مناطق مرکزی که  طبق مصوبه قبلی با والی صاحبان آن داشته اند   آن ها را نیز در همان مناطق به مصرف رسانیدیم  تا خدای نخواسته  آنها از آدم کشتن یک وقت دلسرد نشود .

 مثلا به قند هار جلال آباد هلمند برای مردم  چندین مدرسه ساختیم  مردانه  و زنانه .   شما چه کار دارید که  حالا شاگرد دارد یا ندارد  شاه گرد نبود  شاه  لوله پیدا می کنیم  اگر اون هم پیدا نشد   شاید در آینده  پیدا شد . آن وقت ما فرصت مدرسه ساختن را شاید نداشته باشیم .  تازه رپیک  های ما کی می مانند  اولی را ما درست می کنیم  تا به دومی نرسیده بروبچه های محل وطلابهای کرام  به آتش می کشند  خو این بودیجه را  اگر  این جا  مصرف نکیم به کجا مصرف کنیم .  مناطق مرکزی !!! خوب آنها در آرامش کامل بسر می برد  خلاصه از کی تا به حال به آنجا بودجه مصرف شده  که ما این  دومین نفرش باشیم این کار ها  رابکنیم . آری بیادرکجای کاری ؟!!! 

ایشان در ادامه می خواسته بگوید :

 شماری از وزارتخانه ها در سال جاری خورشیدی که نتوانستند بودجه خود را به مصرف برسانند مناطق مرکزی می باشد  آخر آن والی صاحب ها تقصیر نداشتند طبق پروتوکل امضاء شده عمل کرده اند  محتوای پروتوکل این بوده اگر می خواهی والی شوی بودجه را به اندازه مصرف شخصی تان بردارید وبقیه را برگردانید  دیگه ما نمی دانم  چطوری ؟!!! خودی تان  سروتیه قضیه را به یک شکل جمع کنید .

در گذارش که چند ما قبل که در بعضی  جراید کشور  منتشر شده بود آمده بود  که والی صاحب دایکندی یکی ازاین بخت برگشته ها بوده  دیگه  کی به این افتخار دست پیدا کرده  در ذهن آقای  احدی ما هم پیدا نتوانستم . در آن زمان  وقتی دلیل مسئله را از آقای ارزگانی  جویا شده  ایشان بعد از امتناع زیاد از جواب دادن ،  گفته آغا جنگ  جنگ جنگ   .

خبر نگار که از تعجب داشته شاخ در می آورده ،  گفته قربان ما در دای


4 دیدگاه برای “منطق دولت اقای کرزی با کابینه ای نمونه و بودجه بی زبان
 1. یکشنبه 20 بهمن1387 ساعت: 9:41

  آیا به راستی آمریکا میخواهد جنگ در افغانستان را طولانی تر از جنگ ویتنام نماید. در رابطه مقاله یک از صاحب نظران پاکستانی را ترجمه نموده ام که جهت مطالعه آن شما را دعوت به وبلاگم میکنم.

 2. دوشنبه 21 بهمن1387 ساعت: 15:40

  رحیمی عزیز سلام امیدوارم موفق باشید
  حرفهایت بجا است دولت کرزی نه منطق دارد و نه دلیل بلکه این یک دولت کاملا فاشستی است که هرچی دارد برای خود و تبارش دارد.

 3. سه شنبه 22 بهمن1387 ساعت: 23:0

  دوست عزیزم جناب اقای قاسمی سلام
  جهانی را سپاس از ابراز لطف واظهار نظر تان
  این مملکت فلک زده واین مردم مصیبت دیده چه فاجعه های که در خود ندیده .
  یاد از هر فاجعه اش قلب انسان جریحه دار ودلی انسان را غمگین می سازد .
  گذشته گذشته است کاری نمی تواند برایش کرد و یا آن را تغییر داد فقط می توان از آن به عنوان یک تجربه گران بها در تدابیر اینده از آن بکار برد .
  از همه مهمتر ، این است کاری کنیم که تاریخ دوباره تکرار نشود افشار های دیگری به وجود نیاید . زمینه به وجود آوردن همه آن را از بین ببریم این میسر نیست مگر اینکه عاقلانه و هوشیارانه وبا تدبیر حرکت کنیم
  به امید دیدار و سپاس

 4. سه شنبه 20 بهمن1388 ساعت: 11:7

  هموطن گرامی ! آخرين اخباروحوادث وگزارشها ازمسيرمهاجرت هموطنان ما به کشوراستراليا را ميتوانيد دروبلاگ " مهاجرت به استراليا " بخوانيد.در راستای اطلاع رسانی گسترده تر برای هموطنان خواهشمنداست که وبلاگ مارالينک نماييد .منتظربازديد ونظرات وانتقادات وپيشنهادات شما هستيم . با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*