انتخابات پارلمانی – جاغوری در یک آزمون دیگر

  انتخابات پارلمانی

جاغوری در یک آزمون دیگر ساختمان ولسوالی    

تحولات افغانستان بخصوص مسایل انتخابات این کشور از زاویه های مختلف قابل بحث بوده  وخود یکی از انتخابات مسله دار بوده است . با همه این حرف حدیث انتظار می رفت که ریس جمهور  با تدبیر از پیش تعین شده و به موقع اعضا کابینه به پارلمان معرفی  و رای اعتماد از نمایندگان ملت گرفته وبه کار مشغول شود .

 متاسفانه چنین نشد ریس جمهور یک بار دیگر  نشان داد که برای دولت آینده هیچ برنامه مشخص ندارد  واحتمالا برنامه های شان را از نحوه انتخاب اعضاء کابینه می توان حدس زد .

با این حال باید منتظر ماند و دید که برو بیایی فعالان سیاسی  و یا به تعبیر بعضی ها تیکه داراها  با  کرزی از یکسو  زد بند های جناب ریس جمهور با نمایندگان پارلمان از سوی دیگر ِ، به کجا خواهد انجامید  ؟ !!!

 از سوی دیگر بیش از چند روز از ثبت نام انتخابات پارلمان باقی نمانده  جاغوری یک بار دیگر در یک آزمون  جدی قرار گرفته است . که اگر تدابیر در این خصوص اندیشیده نشود – با توجه گذارشهای که از داخل در این خصوص رسیده – این بار وضع بسیار بد تر از گذشته قراردارد  . معلوم نیست از این ازمون بتوانیم سر فراز بیرون بیایم .

لذا در این خصوص نکات را خدمت دست اندر کاران مسایل انتخاباتی و مجموعه های  که خود را به عنوان  مصلح  و یا هر عنوان دیگر معرفی می کند  و نیز  خدمت کاندید های محترم و مردم عزیز جاغوری به عرض می رسانم .

 ۱- اقدام به موقع که  ناشی از مدیریت صحیح وسالم و تبلور یافته از نیت خالصانه باشد  می تواند راهگشای جدی  در امری انتخاباتی باشد . از مجموعه های که واقعا  دلش برای این مردم می سوزد  و دوست دارد جاغوری یکبار دیگر سربلند از این آزمون بیرون بیاید . و قصد و نیت های دیگری جز خدمت ندارد و یا احیانا در معرض چنین اتهامات  قرار نگیرد  به جا شایسته است از هم اکنون اقدام  به رای زنی گسترده  نموده و صحبت با متنفذین  – کسانی که  در منطقه و در میان مردم تاثیر گذار هستند – آغاز  نمایند . در این صورت احتمال تاثیر گذاری زیاد وجود دارد . و الا بعد ازثبت نام کاندیدها و هزینه کردن های مادی و حیثیتی زیاد افراد در این خصوص ،  دیگر اقدام در این موارد  ره به جای نخواهند برد  تجربه گذشته خود گواهی بر این مطلب است .

۲ –  از کاندید های محترم نیز انتظار داریم که این بار با درایت بیشتر  و با از خود گذشتگی وارد میدان شود . منافع ملی و منطقه را بر منافع شخصی خود مقدم بدارد . چشم هم چشمی های کور کورانه جز بد بختی شرمساری ارمغان برای ما و شما نداشته است.  پس عاقلانه این است که از تعداد  کاندید ها کاسته به حدی  که  بتوانیم افراد را با توجه به تناسب جمعیت به سمت پارلمان هدایت کنیم و آنها از آنجا از حقوق مسلم شما بتواند دفاع کند.  این بار انتخابات جاغوری را دست خوش تحولات گذاشته نکنید . لج ولجبازی دیگر برای کسی آبرو وحیثیت نگذاشته است.  دیگر نظیر این تعبیر که به بعضی کاندید ها در دوره های قبل نسبت داده می شده که اگر یک نفر هم به من رای دهند انصراف نمی دهم شایسته شما بزرگان نیست.  شما که خود را گل سر سبد  این مردم می دانید حرکات های این چنینی چه معنای می تواند داشته باشد. و از عامه مردم چه توقعی دارید ؟  شما قبل  از  اینکه به منافع خود تان فکر کنید به منافع مردم فکر کنید.  دقت کافی شود  که کدام  فرد  و یا افراد شایسته گی این کار را دارند باید همان افراد  به تناسب جمعیت که داریم بدون کدام دغدغه ای راهی پارلمان شود. وقتی گروهی و یا مجموعه  برای مصالح خدمت شما می ایند  شما نیز با بزرگواری از صحبت های آنان استقبال نموده ، اگر حرف منطقی دارد بپذیرید  و اگر انها  طرحی مناسب ندارد  خود طرحی مناسب در این راستا دارید ارائه نماید.  اگر ما نتوانیم روی یک ملاک مشخص و روی یک چهار چوب خاص حرکت کنیم طبیعی است که بجای نخواهیم رسید .

نکته سوم  :  خطاب به مردم شریف جاغوری است  مردم جاغوری حقیقتا مردم شریف با تدبیر آگاه و زیرک بوده  و هست . اگر بعضی ها  بگذارند .  واین را در  کارنامه  درخشان خود در گذشته های دور نزدیک دارند  و ثابت کرده اند .

 و حالا عرض ما این است که در دور دوم  انتخابات پارلمانی  انتظار می رود به دو  نکته اساسی توجه بیشتر شود.

یکی  : اینکه به کاندید های گذشته  و نمایندگان که از طریق آراء شما به پارلمان  راه یافتند و این همه وعده های رنگا رنگی را داد . از آنها سوال شود چه کاری برای شما انجام داده است تا با ردیگر سراغ شما آمده است . ؟!!!  تابه حال چند بار از حوزه نمایندگی شان سر زده است  ؟ آیا مسافرت خارجی شان بیشتر بوده  یا سر زدن به حوزه نمایندگی شان .  حتی آنهای که با اختلاف دو رای نتوانست به پارلمان راه پیدا کنند – که این کار خود  در حاله ای از ] ]>


دیدگاه برای “انتخابات پارلمانی – جاغوری در یک آزمون دیگر
  1. شنبه 26 دی1388 ساعت: 14:30
    با سلام دوست گرامی! متاسفانه اکثر کاندیدان به موضوع راه یافتن به پارلمان بیشتر بعنوان یک شغل پر درآمد نگاه می کنند تا خدمت و مسئولیت. این یک آفت بزرگ است و از موثریت این نهاد بشدت می کاهد. این حقیر باور دارم که اکثر کسانیکه تا بحال کرسیهای پارلمان را اشغال نموده اند دلال و معامله گر می باشند. در مبارزات انتخاباتی شان شعارهای داغ سر میدهند و وعده های فراوان بمردم میدهند. ولی وقتی وارد پارلمان شدند احساسات آنها خود بخود فروکش نموده و باند معامله کنندگان را تشکیل میدهند. این مهم است که افراد شایسته به این خانه راه یابند و در درون این خانه صف بندیهای مثبت را تشکیل دهند. قبل از هرچیز باید احساس مسئولیت کنند و مردم آنها را قضاوت خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*