مصا حبه با برادر محترم جناب آقای سلطان علی رحیمی نماینده محترم مردم هیچه و بابه در شورای ولسوالی

 بسمه تعالی جناب آقای رحیمی نماینده محترم هیچه در شورای ولسوالی جاغوری

مصا حبه با برادر محترم جناب آقای سلطان علی رحیمی نماینده محترم مردم هیچه و بابه در شورای ولسوالی جاغوری

سلام دوستان

 شوراها در نظام مدریتی کشور از اهمیت خاص بر خور دار است . به همین جهت شوراهای مختلف در نظام مدیریتی کشور وجود دارد . مثل شورای ملی مثل شورای ولایتی وشورای ولسوالی .

شوراي ولایتی متشکل از ۱۹ نفر است که این۱۹ نفر بر اساس رای مستقیم مردم انتخاب می شود .اما شورای  ولسوالی در جاغوری متشکل از ۱۱ نفر است که این ۱۱ نفر ، بر اساس چهار دسته با توجه به نفوس آن انتخاب شده است . لذا  از سه  دسته گری باغچری  اذدری هر کدام دو نفر به شورای ولسوالی معرفی شده است . 5 نفر دیگر از دسته آته می باشد. شورای ولسوالی  یک ریس دارد و یک معاون  ویک منشی که همه این ها از همین 11 نفر در طی انتخابات داخلی انتخاب می شود . خوشبختانه در اين اواخر يكي از اعضاي شوراي ولسوالي جناب آقاي سلطان علي رحيمي نماينده مردم هيچه در شوراي ولسوالي در مسير زیارت عتبات عالیات کربلا و سوریه و اماکن مقدسه ایران  به قم تشريف آورده بود. ما از اين فرصت استفاده كرده مصاحبه‌اي را براي كسب اطلاع دقيق از اوضاع داخل جاغوري با آقاي رحيمي ترتيب داديم. بعضي از مسايل مربوط به حوزه نمايندگي ايشان و مسايل مربوط به شوراي ولسوالي جاغوري را با ايشان در ميان گذاشتيم كه ايشان معلومات خوبي را در اختيار پايگاه اطلاع رساني جاغوري و شما خوانندگان محترم قرار داد. از ايشان كمال تشكر و سپاس را داريم.

جناب اقای رحیمی با عرض سلام و ارادت و تشکر از این که فرصتی در اختیار ما قرار  دادید تا یک مصاحبه با حضرت عالی داشته باشیم .

ابتدا خواهش می کنم خود را برای خوانندگان  پایگاه اطلاع رسانی جاغوری معرفی نمایيد  ؟

 آقای رحیمی :  اسم من سلطان علی رحیمی است  از منطقه پشته هیچه می باشم  . نمایندگی مردم هیچه  و بابه را به عهده دارم  .

جناب اقای رحیمی نماینده محترم مردم هیچه در شورای ولسوالی جاغوری

آقای رحیمی  شورای ولسوالی در چه سال شروع به فعالیت کرد ؟

اقای رحیمی: بعد از فرو پاشی طالب  و  سپری شدن دولت انتقالی  در زمان استقرار دولت موقت  دقیقا از سال ۱۳۸۲ شورای ولسوالی به وجود آمد . و  از  آن زمان به بعد اینجانب نماینده مردم هیچه بودم که بعد ها کارهای مردم بابه را نیز انجام می دادم و عملا نمایندگی این دو منطقه را به عهده داشتم .

آقای رحیمی اضافه کرد :  جاغوری بعداز فروپاشی دولت طالب  سه  ولسوال را به خود دیده که اولین شان اقای احمدی بود که ایشان در زمان دو لت  انتقالی نه از طرف دولت بلکه مردم برای ولسوال شدنش به توافق رسیدند . واین کرسی را دراخیار شان گذاشتند .

  دومین ولسوال  ظفر شریف بود که ایشان در زمان والی قاری بابا به این سمت گذاشته شد.  قاری بابا ارتباط خوبی با جاغوری ها بالخصوص با آقای مرادی داشتند  .   و سومین شان اقای عرفانی که بعد از راه نیافتن در اولین  و لوسی جرگه  یک سال بعد به این پست توسط آقای خلیلی انتخاب شد .

نماینده محترم مردم هیچه در شورای ولسوالی در  پاسخ به این سوال که اعضای رسمی شورای  ولسوالی چند نفر است ؟ گفت:

اعضاي رسمی شوراي والسوالی 11 نفر است  و بعدا با توجه به تقاضای مکرر بعضی مناطق نسبت به نمایندگی شان در شورای ولسوالی  مثل مناطق چهل باغتوی پشی حوتقول و حیدر و … تعداد اعضائ شورای به صورت غیر رسمی تا 18 نفر هم رسیدند . 

آقای رحیمی در پاسخ به سوال این که : نحوه کار شورا به چه صورت است ؟ گفت :

شورا  به صورت رسمی مو ظف است که در هر 15 روز جلسه رسمی دایر کند و مسایل و مشکلا ت روز مثل من جمله  سر حدات  و امنیت   موسسات  مشکلات منطقه  مسایل فرهنگی و احیانا دعاوی  منطقوی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد .

ولی گاهی به خاطر مسایل پیش آمده  شورا در هفته دو جلسه هم داشته است . مجبورند نسبت به مسایل پیش آمده مشوره نموده تصمیم اتخاذ می نمایند.

شورای ولسوالی در بسیاری از مسایل به کمک ولسوال شتافته مثلا مثل دعاوی میان مرحوم  وثوقی  و طرف دیگر شان را با وجود فیصله های مکرر نتوانسته بود رضایت طرفین را حاصل کند. ولی شوراي ولسوالی که اینجانب خود نيز در آن شرکت داشتم  بسیار فیصله خوب صورت گرفت توانست طرفین دعوا را متقاعد به پذيرفتن فیصله شورای ولسوالی کند . همین طور بقیه موارد مثل دعاوی در حیدر  و الیتو  و . .  . در کل عمل کرد شوراي ولسوالی قناعت بخش بوده است .

این جلسات به سرپرستی  ولسوال و ریاست شورای ولسوالی  برگذار می شود  واعضا موظف هستند در ان شرکت کنند  و رسما
حض
ورغیاب می شوند .

اقای رحیمی در پاسخ به این سوال که شورا نظرات شان تا چه اندازه تاثير گذار روی تصامیم ولسوال می باشد  گفت :

 شورا خود را همکار و همگام با ولسوال احساس می کند و با کمک با مشوره هم توانسته ایم کارهای نسبتا خوب را  انجام بدهیم  . نظرات شورا  می تواند پشتوانه و کمک خوبی برای ولسوال باشد .

آقای رحیمی با توجه با کارامد بودن شورا ها  در دراز مدت گفت :

این بستگی به ارتباط  و رابط شورا با ولسوال صاحب دارد . اگر این دو  همگام و همفکر باشد در  دراز مدت می تواند  کارهای مثبت زیادي را انجام بدهند . ولی اگر این دو  به سری مسایل دچار مشکل شود . آن وقت کار  برای هر دو  دشوار خواهند شد .

اقای رحیمی در پاسخ به این که از شورای ولسوالی در رابطه به ولایت شدن جاغوری تا هنوز چه تمهیدات در نظر گرفته است؟ و آیا کدام اقدام عملی در این راستا انجام داده است یانه ؟ اقای رحیمی گفت :

در سالهای گذشته  فعالیت های در این زمینه صورت گرفت  که هماهنگی ان را  شوراي ولسوالی به عهده داشتند .

موسفیدان ولسوالی جاغوری  قومندان وقت  و شورا روحانیت  و شورا ولسوالی من جمله خودم نیز هم بودیم .

در این ارتباط  می خواستم با کرزی در باره  ولایت  شدن جاغوری صحبت کنیم  چند روز زیاد گشتیم ولی کسی موفق نشدند برای ما از کرزی وقت بگیرد  بقیه نا امید شد ند از کابل برگشت فقط شورا ولسوالی با شورا روحانیت ماند . شش نفر ار شورای ولسوالی ماندند .

تنها مورد که  مانده بود  از طرق ایت الله محسنی بود .  خلاصه خدمت ایشان رسیدیم  ولی ایشان  راه چاره دیگر اندیشید  وگفت : ملاقات با کرزی نمی تواند شما را به خواسته های تان برساند  چون او زرنگ است می داند که چه طوری بازی بدهد .

ولی راه بهتر این است که شما عریضه تان اصلاح نموده به وزرارت داخله تحویل بدهید  و ما دستور پیگری شان را از کرزی می گیرم   که در نتیجه ثمره این تلاش همان هیئت شد که از طرف وزارت خانه  های مختلف داخله ، پلان  ؛ اطلاعات فرهنگ  معادن صنایع  برای برسی ولایت شدن جاغور به جاغوری امدند  . از همه جای های که قرار است ولسوالی ولایت جاغوری تعین شود دیدن کرد و به ظاهر مورد تاید این هیئت قرار گرفت  . گرچند این تلاش ها عملا به جای نرسید ولی نمایندها وظیفه خود را انجام دادند.  

انتخاب نماینده های شورای ولسوالی  به چه صورت است ؟

نمایندها انتخابی بوده و انتصابی نیست   مردم همان منطقه  یک نفر برای این نمایندگی شان  انتخاب وبه شورای ولسوالی معرفی میکند . ولی در اینده ممکن است شورای ولسوالی از طریق انتخاب مستقیم مردم تعین شود . مثلا از هر دسته هر سهمیه که داشته باشد تعدادی خود را کاندید و به اندازه لازم به این شورا راه پیدا خواهند کرد.

آیا به نماینده از طرف کدام منابع  حقوق هم در نظر گرفته شده است یا نه ؟

نه .  تا هنوز نه از طرف دولت کدام حقوق به ما داده نشده و از طرف مردم نیز  کدام مساعده  در میان نبوده است .  لا اقل ما از مردم هیچه چیزی ندیدم .  با این که این شورا مثل شورا ولایتی کاملا قانونی است وباید حتمتا حقوق داشته باشد . برای اینکه این طرح مربوط  به  وزارت داخله است  ولی تا هنوز  که حقوق  برای  اعضا شورا در نظر گرفته نشده  است. ولی در اینده ظاهرا ممکن است خبرای در این زمینه وجوذد داشته باشد . البته در این اواخر  ولسوالی نهار را برای اعضا ئ شورا در نظر گرفته بود. 

راستی جناب آقای رحیمی از مجموعه‌اي به نام مجمع علما و طلاب جاغوری  چه می دانید  آیا می دانید که در این مجموعه عده ای من جمله هیچه نماینده ندارد . نظر شما در این رابطه چیست ؟

نه من ، بلکه  شايد خیلی ها با  این  مجموعه آشنای کامل ندارد.  فقط سال گذشته اسم و سر و صداهای از این مجموعه در داخل به خاطر آن اقدام شان در رابط  به کاندیدهای شورای ولایتی پیچید  و من هم از همان زمان اسم اين جمع به گوشم خورد. من زياد در جريان فعاليت‌هاي آن‌ها نيستم ولي مردم به خصوص از مداخله آن‌ها در مسايل كانديداها خيلي ناراضي بودند و مي‌گفتند كه چرا علما منطقه‌گرايي و حزب بازي را دوباره زنده مي‌كنند و به مسايل ديني كه خيلي به آن‌ها ارتباط دارد توجه نمي‌كنند.

اينكه هيچه در اين مجمع نماينده ندارد من دليلش را نمي‌ دانم. خدا كند كه مساله منطقه و منطقه گرايي و اين چيزها نباشد. اگر نه من متاسفم. علماي محترم بايد واقعيت‌ هاي داخل را در نظر بگيرد اگر نه آن وقت كار در داخل مشكل مي‌شود. به نظرم علما در اين جا به خاطر اين كه در داخل نيستند با مسايل آنجا خيلي خوب آشنا ندارد . براي اين كه اينها از داخل معلومات خوب پيدا كند و بفهمد كه كجا چقدر نفوس دارد و اهمیت آن مناطق تا چه اندازه است خيلي خوب است كه با كساني كه در داخل هستند مثل شوراي علماي جاغوري و به خصوص شوراي ولسوالي مشورت كنند. ما ليست همة مناطق و نفوس آن‌ها را داريم. اعضاي شوراي ولسوالي هم به خاطر نفوس شان در شورا مي‌آيند.

 به هر حال علماي محترم بايد واقع بين باشند و افغانستان را از چشم قم نگاه نكنند. ما خوش حال مي‌شوي
م كه علماي محترم هم براي حل مشكلات مردم افغانستان و به خصوص جاغوري فعاليت كنند. اما پيش از آن بايد واقعيت هاي آنجا را خوب در نظر بگيرند اگر نه خودشان ضرر مي‌كنند.

تشکر از شما جناب اقای رحیمی  که دراین گفتگو  با ما شرکت کردید. 

از شما  نیز جناب اقای رحیمی تشکر  که اين فرصت را به من داديد. و من برای شما  و مجموعه تان آرزوی موفقیت می کنم تا خدمت بیشتر برای منطقه و مردم شریف جاغوری انجام دهید . وکارهی شما واقعا جای افتخار و قدر دانی دارد .

خواهش  می کنم  ما وظیفه خود می دانیم که از بزرگان منطقه وخدمت گزاران مردم قدر دانی کینم   واز خداوند برای شما  و همکاران تان در شورای ولسوالی توفیق روزافزون را طلب دارم  .

بر گردیم  به مسایل منطقه  آقای رحیمی .  کمبود های منطقه یکی دو تا  که نیست  ولی نبود  لیسه در منطقه هیچه مخصوصا غوغه و پشته مردم منطقه را شدیدا  رنج می دهند  آیا در این رابطه اقدامات صورت گرفته است .

بلی جناب اقا رحیمی در باره مکتب هیچه  و لیسه شدندش داستانش  مفصل است ولی هیچه بالخصوص غوغه هم از نظر تعدا د شاگرد  و هم از نظر معیارهای یک لیسه همه آن شرایط را دارا می باشد. ظاهرا هیچ مانع برای لیسه شدنش وجود ندارد .  در این راستا اقدامات هم قبلا از طریق نماینده مردم در ولولسی جرگه سرکار خانم شاه گل رضای صورت  گرفته بود ولی متاسفانه  کسی پیگیری نکرده است . و فکر می کنم در ای راستا کوتاهی از خود مردم منطقه بالخصوص غوغه می باشد .  امید وارم  که این تلاش نیز به نتیجه برسد .

تشکر مجدد از شما جناب  اقای رحیمی  که دراین مصاحبه شرکت کردید . با این  امید که این بار یکی از کار های جدی شما به عنوان نمانده محترم هیچه پیگیری  لیسه غوغه باشد.  تا این مشکل هرچه زود تر حل گردد  شما به خداوند کریم می سپارم  تا وقت دیگر و مصاحبه دیگه خدا نگهدار تان .

تشکر مضاعف از شما سرور گرامی جناب آقای رحیمی

مدیریت منطقه هیچه رحیمی

+;نوشته شده در ;جمعه بیست و یکم اسفند 1388ساعت;11:58 توسط;مدیریت بخش هیچه – رحیمی; |;


3 دیدگاه برای “مصا حبه با برادر محترم جناب آقای سلطان علی رحیمی نماینده محترم مردم هیچه و بابه در شورای ولسوالی
 1. شنبه 22 اسفند1388 ساعت: 18:37
  سلام دوست . مصا حبه جالب بود ! امید واریم که مردم ما بیشتر به یک خود باوری کامل برسد و بیشتر وبهتر برای منافع مردم خود در تلاش و تکاپو باشد . اگر ما خود تلاش نکنیم دیگران هنوز هم سد پیش رفت مردم ما در عرصه های سیاسی , فرهنگی وو.. شده و میشود .

 2. دوشنبه 24 اسفند1388 ساعت: 2:16
  سلام آقای رحیمی! خوش بختانه در این دوره ایچه نیز دارای نماینده مجمع خواهد بود! امیدوارم حضور موثر تان رونق تازه ای به مجمع بدهد!

 3. چهارشنبه 26 اسفند1388 ساعت: 19:6
  سلام وعرض ارادت
  با سپاس فراوان از مدیریت محترم وب سایت جاغوری یک که با این مصاحبه زیبا با جناب آقای رحیمی ضمن ارج گذاری به خدمات ارزنده ایشان مارا در جریان نقطه نظرات آن مقام محترم و شخصیت خدوم اجتماعی و هم چنان پاره از تحولات داخل قرار دادند .
  مصاحبه ی زیبا و مفیدی بود امید وارم که این فتح بابی باشد برای گفتگو با سایر شخصیت های اجتماعی و سیاسی جاغوری .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*