گذری بر زندگی نامه داکتر عنایت الله قاسمی

گذری بر زندگی نامه داکتر عنایت الله قاسمی

(وزیر پیشین هوانوردی و مشاور رئیس جمهور افغانستان) 

داکتر عنایت الله قاسمی

داکترعنایت الله قاسمی فرزند الحاج احمد علی قاسمی  به تاریخ 28 حوت  سال 1348 خورشیدی در شهر کابل در یک خانواده  متدین  دیده به جهان گشود . ایشان دومین فرزند الحاج احمد علی قاسمی می باشند . عنایت الله قاسمی  تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب تجربوی  دارالمعلمین عالی قندهار در سال 1356 آغاز و  تا سال 1363 خورشیدی در مکتب  کارته لگان شهر لشکر گاه ولایت هلمند  ادامه داد .

مرحوم الحاج احمد علی قاسمی  کارمند وزارت دفاع ملی بود  و در هر ولایت کشور که  از جانب ریاست  تعمیرات  آن وزارت  وظیفه برایش سپرده می شد  با خانواده نقل مکان می کرد.

خانواده قاسمی  در سال 1363  از لشکرگاه  به  شهر مشهد مقدس ایران مهاجرت نمودند و بعد از دوسال اقامت در جوار امام هشتم شیعیان  حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام  و  تحصیل در رشته علوم دینی و پایان دوره  متوسطه به علت مشکلات و موانع  در ایران ،  در سال 1386 میلادی به شهر کویته پاکستان  هجرت نمودند .

این خانواده در همان سال  از کویته به اسلام آباد و بعد از مدتی به شهر پشاور پاکستان  اقامت گزیدند .

قاسمی در شهر پشاور  از سال 1987 تا 1990  آموزش زبان انگلیسی و کمپیوتر را فرا گرفت و همچنان  سند فراغت از دوره  لیسه  و رشته های خصوصی  ساینس را  به دست آورد .

دراین مدت  به حیث کارمند  در موسسه های  آی آر سی  و پوهنتون نبراسکا  انجام وظیفه نمود  و به حیث استاد زبان انگلیسی در یکی از موسسات مهاجرین  افغان نیزانجام وظیفه می نمود.  پس از گذراندن  امتحان توفل در سال 1990  با به دست آوردن 97 در صد نمره  در مکتب لاورنسیول ایالت نیوجرسی امریکا برای یکسال ادامه تحصیل بکلوریا  پذیرفته شد .

لازم به تذکر می دانم که د رآن وقت سالانه  یک نفر از افغانستانی های مهاجر مقیم پاکستان ، با هزینه  دولت عربستان سعودی  به این  مکتب، پس از کسب بلند ترین نمره  در امتحان توفل پذیرفته می شد  که در همان سال  قاسمی با به دست آوردن  عالی ترین نمره توسط  هیئت  امریکایی پذیرفته شد . و در حدود بیشتر از بیست سال  که هرساله  یکنفر به این  امتیاز دست می یافت  سه نفر از  ملیت هزاره  از این امتیاز بهره مند گردیدند که  در سال 1990  محترم عنایت الله قاسمی ،  در سال 1994  یک جوان دیگر از هزاره های ترکمن و در سال 1998  خلیل الله قاسمی برادر کوچک خانواده  قاسمی  بود .   

عنایت الله قاسمی  به تاریخ اول سبتامبر سال 1991 با استفاده از این امتیاز برای ادامه تحصیل  عازم ایالات متحده امریکا گردید.  ایشان بعد از یکسال تحصیل  سند فراغت بکلوریا را از مکتب لاورنسیول  در سال 1992  به دست آورده  و به علت کسب نمره عالی از مکتب ، ازطرف دانشگاه بارد  در نزدیک شهر نیویورک  برایش سکالرشپ داده شد که در سال 1998  از دانشگاه بارد فارغ  و سند لیسانس خودرا در رشته اقتصاد  به دست آورد .

قاسمی  در سال  2001 از دانشگاه بالتیمور سند ماستری  خودرا در رشته ادراه و تجارت  و همچنین در همین سال  سند دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه میرلند  حاصل نمود.

عنایت الله قاسمی از سال 2002  به حیث وکیل حقوق و قرار دادهای مالی و اقتصادی در شهر بالتیمور ایالات متحده امریکا  در امور حقوقی مرکز بین المللی و حقوق غیر انتفاعی واشنگتن انجام وظیفه نمود.

قاسمی در لویه جرگه قانون اساسی افغانستان نقش فعال داشت و یکی از وکلای  تدوین کننده  قانون اساسی افغانستان بود . اوهمچنان  در طرح و تدوین  قانون موسسات غیر دولتی  با وزارت پلان افغانستان  همکاری می نمود .

درسال 2003 قاسمی  بحیث مشاور حقوقی و روابط بین الملل حامد کرزی رئیس جمهور دولت انتقالی اسلامی افغانستان  مقرر گردید و در دسمبر سال 2004  به حیث وزیر ترانسپورت  دراولین  کابینه  دولت انتخابی  حامد کرزی  معرفی گردید.

قاسمی  در یکسال و چهار ماه  وزارت  توانست  وزارت  ترانسپورت و هوانوردی را  باهم مد غم سازد. ایشان طرح تعمیر بیش از هفده میدان هوائی را در ولایت ها و ولسوالی های دور دست کشور ارائه و منظور نمود .

قرارداد تعمیر جدید میدان هوائی کابل در زمان ایشان بین وزارت ترانسپورت و دولت جاپان به امضا رسید و میدان هوائی بین المللی کابل را  که  یک خرابه بیش نبود ، در هرگونه  وضعیت برای   نشست و پرواز هواپیما ها  آماده ساخت .  همچنین ایشان در مدت خدمت شان توانست عواید شرکت هوائی آریانا  را بیش از ده برابر بالا ببرد .   کورس های  کارمندان جوان را  تاسیس و بخش بلیط فروشی خارجی  آریانا را با سیستم  کمپیوتر مجهز ساخت .

میدان های هوائی مزار شریف و جوزجان را  اساسی تعمیر نمود و کار میدان های هوائی  فاریاب و غور را نیز اغاز و میدان های هوائی  فیض آباد ، پامیر و جاغوری را افتتاح و رسمی  نمود .

مدیریت های ملی بس را در ولایت های لغمان ، غور و فاریاب  و ولسوالی جاغوری ولایت غزنی فعال ساخت.

 ایشان در بخش تجارت  ترانسپورت زمینی مخالف واردات  موترهای بود که با ستندرد پائین  در شرکت های خصوصی در دبی  فرمان انان  تبدیل میشد که بارها  درنقاط مختلف کشور حادثه افریده بود ند .

 

قاسمی در مدت وزارت خود سفر های زمینی به ولایت های پروان ، بغلان ، لغمان ، سمنگان ، بلخ ، جوزجان ، فاریاب ، میدان وردک ، غزنی و ولسوالی های جاغوری ، مقر ، حیرتان و سروبی  نموده و از کارهای وزرات ترانسپورت بازدید نمود  او همچنین  از ولایت های غور ، وبامیان نیز بازدید کرده بود .

وی در بخش وزارت ترانسپورت  فعالیت شرکت های هوایی خصوصی را قبل از وقت میدانست و براین باور بود که اول باید  قانون هوا نوردی کشور تصویب گردد و به ادامه آن پیش از فعالیت شرکت های خصوصی هوائی ، شرکت هوایی آریانا  که یک شرکت دولتی و با سابقه کشور است  بطور کامل به پای خود بایستد .

قاسمی با اغاز کارش در وزارت ترانسپورت  با چالش های روبرو شد که مهم ترین ان  پس از بازداشت و اخراج شماری از باند های  بزرگ  که در مقامات عالی وزارت جابجا شده بودند ، تبلیغات علیه او آغاز گردید و حتی رشانه های که در اختیار مخالفین بودند  به نشر مطالبی در مورد قاسمی  میپرداختند  و از معاون رئیس جمهور تا دادستان عالی همگی در صدد براندازی و برکناری او بودند .

بعد ازحمایت  محترم حاجی محمد محقق  در انتخابات ریاست پارلمان ازعبدالرب رسول سیاف ، در بهار سال 1385 حامد کرزی رئیس جمهور طبق وعده خویش و انتخاب اقای محقق، وزارت ترانسپورت را به حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان سپرد که استاد  محقق یکی از خویشاوندان  خود را  به حیث وزیر ترانسپورت معرفی نمود، گر چند  ایشان رای  پارلمان را به دست آورده نتوانست که به همین علت  قاسمی  تا سه ماه  سرپرست وزارت  ترانسپورت باقی ماند   اما در ماه  سرطان  سال 1385  خورشیدی  از سرپرستی وزارت ترانسپورت استعفا داد  و دوباره به حیث وزیر مشاور در امور روابط بین الملل رئیس جمهور کرزی معرفی گردید .

ایشان بعد از یکماه  اشتغال به این پست  با اجازه رئیس جمهور  عازم امریکا شد و از اول اگست سال 2006  میلادی  به حیث رئیس  بانک انکشاف و سرمایه گزاری اروپا در عربستان سعودی  مشغول گردید که  پس از اشغال وظیفه جدید  از خیل مشاورین  ریاست جمهوری افغانستان استعفا داد.

قاسمی  یکسال در عربستان سعودی انجام وظیفه نمود و در ماه
سبتامبر سال 200
7  دوباره به ایالات متحده امریکا برگشت که به حیث وکیل به اداره سابقه خود  پیوست .

اکنون مدت یکسال است که از طریق همین اداره به نماینده گی از ایالات متحده امریکا  در افغانستان فعالیت میکند .

قاسمی در سال 2002 میلادی  در شهر کویته پاکستان  عروسی نموده که تاکنون دارای یک پسر می باشند.

 

هویت :

 دکتر عنایت الله قاسمی  فرزند مرحوم  الحاج احمد علی قاسمی  فرزند مرحوم قاسم علی  فرزند مرحوم کربلائی خدانظر، فرزند مرحوم  قاسم سلطان، فرزند مرحوم عباس سلطان ، فرزند  مرحوم علی داد سلطان، فرزند مرحوم علی پناه سلطان، مسکونه  قریه بلنده  ناوه  المیتوی  ولسوالی جاغوری ولایت غزنی می باشد.


مرحوم قاسم علی  پدر بزرگ قاسمی  در اوایل دهه  دوم  سیزده صد خورشیدی یعنی بین هزار و سیصد و ده تا  پانزده  از زادگاهش المیتو هجرت نموده و  در قریه زیرک از توابع ناوه گری ولسوالی جاغوری  سکونت اختیار نمود. 

مرحوم قاسم علی  در همان قریه زیرک در سال 1341 خورشیدی جهان را بدرود گفت و فرزندانش در همین ناحیه تشکیل خانواده دادند و صاحب فرزندانی شدند که در امتداد دهه چهل تا پنجاه   این خانواده به تدریج  روبه شهر آوردند که بیشتر در شهر کابل سکونت اختیار نمودند. +;نوشته شده در ;چهارشنبه هشتم اردیبهشت 1389ساعت;9:10 توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;


35 دیدگاه برای “گذری بر زندگی نامه داکتر عنایت الله قاسمی
 1. سه شنبه 7 اردیبهشت1389 ساعت: 21:19
  آغای شوکت صائب در قدم اول تعجب کدوم که تو که از المیتوی از قاسمی زیرکی چطور نوشته مونی ! آلی فامیدم که ریشه شی ده المیتو و ده ایزدری گد موشه اگه نه شمو کجا و زیرک کجا !!؟ ده ار حال خوب بود اما از قصه خیانت شی که تحت تعقیب بوده یا نه ؟ چیزی نوشته نکده بودی ؟ راس بود که نبود ؟ ده خبالیم ده امی باره ام قدر یک چراغ موشک آسیه آوی اگه روشنی بیندزی خوب تر خاد شد !؟

 2. سه شنبه 7 اردیبهشت1389 ساعت: 23:51
  این جناب وزیر درپایان کارش با اختلاس وسرقت بزرگ از افغانستان متواری گردید وامروز تحت تعقیب عدلی قرار دارد او برای جاغوریهاوعموم هزارهها لکه ای ننگ است

 3. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 8:27
  سلام آقای زیرکی و تکوش!
  به نظر من تجلیل از زندگان ارزشمندتر از تجلیل از مردگان است! مثل معروفی از زبان اوغان ها در باره هزاره ها است که «هزاره زنده خوب ندارد و مرده بد»! این ضرب المثل نشان از روحیه برخی افراد در جامعه ما دارد. داکتر قاسمی یکی از جوانان نخبه و لایق جامعه ما است. در دوران وزارت هم شایستگی و پاکی خود را نشان داد و به همیندلیل تیپ رشوه خواران شورای نظار را از وزارت اخراج کرد اما آنها نیز بیکار ننشستند و تهمت به پای قاسمی بستند!
  داکتر قاسمی فعلا در کابل است و تحت تعقیب هم نیست و این توطئه ها را باور و پخش نکنید!
  برخی از حرفها گفتن و پخش کردن آن با آبروی مومنی گره میخورد که مسئولیت انسانی و و وجدانی و دینی دارد!
  جناب زیرکی!
  به این نکته دقیق توجه نکرده ای که رقابت درون منطقه ای برای آدمهای کوچولو مهمتر است! من زندگی نامه قاسمی را منتشر کرده ام؛ اگر در دام این حرف ها می بودم از رقبای درون منطقه تبلیغ نمی کردم! من از این تفکرات دوران کهن گذر کرده ام! در دور و بر خودتان رقابت های درون منطقه ای را به خوبی لمس می کنید پس این همپذیری نشانه آن است که یک گام به جلو حرکت کنیم!
  نکته دیگر محدودیت آدم ها است! من از سایر شخصیتهای جاغوری اطلاعی ندارم تا در مورد آن ها بنویسم! شما همت کنید در باره دیگر نخبگان کشور و جاغوری بنویسید؛ من منتشر می کنم!

 4. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 8:30
  با تقدیم سلام و سپاسگزاری از تهیه کننده اطلاعات!
  جوانان ما همیشه از شایسته گی و توانایی بجایی رسیده اند که نمونه خوب آن آقای قاسمی میباشد و از دیگران بواسطه و رشوت و قدرت.

  خرابی این وطن از جایی شروع میشود که شایسته سالاری صرف در شعارهای دروغی دولت مردان است نه در واقعیت. شما میتوانید وزرای ترانسپورت را مقایسه کنید. به آن حد که من میدانم و صنفی های دانشگاهم که کارمندان وزارت بوده اند و در دانشگاه از وزرای ترانسپورت تعریف میکردند- قاسمی وزیر نمونه از نظر شایسته گی و کارفهمی بوده است که متاسفانه شایستگی اش خارچشم دیگران شده بود و در صدد توطیه های رنگارنگ دروغین برآمدند.

  امیدوارم همه جوانان ما مانند آقای قاسمی تلاش کنند و به دانش والا برسند.

  موفق باشید

 5. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 8:31
  سلام دوستان !
  من یکی از کارمندان وزارت ترانسپورت افغانستان بودم و اکنون نیز میباشم .
  در مدت سی سال که من دراین وزارت در بخش های مختلف ان بحیث کارمند فعالیت داشته ام از نگا لیاقت و مدیریت وزیری مانند محترم وزیر صاحب قاسمی ندیده بودم .
  او یک وزیری بود نهایت شجاع و با مدیریت توانا که همگی حیران بودند که با این عمر کم چطور این قدر توانایی مدیر یت را دارد .
  در مقابل قاسمی صاحب حتی رئیسای همین وزارت که هزاره هم بودند توطئه میکردند و میگفتند که این ادم بسیار خطرناک است .
  برعکس مامورین پائین رتبه و کارگران از او بسیار خوش بودند و او همانند پدر و برادر بود برای همه .
  جریان دستگیری کارمندان وزارت هوانوردی کار ساده نبود انها هرکدام پشت سر خود افراد بسیار با قدرت داشتند .
  بهر صورت من باور کامل دارم که خلاف وزیر صاحب قاسمی حتی دربین رهبران هزاره هم توطئه میشد و انها کوشش میکردند که اورا از صحنه دور کنند .
  هرجای که باشد خداوند اورا حفط کند و در پناه خود داشته باشد .

 6. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 11:40
  من فکر میکردم که زیرکی ها همان قسم که از نام اش پیدا است زیرک و روشن است . نمی دانستم که بعضی هایش بی عقل و پیش پای توغ بوده است . من مطمعینم که این نظر را شخص عادی ننویشته زیرا به انترنیت دسترسی ندارد . حتما یک فرد تحصیل کرده شان نوشته ……..
  ای کاش ما جاغوری فقط 10 تا مثل قاسمی میداشتیم وبس؟

 7. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 13:12
  این آقا شوکت از جماعت شعرا’ که تبعهم الغاوون است. و این ادم طبع شعر و شاعری دارد یقینا چاپلوس و متملق نیز هست چون برای صله گرفتن امر ضروری است. این جماعت از اول از زبان و قلم به عنوان تملق و چاپلوسی کار گرفته اند و اگر صاحب جاه و جلالی روزی به این تملقهای اینها جواب رد داده و صله نداده است این زبان گاهی به هجو و یاوه نیز پرداخته است در احوالات سلاطین گذشته یک مروری داشته باشید ببینید که این جماعت چه اعجوبه های در چاپلوسی اند واقعا در این زمینه هنرمند اند.

 8. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 14:37
  سلام دوستان!
  بنظر من آقای داکتر قاسمی تنها به زیرک و المیتو نمیکنجد بلکه افتخارتمام هزاره است من مطمین هستم اگر وضعیت کشور چنین بحرانی نبود او شخصیت نمونه و مثال زدنی در افغانستان بود به گفته برادر ما حمید جان ای کاش 10 مثل قاسمی میداشتم من میگویم ایکاش 5 تا مثل او میداشتیم و ای کاش ما انیقدر هوشیاری وآگاهی میداشتم که از همین شخصیت برازنده فرزانه خود همایت میکردیم از لیاقت وکار دانی او به نفع مردم خود استفاده میکردیم اما افسوس که عیده از مردم ما مصداق همین شعر میشود که (( دیگران میس را مطلامیکند …کلب کازیب طلارا میس میکند)) دیگران از یک فرد عادی و به سواد خود قهرمان و نمیدانم پرفیسور و نابغه می سازند اما ما چه میکنیم از او دفا که نمیکنیم هیچ تازه برتوطیعه های دشمننان خود در واقع مهر تائید میزنیم . من امید وار هستم که این نظزریه های منفی در مورید داکتر صاحیب قاسمی نظزریه مردم ما نباشد کسانی غیر ازمردم ما به اسم مستعار نویشته باشد اگر از مردم ما باشد وافعان جای شرم است و نا امیدی.موفق باشید

 9. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 19:53
  با وجود شناخت محدودم از آقای قاسمی و آنهم از طریق رسانه ها ، اکنون با مطالعه زندگینامه و کارنامه های اقای قاسمی فقط میتوان به استعداد او تحسین کرد.
  بدون تردید آقای قاسمی یکی از نخبگان شایسته ملیت ما است که افتخار زادگاهی اش را همین جاغوری ما دارد. ما باید از وجود افراد و اشخاص مانند قاسمی در راه رسیدن به آرمانهای ملیت خود استفاده اعظمی نماییم. شخصیتهای مانند آقای قاسمی و سیما ثمر عملاً میتوانند کارهای مثمری را برای ملیت انجام داده و التر ناتیف خوبی برای رهبری هزاره ها باشند.

 10. چهارشنبه 8 اردیبهشت1389 ساعت: 20:21
  دوستان سلام ! فکر میکنم که ، معیار تشخیص شخصیت انسان نی به القاب و الفاظ بوده ، بلکه معیار تشخیص، همان استعداد ، خدمت گذاری و شایسته سالاری می باشد .
  جناب داکتر قاسمی در عمل باید به اثبات برسانند که شخصیت برازنده ، دانشمند و قابل قدر میباشند . وی تازه به اندرون جامعه در عرصه سیاست پا گذاشته اند . دوستان افراط و تفریط درست و عادلانه نه میباشد . هم چنان قرار دادن جناب قاسمی در پهلوی محترم داکتر سیماسمر ، فکر میکنم نوعی گزافه گویی بیش نه میباشد

 11. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 0:51
  خبر اختلاس وزیر ازواضحات است من هم شنیدهام وقابل پنهان نیست من تعجب می کنم از شوکت محمدی که خبری به این مهمی را زیر غبار تعصب منطقه ای پنهان می کند خبر اختلاس وزیر ترانسپورت ازسوی امور عدلیه پخش شد وگفته شد که نام ایشان و چند نفر دیگر به پو لیس انتر پل داده شده واین خبر چند مدت خوراک رادیوها بود اگر واقعا نمی داند خوب است از اهل خبر سوال کند واگر هم کابل باشد مطمنا راه فرار راگم کرده ومشغول جواب اعمال ننگینش است
  من مطمنم که ایشان دوسییه اختلاس دارد وشاید هم تهمت زده اند متهم شده وچند موضوع دیگر نیز در باره گفته می شود وچون مطمن نیستم نمی گویم

 12. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 11:1
  اغای ناصری ! سردمداران پشتون 265 سال است که افغانستانرا با خیل و ختک شان خورده و دارند میخورند افسوس که چشمان بادامی ما دیگران را کم میبیند !!

 13. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 12:58
  سلام خدمت تمام مسئولین و بازدید کننده گان سایت جاغوری 1
  اقای ناصری عزیز اگر شما با گروهی وا بسته هستید کار شخصی شما است در حالیکه دکتر قاسمی نه احزاب سیاسی جهادی وابستگی داشت و نه به احزاب چپی. که شما کینه یی از او در دل دارید.
  و دیگر اینکه مردم حتی در باره پیامبر خدا هم حرف میزنند اما چیزی که حقیقت ندارد انسان عاقل نباید بپزیرد .
  شما اگر حرف های تازه در مورد ایشان دارید چرا در دل نگهمیدارید؟ باید بیان کنید و الی خود منافق میباشید .
  در غیر آن شما خوب به تاریخ گذشته و کنونی افغانستان نظر بیندازید که افغانستان راکی ها تاراج و چپاول کرده اند ؟
  موضوع دیگر اینکه ادای کلمات شما کاملأ مغرضانه است و نوشته اید که اگر در کابل است راه فرا رگم کرده در صورتیکه اقای محمد واضح نوشته است که ایشان در پست مهمی انجام وظیفه میکند و بعد از وزارت به عربستان بوده و بعد مدتی در امریکا کار کرده و دوباره به کشور برگشته .
  به خاطر خدا اگر هزاره هستی چشمانت را باز کن و اگر منافقی با نام هزاره گی نوشته میکنی مردانه خود را نماین کن تا ما هم شمارا بشناسیم .

 14. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 13:22
  آقای ناصری دیگر مردم بحمدالله این قدر آگاهی سیاسی پیداکرده اند که غرض های مکارانه شمارا درک کنند جواب که مناسیب و در خور به نیت شما و هم سال تان است خدمت تان ارائه کنند حال باور کننین هر یک از جوانان امروزی ما به محضکه نویشته تان را بخوانند این شعر را برای تان میخواند ( تو هر جامه که میپوشی بپوش …من از ترزخرامت می شناسم)

 15. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 14:55
  دوستان ما چرا به خاطر هیچ به صورت هم خراش میکشیم .
  به گفته دوست دانشمند ما اقای لومانی هنوز زود است تا قضاوت قطعی راجع به اقای قاسمی نمود . دوستان مطمئن باشید روغن زیر اب نه میماند و یا هم افتاب به دو انگشت پنهان نه خواهد ماند . اهانت به جناب ناصری نیز کار بی خردانه یی بیش نیست . تعدادی تملقانه مینویسند و تعدادی هم بی رحمانه . این دیگر درست نیست

 16. پنجشنبه 9 اردیبهشت1389 ساعت: 21:6
  سلام دوستان گرامی!
  آقای قاسمی قربانی شجاعت و پاک نفسی خود شده است. توطئه باند رشوه خوار وزارت و حامیان شان روشن است؛ خبری آقای ناصری شنیده را همه شنیده اند اما آیا این خبر راست هم بوده؟ جناب آقای علی قاسمی در همین پنجره مقاله مفصلی در این باره نوشت!
  دوستان عزیزی که احیانا از این که من زندگی نامه قاسمی را نوشته باشم به مخالفت با قاسمی کشیده شده باشند؛ توضیحا بگویم که این افتخار نصیب من نشده و نوشته مال من نیست و من تنها آن را منتشر کرده ام! دوست عزیزی آن را تهیه کرده و محجوبانه نخواسته که نامش برده شود؛ گناه مرا به پای داکتر قاسمی نگذارید!
  آقای قاسمی امروزه مظلوم است؛ چون به حزب و دسته های سیاسی وابسته نیست! همان گونه که سیما سمر را عده ای از وزارت راندند؛ قاسمی را نیز راندند؛ اما انگار در ذهنیت حزب مدارانه ما اتفاقی نیافتاد! دفاع از آبروی یک مسلمان بیگناه وظیفه همگانی است. این روز ها قاسمی مظلوم تر از آن است که به ناشاعری چون من صله دهد! مخصوصا که این ظلم از سوی عده ای بدون توجه به مسئولیت انسانی و دینی و انسانی دامن زده میشود!

 17. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 4:19
  سلام به همگی فرزندان شجاع هزارستان زمین.
  عزیزان جاغوری عزیز! لطفافریب دشمنان را نخورید.
  در اینجاهر کس میتواند نظر دهد. دشمنانان ازهرنیرنگی استفاده میکند تا میان من وتو فاصیله ایجاد کند.مثلا استفاده ازنام های مختلیف. از کجامعلوم است اقای که به اسم ناصری وغیره در اینجاه نظر داده هزاره است. اینهم به خداوهم بر بنده اش معلوم است که در طول تایخ کیهااین ملت را چوروچباول کردند.قاسمی عزیز خار بزرگی بودبر چشم دشمنان این ملت وایشان درهمین مدت کوتاهی خدمت بس بزرگ را برای افغانستان انجام داد که واقعازحمات شان قبل قدراست.اگر هرکسی در طول 265 سال گزشته همین قدر خدمت میکرد. افغانستان امروز گلی گلزار بود.

 18. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 4:34
  این وظیفه من وتوست که فرزندان شعاع هزارستان زمین را هربیشتر تشویق کنیم تا اینکه توانسته باشیم به وظیفه انسانی واجتماعی مان عمل کرده باشیم و هم به موفقبت های بیشتری دستیابیم. به امید کامیابی ّپی در پی مردمان هزارستان زمین.

 19. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 10:35
  احمد جان راست گفتی این نام های مستعار ناصری ماصری و تنها منها اینها فاشیست تفرقه انداز است او ملت فریب این قسم افراد ناکار آمد نخوریند.

 20. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 10:54
  دوستان عزیز من معضرت میخواهم از این اشتباه که کردم نظرات خود را پس میگیرم . مرا ببخشید. آقای دکتر قاسمی یک فرد فعال و خادم جامعه است من فریب حرف های منافق را خوردم و ناشناخته قضاوت کردم. فعلا ایشان را به رسمیت شناختم، به این نتیجه رسیدم که، اگر وزرای افغانستان همین قسم افراد را جمع میکرد دیگر افغانستان به این وضعیت نبود. افسوس که افراد مثل آقای قاسمی و بعضی افراد دیگر اول در کابینه دولت راه پیدا نمیکند و اگر راه پیدا کرد، از حسادت و چشم تنگی تهمت نا حق میزند …………………………………………..
  به امید آن روز که این حسادت ها از جامعه ریشه کن شود .
  خدا نگهدار

 21. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 18:49
  دو کلمه حرف حساب
  تکوش کابلی و ناصری خبر اختلاس وزارت ترانسپورت وقت را نوشت که البته ان خبررا ماهها پیش سخنگوی اداره مبارزه بافساد اداری که زیر نظر کرزی است اعلام مطبوعاتی کرده بود ورادیوها تلویزون ها هم انرا پخش کردند وان زمانی بود که وزیرکابل را ترک کرده بود پس ازان این خبر ازسوی وزیر تکذیب نشد وتا این مقدارش را همه قبول دارند وجای انکار هم نیست واقای شوکت هم این مقدارش را قبول دارد وفقط می گوید تهمت است پس دعوای دوستان سر چیست؟
  چندنظر میگوید او خار چشم همه بود ایا چنین خاری وجودش لازم وقابل دفاع است؟
  شرط وزارت لغو تابعیت خارجی است واو با پاسپروت امریکایی وزارت کرد و بعد ازوزارت هم به وطنش(امریکا) باز گشت و او نشان داده که علاقه ای به وطن مادریش ندارد وبرای کار امد ه بود وبر کنار شد پس رفت ایا به چنین افرادی برفرض که متصص باشد افتخاردرست است ایا به کسانی که درصدد وفاداری به وطن دومش است مانند خلیلزاد وقاسمی شادی وافتخار چه سودی برای ما دارد؟ که ما برایش سروکله خرد کنیم ایا خود انها بما نمی خندند که ما به چی فکریم او اگر واقعا هزاره باقی بود وخلیلزاد پشتون باقی بود باید تابعیت امریکا یشان را ولو دروغی لغو می کرد وخود را درهمه شرایط در بختی های افغانستان شریک می کرد ند وطن ومردم جفا کشیده اش را ترک نمی کردند یادمان باشد که بعد ازین این گونه متخصص هزارگی وغیر هزارگی از خارج برای کار زیاد می ایند به نظر من تا کسی امتحان پس نداده افتخار شاید درست نباشد وفحش وناسزا هم اسلحه عاجزان است وبس. وبظر می رسد ارزشها برای ما تعریف شده نیست کمالی وتکوش کابل

 22. جمعه 10 اردیبهشت1389 ساعت: 21:51
  نظر آخری را من ننویشتم جز چند تا بالای را که نویشتم از دوستان خود معضرت خواهی کردم . دیگر اشتباه نمیکنم، کدام غلط دیگر بنام مستعار من نویشته است.
  ای خدا چه قسم از زیر بار گناه تهمت بیام بیرون؟
  خدا نکهدار همه خوانندگان

 23. شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 6:36
  سلام اقای که عرضه نداری و به نام های مختلیف می نویسی. قاسمی یاهر کسی دیگر به هرنوعی که خدمت کرده باشد. باید ازش تشکری کرد حالا فرق نمیکند با پاسپورت امریکایی یاافغانی.بهانه گرفتن پاسپورت فقط یکنوع خیانت است که ادم های مثلی شمادر مقابل نیکی یک انسان شایسته انجام میدهید.خدمت کردن به مردم خدمت است و هر کسی که خدمت کند زحمات شان قابل قدر است.حالا چه فرق میکند. که این کار را که کرد" در کجا؟ چگونه و چطور.

 24. شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 9:32
  درود وسلام به هزاره های مخلص ودلسوز !
  اقای ایکه به همه خوبان جاغوری تهمت می زنی و چرا اینقدر تنگ نظری؟
  اگر فردا کسی در مورد کار کرد های سیما ثمر چیزی تحریر داشت تو با تمام توان علیه او حرف ها وتهمت های دورغین منیوسی تحت نام مستعار .تا ذهنیت خوانندگان را مخشوش کنی .در حقیقت همان بگ نفر ادم مریض هستی که تو را به خاطر رشوه گرفتن صلاحیت ات را محدود ساخت خوب هم در دوران اوسید جاوید ونفر بعدی اش وبلاخره در دوران محترم قاسمی استفاده کردی از گداهی وفقر به موتر وخانه زمین در ریگریش کمبنی رسیدی ؟روزگار قبلی ات برای مردم معلوم است من همر ایت در وزارت ترانسبورت یگ جاه کار میکنیم وبالاخره رابورچی دشمنان مردم خود وشخص قاسمی شدی یک کم بیشرم .بسیار بد است اینهمه توطه ودسیسه .

 25. شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 10:1
  سلام واحترام به خوبان !
  قومای گل_ جاغوری ادم های خوب وخدمتگار وصادق زیاد دارد ولی تهمت وشخصیت کشی کار ادم های از خود راضی است که نه خدمت میتواند ویا نمی خواهد خدمت کند ونه تحمل خوبان را دارد در جان قوم ومردم خود بلا ومصیبت است در برابر دشمن مردم خود نو کر وغلام بلی صاحب گفتن را خوب تمرین کرده در خوبی های مردم او خود را غمگین ودر مصیبت های مردم شاد میگردد .تو چشمت کور نسیت که قاسمی میدان هوایی غجور رااساسگذاری کرد وملی بس در جاغوری فرستاد چرا سید محمدعلی جاوید ویا او حرکتی دیگرات چننین کاری را نکرد خودت را با چهره سیاه ات تحصیل کرد های جاغوری خوب میشناسد انکه مردم عوام را فریب میدهی کار خودت است
  من تو را در وزارت ترانسبورت که هرروز میبنیم وبا هم بکجاه هستیم خوب مشناسم
  اودوست که نوشته کسانی دیگر که بنام جاغوری منوسید فریب نخورید کسی دیگری نسیت این همان ادم است که قاسمی جلو رشوت وفساد اخلاقی اورا گرفته به همان خاطر تهمت ودورغ میگوید مردم زیرک وجاغوری قاسمی را دوست دارد خداکند ده تابعیت داشته باشد تو برو گم شو خدمت کن اسرایلی شو برای مردم وقومت .

 26. شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 10:32
  دوستان سلام ! اقای قاسمی مطابق نیاز زمان به سمت وزیر ترانسپورت تعین شد فردی جوان وبااساس است همین سستیم فعلی او را حمایت میکند واگر نه حارنوال پنجشیر اورا خوب در دام انداخته بود زیرا او مطابق میل یگ تعداد اشخاص نبود اما باید گفت که جوان دلسوز است چون پدرش ادم غریب بود واوهم فرزندغریب .
  اصلا زادگایش پدریش ریگ جوی دستی ایزدری است اما مدتی زیادی را در منطقه بالا ده زیرک سپری نموده موصوف بعدا به هلمند رفته ودر کارته لگان هلمند اقامت گزدیده است واز انجاه راهی کشور امریکا گردیده وتحصیلات خوشیر تکمیل نموده است موصوف فرزند جاغوری است جوان پر تلاش ولی با تجربه خیلی کم وبرداشت نا چیز از محیط ومردم افغانستان .زیرا او کشورش را مثل کشور های پیشرفته دیگر فکر میکرد
  وتجربه کافی نسبت به سستیم کهنه کشورش نداشت چون او همه را مثل خودش فکر میکرد مشاور قوی هم در کنارش نبود تا او را از مشکلات وطن اگاه مینمود بهر صورت ادم دلسوز جاغوری ووطن بود .

 27. شنبه 11 اردیبهشت1389 ساعت: 13:24
  شخصی که برای ملت مظلوم افغانستان در این شرایط بد خدمت کند فرق نمیکند ولو که ازراييل باشد. کاشکی که همه وزرای دکتر یا سواد کافی داشته باشد . بعضی شان با مدرک دیپلم و لیسانس تقلبی دارد . حالا یکی را مانع فساد اداری شان شده هزاران توطیعه و تهمت های نا حق میزند.
  کارکرد آقای قاسمی به ملت معلوم است، نظرهای چرت پرت ناصری پاصری را باور نکنید او ملت رنجکش تا چه وقت با این شرایط اخبار رسانه های بین المللی باشیم.
  از ما یک توسیه بود که کردم.

 28. یکشنبه 12 اردیبهشت1389 ساعت: 10:44
  به همه دوستان سلام.
  بهتر است بجای اینهمه جنگ به فکر بهبودی باشیم. آقای قاسمی جوان با استعداد و دانش آموخته بود و هست که از افتخارات ماست.
  حالا بیایید جاغوری را از وضعیت خراب انتخابات که لیست 50 نفری یا بیشتر اش چشم های دوشمنان را روشن و دوستان را کور میکنید برهانیم.

  فخرعباس از علی و فخر علی از عباس است. فرق نمیکند که از کجا اما باید توجه داشت که کی باید باشد.

  موفق باشید

 29. یکشنبه 12 اردیبهشت1389 ساعت: 13:19
  جناب محمدی سلام
  به امید المیتوی آباد آزاد و پیشتاز .
  خدمت تان عرض شود که بنده فقط 5% المیتویی بودن آقای قاسمی را قبول کردم چون 70% در صد از بابت 7 پشت فاصله ایشان از المیتو کسر می شود و 25 در صد بخاطر سکونت فعلی اش امید وارم مستندات قوی تری ارایه فرمائید.

 30. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 3:17
  عجب آدمهای پیدا میشود بخدا حالا چه فرق میکند که قاسمی از المیتو باشد یا از زیرک مهیم این است که از جاغوری است بس کنید بابا اینهمه برتری جویی و قوم پرستی و تفرقه افگنی.

  چند سال پیش مسله ولایت شدن جاغوری سر زبانها بود همینطور مردم دنبال برتری جویی و قوم پرستی بخواطر مرکزیت ولایت اختلاف نظر داشتند یک تعداد تلاش داشتند که سنگماشه مرکز ولایت باشد یک تعداد میگفتند که غجور مرکز ولایت باشد و تعداد هم تلاش داشتند تا مرکز ولایت در انگوری باید باشد و یکی هم میگفت نه مرکز ولایت باید در نزدیک گاو بند من باشد…

  ای کوتا فکران و ای غافلان بیدار شوید کی میخواهید هوشیار شوید حالا چه فرق میکند که مرکز ولایت در نزدیک خانه من باشد یا در نزدیک خانه یکی دیگر مهم این است که ولایت شود تا ما بتوانیم بودجه بشتری به اندازه یک ولایت در جاغوری بیاوریم و بجای یک نفر در پارلمان 10 نفر در پارلمان داشته باشیم آنوقت هم سرک گاو بند من پخته کاری خواهد شد و هم از یکی دیگه

 31. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 12:50
  کسی که دشمن تاریخی شان را فرا موش کند دیگر روی اوته ادما حساب نکن و همیشه جولگگ وری تارش را بگرد خودش بپچاند و اوته ادم ها دیدگاه یک دانه جولگگ را هم ندارد .
  اری علی جان . مردم ازره باز اگر روی دسته بازی و منطقه گرایی بوره دیگه فاتحه از مو ,و شمو تا 250 سال دیگه هم خوانده خواد شد .تا اکنون مردم ازمو دیدگاه شان از حلقه تبله گاو گوسفند شان بالا نر فته و انهم تحصیل کرده های ازمو ازره .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 32. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 20:31
  امی بچه ازره راس موگیه زیاد پیش پای توغ نباشید اوخ جار شونوم….
  اگه میخواهید از این بدبختی خلاص شونید…….

 33. سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ساعت: 12:50
  سلام دوستان !
  بسیار ببخشید شما ازاقای قاسمی شکایت دارید برای ما یک وزیر ویا یک کارمند پایان رتبه را معرفی کنید که به اختلاص دست نداشته باشد به استثا بشردوست بیاید که ما هم قاسمی شویم وبه وطن خود انگشت خدمت بالا کنیم تشکر ازشما

 34. سه شنبه 21 اردیبهشت1389 ساعت: 9:19
  سلام دوستان ودست اندرکاران وبلاگ از شما ممنونم
  در ضمن تشکری میکنم از اینکه در مورد مردم تان اینقدر می تپید
  با احترام
  ارادت من شما
  بسم الله تابان- بامیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*