اسامی کاندید های جاغوری های مقیم پایتخت – و معرفی یک نرم افزار

بسمه تعالی

با سپاس فراوان به پیشگاه خداوند مهربان , دورد سلام بی پایان خدمت همه دوستان خوبم .

امید وارم که در هرجای  این کره خاکی تشریف دارید شاد ، خرم ،صحت مند سرحال و موفق   باشید .

دوستان عزیز مدت است که در پایتخت آفغانستان در شهر کابل  هستم  به این دلیل از گذارش  دادن  از جاغوری  معذوریم  . البته و خوشبختانه  ارتباط لحظه ای با جاغوری داریم  کدام خبر خاص که قابل گذارش را داشته باشد  وجود ندارد  .

به جز تب تاب ثبت نام کاندیدها  دیگر جاغوری الحمدالله بیغامی است . با ارتباط تلفنی که با ریس یوناما داشتم   تا کنون ۲۲ نفر برای کاندیدای  پارلمانی ثبت نام کردند  و موعد  ثبت نام تا دو روز دیگر باقی است.  معلوم نیست که تا دو روز دیگر به این لیست اضافه می شود یانه ؟ .

در صورت قطعی شدن کاندید ها در جاغوری لیست کاندیدها را خدمت شما دوستان به عرض خواهیم رساند .

اما در کابل جاغوری های پایتخت نشین در یک رقابت فشرده  ظاهرا ثبت نام شان پایان یافته است  .  دیگر هر کسی اگر تمایل به این کار داشته می بود تا حالا قطعا ثبت نام می کرد .  

آری دوستان  : باز انتخابات از راه رسید اما انتخابات امسال در مقایسه با انتخابات اول از جهات  قابل توجه است .

اول اینکه جاغوری ها در کابل کم کم دارد به چشم می اید  از چهار سال پیش تا به امسال هم از نظر جمعیت و هم از نظر  تاثیر گذاری  بسیار فرق کرده  است . به همان میزان انتظارات  نیز بالا رفته است .

دوم اینکه : در عوض تدابیر که بتواند به این انتظارات جامه ای عمل بپوشاند به چشم نمی خورد  .

  با این حال من یک گذارش کوتاه از کاندید های  جاغوری مقیم کابل و اسامی آنها   که خود را برای پارلمان آینده افغانستان کاندید  کرده اند  تهیه کردم  که قرار ذیل است :

1 –  حجه الاسلام والمسلمین حاج آقای ذکی از منطقه  حوتقول انگوری – جاغوری

2 –  حجه الاسلام آقای افضلی از منطقه  تبرعنک – جاغوری

 3  – حجه الاسلام آقای امینی از منطقه  بوسعید – جاغوری

4 – آقای محمد جاوید  از قوم مسکه – جاغوری

5 – آقای حسین علی از قوم اختیارو – جاغوری

6 – آقای  ندام علی از منطقه شغله  – جاغوری

این اسامی جاغوری های مقیم کابل  است که خود را در پالمان آینده کشور نامزد کرده اند .  تخمین دقیق از ارای جاغوری ها در کابل  معلوم نیست .  با این حال  وضع جاغوری ها مقیم پایتخت نیز  بهتر از جاغوری ها ی در خود منطقه نیست .

تلاش های برای تقلیل کاندیدها  در جریان است در همین رابطه  در روز پنجشنبه اینده  مورخه 16/2/1389 جلسه در  غرب کابل  به این منظور برگزار  خواهند شد .

گفته می شود  که این جلسه را موسفیدان و متنفذین قوم ترتیب داده  هدف از این جلسه این است که محترمین فوق الزکر را به مشوره  دعوت کند . تا با مشوره آنها و دیگر بزرگان  از شش کاندید به سر یگ و نهایتا به دو کاندید توافق شود  . تا بتواند در مجلس  آینده راه پیدا کند در غیر آن صورت  هیچ یکی آنها نه می توانند موفق شوند  تا به پالمان  راه پیدا کنند .

اما اینکه آیا این مجلس می تواند کاری در این باره انجام دهند یانه ؟ بهتر است منتظر بمانیم  قضاوت را در این خصوص به آینده موکل کنیم .

منتظر گزارش از این مجلس قومی باشید که بعدا نتجه آن به سمع شما دوستان خوبم خواهم رساند .

 لیست کامل کاندیدهای کابل

خبر دیگر اینکه :

معلومات مختصر درباره یک مسنجر جدید  که این روزه در وطن بسیار کاربرد دارد واز آن استفاده می کند به اسم  نیم باز  یا نیم بز ( (Nimbuzz  حیفم آمد که خدمت تان  معرفی ننمایم .

امید وارم که دوستان از این مسنجر جدید استفاده کنند  وارتباط آسان و ارزان را تجربه نمایند  . خوبی این مسنجر  این است  که دوستان می توانند دانلود کرده و  به موبایل های خود هم نصب کند و آیدی های خود را به راحتی به موبایل های خود باز کنند .

برای دریافت  این مسنجر ابتدا روی این آدرس کلیک نماید

http://www.nimbuzz.com/en/mobile/pc/download

کمی صبر کنید تا صفحه به این شکل باز شود

بعد پاین تر از این  جمله خانه اول را انتخاب نماید و بعد نوعیت موبایل خود را پیدا کنید و همان را انتخاب نماید Download Nimbuzz Mobile to your computer and transfer it to your mobile phone.

و بعد به خانه روی خانه دومی کلیک نماید

و بعد به خانه روی خانه دومی کلیک کرده اسمی موبایل خود را پیدا کنید مثلا این قسم .

وقت این دو خانه را انتخاب کردید کمی منتظر بمانید تا دانلو فعال شود و بعد روی دانلود کلیک نماید

و بعد صفحه دیگر به این شکل باز می شود  اول  سافت ویر را برای موبایل خود دانلود کنید از همان جای که با خط آبی من انتخاب کردم download nimbuzz. Sis از این گذینه با سیستم کمپیوتر خود ذخیره نماید و بعد داخل رم (memory ) موبایل خود آنداخته و نصب نماید

 

و بعد باید برای خود یک آیدی (account) باز نماید رای راجستر نمودن به روی create account  کلیک نماید  

کمی صبر کنید تا یک صفحه به این شکل باز شود  هر وقت که باز شد جدول را خانه پری نماید

در پر کردن جدول مهمترین گذینه آن  همان است که شماره تلفن می خواهد از گذینه را باید شماره آمان سیم کارت بدهید که می خواهید از انترنت همان سیم کارت استفاده  می کنید

اگر کدام مشکیل  بود  بنده حقیر در خدمت همه عزیزان هستم

Jaghori2009@yahoo.com

Net.2009@yahoo.com

 

به امید خوشی های همه هموطنان عزیزم تا گزارش بعدی همه شما را به خدای مهربان می سپارم .

الله یار و مدد گار تان 

لیست کامل کاندیدهای کابل

مومن زاده –  کابل  

+;نوشته شده در ;دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت;12:22 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


9 دیدگاه برای “اسامی کاندید های جاغوری های مقیم پایتخت – و معرفی یک نرم افزار
 1. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 12:55
  سلام و احترام خدمت مومن زاد عزیز!
  سپاس برادر محترم از گزارش تان
  وای از این جنجال دیگر ، پنج کاندید از کابل خیلی زیاد است .
  در کابل تمام رائی جاغوری ها بیش از پنج هزار رای نسیت و پنج کاندید که هیچ حتی برنده شدن چانس یک کاندید هم کم دیده میشود .
  خوب این سرنوشت ما مردم جاغوری است که اول کسی به میدان نمی آید . اگر امد سرخانه یک نفر می آید .
  خداوند بر ما مردم رحم کند .

 2. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 16:30
  سلام به دوستان خوب جاغوری و جاغوری یک!
  زمان آن رسیده است که ملیت هزاره یک تشکیلات عمومی و سراسری خودرا داشته باشد تا بتواند در تمام مسایل آگاهانه و سازمان یافته عمل نماید . تا وقتیکه همه از فهمیده و نا فهمیده ما سر خانه پنجچارکی باشیم حال و وضع مردم بهبود نخواهد یافت . تعقل گرایی و شایسته گرایی همراه با حس مسئولیت در مقابل مردم خود باید جزیی از فرهنگ ما گردد.
  ببینید ! در موجودیت تمام دیموکراسی در جهان متمدن غرب و شرق از امریکا تا استرالیا همه وهمه به حساب احزاب و سازمانها انتخابات صورت میگیرد. طوریکه در ابتداء بین اعضای یک حزب رای گیری میگردد و بعدش هرکس که برنده انتخابات مقدماتی و یا میان دوره یی شد به سطح بالاتر پیشنهاد میگردند.
  دوستان عزیز ! گل گل میری بس است دیگر!!!

 3. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 19:33
  (خالق شهید! شب هنوز شب است )
  من به عنوان یک بچه هزاره این افتخار را دارم . سر خانه حق طلب پیدا کردیم. اما برادر,خواهر! این رقابت, مثبت و آینده ساز است . همانطورکه در سایت ها میخوانیم. داغ ترین بحث, بحث رهائی از استبدای است. پس امروز! درفضای نیمه دیموکراسی در وطن. هر وجدان بیدار آگاه و ناخود آگاه, سواد دار و به سواد, باتحلیل وبه تحلیل, در واقع در یک(میکنیزم) ساختاری و راهائی بخش از استبداد عملا حرکت کرداند و میکنند. تادر مقابیل تیم از ضحاکان تاریخ در برابر خون آشامان گرگ کشمیر و سلطه جویان هر عصر در هر زمان. ظاهرا شیر غوران اما… قرار گیرند.نه به صورت یک کتله عظم نه یک تیم که یک کلمه را پاسکاری کنند. هرکدام به نفع اغیار تک روی میکنند .دیگر داغ ترین بحث در دانشگاه وطن بحث پلورالیزم هست. ما را(هزاره) متهم در پلورالیزم قومی میکنند. و ما همدیگر را متهم در(آخوند,سکولار) میکنیم.
  در رقابت آزاد هرکس اشترک میکند. این منم که انتحاب میکنم. رائی یعنی عقل,رائی یعنی آینده اولاد.رائی یعنی رهانیدن ستم دیده ها رسانیدن اولاد وطن درقله تمدن. این منم که مطالعه میکنم. این مقوله ها را در وجود که پیدا میکنم و حرکت میکنم. در وجود حاجی سعادت بوسعید یا شیخ پیر فصیحی. یا حضرت وهریز, علیزاده یا (جاویدانور)که برای افغان ملت کار میکرد. یا من؟من که سوچ میکنم. در بگو مه گو, از تعداد کاندیداتوری ما کم نمی شوند ( سر بوره حرف نره) در راستا نقش کلیدی را(روحانیون و معلمین) بازی میکنند. اگر بکنند؟ معلم و معلمه به شاگردان توصیه کنند. روحانیون درهم, درخواندن جمعه توصیه کنند در کی رائی بدهند. یا در چوچه های(سکولار یا در شیخ پیر فصیخی)فکرنکنند در آخوری که برود خوب بخورند ,خوب سیر بشوند خوب چاق بشوند. در فکر هزاره باشند, اولاد وطن .دور از تعصبات قومی هر درس خوان باید مسوولیت آگاه کردن خانواری خود را داشته باشند .قسم به خون شهید خالق و رهبر وطن ! مزاری. واقع بینانه تصمیم اتخاز کنند .
  (زندگی را به بیداری بگزرانید اگر نه سالها به اجبار خواهم خوفت) خاموش.

 4. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 19:43
  سلام به کل قومای گلیم و خود مومن زاده قند

  از خبر نو شوم غدر خوش شودم دیر وختا بود که مومن زاده اید خبر نوشته نه موکد

  از بخی زامتای شوم تشکر خدا شوموره ده مراد شوم برسنه

  ده گفته قاسمی جان که مردوم از مو اول ده میدان نه میه وختی که آمد خانه خیز

  میه ده دید از مو ای امدو قد دیگه امودو فرق دیره مو باید غدر اوشیار باشی که دیگه

  مردوم ده پشت از مو پای لوج کیده مو از آل خو خبر ندیری خودون شوم کل اوشیار

  اوشیار آدما استین ده گفته آخوندو العاقل و فیل اشاره .

  اری دیگه خدا پای ترقیده ره موزه نیدیه یال که مو مردوم چیم واز کیدی بیسه خانه

  خیز گد شودیده ده گفته غزل یکی از قوما بید او مردوم یالی بیدار شونی مو

  الیگو بید که یک آزره شونی مــو ××××ده پک کارای خودون جوره شونی مو

  اگه کــل مــو یک یک ده رای خو بوری×××× رفته رفته خوار و زار شونی مو

  تاکی مردم ده کارای مـــو بی خینده×××× بیرارو بید از خاو بیدار شونی مو

  ده ملکای مردم خوب کار موکونید×××× ده وطن خو بائید سردار شونی مو

  الــیگــو کــــل لگــی بیــدار گشته ××××تاکی از یک دیگه بیزار شونی مو

  بــــــخــدا او بیرارو کــل مــو یکی×××××بائید که یک دل و بیرار شونی مو

  اگه یک کس در مو خدمت موکونه ××××ریزه کته پشت شی قطار شونی مو

  ده اومید اوشیاری کل لگی مردوم ازمو بخی شوم ره ده خدای پاک میلوم

  سر بخی بلند

  بامان خدا .

 5. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 20:15
  سلام
  مومن زاده عزیز تشکر از اطلاعات رسانی تان واقعا که این همه کاندیدا مصیبت است برای مردم عزیز جاغوری در یک کلمه که اسمش انصاف باشد ادم گفته میتواند که مشکلات جاغوری زیادتر ناشی از سمت شرق جاغوری صورت میگیرد که از هر قریه شان شما اگر متوجه شوید تا اخر چند نفر کاندید میشود مناطق غرب جاغوری ومرکزی ان برحق که ازین امر مستثنا است و حتی سد راه شدن برای ولایت شدن جاغوری از شرق جاغوری اغاز گردید خدا عاقبت این مردم کوتا بین را بخیر کند کاش که همه اینها اینتخاب میشدن که افتخار ما بود ولی افسوس که اینها باعث میشود که یگ نفر را هم نمیتوانم کاندید نمایم . حرف حق تلخ است.

 6. دوشنبه 13 اردیبهشت1389 ساعت: 23:57
  (گریسنگی فرهنگی فاجعه انگیز تر است از گریسنگی نان )
  افغانستان ! ترکیب چند ملیتی است و ساختار اجتماعی, فرهنگی, زبانی , هنری…آن برمبنائی همان نظام قیبله سالاری تهداب گزاری و تر کیب گردیده است .
  نماد هر و قبیله زبان و فرهنگ آن قبیله است . عدم اعتماد از هم دیگر در طول تاریخ بوده است . هر قبیله بجز(هزاره, اوزبک) هر قبیله دیگر به همکاری کشورهای خارج به قدرت رسیداند. مدت زمان طولانی یا اکثرا زمان قدرت در دست خانواده(دورانی ها) بوده بلکه خود پشتونها را هم در قدرت اجازه نداد. چی رسد که دیگران را…پس هر قوم در قدرت میرسید, زبان,فرهنگ… خود را بازور حقانی میکرد .نماد دیگران را از بین میبرد. در کشوری چند قومی چند نزادی در تقسیم قدرت اقلیت ها را محروم میکردند. اگر خواست(نماد) آنهارا دیگران نمی پزیروفت در سرکوب و خشونت میرفت…امروز کمی تغیر کرده. در محور
  دیموکراسی در بحث عقلانیت…
  منظور من اینست . ما دوچار یک بوهران سرنوشت ساز شده ایم.
  بوهران یعنی آینده نگری. دریک مقطع کوتا مدت یا طویل مدت. بستگی در جامعه دارد کدام جامعه؟مباریز کیست؟ عقلانی یا عقدئی؟ تحقیقی یا صتحی؟
  در جامعه قبیلوی انسانها منتظر قظا و قدر الهی هستند. هر بوهران را توجی خدائی میکنند. خدای بزرگ فرموده(من سرنویشت هیچ قوم را تغیر نمی دهم مگر اینکه خود آنها)
  باز میخوانیم(خدا رحم کند)خدا(ج) بگوید تو در کی رائی بده در کی رائی نده . رحم خدا(ج) همین. پیر زن پیر مرد در بوهران نمی فهمد. می دانید در جاغوری رائ دهند گان پیر زن پیر مرد هستند. آنها را بیشتر در چالیش قرار ندهید. آقای انصاف کدام شرق ؟ کدام غرب؟ آقای عرفانی حتی آشپز السوالی را بچه خاله خود را آورد… اگر اگر. حرف خوب برای ساختار وبیرون رفت از چالیش نداری ؟ خواهیشا شرق, عرب کنید. آقای انصاف یا بیسواد! کدام ولایت ؟ که مانع آن شرق شده ؟ اگر مانع آن شرق شده مانع راه ابرشم که شده؟ آب خیزی بهار.اگر از کدام کشور بورسیه می آید برای بچه هزاره . مانع او کیست؟ در رائ اعتماد در پارلمان انتخاب وزیران که شده بازهم شرق ؟ اصلان کدام ولایت؟
  چی بکویم ؟ هم خون و برادر من هستی . در وجود تو افتخار دارم کمی فکر کن . مطاله کن . مدتها از کتاب فاصله داریم.افتخار هم میکنی ,انصاف
  حرف حق تلخ است کدام حق؟

 7. سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ساعت: 8:57
  مومن زاده عزیز سلام . راستی ! با چنین تهاجم انسانهای فرهنگی برای انتخاب پار لمانی از مردم عوام ادم چه گله مند باشد . گله مندی همیش ازین قشر محصل بوده است . مردم ما در داخیل خود برای همیش نیم سیری زیاد, داشته و دارد ,و خارج از ساحه خود شان چیزی نبوده و نیست .

 8. سه شنبه 14 اردیبهشت1389 ساعت: 20:36
  سلام
  دوست عزیز خاموش تشکر از تزکر تان به این عاصی معاصی راستش طوری که بی سوادم خطاب نمودئی بر جان قبول دارم واگر نه مختصری از گفته ها ونبشته های در بیچ وخمت را کمی فهمیده بودم انچه را که عایدم شده انست که به یگباره راه صد شبه را یگ شب طی نمودئی اول داخلی خانه ات را بساز و بعدش راه ابریشم و سد راه برای رسیدن وزیران در بارلمان
  دوست عزیز عامل همه اینها خود ما هستم انهای که بر نگاه ابدار زادگی ازی این
  اغیل واز ان اغیل فقط خود را مطرح میکند واز یگ قریه چند کاندید می براید منظورم مردم عوام نیست مردم عوام دنباله رو انها هستند نکند کدام خویش و بچه خاله ات تیز منظور کاندید شدن داشته باشد واگر نه من حق را گفته ام که کاندیداتوری کمتر راه یابی بیشتر .

 9. چهارشنبه 15 اردیبهشت1389 ساعت: 3:9
  برادر سلام! تو کی بنام انصاف هستی.
  من عادت دارم برای سوگند(خدا(ج) حسین(ع)) را بکار نمی برم .

  تو را قسم به اشک یتمان, قسم به آهی بیوه زنان, قسم به مغز جوانان,قسم به احساس که داری, قسم به حرکت که میکنی قسم قسم قسم به مادر پیستان بریده غرب کابل و یکولنگ…
  چند بار هر دو نویشته من را مطالعه کن بعد نقد میکنی یا ادب میکنی.

  برادر ! گفتم افتخار دارم تو هم خون من هستی من هم خون تو هستم .
  برادر! من کاری در عوام و خاص ندارم . من با این طرز تفکر موافیق نیستم که شکست از جای دیگر ناکامی از طرف دیگ رباشه. من و تو بخاطر صفر همدیگر را متهم کنیم .(شرق یا غرب) برادر رقابت آزاد است تو هم برو خود را نامزد کن .

  تو هنوز درک اصلی را نویشته من نکرده. مرا بیبخش که در مقابیل تو حرف تو پراکنده زدم . فکر کردم تو(شرق و غرب) را از روی تحقیق نویشته .
  ریشه شکست را کوتا کوتا عرض کردم . آنها راه یک شبه نیست آنها آرمان هزارگی بوده وهست . مانند ولایت شدن جاغوری و بهسود. راه ابرشم چند صدسال تاریخ داره شرق و غرب اصلی را وصل میکرد . نه شرق وغرب جاغوری را.
  میگه جاغوری را بهسود را ولایت میکنم دورع است صرف گپ است نه عمل .

  راه ابریشم در داخیل خانه من هست . اگر او آماده شود هزاران خانواده هزاره نان میخورند .سیرمی شوند. راه قندهار کسی رفت و آمد نمی کنند.
  جان برادر! خاطراتی از( سلطانعلی کشتمن) را نویشته میکنم همه چیز را می دانی..
  (کشتمن و حفیظ الاامین)هر دوست و در جزب کمونستی در رتبه اول قرار داشت. اما ریس جمهور حفظ الا بود . کوچی ها مثل سال گزشته مزارع مردم به فریاد هزاره را گسفند های خود را چرانند. مردم آمد در پیش آقای کشتمن . گفت تو برای ریس بگو کوچی ها این کار نکنند. برای آنها اسکان دیگر بدهند. ما فقیر هستیم مظلوم هستیم… نادار …هستیم. خوب کشتمن با ریس در میان گزاشت . ریس گوفته نه هزاره ها باید کوچانده شوند در ولایات دیگر پخش شوند . مناطیق هزاره نشین خوب علف داره …. کوهای خوب ….. این درد من است. نه خودم نه بچه خالم کاندیدا هست. این چهره(دیموکرات و کمونیست) بوده این طرز فکر داشته تو می آئی سری آقای کرزی … به سادگی جاغوری… ولایت میکنی. آنراهم شرق نگزاشت . زندگی را به بیداری بگزرانید اگر نه سال ها به اجبار خواهم خوفت . خاموش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*