رأی اعتماد یا تحقیر ملت؟

 بسمه تعالی

پارلمان افغانستان

پس از رأی زنی و گفتگوهای پنهانی و آشکار جناب رئیس جمهور با سران و نمایندگان پارلمان برای کسب رأی اعتماد به وزراء پیشنهادی باقی مانده، بالاخره نتایج آن پس از تأخیر طولانی رخ عیان کرد و به همه نشان داد که این توافقات پشت پرده اگر ازروی صداقت و راستی بوده است تنها به نفع اقوام و مردم دیگر بوده است و برای مردم هزاره یا از اول توافقی وجود نداشته است و یا در عمل گرایش های قومی و عصبیت های دیگر بر عدالت و انصاف ترجیح یافته است و مردم هزاره بازهم قربانی لجاجت و تعصبات کورکورانه افراد متعصب و خود خواه شده است و از داشتن حد اقل نماینده در رده های پائین کابینه نیز محروم مانده است.

وقتی دیروز نمایندگان مردم در پارلمان به پای صندوق های رای رفتند امید می رفت عدالت و انصاف را بر گرایش های قومی و انحصارگرایی شان ترجیح دهند و در آخرین روزهای حیات خود سنگ بنای عدالت و نگرش فراقومی را به عنوان یک سنت نیک و حسنه در تاریخ کشور بنانهند. ولی با کمال تأسف معلوم شد که آنچیزی که در این خانه ملت به نفع ملت صورت نمی گیرد، عدالت و مصلحت اقوام و تمام مردم افغانستان است. در این رأی اعتماد به همه نشان داده شد که اگر واقعاً پای بررسی صلاحیت افراد در میان است و این رأی طبق صلاحیت افراد داده می شود چگونه افرادی از اقوام دیگر قبلاً رد صلاحیت شده ولی پس از مدتی صلاحیت شان تأیید می شود و به وزارت می رسد ولی صلاحیت وزیر پیشنهادی از قوم هزاره اگر صد بار و هزار بار نیز به آب زمزم شستشو داده شود به تأیید نمی رسد!! افراد رد صلاحیت شده دیگر اقوام در این مدت چه کرده بودند که صلاحیت شان این بار به تأیید رسید و چرا همین راه به وزیر پیشنهادی هزاره نیز نشان داده نشد؟!

آیا این یک بام ودو هوا عمل کردن شائبه ترجیح مصالح نژادی را بر مصالح ملی تقویت نمی کند؟ چگونه دیگران با سابقه مشخصی شان رأی اعتماد می گیرند ولی وزراء پیشنهادی هزاره به دلیل هزاره بودنش به هیچ وجه صلاحیت پیدا نمی توانند؟
آیاوقت آن نرسیده است که هزاره ها به فکر بیفتند و سرنوشت خود را خود تعیین کنند؟ آیا بازهم به امید دیگران نشستن جایز است ؟ آیامردم هزاره به همین زودی به این نتیجه رسیده است که برای احقاق حقوق خودش دیگر از خودش کاری ساخته نیست ؟ آیا سازش و ساخت و بازی دیگران اجازه ورود به دایره ممنوعه حاکمیت را به ما خواهد داد؟ آیا عملکرد سالهای اخیر و بخصوص برخورد تبعیض آمیز و تحقیر آمیز پارلمان امیدی برای ورود دیگران در این دایره و محدوده ممنوعه گذاشته است؟
الحمدلله فرصت خوبی فرا روی مردم ما قرار دارد و مردم ما باید بیش از پیش هوشیاری خود را به دست آورده و از آن به خوبی مواظبت کنند و تمام بغض و نفرت خود از انحصار و انحصار طلبان را در پای صندوق رأی انتخابات پارلمان بر سر انحصار طلبان فاشیست بریزند و خود با صدای رسا عدالت را فریاد بزنند و این بار نمایندگانی به خانه ملت بفرستند که واقعاً در خدمت ملت باشد و اگر بنا است این خانه بر سر کسی خراب شود یا با همت همه برای همه سرپا نگه داشته شود و یا بر سر همه خراب شود نه بر سر عده ای خاص !!
دیگر به امید دیگران نشستن اشتباه است باید خود تقدیر خود را به دست گرفت.

+;نوشته شده در ;چهارشنبه نهم تیر 1389ساعت;14:9 توسط;مدیریت بخش پشی – مظفری; |;


7 دیدگاه برای “رأی اعتماد یا تحقیر ملت؟
 1. سه شنبه 8 تیر1389 ساعت: 16:4
  سلام دوستان و مظفری گرامی. خیلی زیاد نوشتیم که بیایید همدیگر و مشکلات همگانی مردم خودرا بتمام معنی درک کنیم ودر پی دسیسه بنام این حزب سیاسی و آن حزب سیاسی واین دسته و آن دسته واین منطقه و آن منطقه و سر انجام این خانوار و آن خانوار نباشیم و صدها دلایل دیگر !!!
  حتا میبینیم که در خود این سایت توشکری , تنکری و چنکری شروع میشود و یکعده نوسنده های با احساس این سایت مورد طعنه و توهین قرار میگرد .
  دیگران خوب میداند که ما در بین خود اختلاف گروهی , سمتی , و قومی داریم وهمیش ازین آب گل آلود ماهی مطلوبش را گرفته و باز هم میگیرد .
  این است وحدت ملی کشور بنام اوغانستان !! خ

 2. سه شنبه 8 تیر1389 ساعت: 16:25
  پس از رد صلاحيت دو نامزد وزير از سوي پارلمان، محمد محقق با صدور پيامي اين عمل مجلس نمايندگان را محكوم نموده و آن را ناشي از غلبه گرايش های قومی در پارلمان دانسته است.
  در اين پيام گفته شده است كه رد شدن دو نامزد وزیر هزاره بدون معیارهای عقلانی که بدین ترتیب دیگر در کابینه افغانستان وزیری از جامعه هزاره وجود ندارد و تا هنوز 10 وزیر از جامعه هزاره و هفت وزیر از جامعه ازبک و ترکمن بدون دلیل از پارلمان رد صلاحیت و قربانی موضع گیری های خصمانه نژادی گرديده است.
  این رد صلاحیت از یکسو خلاف صریح قانون اساسی افغانستان بوده و از سوی دیگر نشان دهنده تبانی مغرضانه و خلاف معیار های قانونی میان رئیس جمهور و رئیس پارلمان است.
  در اين پيام، تباني غيرقانوني فوق عامل تفرقه ملی و تضعیف روند دموکراسی و مردم سالاری در کشور دانسته و از بابت به وجود آمدن يك فاجعه ملي اظهار نگراني شديد شده است.
  در ادامه پيام، تشديد خشونت ها علیه جامعه هزاره و حرکت های نظامی که چندی قبل در بهسود، ناهور و کجران واقع شد و حادثه ای دو روز قبل در ارزگان خاص که 11 فرد ملکی هزاره را سر بریدند و مکتبهای قره باغ و تمکی را به آتش کشیدند و حادثه شرم آور دیگری که طی آن امروز دو نامزد وزیر کار آزموده هزاره قربانی تمایلات قبیله ای و سازمان یافته در داخل خانه ملت شدند ، به همدیگر مرتبط دانسته شده و از پیامد این حوادث در ارتباط به وحدت ملی کشور هشدار داده شده است و تأكيد گرديده که این تصفیه قومی تکرار همان تجربه ناکام دهه 70 است که راه به جایی نخواهد برد و فقط موجب خرابی بیشتر کشور و شکست ملت سازی خواهد بود.

 3. سه شنبه 8 تیر1389 ساعت: 18:20
  قبل ازینکه هیاهووغوغای برپا نمایم باید دقیق فکرکنیم و علت اساسی را در یابیم درست است که لجاجت و تعصبات کورکورانه نماینده گان مجلس وجود دارد و ازبیسوادان و ادم کشان قبلی توقعات بیش ازینرا را نداشته باشیم. اما علت چیست که دیروز همین متعصبین کوربه سرور دانش وپنج وزیران دیگرهزاره دو بار رای اعتماد داد اما چرا این اعتماد حالا ازبین رفت؟ مشکلات اساسی ما اینجاست:

  سرور دانش که درزمان وزارت خود هم مایه افتخار به هزاره ها نبود جز موزه پاک کرزی و خلیلی کار دیگری را انجام نداد اما اینبار عملا قربانی خلیلی شد، خلیلی در ماههای اخیر به پارلمان خواسته شده بود تا به عنوان رئیس کمیته حالات اضطرار به حیف و میل 700ملیون افغانی پاسخ دهد اما وی هیچگاه به این تقاضای پارلمان وقعی ننهاد؛ اگر می گوییم نظام ما مشروعیت اش را از مردم می گیرد، چرا از پاسخ گویی در پیشگاه نمایندگان مردم هراس نمایم و راه فرار را در پیش گیریم؟

  داود علی نجفی قربانی دستکاری در نتایج انتخابات به نفع کرزی شد وی انچنان بیشرمانه از کرزی دفاع میکرد حتی در لحظات اخر که کرزی به تقلب خود اعتراف کرده بود اما وی سرسختانه میگفت که تقلبی درکار نبوده واین ارقام داده شده درست نیست.

  ادامه دارد

 4. سه شنبه 8 تیر1389 ساعت: 18:22
  به ادامه گذشته…..

  ما درصورتکه 25 فی صد نفوس افغانستان را تشکیل می دهیم، خوشبختانه صدها چهره و شخصیت توانمند و مسلکی به سویه دکتورا و پروفیسرها داریم، چرا به اصطلاح رهبران قوم چهره های تکراری و کسانی را معرفی می کنند که در کارنامه گذشته شان اما و اگر هایی وجود دارد؟

  باید نمایندگان ما در پارلمان، بجای متهم کردن دیگرهمقطارانشان به قوم گرایی، پرتاب بوتل و گریه کردن باید قبلا کمپاین می کردند، اگر هر کدامشان دو نماینده از سایر اقوام را راضی به رأی دادن به نامزدهای فوق می کردند، اکنون آنها حتما رأی می گرفتند. ایا اینها در مدت سه سال هیچ نیاموخته که همه چیز روی معامله استوار است ؟

  به اصطلاح رهبران و نمایندگان ما بجای سوء استفاده از احساسات عوام، و کمپاین برای دوره دیگر باید از اشتباهات گذشته درس بگیرند، ایا بیانیه محقیق که دربالا نیز توسط اقای بینام "توجه" انعکاس یافته جز کمپاین چیزی دیگری هست ؟

  اگر مردم ما این بار دقیق فکر کند، حلقه غلامی را از دست این رهبران خائین رها سازد هنوزفرصت باقی است، سهمیه هزاره ها در کابینه در کنفرانس بن تسجیل یافته است، هیچکس نمی تواند آنرا نادیده بگیرد، رهبران ما باید به مبارزه سیاسی، چانه زنی، خرید رأی، اعتماد سازی و … خود در اینده ادامه دهند.

 5. چهارشنبه 9 تیر1389 ساعت: 12:11
  سلام دوستان. داستان تبعیض که به وسیله حاکمان سابق شروع شد نه تنها کمتر نشده که بیشتر هم شده. علت در اینست که ما مردم همواره به سرو کله همدیگر زده روان هستیم و اگه می‌‌توانیستیم باز هم به خود مان اتهام و تهمت می‌‌زدیم و شکست رأی‌ نیاوردن در پارلمان را متوجه خود مان می‌‌کردیم. واقعیت اینست که ما نیاز ماند اتخاذ یک تصمیم همگانی که شامل تمام امکانات عملی‌ برای مبارزه بر ضد تبعیض باشد هستیم و این بدون در نظر داشت همبستگی نا‌ مکن می‌‌نماید. آرزو دارم تمامیت خواهان قوم سر عقل آمده باشند و از نفاق بیشتر پرهیز نمایند.

 6. چهارشنبه 9 تیر1389 ساعت: 14:17
  سلام برای همئ دوستان اتهاد برادری اتهادبرادری به رهبری یکنفر دلسوز ولو هر که باشد رضائی که در با لا نظر داده نفوزی است اب را گیل الوده تر مکوند برادران هشیار باشید

 7. چهارشنبه 9 تیر1389 ساعت: 18:23
  اقای رضای سلام . به قول شما ویکعده تحلیل گران مسایل سیاسی ,
  این بار سرور دانش و داوود نجفی قرابانی معا مله گری خلیلی ومحقق شد .
  دفعه اول که وزیران هزاره و ازبیک رد صلاحیت شد از قوم گرای نبود ویا هم معا مله دیگری ؟
  از سه قبل اله سرور بخا طر ستاره شدن اوغو چرا در ردیف 8 هشتم قرار گرفت و لیمه سحر جای گزین اله سرور شد و اله با آه وناله گریه تالار را ترک نمود .؟
  اقای رضای چرا مردم با میان سرک شان راکاه گل نمود .و چرا این راه موصلاتی شان واثار باستانی بامیان تا هنوز مورد بهره برداری قرار نمیگیرد .؟
  چرا در منا طق مرکزی تا هنوز اعمار باز سازی و سرک سازی و و..
  نیست . و دها نمونه دیگر که نمیشود همه را نوشت جز فاشیستی و ملیت پرستی چه میتواند باشد .؟ خ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*