کاندیداتوران انتخابات پارلمان ولسوالی جاغوری به مناظره فراخوانده شدند!

                  کانديداتوران انتخابات پارلمان ولسوالي جاغوري به مناظره فراخوانده شدند!

به دنبال انتشار جدول تقليل رأي دهندگان و جايگاه هاي رأي گيري  در حدود نصف  از سوي کميسيون مستقل انتخابات و ارسال آن به مناطق مختلف از جمله به ولسوالي هاي جاغوري و مالستان جهت اجراء انتخابات پارلمان سال جاري براساس آن، اين تصميم کميسيون با واکنش منفي و اعتراض آميز کانديداتوران و مردم اين دو ولسوالي مواجه گرديد و در همين رابطه در تاريخ 19/5/89 ولسوال جاغوري آقاي ظفرشريف کانديداهاي ولسوالي جاغوري را در ساختمان ولسوالي جاغوري فراخواند و اين مشکل را با آنها در ميان گذاشت و پيرامون آن بحث هايي صورت گرفت.

 در اين ميان آقاي مظفري دبير مجمع علما و طلاب جاغوري با حضور در اين جلسه با استفاده از تجمع نامزد وکيلان پارلمان در يک مجلس ، اجازه  صحبت و ارائه ي طرحي در مورد انتخابات خواست که با موافقت حضار همراه شد . ايشان با توجه به حساسيت انتخابات سال جاري و دغدغه هاي مردم به مشکلات فرا رو اشاره کرد و از جمله تکثر کانديدا و در نتيجه يأس مردم از نتيجه انتخابات و تقليل ميزان رأي دهندگان به نصف را بر شمرد و اظهار داشت که براي هر يکي از اين مشکلات بايد راه حل معقول و منطقي پيدا کرد که جلسه امروز براي حل مشکل تقليل رأي دهندگان از سوي کميسيون است و براي آن راه حلي ارائه خواهد شد.

 اما در مورد تکثر کانديدا ها ايشان اظهار داشت که با توجه به تلاش هايي که براي تقليل در مناطق مختلف صورت گرفته است کناره گيري اختياري کانديداها دشوار به نظر آمده و به تلاش بيشتري ضرورت دارد ولي براي مشارکت حداکثري مردم و زدودن روحيه ي يأس و نااميدي از آنها به ايجاد شور و نشاط انتخاباتي و افزايش آگاهي آنها نياز است که مجمع علما و طلاب در نظر دارد براي اين منظور جلسات مناظره با حضور کانديداهاي محترم در مناطق مختلف جاغوري برگزار نمايد و در همين جلسه از کانديداهاي انتخابات ولسي جرگه مي خواهيم که در اين جلسات حضور پيدا کنند و ضمن معرفي شخصيت ، انگيزه ها، اهداف و توانائيهاي خود به مردم، مردم را در انتخاب نمايندگان اصلح و شايسته ياري رسانند.

اين پيشنهاد با واکنش هاي متفاوت نامزدها مواجه گرديد بعضي از آن بسيار استقبال و براي حضور در آن اعلان آمادگي کردند و بعضي ديگر در مورد آن ترديدهايي داشتند که با توضيحات آقاي مظفري مرتفع گرديد و بعضي با سکوت برگزار کردند. از آنجائيکه در همان جلسه خبررسيد که ولسوال مالستان با کانديدهاي آن ولسوالي نيز در مسير راه جاغوري است ، ادامه جلسه تا رسيدن آنها به بعد از ظهر واگزار شد و تصويب شد که در جلسه بعد از ظهر سه مسئله ؛ تقليل رأي دهندگان، تقليل کانديداهاي جاغوري و پيشنهاد مناظره مورد بحث بيشتر قرار گيرد. ولي در جلسه بعد از ظهر با حضور ولسوال و کانديداهاي ولسوالي جاغوري تمام وقت به بحث تقليل رأي دهندگان گذشت و نوبت به بحث هاي ديگر نرسيد و ادامه جلسه به روز جمعه مورخ 22/5/89 موکول گرديد.

پس از برگزاري اين جلسه در روز جمعه از آنجائيکه امکان نرسيدن وقت کافي براي طرح پيشنهاد مناظره در اين جلسه نيز وجود داشت ، آقاي مظفري اين پيشنهاد را به صورت مکتوب خدمت هريکي از نامزدهاي پارلمان ارائه دادند و از آنها خواستند که جواب آن را تا روز سه شنبه ارائه دهند تا براي برگزاري آن آمادگي هاي لازم صورت گيرد.

متن اين دعوت به مناظره در اختيار دوستان عزيز نيز قرار مي گيرد شايد مورد استفاده قرار گيرد.

          بسم الله الرحمن الرحيم

   کانديداتوران محترم انتخابات پارلمان ولسوالي جاغوري !

السلام عليکم ؛

ضمن عرض احترام و آرزوي سلامتي و موفقيت ، با توجه به نزديک شدن انتخابات ولسي جرگه همه مي دانيم که مشکلات عديده ي فرا روي مردم ما وجود دارد باقطع نظر از هر جاي ديگر مشکلات مردم ما در ولسوالي جاغوري نظير؛ تکثّر بيش از حد و ظرفيت  کانديداها ، يأس و نااميدي مردم از کامياب سازي حداقل نمايندگان مستحق خود با وضعيت موجود، امکان سرازير شدن آراء اعتراضي مردم جاغوري به کانديداهاي فرامنطقه اي ، امکان تحريم عملي انتخابات از سوي مردم جهت بيان اعتراض به وضعيت نا بسامان موجود، مشکل تقليل رأي دهندگان تقريباً به نصف از سوي کميسيون مستقل انتخابات، طرح مسايل قومي و دسته گي، پيش بيني تکرار شکست هاي مکرر و عدم تجربه آموزي از آنها و ده ها مسايل ديگر، پيچيدگي و حساسيت اين دوره انتخابات را افزايش داده است و بسياري از دلسوزان، نخبگان و اقشار گوناگون و آحاد مردم جاغوري را به تفکر واداشته است که براي رهايي از اين مشکلات بايد تلاش کرد . همه بر اين باور اند که تا کار از کار نگذشته است بايد کاري انجام داد و هر کسي به هر مقداري که مي تواند جلوي تکرار شکست هاي پي در پي اين مردم سربلند را بگيرد. در اين ميان «مجمع علما وطلاب جاغوري» باکمال احترام، تقاضاي خود را همراه با خواست تمام آحاد و طبقات گوناگون مردم  با کانديداهاي محترم در ميان مي گزارد و از آنها عاجزانه مسئلت و به آنها يادآوري مي نمايد که  همان مصالح عمومي که شما را وادار به کانديداتوري براي انتخابات پارلمان نموده است ، عين همان مصالح امروز از شما مي خواهد که براي جلوگيري از شکست قطعي مردم  در يک اقدام شجاعانه و داوطلبانه از کانديداتوري اعلام انصراف نمائي
د
و با گذاشتن سه يا چهار کانديدا از ميان خود، خود را در پيروزي آرمان ها و احياء غرور و عزت لگدمال شده ي جاغوري سهيم سازيد.

بيائيد شايستگي  نام و آوازه اي بلند جاغوري را در عمل به شايسته سالاري که مورد تأکيد دين ما نيز هست، نشان دهيم .

بيائيد براي يکبار هم که شده، اين فرمايش رسول گرامي اسلام را در اين ماه مبارک رمضان ماه خدا به کار ببنديم که فرموده است:

« مَن تَقَدَّم علي قَومٍ مِنَ المُسلِمِينَ وَ هُوَ يَرَي اَنًّ فِيهِم مَن هُوَ اَفضَل مِنهُ فَقَد خَانَ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ المُسلِمِين »

يعني, کسي که خود را بر گروهي از مسلمانان مقدم سازد در حاليکه مي داند که در ميان آنها کسي شايسته تر از او وجود دارد، اين شخص هم به خدا و هم به پيامبرش و هم به تمام مسلمانان خيانت کرده است. (تمهيد باقلاني ص 190 به نقل از الغدير جلد 8 ص 291)

 با توجه به اين فرمايش شريف نبوي هر يک از کانديدا هاي محترم بايد شايستگي و برتري هاي منحصر به فرد خود را که ديگران از آن محروم اند براي خود و ديگران به اثبات برسانند تا مشمول خيانت به خدا و رسول و تمام مسلمانان نگردند و در افکار عمومي ، وجدان خود و در دادگاه عدل الهي سربلند باشند.

 از آنجائيکه حب ذات به انسان اجازه ارزيابي دقيق را نمي دهد و هر کسي خود را شايسته تر از ديگران مي پندارد ، مجمع علما وطلاب جاغوري آمادگي دارد جهت معرفي هر چه بيشتر و بهتر کانديداهاي محترم به مردم شريف جاغوري ، جلسات مناظره و پرسش و پاسخ را با حضور کانديداهاي محترم در مناطق مختلف برگزار نمايد و در شرايط يکسان و برابر شخصيت ، توانايي و برتري هايي کانديداتوران گرامي را به معرض افکار عمومي بگذارد و آگاهي و شناخت دقيق از کانديداها را که حق مردم است به مردم ارائه دهد  تا آنها با بصيرت و آگاهي دقيق،  فارغ از تعلقات حزبي، قومي، دسته گي و … تنها  براساس شايسته سالاري نمايندگان اصلح و شايسته ي نام و آوازه جاغوري را انتخاب و به پارلمان بفرستند.

 اميداست اين تقاضا که تقاضاي اقشار مختلف وسراسري مردم شريف جاغوري است از طرف کانديداتوران گرامي مورد قبول و پذيرش قرار گيرد و خداوند همه ما را در اين شرايط حساس و تاريخي به انجام وظيفه اسلامي و ملي مان  موفق سازد.

والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته

علي جمعه مظفري

نوت : نصف این گزارش را خودم هم تایپ کرده بودم اما وقت جناب آقای مظفری لطف نمودند این گزارش را برایم آوردند از تایپ گزارش خودم صرف نظر کردم.

برای آشنایی دیدگاه های کاندیدهای محترم و نظرات آنها و یا بیو گرافی شان برای هرچه بهتر شناختن آنها و طرح دیدگاه های شان  پایگاه اطلاع رسانی جاغوری آمادگی خود را جهت نشر آنها  اعلام می دارد . تا ازاین طریق مردم با کاندید های محترم بیشتر آشنا شوند .

قابل يادآوري است که براي پيگيري مشکل تقليل رای رای دهندگان  تمام کانديد هاي ولسوالي هاي جاغوري و مالستان نامه اعتراضيه اي خود را توسط هيئتي به شمول وکيلان جاغوري در شوراي ولايتي و ولسوال هاي جاغوري و مالستان به کمسيون ارسال داشتند و در صورت عدم توجه به آن ، تمام آنها براي اعتراض به کابل خواهند رفت. 

تا گزارش بعد التماس دعا خدانگهدار همه تان

مومن زاده مرکز جاغوری زیبا

+;نوشته شده در ;شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت;16:44 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


14 دیدگاه برای “کاندیداتوران انتخابات پارلمان ولسوالی جاغوری به مناظره فراخوانده شدند!
 1. شنبه 23 مرداد1389 ساعت: 17:30
  سلام برار مو من زاده !
  همه ازین ها موگیه مه خادم مردم هستوم . خدا کنه که از 3 نفر زیاد نشود .
  یالی ام بخی ریشخند شد . اوغونو مثل از مو وری نیسته .

 2. شنبه 23 مرداد1389 ساعت: 19:47
  بلای دان مولایو ره بوخروم اگه امی کار خیر ره عملی کد. قبلا اگر خدمت نکرده بود با همین کار جبران میشود…
  وقتی همین متن را خواندم خیلی امیدوار شدم که تقلیل پیدا کند گل نامونده ره.
  ای گل نامونده تصمیم دارید لغمه جور کیده مردم را از دان اش بیرون کنید با این کاندید ماندید خو….

 3. یکشنبه 24 مرداد1389 ساعت: 2:52
  خدا به این افغان میلیتی ها لعنت کند!

  این بار که مردم ما میخواهند از خواب بیدار شوند، شوربختانه هستند کسانی که در کمین نشسته اند و نمیگزارند که ما 3 تا نماینده در پارلمان داشته باشیم طرح را برای تقلیل رای دهنده گان پیشکش میکنند.

  مسئولین ولسوالی های جاغوری و مالستان با ید روی این موضع کار بکنند وگر نه باز هم شکست است!!!!!!

  در گیری های افغان میلیتی های بنام کوچی با هزاره ها در کابل اینها همه طرح است که مردم ما را به شکست مواجه میکند!!!

  از سویدن

 4. یکشنبه 24 مرداد1389 ساعت: 12:17
  اين طرح چرا از جانب مجمع علما مطرح شده است دقت كنيد! چون آنها كانديد مشخصي بنام ناصري از داوود دارند كه سال گذشته متهم به اخلال گري در روند انتخابات شوراي ولايتي شده و از منطقه فرار كرد. ناصري از باند خاين ملت خليلي جان است. او در مناظرات و سخنراني هاي زيادي شركت داشته مجمع علما فكر مي كنند با اين زيركي مي توانند او را كه تنها از خانوار خودش سه نفر كانديد است را به پيروزي برساند. كانديدان محترم هوشيار باشد. اول اينكه اصلا اين طرح را نپذيرند ثااگر هم پذيرفتند نحوه اجراي برنامه و طرح سوالات و گردانندگي برنامه را با دقت تمام زير نظر داشته باشند. معمولا در اين گونه برنامه ها سولات از قبل طراحي شده و در خدوت شركت كنند گان در مناظره قرار داده مي شود حال اگر اجرا كنندگانمجمع علما باشد بدون شك سوالاتي رام طرح خواهد كرد كه مورد نظر آقاي ناصري ست و او در اين زمينه تسلط بيشتر نسيبت به ديگران دارد. نكته ديگر اينك او بر تاريخ مسلط است اگر مسائل تاريخي مطرح شود مسلما به استثناي معلم آزاد بقيه فكر نكنم از پس اين كار برآيند. خلاصه اينكه از اين طرح بوي توطئه مي آيد هيچ گربه ي براي رضاي خدا موش نمي گيرد ملا هاي ما به هيچ عنوان در غير از منافع گروهي شان كار نمي كنند. كانديدان محترم و مردم شريف جاغوري به هوش باشيد. كانديدان بايد برنامه را خود در دست بگيرند از دست مجمع خارج كنند زيرا آنها بي طرف نيستند. سولاتي را طرح كنند كه مورد تاييد كانديداها باشند. مسائلي مطرح شود كه بدرد مردم بخورد چه طرف راي بياورد يا نياورد.

 5. یکشنبه 24 مرداد1389 ساعت: 13:35
  دست علما درد نکند طرحی خوبی ارائه نومده اند اولین خیانت در حق مردم همین کاندیدا های زیاد است همه می داند که نتیجه راه به ترکستان است پس تلاش کنید تا 4 نفر بیشتر در میدان نماند وهمه ری دهند تا مردم به حق خود برسد بازهم تلاش کنید که ادم سیاست فهم را انتخاب کنید چون جنگ در افغانستان در پارلمان است ادم سیاست مدار میتواند حق مردم را تشخیص داده وراه گرفتن انرا پیدا می تواند نه ادم پلو خور همر این اهن خود را درجان خلیلی داغ کرده عقده گشای می کند ولی مردم بداند یکی از شخصیت های افتخار بخش اقای دکتر ناصری است او اگر نباشد ادم مثل نیک ایین بدرد اسلام ومسلمین نمی خورد فریب این چنین ادم هارا مردم نخورند وسلام

 6. یکشنبه 24 مرداد1389 ساعت: 13:37
  ای بد بخت مردم باز فکرتان از حلقه تنگ خانوار پرستی بور نشد .
  تا بکی خانوار , منطقه وووو… هی هی افسوسسس

 7. یکشنبه 24 مرداد1389 ساعت: 17:48
  سلام دوستان

  من با نیک ایین موفق هستم . اینطرح از طرف مظفری عنوان شده که از طرف کاندیدا نیز به خواطر شناخت از مجریان آن مورد استقبال واقع نشده است .

  که مظفری مجبور شده طرح خو نوشته کرده ده دست مردم بیدیه . مظفری نیز … ناصری است خاصیت ازی دکتور از او سید دکتور که به ناحق رای از مردم گرفت اگر کمتر نباشد بیشتر نیست . مو دیگه فریب شعار از دیکتورا ره نموخره .
  دکتور بی دکتور مو دنبال اگو آدم میگردی که ده فکر مردم باشد بلده رای سراغ مردم نیییه . ایدکتور هم مثل سید دکتور وقتی که رای را گرفت. دیگه نمینگیرنی . آری آتی

 8. دوشنبه 25 مرداد1389 ساعت: 13:8
  سلام دوستان عزیز

  من از این طرح علما استقبال می کنیم خدا کند که عملی شود چشم حسود کور

  خدا کند که مردم به حقی خود برسد و لو هر کی وکیل شود

 9. دوشنبه 25 مرداد1389 ساعت: 16:28
  دوستان سلام.

  با تاسف!!! آقایان ! نیک آئین و خوب آئین. نیک آئین یا آئین لجن زار؟ خوب آئین یا جهل و تاریکی ووو , نیک آئین یا قهقرائی, نیک آئین یا لکه ی ننک نابودی و سکوت و زجر, خوب آئین یا قضه بهسود یا غرب کابل یا اورزگان دیروزی ؟ نیک آئین یا بازی های تیم افغان ملتی به گفته برادر علی؟

  برادر کاری به خصم و کینه ی تو و ناصر ندارم. آنچه برای من مهم است مظلومیت و سکوت ملیتم هست و زجر کشیدن ناباوری و ریختن خون ملیتم هست وووو هست.
  از نظر روانشناسی، چرا یک کلمه دوشمنی, کینه و آغاز گر یک جنگ است. چرا ملا ها این طرح را داده؟ در نظر تو کی باید این طرح را می داد؟ ملا ها هزاره نیست انسان نیست حق نداره هم خون ما نیست در کشتار بهسود و غرب کابل غم بار نشده؟

  خودت اعتراف میکنی که داکتر ناصری آگاهی داره علمیت داره، او نرود کی باید رفت؟ جاوید که در سال های گزشته از خدایداد بود او باید رفت؟
  من خودم صنف دهم تا دوازدهم شاگرد خالق آزاد بودم و هنوز هستم از احساس پاک اش تشکر میکنم و درد عمیق هزاره گی داره, در برابر مردم مسولیت داره اما اگر مانند تو کنج کاوی کنیم او هم ضعف داره( عقدئی هست) پس با کله باری عقده در پارلمان نباید رفت چون جای عقده کشائی نیست. در پشت تریبون گریه میکند, دوشمن درک واقعی را از گریه نمی کنند.

  این در واقع زهری بود که در مورد خالق آزاد چشیدم تو! مرا مخبور کردی. پس اگر داکتر ناصری در بین کاندیداتوری جاغوری جوب بیدرخشد پس توانائی علمی داره قوی هست، اگر استاد آزاد خوب ظاهر شود خوب باید رفت

  برادر! چرا این قدر صتحی هستی؟ خود را نیک آئین نام میکنی اما از سنگر گیری تو آدم در نتیجه می رسد که همه راه را در لجن زار می روی . در آخر خواهشا اگر جواب مرا نوشت می کنی منطقی نوشته کن تشکر میکنم. من هیچ وابسته با ناطری نیستم بلکه شاگرد استاد آزاد هستم ولی عاقلانه نظر بده. در نظر من هرازه ها باید بازی با استراتژیک را پیش گیرد بهتر است دوستم خداحافظ.

 10. سه شنبه 26 مرداد1389 ساعت: 13:36
  سلام به همه ي كاربران و دست اندركاران محترم!
  نظرات خود را در ضمن چند نكته بيان مي كنم:
  1. طرح هاي آرماني هميشه به شكست خواهد انجاميد و لذا شكست طرح مظفري و ناصري هم حتمي است.
  2. اين طرح براي فريب افكار عمومي ساخته شده است چون حالا زمان تقليل تمام شده و مصارف و هزينه هاي زيادي بردوش كانديداها افتاده است من نمي دانم آقايون فكر اين حرف ها را مي كند يانه؟
  3. چرافريب افكار عمومي؟
  زيرا خود ناصري و مظفري مي داند كه وقت اين كار نيست اما طرح اين مسأله دو فايده دارد يكي اينكه نام ناصري را توسط يك شعار مردم فريبانه برجسته سازد دوم اينكه يك كمي هم به مردم بيچاره و كانديدان بفهماند كه سواد آن ها چقدر بالا است. من در اين قسمت مي گويم كه اگر شما علم داريم ديگران تجربه هايي دارند كه شما در خواب هم نمي بينيد. اگر شما درس خوانده ايد در سايه مبارزات كساني بوده است كه در هنگام خواب ناز نيمه شب شما در حوزه، در پشت سنگرهاي داغ و يا يخ زده با چشمان بيدار مواظب شما بوده اند اين قدر به علم خود نباليد كه عمل مهمتر از علم است.
  4. اين كار جناب مظفري جرم است زيرا براي تبليغ از كانديد مورد نظر خود از ابزاري استفاده كرده است كه بر اساس قانون نبايد استفاده مي كرد و آن فريب افكار عمومي است.
  5. دوستاني كه از اين طرح استقبال مي كنند يا ناصري و مظفر و مجمع علماي شان را نمي شناسندو يا خيلي آرماني فكر مي كنند.
  6. نظرمن اين است كه تكثر كانديدا ها در جاغوري حكايت از بالندگي و رشد سياسي در اين سامان دارد پس از اين مسأله نترسيد زيرا اگر دو يا سه نماينده از جاغوري در پارلمان برود باز هم هيچ تغييري درساختار فاسد سياسي حاكم در افغانستان ايجاد نخواهد شد پس نگران نباشيد.
  7. بياييد همگي به تمرين سياسي بپردازيم كه در آينده ها بتوانيم بهتر از اين ها باشيم من به تكثر كانديداها در جاغوري افتخار مي كنم كه حكايت از درايت بالاي سياسي مردم اين منطقه ي عزيز دارد.
  درود و دوصد بدرود!!

 11. سه شنبه 26 مرداد1389 ساعت: 14:15
  علی از سنگی ماشه برار . تمرین سیاسی یعنی 18 نفر کاندید . اری ؟
  خیلی بلدی تو افسوس مونوم که تا هنوز افوق دید از تو از حلقه منطقه تو زیاد نیست . اگر راه پیدا نک این 18 نفر ده بلایت . ولا وبلا ایته ادما مریض روانی استه .

 12. سه شنبه 26 مرداد1389 ساعت: 17:18
  سلام سنگ ماشه! در سایه مبارزه عرفانی بوده باید عرفانی رفت؟ کدام تجربه؟
  مگر تجربه بیان لازم نداره؟ تجربه باسکوت نمی شود مردم فهمید که فلانی تجربه داره یک مکی بیدار شوید.

 13. چهارشنبه 27 مرداد1389 ساعت: 5:4
  سلام قومای عزیز

  اقای علی منظور اینجاست که از 18 نفر بیاید پاین هالا فرق نمیکند که ابنصراف بده
  که بماند اقای عرفانی در طول نزدیک سی سال اینقلاب در خدمت بوده
  واز مرزهای هزاره جات دفاع کرده لیاقتش رادارد
  اقای ناصری داکتر است هم لیاقتش رادارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*